Autor: Oliwia Kwiecień

 

Do tego, że warzywa mają pozytywny wpływ na nasz organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadomość w zakresie zdrowego żywienia cały czas wzrasta, a kuchnia roślinna zyskuje coraz więcej zwolenników. Ci, którzy bronią się przed jedzeniem warzyw i owoców, często boją się, że w ich menu zabraknie wyrazistych smaków. Spokojnie, przychodzimy z pomocą podrzucamy tytuły, z którymi możecie wyruszyć w wielką kulinarną przygodę.

 

Mit 1: Wegańskie dania są bez smaku

Dla wielu osób dużą barierą w jedzeniu potraw kuchni wegańskiej jest obawa o ich walory smakowe. Tymczasem, szeroka gama przypraw i odpowiedni sposób przygotowania dań, mogą sprawić, że nasze zmysły zostaną oszukane i obecność mięsa w potrawie będzie wręcz niemożliwa do zweryfikowania. Dzięki kreatywnym przepisom z warzyw można wyczarować pasztet, smalec, burgera a nawet schabowego”. Wiele takich interesujących propozycji znajduje się w książce Jadłonomia. Kuchnia roślinna. 100 przepisów nie tylko dla wegan, autorstwa blogerki Marty Dymek. Marta Dymek od lat zmienia oblicze polskiej blogosfery kulinarnej. W kraju, gdzie podstawą są dania oparte na mięsie, zyskała rzeszę fanów tworząc bloga o kuchni wegańskiej, którą sama autorka lubi nazywać „roślinną”. Jej stronę Jadłonomia.com odwiedzają miliony użytkowników. Marta Dymek rekomenduje przejście na weganizm, ale nikogo nie wyklucza i nic nie narzuca, dlatego z jej przepisów chętnie korzystają także osoby jedzące mięso, które szukają urozmaicenia w diecie. W książce z 2017 roku, Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marta odkrywa przed czytelnikami dużą bazę przepisów, będących owocem jej wyprawy do 50 krajów świata. Każdy z nich to doskonała kompozycja smaków, potrafiąca przekonać do diety roślinnej największych kulinarnych konserwatystów.

Kup teraz

Mit 2: Dania kuchni roślinnej nie są sycące

Myśląc o wegetariańskich daniach często przed oczami ukazuje nam się obraz miski wypełnionej sałatą, po której zjedzeniu uczucie głodu nie ma szansy przeminąć. Brak sycących dań to jeden z największych mitów, jaki łączony jest z kuchnią roślinną. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej odpowiednie połączenie składników gwarantuje tworzenie pożywnych i zdrowych potraw. Dużo inspiracji na przepyszne dania główne znajdziecie w książce God Food. Boska kuchnia Malki Kafki. Autorka przedstawia interesujące podejście do gotowania i jedzenia, któremu towarzyszy aspekt duchowy. Malka Kafka przez wiele lat pracowała w instytucjach publicznych i organizacjach NGO, ale dopiero fascynacja kulinarnym światem przyniosła jej spełnienie w życiu. Kafka zarządza obecnie kilkoma restauracjami Tel Aviv Urban Food, w których można spróbować dań kuchni roślinnej i izraelskiej.

Kup teraz

Mit 3: Mięso jest niezbędne w każdej diecie

Brak odpowiedniej ilości białka w daniach kuchni roślinnej to bardzo częsty zarzut wobec weganizmu. Jednak zagłębiając się w temat można znaleźć wiele alternatyw dla białka zwierzęcego, są nim między innymi warzywa strączkowe, brązowy ryż oraz niektóre rodzaje orzechów. Ponadto, coraz więcej badań wskazuje na to, że dieta roślinna ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, chroni organizm przed chorobami serca, osteoporozą i cukrzycą, a także wspomaga reemisję wielu schorzeń. Zbiór zdrowych przepisów znajdziecie w książkach Iwony Zasuwy: Smakoterapia oraz Smakoterapia 2, w których autorka przedstawia pomysły na dania oparte na produktach doskonale wpływających na ludzki organizm. O pozytywnym działaniu roślinnej diety i holistycznym podejściu do zdrowia dowiecie się więcej z książek dr Ewy Dąbrowskiej, od lat propagującej odżywianie oparte na warzywach i owocach.

Kup teraz