Wydruk w domu a w drukarni
Zdjęcia otrzymywane z drukarni zazwyczaj diametralnie różnią się od tych, które samodzielnie drukuje się w domu. Niestety różnica ta dotyczy przede wszystkim jakości obrazu, która w domowych warunkach ulega pogorszeniu. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, bowiem sekret tkwi w technice druku – w mieszkaniu najczęściej wykorzystujemy, podczas gdy profesjonalne punkty dysponują drukarkami cyfrowymi.
Osoby zainteresowane drukiem domowym w pierwszej kolejności muszą zastanowić się, czy potrzebują sprzętu, który umożliwia drukowanie kolorem, czy zależy im wyłącznie na czarno-białych wydrukach. Parametr ten ma szczególne znaczenie w przypadku wyboru drukarki laserowej – są one bowiem dostępne albo w wersji kolorowej albo monochromatycznej. Z kolei w urządzeniach atramentowych istnieje możliwość wyposażenia sprzętu zarówno w kolorowy, jak i czarny toner. Posiadanie dobrej drukarki zazwyczaj wiąże się z kosztami. Jednak wielbiciele fotografii nie muszą rezygnować z możliwości samodzielnego drukowania swoich zdjęć. Ich jakość w dużej mierze zależy od kilku czynników – w tym odpowiedniego papieru fotograficznego.
Papier fotograficzny – jaki wybrać?
Nie zawsze wyblakłe czy nienaturalnie odzwierciedlone kolory to wina posiadanego sprzętu – czasami zwykła, biurowa drukarka potrafi zaskoczyć jakością wydruku. Niekiedy leży ona po stronie nieodpowiednio dobranego papieru. W przypadku drukowania zdjęć kwestia ta jest niezwykle istotna. Warto dobrze przyjrzeć się parametrom dostępnych produktów.
Gramatura
Zastanawiając się nad tym, jaki papier do drukowania zdjęć okaże się najlepszy, w pierwszej kolejności należy przeanalizować jego gramaturę. To właśnie ona odpowiedzialna jest za sztywność, wytrzymałość i przeznaczenie fotografii. Im większa jest jej wartość, tym lepszy będzie efekt końcowy. Papiery o niewielkiej gramaturze cechują się bowiem słabą jakością i wytrzymałością. Drukując zdjęcia, warto sięgać po produkty, których gramatura sięga 200-350 gram.
Powłoka i format
W przypadku powłoki istotne są preferencje fotografa – czy woli on drukować swoje zdjęcia w połysku, czy w macie. Do wyboru są również powłoki jedwabne, perłowe czy satynowe, które nadają fotografiom ekskluzywnego wyglądu. Także i format papieru bywa różnorodny. Najczęściej wybieranym jest oczywiście A4, jednak w sklepach można zaopatrzyć się również w formaty A3, A6, czy nawet te z serii B. Jego wybór w dużej mierze zależy od możliwości posiadanego sprzętu.
Gradacja i gładkość
Papier fotograficzny powinien być możliwie jak najgładszy. To właśnie ta cecha wpływa na dokładność drukowanych zdjęć. Wszelkie wypustki mogą przyczynić się do błędnego odwzorowania powielanego obrazu. Istotnym parametrem jest także gradacja, czyli kontrast. Wśród dostępnych na rynku papierów znajduje się typ jednogradacyjny (niepozwalający na dostosowanie kontrastu) oraz zmiennogradacyjny.
Jasność i odczyn
W przypadku jasności chodzi głównie o odcień, jaki przybiera papier do zdjęć. Tańsze ryzy zazwyczaj emanują szarawą poświatą, która może przyczynić się do niepoprawnego odwzorowania kolorystyki zdjęcia. Częstym zabiegiem jest także stosowanie przez producentów różnorodnych wybielaczy, które – choć wpływają na jakość drukowanego obrazu – sprawiają, że może on szybciej blaknąć.
Pomocny w tym zakresie może okazać się jednak drugi parametr – odczyn. Choć zazwyczaj informacja ta nie jest najistotniejsza dla fotografa, warto pamiętać, iż dostępne są papiery o odczynie kwaśnym, jak również i bezkwasowe wersje. W drugim przypadku utrwalone na papierze elementy są o wiele trwalsze.
Drukarka do zdjęć – jaką wybrać?
Wybór odpowiedniego papieru do zdjęć musi być dobrze przemyślany. Niemniej nawet najlepszy produkt nie sprawdzi się w swojej roli bez adekwatnego sprzętu. Z tego też względu bardzo wiele osób zastanawia się, jaka drukarka do zdjęć najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach.
Różnorodność oferowanych sprzętów może przyprawiać o zawrót głowy nawet profesjonalistów. Charakteryzują się one odmiennymi możliwościami oraz parametrami. To właśnie te drugie powinny być wyznacznikiem wyboru urządzenia, bowiem za ich pomocą każdy użytkownik może dobrać drukarkę do indywidualnych potrzeb. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się drukarki laserowe i atramentowe. Każdy z rodzajów ma jednak swoje wady i zalety. Pierwsza kategoria drukarek charakteryzuje się szybszym wydrukiem, większą wydajnością, niewielkimi kosztami użytkowania oraz wydrukiem bardzo dobrej jakości. Niemniej urządzenia te mają wysoką cenę. Ponadto drukarki laserowe nie są dobre dla osób, którym zależy zarówno na wydruku czarno-białym, jak i kolorowym. Sprzęty te posiadają bowiem możliwość tworzenia wydruków wyłącznie w jednej wersji.
Wśród drukarek laserowych szczególnie polecane są urządzenia marki HP – np. monochromatyczny model LaserJetPro M304a czy wersja Drukarka laserowa HP LaserJetPro M304a , umożliwiająca druk w kolorze.
Przez wzgląd na niską cenę najczęściej kupowanym urządzeniem jest drukarka atramentowa. Największym walorem jest możliwość druku zarówno w kolorze, jak i w odcieniu czarno-białym – wystarczy dobrać odpowiedni toner. W porównaniu do drukarek laserowych, atramentowe wersje są także bardziej kompaktowe, dlatego dobrze sprawdzą się w domowych warunkach. Zaletą jest także możliwość niekosztownego drukowania zdjęć dobrej jakości. Do wad z kolei zalicza się wysokie koszty użytkowania oraz głośną i powolną pracę.
Na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę fotograficzną?
Drukarka do zdjęć to urządzenie na lata. Z tego też względu pierwszym aspektem, który warto przeanalizować, jest kwestia częstotliwości jej użytkowania. Cena tych sprzętów jest bowiem bardzo różnorodna. Jeżeli więc potrzebujesz czegoś, co pozwoli ci drukować fotografie na niewielką skalę, możesz pokusić się o tańsze rozwiązanie. Osoby pragnące wykorzystywać ten sprzęt nawet kilka razy tygodniowo, powinny przemyśleć inwestycję w bardziej rozbudowaną wersję. Średnia liczba drukowanych zdjęć ma bowiem kluczowy wpływ na zużycie i trwałość drukarki.
Oprócz tego niezwykle ważna jest jakość wydruku. Osoby, którym zależy, aby była ona na jak wysokim poziomie, powinny raczej kierować się w stronę drukarek laserowych, aniżeli atramentowych. Istotna jest także szybkość wydruku – szczególnie, gdy użytkownik poszukuje sprzętu do druku wielu elementów. W przypadku inwestycji w drukarkę należy zwrócić uwagę również na koszty jej eksploatacji. Może się bowiem okazać, że wybór tańszego urządzenia będzie kosztowniejszy, aniżeli droższej wersji. Warto więc przeanalizować ceny papieru, tonerów tak, by wyliczyć, ile mniej więcej będzie kosztował wydruk jednej strony.
Bardzo istotnym elementem są także preferencje, co do rozmiaru wydruków. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, trzeba więc upewnić się, czy posiada on funkcję drukowania w wymaganym rozmiarze. Obecnie nie trzeba korzystać wyłącznie ze sprzętu, posiadającego możliwość drukowania zdjęć w formacie A4. Stąd też urządzenia te są dostępne w bardzo wielu różnorodnych wersjach.
Przenośna drukarka do zdjęć
Niektórzy fotografowie poszukują także rozwiązań, które umożliwią im drukowanie obrazów na bieżąco. W tej kwestii niezastąpiona wydaje się mini drukarka do zdjęć. Jest ona odpowiednia szczególnie dla osób podróżujących, które pragną szybko i sprawnie wywołać utrwalony na zdjęciu obraz. Mobilne drukarki oferują możliwość druku w niestandardowych formatach. Ponadto ich kompaktowość pozwala mieć je zawsze pod ręką. Cena takiego urządzenia zależna jest przede wszystkim od rodzaju, wymiarów i szybkości drukowania.
Więcej technologicznych polecajek znajdziesz w dziale Poradniki na Empik Pasje.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)