Drukarka do szkoły – podstawowe cechy

  • musi zapewniać wydruki w formacie A4,
  • nie może być droga w eksploatacji,
  • powinna być łatwa w obsłudze i bezawaryjna.

Niezbędne są także dodatkowe funkcje w drukarce. Znacznie wygodniej, aby to urządzenie było wyposażone także w np. skaner. W trakcie zdalnej nauki w szkole na pewno zaistnieje konieczność wysyłania wydrukowanych dokumentów z rozwiązanymi ćwiczeniami czy zadaniami domowymi, dziecko będzie również musiało skanować np. strony z podręczników. Przydatna będzie także opcja wydruku w wysokiej rozdzielczości oraz wydruk zdjęć.

 

Urządzenie wielofunkcyjne HP Ink Tank 319 All-in-One Z6Z13A

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając drukarkę dla dziecka do szkoły?

Podstawowe parametry, którymi należy się kierować, kupując najlepszą drukarkę dla ucznia to:

  • dostępna rozdzielczość wydruków,
  • szybkość wydruku jednej strony,
  • dodatkowe funkcje (skanowanie, ksero, wydruk zdjęć),
  • możliwość łączenia się z siecią Wi-Fi.

Zdolność do wydruku szczegółowego obrazu

Drukarka dla ucznia powinna oferować możliwość wydruku w rozdzielczości 1200 x 600 dpi. Rozdzielczość jest parametrem, od którego zależy jakość wydrukowanego obrazu, jego ostrość i wyrazistość – tekst wydrukowany w wyższej rozdzielczości będzie czytelniejszy. Szczególne znaczenie będzie to jednak miało w przypadku wydruku z obrazkami. Będą one lepiej widoczne i można będzie dostrzec na nich więcej szczegółów, co może okazać się niezbędne w nauce.

Urządzenie wielofunkcyjne EPSON EcoTank L3160 C11CH42403

Szybkość drukowania to dla wielu najważniejszy parametr

Uczniowie w szkole często mają wiele zadań domowych i materiałów do wydrukowania, dlatego im także zależy na czasie. Nikt nie lubi stać przy drukarce i długo czekać, aż ta skończy swoją pracę. Zwróć uwagę, aby szybkość wydruku w kupowanej drukarce nie przekraczała 10 stron na minutę, a najlepiej 8. Pozwoli to dziecku na szybsze skończenie pracy domowej lub nauki.

 

Wi-Fi w drukarce – bezprzewodowe połączenia z urządzeniami mobilnymi

Drukarka, która jest wyposażona w moduł Wi-Fi, może łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami mobilnymi. To daje dziecku możliwość wydrukowania materiałów czy zdjęć od razu z telefonu, tabletu czy laptopa. To także wygodne wtedy, gdy z drukarki będzie korzystała cała rodzina – zazwyczaj każdy jej członek ma bowiem osobne urządzenie mobilne.

Drukarka laserowa HP LaserJet Pro M15A W2G50A

Wytrzymałość i kompaktowość – ważne w dziecięcym pokoju

Niewielki rozmiar ma znaczenie, zwłaszcza jeśli pokój dziecka jest mniejszy niż pozostałe i trudno znaleźć miejsce na kolejne urządzenie. Małą drukarkę możesz postawić nawet na półce.

 

Dwa rodzaje drukarek – atramentowa i laserowa

Na rynku dostępne są 2 typy drukarek – atramentowa lub laserowa. Każda z nich ma swoje wady jak i zalety. Wybór zależy od przeznaczenia drukarki i indywidualnych preferencji.

 

Zalety drukarki laserowej – bezawaryjność i tania eksploatacja

Drukarka laserowa to większy wydatek na początek, jednak cechuje ją tańsza eksploatacja oraz to, że prawdopodobnie będzie dłużej służyła od swojej atramentowej odpowiedniczki. Drukarki laserowe w przystępnych cenach oferują jednak tylko wydruk w kolorze czarno-białym, dlatego najlepiej sprawdzą się do drukowania testów i zadań tekstowych. W drukarce laserowej wymienia się co prawda tonery, ale na jednym tonerze można wydrukować więcej stron (do kilku tysięcy), dlatego konieczność wymiany tonera zachodzi raz na kilka lat.

 

Drukarka laserowa HP LaserJet PRO M203dn G3Q46A, A4, 28 str/min

 

Drukarka atramentowa – najlepsza do wydruków kolorowych

To najpopularniejszy typ drukarek. Cena zakupu takiego urządzenia jest tańsza niż drukarki laserowej, jednak drukarka atramentowa może z biegiem czasu okazać się droższa w eksploatacji. Tego typu drukarki, w przeciwieństwie do laserowych, mają możliwość wydruku obrazu w kolorze – wystarczy zakupić do niej odpowiedni, kolorowy tusz. Drukarka atramentowa sprawdzi się więc lepiej, jeśli dziecko potrzebuje często drukować również grafiki i fotografie w kolorze.

 

Urządzenie wielofunkcyjne EPSON EcoTankL8160, Białe

 

Inne aspekty użytkowania obu drukarek – porównanie

Koszt wydruku jednej czarno-białej strony potrafi być o ok. 20% niższy w przypadku drukarki laserowej niż atramentowej. Jakość wydruku obrazu jest trochę niższa, ale nie w każdym przypadku ma to duże znaczenie – w tekstowych wydrukach może nie być to nawet zauważalne. Wydruk z drukarki laserowej jest też zwykle szybszy. Drukarka atramentowa może okazać się najlepszym wyborem dla osób, które drukują dużo i często w kolorze.

Podsumowując, najlepsza drukarka dla ucznia, to taka, która jest łatwa w obsłudze, oferuje wydruki w zadowalającej rozdzielczości i dodatkowe możliwości. Sprawdź, jakie urządzenia znajdują się w naszej ofercie i wybierz model, który szybko i w dobrej jakości wydrukuje wszelkie materiały dla ucznia.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock