Young adult to sektor literatury, który w ostatnich latach niebywale się rozrósł. Wśród książek dla młodzieży mamy obecnie spory wybór fantastycznych pozycji. Postanowiliśmy wybrać dziesięć tytułów, które z pewnością zasługują na lekturę.

Najlepsze książki young adult – lista TOP 10

  • Marta Łabęcka, „Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy”

Rozpoczynamy od jednej z najgorętszych serii young adult ostatniego roku. Po sukcesie na platformie Wattpad, Marta Łabęcka zadebiutowała w wydawnictwie BeYA serią Flaw(less). Głównymi bohaterami są Josephine i Chase. To klasyczna historia o postaciach z dwóch różnych światów, które coś połączyło wbrew konwenansom, przy czym młoda autorka potrafi nadać temu utartemu motywowi świeżości. Całość utrzymana w brytyjskim klimacie daje dużo satysfakcji z lektury.

„Despite Your (im)perfections” to ostatnia część trylogii i zwieńczenie historii, którą pokochała cała rzesza czytelników. Jeśli nie znacie Marty Łabęckiej z twórczości internetowej, koniecznie sprawdźcie jej książkowy debiut.

 

Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy

 

  • P.S. Herytiera (Pizgacz), „Burn the Hell. Runda trzecia”

Pozostajemy w temacie pisarek, które zadebiutowały dzięki internetowemu sukcesowi. Pizgacz publikowała na tej samej platformie, co Łabęcka, a kolejne odcinki trylogii „Hell” czytało tyle osób, że wydawnictwa nie mogły przejść obok jej popularności obojętnie. Zaczęło się od dwóch rund „Start a Fire”, a teraz możemy zagłębić się w ostatnią odsłonę perypetii Victorii i Nate’a zatytułowaną „Burn the Hell. Runda trzecia”. Herytiera proponuje swoim czytelnikom zupełnie nowe spojrzenie na literaturę obyczajową, która jest niezwykle autentyczna i skupia się na nieoczywistych problemach bohaterów. Nie dziwi gigantyczna popularność tej serii young adult – warto dać jej szansę!

 

Burn the Hell. Runda trzecia

 

  • Chloe Gong, „Our Violent Ends. Burzliwe zakończenia”

Czas na propozycję dla miłośników burzliwych romantycznych historii osadzonych w orientalnych realiach. „Our Violent Ends. Burzliwe zakończenia” to kontynuacja bardzo dobrze przyjętej książki „These Violent Delights. Gwałtowne pasje” Chloe Gong. Nowozelandzka autorka urodziła się w Chinach, ale już w wieku dwóch lat przeprowadziła się z rodzicami do Nowej Zelandii. Nie odcięła się jednak od korzeni, przez lata intensywnie poznając azjatycką kulturę. Dzięki temu udało się jej stworzyć niezwykłą, orientalną opowieść w klimacie „Romea i Julii”.

Akcja rozgrywa się w latach 20. XX wieku, co nadaje całej historii momentami fantastycznego wręcz klimatu. Dodatkowym smakiem jest polityczne tło, dzięki któremu możemy sporo dowiedzieć się na temat ówczesnej sytuacji w Chinach i wpływu polityki na mieszkańców Państwa Środka.

 

Our Violent Ends. Burzliwe zakończenia

 

  • Sue Lynn Tan, „Córka Bogini Księżyca”

Pozostajemy we wschodnich klimatach za sprawą Sue Lynn Tan, autorki powieści fantastycznych dla młodzieży. „Córka Bogini Księżyca” to historia inspirowana chińską legendą o bogini Chang’e. Ta powieść young adult stanowi bilet do fantastycznego, nieco baśniowego uniwersum, jakże różnego od naszej codzienności. Niemniej nawet w świecie jak ze snów, nie brakuje mroku. Główną bohaterkę Xingyin czeka wiele niebezpieczeństw, którym będzie musiała sprostać. Na nastoletnich czytelników czekają fascynujące przygody, niesamowite stwory i wartka akcja.

 

Córka Bogini Księżyca

 

  • Tobly McSmith, „Stay Gold”

Literatura young adult zazwyczaj skupia się na problemach dotyczących młodych osób  wkraczających w dorosły świat. Jednym z aspektów, które trapią nastolatków, jest oczywiście seksualność. Temat często marginalizowany lub uznawany za tabu – dlatego warto mówić o książkach, które podejmują tak istotne kwestie.

Tobly McSmith w dużej mierze dzieli się swoimi doświadczeniami jako osoba transpłciowa. Odważnie porusza problemy związane z tożsamością płciową, a co równie ważne, kreuje znakomite historie i pasjonujących bohaterów. Polską premierę ma właśnie „Stay Gold” – opowieść o nastolatkach, którzy mimo presji i często niechęci ze strony otoczenia, pozostają silni i znajdują wsparcie. Niezwykle mocna w przekazie, ale przy tym bardzo pozytywna historia, która może podnieść na duchu.

 

Stay Gold

 

  • Tiffany D. Jackson, „Dorosła”

Równie poważny wydźwięk ma powieść „Dorosła” Tiffany D. Jackson. Czwarta książka w dorobku amerykańskiej pisarki na pierwszy rzut oka wydaje się lekką opowieścią o nastolatce, która marzy o karierze muzycznej i za sprawą nieoczekiwanego splotu wypadków, szybko odnosi sukces. Dopiero w tym momencie przychodzi czas na mroczniejszą, a może bardziej realną odsłonę show-biznesu. Bohaterka poznaje cenę, jaką przychodzi jej zapłacić za kolejne laury. Zostaje całkowicie zdominowana przez mężczyznę, który dręczy ją psychicznie. „Dorosła” niezwykle celnie podkreśla realia współczesnego świata.

 

Tiffany D. Jackson, „Dorosła”

 

  • Emma Lord, „Pasujemy do siebie”

Emma Lord zadebiutowała w świecie książek young adult retellingiem filmu „Masz wiadomość” z Tomem Hanksem i Meg Ryan w rolach głównych. Z czasem, dzięki kolejnym powieściom dołączyła do czołówki twórców literatury YA. „Pasujemy do siebie” to historia, która opiera się na nietuzinkowym pomyśle. Otóż główna bohaterka dowiaduje się pewnego dnia, że ma siostrę, która na dodatek jest znaną influencerką. W „Pasujemy do siebie” śledzimy życie Abby, które w jednej chwili wywraca się do góry nogami. Jednocześnie poznajemy jej dotychczasowe relacje, które z czasem zmieniają się w coś zupełnie nieoczekiwanego.

 

Emma Lord, „Pasujemy do siebie”

 

  • Jordan Ifueko, „Raybearer. Władcy Promienia”

„Raybearer” to debiutancka powieść Jordan Ifueko – amerykańskiej pisarki nigeryjskiego pochodzenia. Podobnie jak w przypadku Chloe Gong, Ifueko zainspirowała się historiami i legendami afrykańskimi, czego efektem był jeden z najgłośniejszych debiutów fantasy YA w USA ostatnich lat. Wciągające losy Tarisai wśród kultury i zwyczajów, które dla większości z nas są zupełnie obce, sprawiają, że trudno oderwać się od tej powieści. „Władca Promienia” to pierwszy tom, natomiast w kolejce już czeka równie udana kontynuacja.

 

Jordan Ifueko, „Raybearer. Władcy Promienia”

 

  • Kirsty Moseley, „Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno”

Kirsty Moseley także zyskała popularność dzięki publikowaniu swojej twórczości w sieci. Debiutancka powieść „Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno” to klasyczna historia miłosna YA, w której bohaterka poznaje chłopaka o dwóch obliczach. W kolejnych rozdziałach odkrywamy, która z twarzy przystojnego Liama jest tą prawdziwą – szkolnego cwaniaka czy czułego przyjaciela. Perypetie tych dwojga mogą wciągnąć, dlatego dla najbardziej dociekliwych autorka dodała do książki krótką kontynuację. Po zakończeniu właściwej książki znajdziemy bowiem opowiadanie „Chłopak i jego Aniołek”, z którego dowiemy się więcej o losach głównych bohaterów.

 

Kirsty Moseley, „Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno”

 

  • Dana Schwartz, „Anatomia. Love story”

Na koniec naszego zestawienia ponownie cofamy się w czasie, a konkretnie do roku 1817. Wówczas w Edynburgu naukowcy dokonywali kolejnych wiekopomnych odkryć, rozwijając dynamicznie medycynę. Do badań potrzebują jednak najczęściej jednego… ludzkich ciał. Tych dostarcza uczonym Jack, będący z zawodu jest rezurekcjonistą, czyli osobą, którą w mniej elegancki sposób określilibyśmy złodziejem cmentarnym. Główna bohaterka powieści,  Hazel marzy, aby zostać chirurgiem. Właśnie na niwie medycyny drogi obojga przecinają się, co jest początkiem wciągających przygód.

Wbrew pozorom „Anatomia. Love story” nie jest klasyczną historią miłosną. Hazel i Jack odkrywają bowiem sekrety Edynburga kryjące się zazwyczaj w nieoznaczonych grobach. Jest to więc gratka dla czytelników, którzy oprócz dobrej historycznej powieści obyczajowej, cenią sobie również akcję z dreszczykiem.

 

Dana Schwartz, „Anatomia. Love story”

 

Dziesięć zaprezentowanych przez nas powieści jest dowodami na to, jak ciekawie i różnorodnie rozwija się literatura young adult. Książki z tego gatunku to już nie tylko romanse dla młodzieży, ale wiele fascynujących historii, okraszonych często fantastyczną aurą. Ale fani miłosnych uniesień też nie muszą bać się o brak doskonałych książek YA na rynku - na luty 2023 zapowiedziana została premiera najnowszej książki Eleny Armas - The American Roommate Experiment. Jest więc w czym wybierać!

Zachęcamy do lektury, a po więcej wiadomości z książkowego świata zapraszamy do sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

12 października w ramach Targów Książki Empiku zapraszamy na spotkanie z Martą Łabęcką w ramach sekcji Young Adults. Zapis spotkania będzie dostępny na facebookowym profilu Empiku. Zapraszamy!

Marta łabęcka