Bestsellery Empiku co roku wybierają odbiorcy-klienci – jest to 50 milionów głosów, na które składają się zakupy w salonach Empik, na empik.com oraz w aplikacji, odtworzenia w aplikacji Empik Music i serwisie EmpikGo, a także transakcje w serwisie do zakupu biletów na wydarzenia, czyli Going. Odkrycia Empiku to zaś nagrody dla artystów, którzy są na początku drogi zawodowej i w minionym roku w najbardziej interesujący oraz inspirujący sposób zaznaczyli swoją twórczą obecność. Bestsellery Empiku wręczane są w dwunastu kategoriach, z których dwie są tegorocznymi nowościami: Podcast i Live Music Event, a ich pojawienie się doskonale oddaje zmianę w naszym sposobie konsumowania dóbr kultury. Wydarzenie było transmitowane na profilu Empiku na Facebooku oraz na kanale TVN. Widzowie internetowi mieli możliwość obejrzenia dodatkowych materiałów, wykonań muzycznych i posłuchania rozmów z gośćmi lub członkami jury, które odbywały się w przerwach reklamowych.

Odświeżone hity, nowe aranżacje

Zanim rozpoczęła się właściwa część uroczystości, tzw. czerwony dywan prowadzili wspólnie Gabi Drzewiecka i Michał Szpak, rozmawiając z nominowanymi artystami i zaproszonymi gośćmi oraz relacjonując przygotowania do gali. Na pytania odpowiadali zarówno twórcy młodego pokolenia – Julia Wieniawa, Igo, Maffhasion czy Sebastian Fabijański – jak i gwiazdy ekranu, pióra i sceny – Maja Ostaszewska, Marcin Meller oraz Artur Rojek. Za oprawę muzyczną gali odpowiedzialny był Wojtek Urbański, kompozytor, producent muzyczny i współzałożyciel formacji Rysy, znany także z komponowania muzyki filmowej i teatralnej.

 

Gabi Drzewiecka i Michał Szpak

Gabi Drzewiecka i Michał Szpak, tot. Akpa

 

Zaczęło się od mocnego akcentu: Krzysztof Zalewski w duecie z Igo wykonali hit Kayah, „Testosteron” w aranżacji Urbańskiego. Małą tradycją gali Bestsellerów Empiku są bowiem nowe, „odświeżone” wersje znanych polskich przebojów, wykonywane czy to w oryginalnych duetach, czy też przez innych artystów. Następnie zgromadzonych gości i widzów oficjalnie powitali prezeska grupy Empik, Ewa Szmidt-Belcarz oraz Marcin Prokop.

 

Krzysztof Zalewski, Igo

Krzysztof Zalewski, Igo w piosence „Testosteron”, fot. Akpa

 

Bestsellery Empiku 2021: Muzyka

Nagrody muzyczne wręczył Artur Rojek. W kategorii Pop & Rock statuetkę odebrała sanah za album „Irenka”. To drugie z rzędu zwycięstwo młodej wokalistki; w ubiegłym roku otrzymała bowiem „przecinek”, czyli Bestsellerową statuetkę, za swój debiut „Królową dram”. „Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie słuchają. To ogromne wyróżnienie, aż nie chce się wierzyć!” – mówiła laureatka.

 

sanah bestsellery empiku 2021

Zwyciężczyni w kategorii Pop & Rock, sanah, fot. Akpa

 

We wzbudzającej duże emocje kategorii Rap & hip-hop nagrodzono Matę i jego krążek „Młody Matczak”. Statuetkę rapera odebrało jego alter ego, Skute Bobo. Dziękując za nagrodę, Matczak odniósł się do niedawnych oskarżeń i zatrzymania przez policję za posiadanie marihuany. Ze sceny opowiedział się za depenalizacją tej używki, a wielu laureatów, którzy później odbierali swoje statuetki, przyłączyło się do tego apelu.

 

skute bobo bestsellery empiku 2021

Zwycięzca w kategorii Rap & hip-hop oraz Nagrody Publiczności, Skute Bobo/Mata, fot. Akpa

 

Kolejną podkategorią był Streaming, w ramach którego nagrodzono najchętniej słuchane utwory 2021 roku. Zwyciężył „I Ciebie też, bardzo”, Męskie Granie Orkiestra 2021, wykonywany przez Darię Zawiałow, Vito Bambino oraz Dawida Podsiadło. „Ja jeszcze nigdy niczego nie wygrałem, musisz to przytrzymać” – mówił roześmiany Vito, podając statuetkę Darii.

 

vito bambino daria zawiałow bestsellery empiku 2021

Laureaci nagrody w kategorii Streaming, Daria Zawiałow, Vito Bambino (Męskie Granie Orkiestra 2021), fot. Akpa

 

W nowej podkategorii, wyróżniającej wydarzenia muzyczne na żywo, zwyciężył zaś FEST Festival 2021 odbywający się latem w Chorzowie. Segment ten zwieńczył występ Sanah, która swój hit „Kolońska i szlugi” zaprezentowała w spokojnej, wręcz klasycznej aranżacji, wzbogaconej elementami elektronicznymi.

 

Maciej Korczak, Tamara Przystasz, fest festiwal

Nagroda dla organizatorów Fest Festiwalu w kategorii Live Music Event, Maciej Korczak, Tamara Przystasz, fot. Akpa

 

Bestsellery Empiku 2021: Książka

Dwa kolejne występy – Igo wraz z piosenką „Helena” w opracowaniu Wojtka Urbańskiego oraz Krzysztofa Zalewskiego z „Wilkiem” – przeplatały się z relacji na Facebooku z wywiadami ze świeżo upieczonymi laureatami na czerwonym dywanie. Później na scenie pojawił się Zygmunt Miłoszewski, ambasador kategorii „Książka” i jeden z najpoczytniejszych rodzimych autorów. Za Literaturę piękną nagrodzona została Joanna Mokosa-Rykalska i „Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte”. „Nie będę oryginalna, jeżeli powiem, że jestem w wielkim szoku, bo jest to moja pierwsza książka, to mój debiut” – mówiła autorka. „Mój syn, gdy szłam tutaj dzisiaj, wręczył mi papierowe serduszko i powiedział: mamo, masz to na szczęście”.

 

Joanna Mokosa-Rykalska bestsellery empiku

Laureatka nagrody Bestsellery Empiku w kategorii Literatura piękna, Joanna Mokosa-Rykalska, fot. Akpa

 

„Terapeutka” B.A. Paris (w tłumaczeniu Marii Gębickiej-Frąc) nagrodzona została w podkategorii „Literatura popularna”. Pisarka dziękowała za wyróżnienie w formule zdalnej, podkreślając, iż jest wdzięczna za sympatię polskich czytelników i obiecując, że niedługo pojawi się w Polsce osobiście. „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro triumfowała w ramach Rozwoju osobistego. „Stoję tu dla ciebie, kobieto, dziewczyno, która szukasz swojej wewnętrznej wolności między Zoomem a zupą. I jak już objaśnisz domownikom, gdzie są skarpetki, to ruszasz w drogę w głąb siebie” – mówiła autorka ściskając swój „przecinek”. „I pomaga w tym rozkmina z przyjaciółką, terapia, krąg kobiet, a nawet zdarza się, że jakaś książka. Chciałam ci powiedzieć, że twoja praca w poszukiwaniu wolności, nawet jeśli czasami pokątna, to jest doniosła i ja się tobie kłaniam”.

 

Natalia de Barbaro bestsellery Empiku

Laureatka nagrody Bestsellery Empiku w kategorii Rozwój osobisty, Natalia de Barbaro, fot. Akpa

 

Najmłodsi czytelnicy docenili zaś „Bohaterów Magicznego Drzewa. Stwór” Andrzeja Maleszki, który, jak skomentował z uśmiechem Marcin Prokop „chyba co roku dostaje jakąś statuetkę”. „Chciałbym podziękować tym wszystkim mądrym, fantastycznym dzieciakom, które wciąż chcą czytać dobre książki” – mówił nieobecny osobiście na gali autor w wiadomości wideo. „Mam nadzieję, że Magiczne drzewo dodało im trochę otuchy i radości w tym mrocznym czasie pandemii i przeniosło je ze świata lockdownów i masek do świata jasnej cudowności”. Najchętniej słuchanym audiobookiem w 2021 był roku „Wilkołak” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, w reżyserii Krzysztofa Czeczota, z Filipem Kosiorem i Krzysztofem Zalewskim w rolach głównych. W kategorii Podcast zwyciężył projekt Marcina Myszki, „Kryminatorium Empik Go 2”.

 

marcin myszka bestsellery empiku

Laureat nagrody Bestsellery Empiku w kategorii Podcast, Marcin Myszka, fot. Akpa

 

Bestsellery Empiku 2021: Film

Następnie na scenie zobaczyliśmy Artura Rojka i jeden z największych hitów jego dawnej formacji, Mylsovitz, czyli „Mieć czy być” – w aranżacji Urbańskiego i ze wsparciem braci Kacperczyk. Po muzycznym występie statuetki w kategoriach filmowych wręczała Magdalena Boczarska, a zaczęło się od nagrody dla Jana Holoubka za „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” (Kino polskie). „Bardzo wam dziękuję, moi widzowie. To jest chyba najpiękniejsze - dostać nagrodę od widowni” – mówił reżyser. „Dziękuję też Tomkowi Komendzie i jego rodzinie za to, że nam zaufali i oddali nam jego historię”. W ramach kina familijnego nagrodzona została „Mulan” w reżyserii Niki Caro, a statuetkę odbierali reżyser polskiego dubbingu, Waldemar Modestowicz oraz Vanessa Aleksander, która użyczała głosu głównej bohaterce.

 

jan holoubek bestsellery empiku 2021

Laureat nagrody Bestsellery Empiku 2021 w kategorii Film, Jan Holoubek, fot. Akpa

 

Odkrycia Empiku 2021: Muzyka

Wręczenie dalszych nagród poprzedził kolejny ciekawy duet – Anita Lipnicka i Julia Wieniawa wykonały wspólnie wielki hit Varius Manx, „Zanim zrozumiesz” (w aranżacji Wojtka Urbańskiego), a także solowy występ Julii w piosence „Rozkosz”, wykonanie „Principolo” Darii Zawiałow oraz rozmowy z laureatami na czerwonym dywanie. W tym miejscu wspomnieć, iż o przyznaniu statuetek w ramach Odkryć Empiku decydowało jury, złożone z artystów, dziennikarzy i przedstawicieli Empiku, skupiających się na wyróżnieniu tych twórców, których dokonania w poprzednim roku były najbardziej poruszające, innowacyjne czy ciekawe. I tak, nagrodę w kategorii „Muzyka” jury w składzie Mela Koteluk, Hania Rani, Marcin Wojciechowski z Radia Zet oraz Anna Maria Żurek z Going. i Dominik Sadowski z Empiku przyznało Szczylowi za album „Polska Floryda”. „Za charyzmę, luz i szczerość, za fenomenalne ucho do melodii i głos, który jednych tulić do snu, a innych porywać do tańca” – mówił przewodniczący jury, Marcin Wojciechowski. „To coś więcej, niż promyk dla tej sceny, ale debiut, którego potrzebowaliśmy”. Nagrodę w imieniu Szczyla odbierała jego siostra, Emilia.

 

szczyl odkrycie empiku

Wręczenie nagrody Odkrycie Empiku 2021 w kategorii Muzyka, Marcin Wojciechowski, Marcin Prokop, Gabi Drzewiecka, Emilia, fot. Akpa

 

Odkrycia Empiku 2021: Film

W kategorii „Film” statuetkę przyznało jury, w którego skład weszły Maja Ostaszewska, Karolina Korwin-Piotrowska, Magnus von Horn oraz Izabela Szymańska i Agnieszka Stępień z ramienia Empiku. I chociaż pandemia stawiła pod znakiem zapytania wiele kinowych premier, w poprzednim roku w żadnym wypadku nie zabrakło obrazów, które wzruszyły, poruszyły i zastanowiły. Takim filmem było zwycięskie „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka z Agatą Buzek, Jackiem Braciakiem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych. „Za film, który z czułością przygląda się bohaterom; za skromność i dyscyplinę reżyserską; za stworzenie pola do pokazania zachwycającej, niezależnej, zmysłowej kobiecej postaci” – argumentowała Maja Ostaszewska przyznanie nagrody Grzegorzkowi. Wzruszony reżyser gratulował pozostałym nominowanym i dziękował „trzem fantastycznym kobietom, które współtworzyły ten film”, czyli producentce (a prywatnie żonie) Natalii Grzegorzek, autorce zdjęć Weronice Bilskiej oraz odtwórczyni głównej roli, Agacie Buzek.

 

Łukasz Grzegorzek bestsellery empiku

Laureat nagrody Odkrycia Empiku 2021 w kategorii Film, Łukasz Grzegorzek, fot. Akpa

 

Odkrycia Empiku 2021: Literatura

Nad przyznaniem statuetki w kategorii „Literatura” obradowało jury w składzie Marcin Meller, Dominika Słowik, Witold Szabłowski oraz, z ramienia Empiku, Joanna Marczuk oraz Marcin Maćkiewicz. Otrzymała ją Aleksandra Zbroja i „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”. „Za poruszające i dojrzałe zmierzenie się z własną biografią; za uniwersalizm literacki odnaleziony w indywidualnych przeżyciach; za celny język, niosący w sobie siłę opowieści; za stawienie czoła naszym wspólnym „Mireczkom” – argumentowali wręczający nagrodę Marcin Meller i Witold Szabłowski. „Jest mi bardzo miło być czyimś odkryciem” – mówiła zaskoczona autorka. „Jest to szczególne w kontekście pisania tej książki, bo wiązała się ona dla mnie z wieloma odkryciami, a pisanie jej było procesem szalenie refleksyjnym”.

 

Aleksandra Zbroja odkrycia empiku 2021

Laureatka nagrody Odkrycia Empiku 2021 w kategorii Książka, Aleksandra Zbroja, fot. Akpa

 

Bestsellery Empiku 2021: Nagroda Publiczności

Po wykonaniu hitu Edyty Bartosiewicz „Sen” przez Darię Zawiałow w aranżacji Wojtka Urbańskiego, ostatnią nagrodę wieczoru wręczyła prezeska Empiku, Ewa Szmidt-Belcarz. Nagrodę niebanalną i wyjątkową, bo wybraną wśród wszystkich nominowanych we wszystkich kategoriach w głosowaniu w aplikacji Empik.

W ostatnich dziesięciu dniach oddano ponad 200 tysięcy głosów, które zdecydowały o tym, iż Nagroda Publiczności powędrowała do Maty, czyli Michała Matczaka. Galę zakończyła „kultowa i kanoniczna”, jak określił to Marcin Prokop, „Tolerancja” Stanisława Soyki – w wykonaniu samego artysty oraz Vito Bambino.

 

mata nagroda publiczności bestsellery empiku 2021

Zwycięzca w kategorii Rap & hip-hop oraz Nagrody Publiczności, Skute Bobo/Mata, fot. Akpa

 

A kolejna gala Bestsellerów Empiku już za rok!