Zalety szczoteczki elektrycznej. W czym jest lepsza od manualnej?

Szczotkowanie to bardzo ważny element higieny jamy ustnej. Coraz częściej do tej czynności wybieramy szczoteczki elektryczne do zębów. W czym są lepsze od zwykłych, manualnych?

Zalety szczoteczek elektrycznych:

 • skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej – włosie elektrycznej szczoteczki do zębów wibruje i obraca się w różnych kierunkach, aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną z zębów i dziąseł. Wibracje pozwalają na więcej mikroruchów za każdym razem, gdy przesuwasz szczoteczkę po zębach, przez co działają skuteczniej;
 • skuteczne w usuwaniu przebarwień – za to również są odpowiedzialne ruchy włókien;
 • możliwość dostosowania szczotkowania – szczoteczki elektryczne mają różne ustawienia i tryby, dzięki czemu możesz dostosować sposób szczotkowania do swoich potrzeb np. do zębów wrażliwych, dbania o dziąsła, wybielania itp.;
 • polecane dla osób z aparatem ortodontycznym – elektryczna szczoteczka do zębów dotrze do wszystkich zakamarków i przestrzeni znacznie lepiej niż manualna;
 • ekonomiczne – nawet biorąc pod uwagę większy koszt związany z zakupem szczoteczki elektrycznej oraz wymianą końcówek – ostatecznie zapewniają one dłuższą żywotność;
 • wbudowany timer – większość szczoteczek elektrycznych posiada wbudowane zegary tzw. timery, które pozwalają szczotkować zęby dokładnie tak długo, jak zalecają stomatolodzy. Dźwięk lub zmiana wibracji powiadomi cię, że możesz zakończyć szczotkowanie;
 • atrakcyjna opcja dla dzieci – nie wszystkie dzieci są zainteresowane myciem zębów. Elektryczna szczoteczka może ich do tego zachęcić. Jest wygodniejsza i pomaga dzieciom w dokładnym oczyszczeniu jamy ustnej, a także wyrobieniu zdrowych nawyków;
 • bezpieczna dla dziąseł – prawidłowo używana szczoteczka elektryczna nie rani dziąseł ani szkliwa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki elektrycznej?

Na rynku znajdziesz mnóstwo modeli szczoteczek elektrycznych, dlatego wybór może być lekko przytłaczający. Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na poniższe funkcje:

 • timer – najlepsze elektryczne szczoteczki do zębów są wyposażone w brzęczący timer, który pomaga szczotkować zęby tak długo, jak zalecają to stomatolodzy. Niektóre szczoteczki wydają z siebie 4 sygnały, dzięki którym wiesz, jak długo szczotkować każdą ćwiartkę jamy ustnej (lewą górną, prawą górną, lewą dolną i prawą dolną);
 • tryby czyszczenia – różne tryby czyszczenia pozwalają dostosować szczotkowanie do twoich potrzeb np. silne lub delikatne czyszczenie, gdy chcesz osiągnąć określony efekt, masz nadwrażliwość lub chcesz pozbyć się żółtego nalotu;
 • czujnik nacisku – te modele powiadomią cię, gdy zbyt mocno naciskasz na zęby i zapobiegną ich uszkodzeniu;
 • aplikacje do elektrycznych szczoteczek do zębów – niektóre szczoteczki posiadają dedykowane aplikacje na telefon, które dostarczą ci cennych wskazówek na temat funkcji produktu i pomogą ci lepiej dbać o zęby.

Przegląd szczoteczek elektrycznych

 • Braun Oral-B

Design: charakterystyczną cechą szczoteczki Oral-B jest okrągła główka, która bardziej przypomina narzędzie z gabinetu dentystycznego. Główka oscyluje i obraca się, w przeciwieństwie do ruchów bocznych szczoteczki Sonicare.

Jest też wygodniejsza i łatwiejsza w użyciu podczas szczotkowania. Szczoteczki posiadają wypukłości na rączce ułatwiające chwyt.

Technologia szczotkowania: czyszczenie szczoteczkami Oral-B odbywa się za pomocą serii ruchów oscylacyjno-obrotowych i pulsowania. Mała, okrągła główka szczoteczki porusza się ruchem okrężnym, od zęba do zęba, usuwając resztki i czyszcząc zęby.

Sam ruch włosia zasadniczo czyści zęby, ale do tego dochodzi jeszcze pulsowanie – czyli ruch w kierunku zęba i z powrotem. Rezultatem jest to, co Oral-B nazywa działaniem czyszczącym 3D, które usuwa płytkę nazębną i miesza płyn w jamie ustnej, aby lepiej oczyścić zęby.

Dodatkowe funkcje: w zależności od modelu lub serii szczoteczki Oral-B posiadają tryby czyszczenia (w tym czyszczenie języka), czujnik nacisku, łączność Bluetooth, która udostępnia dane na temat szczotkowania do twojego telefonu, śledzenie stref w jamie ustnej za pomocą systemu wykrywania AI, aby pomóc ci osiągnąć najlepsze czyszczenie.

Najpopularniejsze serie szczoteczek Oral-B

 • Oral-B iO – to ulepszona seria szczoteczek do zębów. Nowy jest tu wygląd, napęd magnetyczny z mikrowibracjami, główka szczoteczki ze zwiększoną gęstością włosia ułożonego pod kątem, inteligentny czujnik nacisku. Do tego ładowarka indukcyjna oraz aplikacja, która zawiera dużo więcej wskazówek. W zależności od modelu otrzymujesz inne funkcje, akcesoria i wyposażenie.

 

oral-b produkty

 

 • Oral-B Pulsonic – to seria najcieńszych i najlżejszych szczoteczek Oral-B. Zapewnia ciche, delikatne i skuteczne czyszczenie za pomocą smukłej, lekkiej rączki, którą można łatwo manewrować. Specjalnie zaprojektowana główka szczoteczki dopasowuje się do zębów, zapewniając skuteczne czyszczenie. Dzięki wibracjom dźwiękowym włosie Pulsonic czyści i wybiela zęby w ciągu dwóch tygodni, zmniejszając przebarwienia powierzchniowe. Szczoteczki są wyposażone w dwa timery: dwuminutowy, który wskazuje, kiedy osiągnięto zalecany przez dentystę czas szczotkowania oraz dodatkowy profesjonalny timer, który sygnalizuje co 30 sekund i zachęca do dokładnego szczotkowania czterech ćwiartek jamy ustnej.

 

oralb pulsonic marka

 

 • Oral-B dla dzieci – modele szczoteczek dla najmłodszych są dostępne w różnych kolorach i motywach z popularnych bajek. Pomagają zmotywować dzieci do szczotkowania oraz przyswajania zdrowych nawyków na całe życie. Zawierają główkę z miękkim włosiem łagodnym dla zębów i dziąseł, która obraca się, a także oscyluje, aby lepiej czyścić. Elektroniczny zegar w rączce szczoteczki pomaga dzieciom szczotkować przez pełne dwie minuty. Dla starszych użytkowników dostępna jest aplikacja.

 

oral b dzieci wszystkie produkty

 

Philips Sonicare

Design: wydłużona główka szczoteczki i rzędy włosia czyszczącego zęby wyglądają podobnie do ich manualnych odpowiedników. Ta szczoteczka jest zbudowana tak, aby przypominała „zwykłą” szczoteczkę do zębów. Manewrowanie w jamie ustnej może być trochę trudniejsze i wymaga przyzwyczajenia. Szczoteczki do zębów Philips Sonicare mają elegancką estetykę z wypustkami na rączce ułatwiającymi trzymanie.

Technologia szczotkowania: szczoteczki do zębów Philips wykorzystują technologię soniczną (wysoką częstotliwość drgań, ultradźwięki), a włosie porusza się z boku na bok. Technologia Sonicare oferuje dwie metody czyszczenia zębów. Metoda mechaniczna polega na fizycznym kontakcie włosia z powierzchnią zęba. Metoda bezkontaktowa powoduje, że same wibracje i fale dźwiękowe niszczą płytkę nazębną poza czubkami włosia, bez faktycznego dotykania obszaru zęba. Technologia soniczna umożliwia ponowny przepływ piany pasty do zębów i wody między zębami, a także wzdłuż linii dziąseł, aby oczyścić te przestrzenie.

Wiele szczoteczek z serii Sonicare oferuje do 31 000 pociągnięć / 62 000 ruchów na minutę. Dokładna liczba ruchów zależy od wybranego trybu czyszczenia i intensywności.

Dodatkowe funkcje: tryby czyszczenia, czujnik nacisku, łączność Bluetooth, funkcja BrushSync – system, który ostrzega, kiedy należy zmienić główkę szczoteczki i wybiera najodpowiedniejszy tryb czyszczenia, funkcja Easy-Start, która ułatwia użytkownikowi przyzwyczajenie się do szczoteczki podczas pierwszych szczotkowań, wbudowane inteligentne czujniki.

 

Philips wszystkie produkty

 

Najpopularniejsze serie szczoteczek Sonicare

 • Philips Sonicare ProtectiveClean – zapewnia niezwykle skuteczne, a jednocześnie delikatne czyszczenie. Seria wprowadziła ulepszone czujniki nacisku, które ostrzegają użytkowników, gdy szczotkują zbyt mocno, zapewniając zdrowsze dziąsła, czystsze zęby i bielszy uśmiech. ProtectiveClean oferuje 3 modele, które zaspokajają specyficzne potrzeby w zakresie higieny jamy ustnej (model 4100 – usuwa płytkę nazębną, 5100 – poprawia zdrowie dziąseł, a 6100 – usuwa przebarwienia, zapewniając bielsze zęby). Każdy model wyposażony jest w zaawansowaną technologię dźwiękową z 31 000 pociągnięć szczotki na minutę. Oferuje technologię BrushSync, która informuje użytkowników za pomocą lampki na rączce, kiedy należy wymienić główkę szczoteczki, aby uzyskać maksymalną skuteczność.

 

Szczoteczka soniczna phillips

 

 • Philips Sonicare DiamondClean – to kompletne rozwiązanie do pielęgnacji jamy ustnej. Wyjątkowe rezultaty są możliwe dzięki nowym, wydajnym główkom szczoteczki, spersonalizowanym instrukcjom i wskazówkom pochodzącym z technologii trzech inteligentnych czujników, które śledzą ruch, położenie oraz nacisk główki. Dzięki połączeniu z aplikacją Philips Sonicare zapewnia użytkownikom informacje zwrotne w czasie rzeczywistym i spersonalizowane porady dotyczące ich procedury szczotkowania. Cztery nowe szczoteczki usuwają więcej płytki nazębnej oraz przebarwień, docierają do tylnej części jamy ustnej i pomagają utrzymać długotrwały świeży oddech.

 

Szczoteczka soniczna sonicare diamond clean

 


Zainteresował cię temat? Przeczytaj także: „Szczoteczka do zębów soniczna czy elektryczna? Dowiedz się, którą wybrać!


Xiaomi Oclean

Design: kształt standardowej szczoteczki do zębów, dobrze zaprojektowana główka szczoteczki i długa szyjka daje lepszy zasięg szczotkowania oraz umożliwia dotarcie do tylnych partii jamy ustnej. Szczoteczki są smukłe, wodoodporne, dobrze leżą w dłoni.

Technologia szczotkowania: szczoteczka wykorzystuje technologię soniczną do wibrowania główki szczoteczki. Zapewnia do 38 000 ruchów czyszczących na minutę.

Dodatkowe funkcje: nawet kilkadziesiąt ustawień szczotkowania (w tym tryby i poziomy intensywności), odliczanie czasu szczotkowania na wyświetlaczu, imponująca żywotność baterii (w różnych modelach nawet ponad miesiąc), magnetyczny uchwyt ścienny w zestawie wybranych modeli, sterowanie za pomocą kolorowego ekranu dotykowego.

 • Oclean X Pro Elite – to flagowa soniczna szczoteczka do zębów firmy Oclean. Seria jest pięknie zaprojektowana zarówno pod względem estetycznym, jak i ergonomicznym. Ma elegancką, lekką konstrukcję, antypoślizgowy uchwyt, a także  inteligentny kolorowy ekran dotykowy. Dzięki wykorzystaniu technologii redukcji hałasu jest bardzo cicha. Posiada do 5 trybów szczotkowania i nawet 32 ustawienia prędkości. Ta szczoteczka do zębów współpracuje z aplikacją, podobnie jak inne najwyższej klasy elektryczne szczoteczki do zębów, aby zapewnić zdrowy uśmiech, wyrobić nawyki szczotkowania i pomóc poprawić rutynę higieny jamy ustnej. Posiada funkcję monitorowania tzw. martwego pola podczas szczotkowania, czyli miejsc, które często są pominięte.

 

Szczoteczka soniczna oclean x pro elite

 

 • Oclean Air 2 – to seria prostych, małych i lekkich szczoteczek, w różnych kolorach, które doskonale sprawdzą się w podróży. Są wyjątkowo ciche, dzięki zastosowaniu technologii redukcji hałasu. Budżetowa wersja, która posiada podstawowe ustawienia i tryby (w tym codzienny, wybielanie czy ochrona dziąseł), nadal oferuje nawet 30 000 obrotów na minutę, co wystarczy, aby zęby były dobrze oczyszczone. Zaletą tej szczoteczki jest długa żywotność baterii i szybkie ładowanie.

 

Szoteczka soniczna do zebow oclean air 2

 

Więcej podobnych artykułów i zestawień znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: mat. promocyjne Oclean, model Air 2 Superior