Nawet na początku nie zawsze mamy okazję do spokojnego wypoczynku z papierową książką lub czytnikiem ebooków w dłoni. Dzięki audiobookom możemy połączyć różne aktywności z odkrywaniem fascynujących literackich światów. Poznaj dziesięć najciekawszych audiobooków dla młodzieży, po które możesz sięgnąć na empik.com!

Audiobooki empik

Najlepsze audiobooki dla młodzieży - ranking

  • Brandon Mull, „Baśniobór Nowe Przygody. Smocza Straż. Tom 1”

Seria „Baśniobór” jest z nami od ponad 15 lat i wciąż jeszcze nie poznaliśmy finału losów Kendry oraz Setha. Fantastyczne miejsce, niedostępne dla zwykłych ludzi, co rusz wpada w tarapaty, trzymając czytelników i słuchaczy w napięciu do ostatnich minut. Najnowsza część, czyli „Smocza Straż” to początek kolejnej sagi znanych bohaterów. W przypadku literatury fantastycznej w wersji audio, niezwykle ważna jest rola lektora, który w sporej części tworzy niesamowity klimat fabuły. O nagrania wszystkich tomów „Baśnioboru” dba Biblioteka Akustyczna oraz niezawodny Janusz Zadura, który znakomicie odnajduje się w baśniowej rzeczywistości.

 

Smocza straż basniobór

 

  • Edyta Prusinowska, „Opowiem o tobie gwiazdom”

Okres dorastania bywa przepełniony skrajnymi emocjami. Czasem są one pozytywne, innym razem bardzo trudne. O tym, jak sobie z nimi radzić traktuje książka „Opowiem o tobie gwiazdom” Edyty Prusinowskiej. To wyjątkowo poruszająca literatura young adult, dotykająca emocji, które dla młodych ludzi często są czymś zupełnie nowym. Audiobook dla młodzieży czytany przez Polę Błasik to historia Astrid i jej przyjaciół, którzy ruszają we wspólną podróż. Dla bohaterki zmagającej się z rodzinną tragedią, okres ten jest ciągłą mieszaniną silnych emocji i przeżyć. „Opowiem o tobie gwiazdom” to skondensowania historia dojrzewania, która w audiobooku została przedstawiona w ciepły, subtelny sposób.

 

audiobooki dla młodzieży romanse

 

  • Przemek Staroń, „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem. Tom 2”

Wśród najlepszych audiobooków dla młodzieży nie mogło zabraknąć książki Przemka Staronia „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie ze złem. Tom 2”. To druga odsłona poradnika nauczyciela, który zasłynął nietuzinkowym podejściem do młodzieży, za co przyznano mu tytuł Nauczyciela Roku 2018. W ciekawy sposób, odwołując się do wszelakich dzieł popkultury, Staroń tłumaczy młodym słuchaczom świat dorosłych, ich wartości, ale też relacje koleżeńskie. Robi to w nienachlany i celny sposób. Audiobooka czyta sam autor, co dodatkowo pasuje do charakteru tego poradnika. Niezwykle wartościowa lektura - nie tylko dla uczniów, ale także ich rodziców próbujących odnaleźć się we współczesnym świecie nastolatka. 

Zainteresował cię temat? Sprawdź nasz wywiad z Przemkiem Staroniem! 

 

Przemek Staroń audiobook dla młodzieży

 

  • Justyna Suchecka, „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”

Pozostajemy wśród poradników, chociaż książkę Justyny Sucheckiej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” trudno zaszufladkować jako tego typu literaturę. To po prostu zbiór rozmów, które przeprowadziła autorka ze specjalistami w dziedzinie psychologii, edukacji i innych. Książka w dużej części poświęcona jest radzeniu sobie ze stresem i innymi obciążeniami, których przybywa w okresie dorastania. Zbliżając się do dorosłości trzeba zadbać o coraz więcej spraw i obowiązków. Autorka oraz jej rozmówcy podkreślają, jak istotną częścią życiowej higieny jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Każdy może wyciągnąć z tej publikacji sporo wiedzy, ale też empatii, dzięki której łatwiej będzie poradzić sobie z przeciwnościami. Audiobooka czyta Katarzyna Kołeczek.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź naszą rozmowę z Justyną Suchecką dla Empik Pasje!

 

Mądre audiobooki dla młodzieży

 

  • Suzanne Collins, „Igrzyska śmierci. Tom 1”

Błyskawiczny, międzynarodowy sukces cyklu „Igrzysk śmierci” sprawił, że dziś o książkach Suzanne Collins mówi się w kategoriach klasyki literatury young adult.Zatem jeśli dotąd nie zetknęliście się z fantastycznym, dystopijnym światem, być może tegoroczne lato to odpowiedni moment, żeby sięgnąć po pierwszy tom tej wciągającej historii. Collins płynnie łączy akcję, wątki obyczajowe oraz polityczne, doskonale balansując w wykreowanym przez siebie świecie. W efekcie „Igrzyska śmierci” przeczytały miliony fanów. W przypadku audiobooka dla młodzieży warto wspomnieć o lektorce, którą jest Anna Dereszowska. Aktorka świetnie czuje się w klimacie fantasy, nadaje fabule odpowiednią dynamikę i wyraźnie akcentuje poszczególnych bohaterów.

 

Igrzyska śmierci audiobook dla młodzieży

 

  • Ada Tulińska, „Dotyk północy. Tom 1”

Miłośnicy literatury młodzieżowej mogą znać twórczość Ady Tulińskiej, która ma w swoim dorobku również sporo romansów. Tym razem proponujemy powieść obyczajową z wątkiem romantycznym, ale również… fantastycznym. „Dotyk północy” to pierwszy tom trylogii, której główną bohaterką jest Laura. Poznajemy ją w trudnym momencie, kiedy ucieczka od dotychczasowego życia jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z problemami. Wyjazd okazuje się jednak nie tylko lekiem na zadry z przeszłości, ale przede wszystkim początkiem wyjątkowej przygody. Całą trylogię audiobooków dla młodzieży z cyklu „Dotyk północy” czyta Marcin Popczyński, którego głos świetnie pasuje zarówno do wątków obyczajowych, jak i fantastycznych.

 

Dotyk północy audiobook young adult dla młodzieży

 

  • Stephenie Meyer, „Słońce w mroku”

Kilka lat przed popularnością sagi o „Igrzyskach śmierci”, rekordy popularności biła wśród dorastających czytelników seria „Zmierzch”. Najpierw pod postacią książek Stephenie Meyer, a potem jako ekranizacja z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem. Chociaż dziś o „Zmierzchu” nie jest już tak głośno, nie oznacza to, że nie podbija kolejnych serc fanów z pokolenia Z. Zresztą najlepiej zweryfikować to samemu i sięgnąć po pierwszy tom sagi.

Tymczasem dla tych, którzy już znają cykl, polecamy siódmą odsłonę świata wampirów i wilkołaków, którą Meyer wydała w 2020 roku. „Słońce w mroku” to ciekawe spojrzenie na wydarzenia opisane we wcześniejszych tomach, gdzie narracja prowadzona była z perspektywy Belli. Tymczasem autorka stwierdziła, że Edward również zasługuje na przedstawienie swojej wersji wydarzeń. Warto dodać, że jest to perspektywa dużo mroczniejsza. Poznajemy więcej szczegółów z życia wampirów i ich długowiecznego rodu. W tym audiobooku dla młodzieży słyszymy męskiego lektora, którym jest Mikołaj Krawczyk, co świetnie komponuje się z przedstawionym w książce męskim punktem widzenia.

 

Stephenie Meyer audiobook dla młodzieży

 

  • Aleksander Kamiński, „Kamienie na szaniec”

Przyswajanie szkolnych lektur nie zawsze należy do ulubionych zajęć. Alternatywą dla kartkowania kolejnych rozdziałów obowiązkowych pozycji na język polski mogą być audiobooki dla młodzieży. Przykładem świetnie zrealizowanej wersji audio szkolnej lektury są „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Podobnie jak inne dzieła w tematyce wojennej, także ta powieść ma swój niepowtarzalny klimat – pełen cierpienia, lęku, ale też bohaterstwa. W audiobooku „Kamieni na szaniec” lektorem jest uznany aktor Jerzy Zelnik, który po mistrzowsku prezentuje nam treść tego kultowego dzieła.

 

Kamienie na szaniec audiobook dla młodzieży

 

  • J.R.R. Tolkien, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Wśród naszych propozycji najlepszych audiobooków dla młodzieży jeszcze raz wracamy do klasyki. „Hobbit” to ikoniczne dzieło z gatunku fantastyki, które stanowiło i nadal stanowi inspirację dla wielu innych twórców. Zresztą wystarczy poczytać o pieczołowitości i zaangażowaniu, jakie towarzyszyło Tolkienowi podczas pisania tej książki, żeby poczuć wobec niej respekt. A potem można włączyć audiobook czytany przez Marcina Czarkowskiego. Charakterystyczny głos lektora świetnie sprawdza się w przypadku nieco gawędziarskiej narracji „Hobbita”. Powieść Tolkiena to idealna propozycja na lato, bo choć w fabule dzieje się sporo, audiobook jest stosunkowo krótki, gdyż trwa nieco ponad 10 godzin. A oprócz samych przygód bohaterów, warto zastanowić się nad głębszymi przesłaniem, ukrytym są w tym epokowym dziele.

 

Hobbit audiobook dla młodziezy

 

  • Marta Łabęcka, „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”

Twórczość Marty Łabęckiej docenili najpierw użytkownicy Wattpada, gdzie pisarka zgromadziła ponad 300 tysięcy czytelników. Teraz możemy posłuchać audiobooka dla młodzieży „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię”. Jest to klimatyczna powieść obyczajowa osadzona w brytyjskich realiach. Fabuła wątku miłosnego opiera się na dobrze znanym motywie bohaterów, których na pierwszy rzut oka dzieli wszystko poza wspólną szkołą. Z czasem okazuje się jednak, że dzielą podobne zmartwienia. Historia Josephine i Chase’a być może jest łatwa do przewidzenia, ale sposób, w jaki autorka przedstawia ich losy, sprawia, że słuchamy audiobooka do samego końca. Tym bardziej, kiedy lektorem jest Monika Chrzanowska, która świetnie sprawdza się w klimacie obyczajowego romansu.

 

Romans audiobook dla młodzieży

 

To tylko niektóre propozycje audiobooków dla młodzieży, po jakie możecie sięgnąć! Więcej podobnych artykułów znajdziesz w sekcji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com