Bestsellery Empiku 2022 – zaskoczenia i powroty

Bestsellery Empiku to nagroda dla topowych artystów, którzy w zeszłym roku cieszyli się największą popularnością wśród klientów Empiku. Nagrody zostały rozdane w 12 kategoriach obejmujących literaturę, muzykę, film, wydarzenia muzyczne oraz treści audio – po raz pierwszy wręczone zostały nagrody w kategorii „kultura cyfrowa”. Do tego na gali w ramach Odkryć Empiku wyróżniono twórców wybranych przez eksperckie jury.

Na tegorocznych Bestsellerach Empiku nie zabrakło najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej kultury, ale także nazwisk, które wcześniej mogły nie być tak dobrze znane szerszej publiczności. Rok 2022 upłynął przede wszystkim pod znakiem wielkich powrotów – nowe książki wydały m.in. Sally Rooney i nagrodzona Olga Tokarczuk, a wśród nominacji muzycznych znalazły się sanah, Agnieszka Chylińska czy Pezet. Wśród zeszłorocznych zaskoczeń trzeba też wspomnieć o boomie na literaturę Young Adult, który zaowocował powstaniem nowej kategorii w literaturze i zwycięstwem Karoliny Barlińskiej vel. P.S. Herytiera (Pizgacz).
 

Bestsellery Empiku 2022
 

Bestsellery Empiku 2022 – Dawid Podsiadło, sanah i orkiestra

Jednak Bestsellery Empiku to nie tylko rozdanie statuetek, ale też muzyczne widowisko pełne nazwisk godnych największego festiwalu. W tym roku na scenie mogliśmy gościć topowych polskich artystów m.in. zwycięskich sanah i grupę SB Mafijja, Ralpha Kamińskiego, Agnieszkę Chylińską, Vito Bambino czy Margaret. Niespodzianką ogłoszoną dopiero w dniu gali było pojawienie się Dawida Podsiadło. Grane na żywo z udziałem dwudziestoosobowej orkiestry nowe aranżacje popularnych utworów zaskakiwały nawet najwierniejszych fanów i wychodziły poza typowe gatunkowe granice. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Kuba Galiński – tegoroczny dyrektor muzyczny Bestsellerów Empiku, uznany muzyk i aranżer.

„Chciałbym, aby orkiestrowo-rozrywkowe aranżacje nie odebrały nic współczesnym piosenkom, a tylko zmieniły ich „kolor”. I pokazały inne, nieznane oblicze zarówno artystów, jak i samych piosenek. Dobrze byłoby przenieść się muzycznie w rozrywkową stylistykę dawnych lat, która jest teraz bardzo w trendach. Widzowie doskonale znają te numery, od razu będą wiedzieć, co to za piosenka, jednak chciałbym, żeby jej aranżacja ich zaskoczyła – wzruszyła, rozśmieszyła, rozkołysała” – mówił Kuba Galiński przed wydarzeniem.

Dawid podsiadło bestsellery empiku
 

Gala rozdania Bestsellerów Empiku 2022 odbyła się 7 lutego i można ją było oglądać na oficjalnym profilu facebookowym Empiku oraz w telewizji TVN. Motywem przewodnim wydarzenia był hasztag #swiatsiezmienia, a oprawa wizualna łączyła nowoczesną formułę z elementami nawiązującymi do stylistyki retro, czego zwieńczeniem był DeLorean stylizowany na ten z „Powrotu do przyszłości”. Galę poprowadził Marcin Prokop, a gospodarzami transmisji internetowej i relacji z czerwonego dywanu byli Karol Paciorek i Ewa Grzelakowska–Kostoglu, czyli Red Lipstick Monster. Wprowadzili nas za kulisy wydarzenia i mieli szansę porozmawiać z zaproszonymi gośćmi – Joanną Okuniewską, Dodą, Aleksandrą Domańską, Jankiem Dąbrowskim, Rafałem Zawieruchą, Honoratą Skarbek i Agą Grzelak.
 

Paciorek Red Lipstick Monster
 

 Bestsellery Empiku 2022: Muzyka

Jako pierwszych mogliśmy poznać zwycięzców Bestsellerów Empiku w kategoriach muzycznych - nagrody wręczyli Margaret i Krzysztof Zalewski. W kategorii „Pop i rock” zdecydowanie dominowała polska muzyka – jedynym zagranicznym wyjątkiem był Harry Styles z albumem „Harry’s House”. Statuetkę otrzymała sanah za płytę „Uczta”. To już jej trzecia z rzędu (!) wygrana na Bestsellerach Empiku. Artystka nie kryła radości i podziękowała fanom i wszystkim artystom, którzy zgodzili się wystąpić na jej najnowszej płycie.
 

Bestsellery Empiku 2022 sanah
 

Wśród nominowanych do kategorii „Rap i hip-hop” mogliśmy zobaczyć pełny przekrój polskiej sceny rapowej – od wieloletnich weteranów, aż po twórców, którzy zdobyli popularność w ostatnich latach. Nagrodę zdobyła grupa SB Maffija za płytę „Hotel Maffija 2”. Raperzy powiedzieli ze sceny, że „jedno jest pewne – nadchodzi wiatr wielkich zmian”.
 

SB Maffijja Bestsellery Empiku 2022
 

W ramach kategorii muzycznych Bestsellery Empiku rozdano także w kategorii „Live” obejmujących największe wydarzenia muzyczne tego roku odbywające się na żywo. Nagrodę otrzymał Mata za „Mata Tour”. Raper w zeszłym roku otrzymał statuetkę w kategorii „Rap i Hip-Hop” za krążek „Młody Marczak”. Wtedy nagrodę odebrało jego alter ego, Skute Bobo. Tym razem raper w krótkich słowach powiedział o swojej radości z nagrody, wygranej rozprawy sądowej, która odbywała się tego samego dnia i reakcji fanów na koncercie.  
 

Mata Bestsellery empiku 2022
 

Bestsellery Empiku 2022: Film

W kategoriach Film Bestsellery Empiku 2022 wręczali Sonia Bohosiewicz oraz Piotr Trojan. Pośród nominacji w kategorii „Kino polskie” znalazły się nazwiska, która od lat wzbudzają silne emocje wśród kinomanów – jak choćby Wojciech Smarzowski czy Patryk Vega. Statuetka w tym roku powędrowała do Dziewczyn z Dubaju”. Nagrodę odebrały reżyserka Maria Sadowska i Doda, która była producentką filmu. Reżyserka podkreśliła, że kobiety potrafią zdobywać box office'y i potrafią być solidarne.
 

Maria Sadowska Doda Bestsellery Empiku 2022
 

Za to nominacje w kategorii „Kino familijne” pokazały, że osoby wybierające film do obejrzenia z całą rodziną stawiają przede wszystkim na animację. Zwycięzcą okazało się „Sing 2”, sequel animowanego musicalu dla widzów w każdym wieku. Nagrodę odebrał Modest Ruciński, jeden z aktorów dubbingujących film w polskiej wersji językowej.

Bestsellery Empiku 2022: Książka

Książkowe Bestsellery Empiku 2022 wręczyli polscy mistrzowie literatury sensacyjnej: Wojciech Chmielarz i Katarzyna Puzyńska. W kategorii „Kryminał i thriller” rywalizowali ze sobą najpopularniejsi twórcy polscy (Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda) oraz zagraniczni (Harlan Coben, Camilla Lackberg). W tym przypadku klienci Empiku zadecydowali, że stawiają na rodzimego autora – statuetkę otrzymał Remigiusz Mróz za „Projekt Riese”, powieść, w której wykracza poza ramy gatunkowe, łącząc w kryminał z elementami fantastyki czy wręcz postapo. Autor żartobliwie podkreślił, że przychodzi na Bestsellery Empiku od sześciu lat i zawsze był nominowany, ale nigdy wcześniej jej nie dostał, więc tym razem nie ma przygotowanej przemowy.
 

Remigiusz Mróz Bestsellery empiku 2022
 

W kategorii „Literatura obyczajowa” nagroda powędrowała do Colleen Hoover, popularnej amerykańskiej pisarski, której „It Start with us” znalazło również uznanie u polskich czytelników. Nagrodę odebrała Aleksandra Żak, tłumaczka książki na język polski.

Wśród nominowanych do kategorii „Literatura piękna” znalazły się nazwiska, o których było głośno nie tylko w 2022, ale w ostatnich kilku latach: Sally Rooney, Szczepan Twardoch i Olga Tokarczuk. Okazało się, że zwyciężczyni mogła być tylko jedna – Olga Tokarczuk dostała nagrodę za „Empuzjon”, jej pierwszą powieść napisaną po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla. Statuetkę odebrała Jana Karpienko, asystentka autorki. Olga Tokarczuk połączyła się zdalnie ze studiem, wspominała spotkania z fanami i podziękowała im za czytanie „Empuzjonu”

„Literatura jest królestwem czytających, dużo bardziej czytających niż tych, którzy piszą. Niech żyją czytelnicy!”zakończyła.

W nowej kategorii „Young adult” rywalizowały ze sobą cztery tytuły najpopularniejszych polskich autorek książek dla młodzieży oraz jedno zagraniczne dzieło – międzynarodowy hit „Heartstopper" Alice Oseman. Bestseller Empiku trafił do Katarzyny Barlińskiej vel. P.S. Herytiery (Pizgacz) za pierwszy tom cyklu „Start a fire”. Autorka podziękowała ze sceny przede wszystkim swoim bliskim, wydawnictwu oraz czytelnikom. Zwróciła się też do młodych odbiorców z apelem: „Nie bójmy się ryzykować, nie bójmy się mówić. Mamy wiele do powiedzenia, mamy wiele do opowiedzenia”.

Zainteresował cię temat? Sprawdź nasz artykuł „Jak Pizgacz podbiła polską literaturę? Fenomen „Start a Fire"
 

Herytiera Pizgacz Bestsellery Empiku 2022
 

Na sam koniec wręczono nagrodę dla „Literatury polskiej dla dzieci”. Statuetka trafiła do Justyny Bednarek, autorki kultowego cyklu o Skarpetkach za kolejny tom z serii - „Sekretną historię ludz… skarpetek”.
 

Justyna Bednarek Bestsellery empiku 2022
 

Bestsellery Empiku 2022: kultura cyfrowa

Zupełnie nowa kategoria Bestsellerów Empiku, w ramach której unhorowano autorów szeroko rozumianych treści audio, czyli audiobooków, superprodukcji audio oraz podcastów. Nagrody wręczyli Joanna Okuniewska i Maciej Musiał. W kategorii „Audiobook” statuetkę otrzymał Marcin Meller za „Czerwoną ziemię”, którą w wersji audio czytał Wojciech Mecwaldowski. Dla znanego dziennikarza był to beletrystyczny debiut i już w pierwszej powieści dał się poznać jako znakomity twórca literatury sensacyjnej. Jego książka spotkała się z ogromnym uznaniem czytelników – była również nominowana w literackiej kategorii „Kryminał i thriller”. „O rany! Jest bosko!” – powiedział autor i podziękował słuchaczom i słuchaczkom.  Podkreślił też, że wreszcie może powiedzieć swoim dzieciom, że ma tę samą nagrodę, co Mata i sanah.
 

Meller Bestsellery Empiku
 

Nominacje w kategorii „Podcast” robiły wrażenie pod względem rozpiętości tematów – od seksuologicznych „Dialogów waginy i penisa”, przez różne rodzaje podcastów kryminalnych, aż po socjologiczno-politycznych „Wariatów u władzy” Witolda Szabłowskiego. Statuetka trafiła do Artura Nowaka i Stanisława Obireka za ich podcast „Kryminalna historia kościoła”. „Ta nagroda pokazuje, że Polska się zmienia” – podsumował jeden z twórców podcastu.

W kategorii „Superprodukcja audio” wśród nominowanych mogliśmy znaleźć nazwiska znane również z kategorii literackich. Wygrała hitowa „Mierzeja” napisana przez Zygmunta i Wojtka Miłoszewskich. Dla tego pierwszego pojawienie się na gali Bestsellerów Empiku staje się powoli tradycją – w 2021 otrzymał statuetkę za „Kwestię ceny”, a w 2022 wręczał jedną z nagród. Statuetkę odebrali bracia Miłoszewscy, reżyser Krzysztof Czeczot oraz przedstawiciele obsady.

Odkrycia Empiku 2022: Książka, muzyka, film

Bestsellery Empiku nie mogły odbyć się również bez Odkryć Empiku – nagród, o których przyznaniu decydowało jury złożone z ekspertów, artystów i dziennikarzy dla twórców, którzy w zeszłym roku odważnie wytyczali nowe artystyczne szlaki i których wszyscy powinni poznać.

W kategorii „Literatura” jury w składzie Aleksandra Zbroja, Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz przyznało nagrodę Ishbel Szatrawskiej za książkę „Żywot i śmierć Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”. „Za opowieść o próbie życia na własnych warunkach i poskramianiu demonów, które rujnują życie. Za udowodnienie, że dramat może zaistnieć w literaturze, zostać doceniony i szybko dostać się na deski teatru” – powiedziała w uzasadnieniu Aleksandra Zbroja.
 

Ishbel Szatrawska Bestsellery Empiku 2022
 

Nad przyznaniem statuetki Odkryć Empiku w kategorii „Muzyka” debatowali Szczyl, Daria Zawiałow, Anna Gacek, Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski. Nagroda z rąk Szczyla i Darii Zawiałow powędrowała do Jakuba Skorupy za płytę „Zeszyt pierwszy” – „melancholijny miks rapowej narracji z alternatywnym brzmieniem”. Muzyk zadedykował swoją nagrodę „wszystkim tym, którzy się zastanawiają i może boją się wykonać pierwszy krok. Wszystkim tym, którzy są nieśmiali w swoim bycie”.
 

Jakub Skorupa Bestsellery Empiku 2022
 

W kategorii „Film” w skład jury weszli Łukasz Grzegorzek, Dawid Ogrodnik, Katarzyna Borowiecka, Izabela Szymańska i Maciej Tomaszewski. Nagrodę wręczali dwaj pierwsi wymienieni, a statuetka powędrowała do Damiana Kocura za film „Chleb i sól” „za wyrazistą osobowość reżyserską, zmysł dokumentalisty i ucho wyczulone na prawdę”.
 

Odkrycia Empiku Bestsellery Empiku 2022
 

W tym roku na Bestsellerach Empiku wyróżniono także Pisarza i Artystę Muzycznego Roku. Użytkownicy mogli oddawać swoje głosy na twórców nominowanych do tegorocznych Bestsellerów za pomocą Aplikacji Empik – zebrało się ich aż 150 tysięcy! Nagrodę dla Pisarki Roku otrzymała Weronika Anna Marczak, jedna z czołowych przedstawicielek polskiej literatury Young Adult. Artystą Muzycznym Roku został zaś występujący chwilę wcześniej na scenie Dawid Podsiadło.
 

Dawid Podsiadło Bestsellery Empiku
 

Bestsellery Empiku 2022: lista zwycięzców i nominowanych

KSIĄŻKA

Literatura piękna

 • Chołod, Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie
 • Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
 • Gdzie jesteś, piękny świecie, Sally Rooney, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B.
 • Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, tłum. Joanna Dżdża, Grupa Wydawnicza Relacja
 • Życie Violette, Valérie Perrin, tłum. Wojciech Gilewski, Wydawnictwo Albatros

Kryminał i thriller

 • Brakujący element, Harlan Coben, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros
 • Czerwona ziemia, Marcin Meller, Wydawnictwo W.A.B.
 • Mentalista, Camilla Läckberg, Henrik Fexeus, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
 • O włos, Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza
 • Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

Literatura obyczajowa

 • It Starts with Us, Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte
 • Jedno życzenie, Nicholas Sparks, tłum. Anna Dobrzańska, Wydawnictwo Albatros
 • Siła kobiet, Barbara Wysoczańska, Wydawnictwo Filia
 • The Love Hypothesis, Ali Hazelwood, tłum. Filip Sporczyk, Wydawnictwo Muza
 • The Spanish Love Deception, Elena Armas, tłum. Matylda Biernacka, Wydawnictwo Otwarte

Literatura polska dla dzieci

 • Hydropolis. Uciekaj, Zygmunt Miłoszewski, Wydawnictwo W.A.B.
 • Magiczne drzewo. Geniusz, Andrzej Maleszka, Znak Emotikon
 • Odwagi, Pinku! Książka o odporności…, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra, Sensus
 • Sekretna historia ludz… skarpetek, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Poradnia K.
 • TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka, Beata Sabała-Zielińska, Prószyński Media

Young adult

 • All of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość, Marta Łabęcka, BeYA
 • Heartstopper 2, Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Jaguar
 • Krew i popiół, Jennifer L. Armentrout, tłum. Danuta Górska, You&YA
 • Rodzina Monet. Skarb, Weronika Anna Marczak, You&YA
 • Start a Fire. Runda pierwsza, P.S. Herytiera (Pizgacz), BeYA/Editio Red

MUZYKA

Pop i rock

 • Harry’s House, Harry Styles, Sony Music Entertainment
 • Lata Dwudzieste, Dawid Podsiadło, Pur Pur, Sony Music Entertainment
 • Męskie Granie 2022, Różni Wykonawcy, Mystic Production
 • Never Ending Sorry, Agnieszka Chylińska, Top Management, Sony Music Entertainment
 • Uczta, sanah, Magic Records, Universal Music Polska

Rap i hip-hop

 • Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza, Szpaku, Gugu Label, Universal Music Polska
 • Hotel Maffija 2, SB Maffija, SBM Label, e-muzyka
 • Muzyka Komercyjna, Pezet, Pezet, e-muzyka
 • Pretty Boy, White 2115, SBM Label, e-muzyka 
 • Produkt47, OKI, 2020, Universal Music Polska

Live

 • Fest Festival, Follow The Step
 • JIMEK&Goście: Historia Polskiego Hip-Hopu, Going.
 • Mata Tour, Sold Out Agencja
 • SBM FFestival, vol. 6, Sold Out Agencja
 • Taco Hemingway 2020 2021 2022 Tour, Revolume

KULTURA CYFROWA

Audiobook

 • Czerwona ziemia, Marcin Meller, czyta: Wojciech Mecwaldowski, Wydawnictwo W.A.B.
 • Gra złudzeń, Kasia Magiera, czyta: Aneta Todorczuk, Wydawnictwo Melanż
 • Małe zbrodnie, Magdalena Majcher, czyta: Aneta Todorczuk, Wydawnictwo W.A.B.
 • Ukochane dziecko, Romy Hausmann, czyta: Martyna Szymańska, Wydawnictwo W.A.B.
 • Uśpiona, Alicja Sinicka, czyta: Anna Dereszowska, Wydawnictwo W.A.B.

Superprodukcja audio

 • Chołod, Szczepan Twardoch, Empik Go i Wydawnictwo Literackie
 • Mierzeja, Wojtek Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.
 • Niech to usłyszą, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Radio Zet
 • Projekt Riese, Remigiusz Mróz, Empik Go i Wydawnictwo Filia
 • Szum, Małgorzata Oliwia Sobczak, Empik Go i Wydawnictwo W.A.B.

Podcast

 • Dialogi Waginy i Penisa, Beata Biały, Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska
 • Kryminalna historia kościoła, Artur Nowak, Stanisław Obirek
 • Negocjator, Krzysztof Balcer, Jolanta Gwardys
 • Odwilż (HBO Max), Justyna Mazur, Marcin Myszka
 • Wariaci u władzy, Witold Szabłowski

FILM

Kino polskie

 • Dziewczyny z Dubaju, reż. Maria Sadowska, Kino Świat
 • Miłość, sex & pandemia, reż. Patryk Vega, Kino Świat
 • Weseלe (Wesele), reż. Wojtek Smarzowski, Kino Świat
 • Zupa nic, reż. Kinga Dębska, Kino Świat
 • Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński, Kino Świat

Kino familijne 

 • Minionki: Wejście Gru, reż. Kyle Balda, Galapagos
 • Nasze magiczne Encanto, reż. Howard Byron, Galapagos
 • Sing 2, reż. Garth Jennings, Galapagos
 • Skarb Mikołajka, reż. Julien Rappeneau, Kino Świat
 • To nie wypanda, reż. Domee Shi, Galapagos

ODKRYCIA EMPIKU 2022

Literatura

 • Wiktoria Bieżuńska, Przechodząc przez próg, zagwiżdżę, Wydawnictwo Cyranka
 • Anna Goc, Głusza, Dowody na istnienie
 • Olga Górska, Nie wszyscy pójdziemy do raju, Drzazgi
 • Karolina Lewestam, Pasterze smoków. Rodzice kontra świat, Wydawnictwo Czarne
 • Ishbel Szatrawska, Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, Wydawnictwo Cyranka

Muzyka

 • 27.Fuckdemons, Nic się nie stało, e-muzyka
 • Daria ze Śląska, Falstart albo faul, Dziewczyna z tatuażem, Jazzboy Records
 • Frank Leen, Bombonierki, Za dobrze by zapomnieć, Sony Music
 • Jakub Skorupa, Zeszyt pierwszy, Universal Music Group
 • Ofelia, 8, Warner Music Group

Film

 • Tomasz Habowski, Piosenki o miłości, Gutek Film
 • Damian Kocur, Chleb i sól, Kino Świat
 • Łukasz Kowalski, Lombard, Against Gravity
 • Kamil Krawczycki, Słoń, Tongariro Releasing
 • Grzegorz Mołda, Zadra, Matecznik, Mówi Serwis Sp. z o.o., Galapagos Films

Zdjęcie w tekście: źródło: fot. Mieszko Piętka, Jacek Kurnikowski, Piotr Podlewski/AKPA/BEZPŁATNE MATERIAŁY PRASOWE