Finałowa Gala rozdania Bestsellerów Empiku 2022 już wkrótce, bo 7 lutego! Wtedy poznamy laureatów głównych nagród, czyli autorów najchętniej kupowanych w Empiku płyt, książek i filmów na wszystkich nośnikach, najczęściej słuchanych treści audio w Empik Go oraz najpopularniejszego wydarzenia, na które bilety dystrybuował Going. i Empik Bilety. Poznamy również literackie, filmowe i muzyczne Odkrycia Empiku 2022.

Wszystko to odbędzie się w niezwykłej oprawie muzycznej, którą w tym roku aranżuje Kuba Galiński. Jak dyrektor artystyczny Gali planuje (dosłownie i w przenośni) ograć główny motyw, czyli #swiatsiezmienia? Sprawdźcie!

Rozmowa z Kubą Galińskim

Motywem przewodnim Gali Bestsellery Empiku 2022 jest hasztag #swiatsiezmienia. Jakie ma to odzwierciedlenie w muzycznej oprawie wydarzenia?

  • Kuba Galiński: Stawiamy na ansamblowe brzmienia. Przekładamy aranżacje z nowoczesnych beatów na dźwięki tylko prawdziwych, często akustycznych instrumentów. Współczesne, znane i lubiane przeboje popularnych artystów aranżuję w stylistyce polskiej muzyki rozrywkowej z dawnych lat.

To oznacza bardzo dużą różnorodność instrumentalną. Czy na Gali wystąpi orkiestra?

  • Artystom występującym na scenie tegorocznych Bestsellerów Empiku 2022 towarzyszyć będzie band. Dwudziestoosobowy zespół muzyczny to już taka mała orkiestra. Angażujemy instrumenty dęte, smyczkowe i perkusyjne. Współczesne przeboje bardzo zyskają na brzmieniu „żywych” instrumentów. Zero komputerowej przeróbki, sampli – 100% grania na żywo! Ten ansamblowy koncept to taki muzyczny most pokazujący, że mimo tego, że świat zmienia się bardzo szybko i dużo nowego wydarza się w muzyce, wracamy czasem do rzeczy dobrych, klasycznych, ale w nowoczesnym ujęciu. Bierzemy to, co najlepsze z przeszłości i przetwarzamy na nowo. Starałem muzycznie wpisać się w przesłanie tegorocznej Gali czyli w #światsięzmienia.

Jakiego efektu możemy się w takim razie spodziewać? Takie zderzenie świata muzyki orkiestrowej i współczesnej brzmi jak ogromne wyzwanie.

  • Chciałbym, aby orkiestrowo-rozrywkowe aranżacje nie odebrały nic współczesnym piosenkom, a tylko zmieniły ich „kolor”. I pokazały inne, nieznane oblicze zarówno artystów, jak i samych piosenek. Dobrze byłoby przenieść się muzycznie w rozrywkową stylistykę dawnych lat, która jest teraz bardzo w trendach. Widzowie doskonale znają te numery, od razu będą wiedzieć, co to za piosenka, jednak chciałbym, żeby jej aranżacja ich zaskoczyła – wzruszyła, rozśmieszyła, rozkołysała.

Kogo zaprosił pan do współpracy?

  • Artystów, z którymi miałem już okazję współpracować: znamy się i lubimy – sanah, Mroza, Nosowską czy Vito Bambino. Ale na scenie pojawią się też wykonawcy, z którymi nigdy nie pracowałem jak np. Agnieszka Chylińska. No i największe dla mnie wyzwanie – artyści hip-hopowi. Muszę przyznać, że aranżowanie zaangażowanych piosenek SB Mafiji czy Gibbsa na nasz band to jazda bez trzymanki. Ale nawet mnie ona zaskoczyła! To bardzo dobre kawałki do grania przez taki duży zespół! Mam przy pracy nad nimi dużo funu!

kto zagra na bestsellerach empiku?

 

Przygotowania do Gali Bestsellery Empiku 2022 idą pełną parą. Na jakim etapie są prace nad tymi wspaniałymi aranżacjami?

  • Zamknęliśmy już temat repertuaru. Wiemy, kto wystąpi i co zaśpiewa. Wiemy nawet, w jakiej kolejności! To ważne, żeby cała Gala miała swoje tempo, zmienne nastroje i kolory. Bo jednak wszystkim towarzyszyć będzie orkiestra, więc musimy zaprezentować jej różnorodne możliwości. Aranżujemy piosenki, niedługo rozpoczną się próby. Myślę, że na 7 lutego będziemy gotowi.

Czy może pan zdradzić jakieś ciekawostki zza kulis?

  • Wolałbym nie. Chciałbym, żeby najciekawsze wydarzyło się na scenie, nie za kulisami! Ale mogę powiedzieć, że planujemy ciekawe współprace artystów i wszyscy cieszymy się na wspólne granie. Myślę, że najciekawsze będzie przełożenie hiphopowych hitów na zespołowe aranżacje i to w bardzo różnych stylistykach. Na pewno będzie się działo!

Galę Bestsellerów Empiku 2022 będzie można oglądać 7 lutego na Facebooku Empiku od godz. 19.45 oraz na antenie TVN od 20.15. Gospodarzami transmisji internetowej będą: Red Lipstick Monster i Karol Paciorek.