Alice Oseman

Teoretycznie wątków miłosnych w książkach dla młodzieży nigdy nie brakowało. Od lat jednak dominował w literaturze jeden utarty schemat, w którym on poznawał ją i nierzadko mimo wielu przeciwności, los łączył parę siłą miłości. Tymczasem świat związków i relacji jest znacznie bardziej zróżnicowany i niejednorodny. Bardzo dobrze pokazują to książki Alice Oseman, w tym jej największy bestseller, czyli seria „Heartstopper”. Perypetie Charliego i Nicka stały się prawdziwym międzynarodowym fenomenem i doczekały się serialowej adaptacji. Inteligentnie poruszają tematy LGBT+, bardzo dobrze oddaje nastoletnie relacje i nie boi się skręcić w stronę trudnych zagadnień.

Oseman zachwyca nie tylko pomysłami, ale również formą. „Heartstopper” to pierwsza powieść graficzna dla młodzieży, która tak wyraźnie została zauważona przez popkulturę. Wielu osobom, które na co dzień nie czytają komiksów Oseman przypomniała, jak ciekawe i wartościowe może być to medium. Autorka porusza w swoich książkach wątki dotyczące różnych rodzajów relacji, które jednak pozostają pod wieloma względami uniwersalne. Dzięki temu w takich tytułach jak „Heartstopper” czy „Loveless” każdy może znaleźć wątek, z którym poczuje więź.
 

Alice Oseman heartstopper
 

P.S. Herytiera Pizgacz

Jedną z cech charakterystycznych nowego pokolenia pisarzy YA jest miejsce debiutu. Dzięki platformom takim jak Wattpad, coraz więcej osób dociera ze swoją twórczością do szerszego grona czytelników w sieci. Do tego grona zalicza się Katarzyna Barlińska, znana bardziej pod pseudonimami P.S. Herytiera lub Pizgacz. Jej początki sięgają 2016 roku i pierwszych tekstów na Wattpadzie. Na portalu miała też miejsce premiera serii „Hell”, która w 2022 roku doczekała się książkowego wydania.

Barlińska w świeży sposób podchodzi do motywów znanych z młodzieżowych książek obyczajowych. „Start a Fire” oraz kolejne tomy przepełnione są emocjami, których przecież wielu czytelników szuka w książkach w pierwszej kolejności. Z pewnością warto obserwować nie tylko cykl „Hell”, ale w ogóle rozwój literackiej kariery Barlińskiej. Kto wie, być może w przyszłości dołączy do grona najbardziej poczytnych polskich autorek nie tylko gatunku YA, ale szeroko rozumianej literatury obyczajowej.
 

Start a fire pizgacz
 

Marta Łabęcka

Bardzo podobną drogę do Barlińskiej pokonała Marta Łabęcka, autorka poczytnej serii „Flaw(less)”. Czytelników na platformie Wattpad wciągnęła w swój świat, zdominowany przez skomplikowane relacje i nietuzinkowy, brytyjski klimat. Duża popularność w sieci przełożyła się na zainteresowanie wydawnictw. W efekcie możemy już zaopatrzyć się w trzy tomy cyklu, który otwiera „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”.

Łabęcka sięgnęła w swojej historii po dobrze znany motyw miłości mimo przeciwieństw i znakomicie poprowadziła losy Josephine i Chase’a. Jednocześnie nie zanudza swoich odbiorców, oferując im nowych bohaterów i kolejne zawiłe relacje. Nie będziemy jednak zdradzać tego, co dzieje się w kolejnych tomach, a jedynie zachęcamy do sięgnięcia po jeden z najgłośniejszych polskich debiutów YA ostatnich lat.
 

Flawless Marta Łabęcka
 

Weronika Marczak

Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, czy rozpoczęcie kariery pisarskiej na portalu typu Wattpad jest właściwą drogą, obawy może rozwiać kolejne nazwisko w naszym zestawieniu. Weronika Marczak przenosi nas do nieco innego typu książek YA, które nie stoją tak blisko klasycznego romansu. W cyklu „Rodzina Monet” autorka skupia się na trzech ważnych aspektach, które rzutują na losy głównej bohaterki.

 Przede wszystkim Hailie musi zmierzyć się z niezwykle bolesną stratą, gdyż już na początku swojej historii traci mamę oraz babcię. Wskutek tragicznych wydarzeń dziewczyna trafia do rodziny, której dotąd nie znała. Zupełnie zmienia otoczenie, nie tylko jeśli chodzi o szkołę i rówieśników, ale również najbliższych. Starsi bracia wydają się niedostępni i niezbyt przejmują się losem nowo poznanej siostry. Na dodatek nad rodziną Monet unosi się aura tajemniczości, która towarzyszy czytelnikom przez cały czas. Marczak zgrabnie wprowadza nas w ten świat z perspektywy głównej bohaterki, a także odkrywa sekrety, dzięki którym książki wciągają na kolejnych poziomach. Z pewnością warto sięgnąć po pierwszy tom „Skarb”, a po nim „Królewnę”.
 

Weronika Marczak Rodzina Monet
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:



Jennifer L. Armentrout

Jennifer L. Armentrout to chyba najbardziej doświadczona z poczytnych autorek young adult. Pochodząca z Zachodniej Wirginii pisarka ma już na koncie kilkadziesiąt (!) tytułów, z których większość należy do gatunku YA. W obrębie literatury młodzieżowej, Armentrout pozostaje bardzo różnorodna. Ma bowiem w swoim dorobku zarówno powieści obyczajowe, jak i płomienne romanse (m.in. bestsellerowa seria „Wait for You” wydana pod pseudonimem J. Lynn), a nawet fantastykę. Na początku 2022 roku pisarka wydała w Polsce „Krew i popiół”, czyli pierwszą odsłonę nietuzinkowego świat fantasy, w którym nie brakuje emocji i akcji. W Polsce możemy przeczytać trzy pierwsze tomy, natomiast na wydanie w naszym kraju czeka już czwarta część. Jest więc różnorodnie i barwnie, ale też na odpowiednim poziomie literackim.
 

Krew i popiół
 

Colleen Hoover

Czas na kolejną autorkę bestsellerów z USA. Colleen Hoover błyskawicznie stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych pisarek za oceanem, gdyż już jej debiutancka książka „Slammed” zebrała wiele pozytywnych recenzji. Hoover imponuje nie tylko talentem pisarskim, ale też wiarą w samą siebie. Pisaniem zajęła się hobbystycznie, ale kiedy poczuła prawdziwą miłość do tworzenia historii, własnym sumptem wydała pierwszą książkę w 2012 roku. Od tego czasu zaczęła pojawiać się także w Polsce, a serie takie jak „Hopeless” były wielokrotnie doceniane przez czytelników oraz krytyków.

Najnowsze dzieło pisarki to „Without Merit” – historia nastoletniej outsiderki, która na każdym kroku spotyka się z przeczuciem, że nie pasuje do rodziny, w której dorasta. Oprócz momentami szalonych perypetii tytułowej Merit, ta powieść to znakomity przykład tego, jak najbliżsi mogą zlekceważyć symptomy poważnych kłopotów natury mentalnej. W pigułce mamy tu zawarte problemy współczesnych nastolatków, które niestety zbyt często bywają marginalizowane lub w ogóle niedostrzegane.
 

It starts with us
 

Edyta Prusinowska

Tiktokerka, która napisała książkę – tak początkowo określano Edytę Prusinowską, kiedy wydała swoją pierwszą powieść. Przytyków względem kojarzonej głównie z modą influencerki nie brakowało, jednak wychodziły one głównie od osób, które nie przeczytały „Opowiem o tobie gwiazdom”. Debiutancka książka szybko stała się jednym z bestsellerów young adult w naszym kraju. Niedługo potem Prusinowska wydała „Truskawkowy blond” – pełną polotu miłosną historię dwóch bohaterów z różnych zakątków świata.

Prozę Prusinowskiej wyróżnia przede wszystkim pomysłowość. Historie, które tworzy, z pewnością nie są wtórne ani pospolite. Pisarka odważnie sięga po nieszablonych bohaterów, otwierając sobie tym samym niemal nieograniczone możliwości fabularne. Jednocześnie potrafi skupić uwagę na najdrobniejszych uczuciach, które przecież dla każdego z nas są w pewnym momencie tymi najważniejszymi.
 

Opowiem o tobie gwiazdom
 

Weronika Schmidt

Na koniec jeszcze dwie pełne emocji historie nastoletnich relacji, tym razem pióra Weroniki Schmidt. Młoda pisarka ma na koncie niezwykle popularną trylogię „Moon”, którą otwiera tom „Obiecałem ci gwiazdy”. Na początku to w głównej mierze opowieść o ponownym spotkaniu. Dwoje przyjaciół z dzieciństwa na kilka lat traci ze sobą kontakt, jednak spotykają się ponownie w liceum. Ich relacja nie jest już jednak taka sama. W życiu Noah zdarzyło się coś, co wyraźnie go zmieniło. Maddy próbuje dowiedzieć się, dlaczego przyjaciel stał się nagle oziębły i skryty. Kolejne tomy to dalszy rozwój tej relacji, ale też szereg wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się wszyscy dorastający nastolatkowie. Koniec szkoły średniej oznacza zazwyczaj zmianę otoczenia, studia, pierwszą pracę.

Z podobnymi rozterkami muszą poradzić sobie także Madison i Noah. Trylogia bierze pod lupę troski młodych dorosłych, wspólnie z czytelnikiem szukając wyjścia z trudnej sytuacji. M.in. dlatego seria „Moon” tak szybko zyskała uznanie w oczach młodych czytelników, którzy z łatwością potrafią utożsamić się z Maddy i Noah.
 

Obiecałem ci gwiazdy trylogia moon
 

Niektóre z nich stawiają dopiero pierwsze kroki w pisarskim świecie, inne to już uznane marki. Łączy je talent do tworzenia pełnych emocji historii dorastających bohaterów, którzy muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Po więcej artykułów na temat książek dla młodzieży odsyłamy do działu Czytam.