Jaką szczoteczkę wybrać?

Jeżeli staje się przed pytaniem, co jest lepsze: szczoteczka do zębów soniczna czy elektryczna, należy po pierwsze zapoznać się ze sposobem działania obu urządzeń. Zarówno modele soniczne, jak i elektryczne napędzane są przy pomocy prądu (ich baterie można ładować bądź wymieniać), jednakże w przypadku innych parametrów sprzęty te różnią się od siebie.

 

berdsen b3 sonic

 

Szczoteczki elektryczne można podzielić ze względu na sposób czyszczenia. Wyróżnia się modele wykorzystujące ruchy: rotacyjne, rotacyjno-pulsacyjne oraz pulsacyjne. Szczoteczki elektryczne czyszczą zęby znacznie dokładniej niż manualne. Aby urządzenie dobrze funkcjonowało, należy pamiętać o wymianie główki średnio raz na dwa miesiące. Na rynku znaleźć można również specjalnie zaprojektowane szczoteczki dla osób z nadwrażliwymi dziąsłami, noszących aparaty ortodontyczne czy mających problemy z doczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Ciekawym rozwiązaniem będą także modele z wbudowaną funkcją timera pozwalającą użytkownikom w łatwy sposób przestrzegać zalecanego przez stomatologów czasu szczotkowania zębów, który wynosi dwie minuty. Niektóre szczoteczki oferują także możliwość masażu dziąseł, który ma pomóc zwiększyć ich ukrwienie.

 

panasonic ew dp52 szczoteczka soniczna

 

Szczoteczka soniczna do zębów z kolei do mycia wykorzystuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, zalecane przez dentystów. Pozwalają one bowiem najlepiej oczyścić przestrzenie międzyzębowe, usunąć kamień nazębny, bakterie i resztki pożywienia. Szczoteczki soniczne to jeden z podtypów modeli elektrycznych, ale napędzane są najczęściej bateriami akumulatorowymi, które należy ładować. Dzięki temu użytkownicy mogą zmniejszyć ilość produkowanych odpadów, a tym samym pomóc środowisku naturalnemu.

 

szczoteczka soniczna philips hx6212 87

 

Jak działa szczoteczka soniczna? Jej działanie polega na wytwarzaniu fal dźwiękowych, pobudzających włókna znajdujące się w główce urządzenia, które następnie pobudzają cząsteczki śliny i pasty. W wyniku tego powstają mikrobąbelki, które mogą docierać w nawet najtrudniej dostępne miejsca. Dzięki temu jama ustna jest dokładnie oczyszczona, a zęby i przestrzenie między nimi starannie umyte. Co więcej, przez fakt, że szczoteczki soniczne posiadają kilka trybów czyszczenia, nie tylko pozwalają umyć język i dziąsła, ale również mogą je wymasować tak, jak w przypadku zwykłych modeli elektrycznych, jednak można lepiej dopasować siłę, z jaką będą to robić. Ta funkcja świetnie sprawdzi się u osób z nadwrażliwymi dziąsłami. Jeżeli chodzi o wymianę końcówki szczoteczki sonicznej, należy zmieniać ją co około 3 miesiące.

 

abcros 360

 

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę soniczną dla siebie – szczoteczka soniczna: jaką kupić?

Szczoteczki soniczne to świetny wybór dla osób, którym zależy na maksymalnej higienie jamy ustnej. Urządzenia te dostępne są na rynku zarówno w wersjach dla dorosłych, jak i dla dzieci. To, na jaką szczoteczkę soniczną się zdecydujesz, zależy od kilku różnych czynników.

 

szczoteczka soniczna braun oral-b pulsonic slimlux 4200

 

Przed wyborem urządzenia warto zastanowić się nad tym, ile pieniędzy można przeznaczyć na jej zakup. Kolejną ważną kwestią jest to, kto będzie z niej korzystał. Dla dzieci bowiem zaprojektowane zostały inne modele niż dla osób dorosłych. Szczoteczka dla maluchów będzie na pewno charakteryzować się mniejszą główką, dopasowaną do rozmiaru ust pociechy. Powinna również posiadać różne ciekawe funkcje zachęcające dziecko do mycia zębów, np. wbudowany timer w postaci melodyjki, która włączać się będzie po rozpoczęciu szczotkowania, a jej wyłączenie stanowić ma sygnał zakończenia czyszczenia jamy ustnej. Aby pociecha chętniej sięgała po szczoteczkę, warto zakupić urządzenie ozdobione rysunkami ulubionych postaci z bajek lub słodkich zwierzątek.

 

innogio

 

Dlaczego warto kupić szczoteczkę soniczną?

Oprócz tego, że szczoteczki soniczne do czyszczenia zębów wykonują ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które przez stomatologów uważane są za najskuteczniej usuwające brud oraz bakterie z jamy ustnej, urządzenia te posiadają szereg innych zalet. Do jednej z najważniejszych należy to, że pozwalają one użytkownikowi domyć nawet trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pożywienia. Jeżeli nie zostaną one usunięte, mogą zgnić, a tym samym spowodować rozwój próchnicy. Często na rynku dostępne są także modele z wbudowanym irygatorem, który dodatkowo pozwala doczyścić zęby. Co więcej, szczoteczki soniczne działają delikatniej na szkliwo oraz dziąsła niż modele manualne czy elektryczne. To świetne rozwiązanie dla osób z nadwrażliwościami.

 

xiaomi oclean z1

 

Jeżeli chodzi o osoby noszące aparaty ortodontyczne, zakup szczoteczki sonicznej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej w delikatny sposób będzie można zadbać o zęby oraz starannie doczyścić przestrzenie międzyzębowe bez ryzyka uszkodzenia drucików czy gumeczek, z których składa się sprzęt.

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Zdrowie.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock