Odpowiednia szczoteczka do zębów pozwoli w prawidłowy sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Jednak bardzo ważną kwestię stanowi nie tylko jej właściwy wybór, lecz także sposób używania. Dokładne czyszczenie zębów pozwala na pozbycie się bakterii, resztek pożywienia oraz nagromadzonych osadów, a również pomaga w znaczącym stopniu ograniczyć rozwój próchnicy. Dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dzieci jest niesamowicie istotny, m.in. ze względu na fakt, że maluch dopiero uczy się dbania o zdrowy uśmiech i należy mu w tym jak najbardziej pomóc.

szczoteczki do zębów

Jakie szczoteczki do zębów dla dzieci znaleźć można na rynku?

Najpopularniejsze, a zarazem najczęściej używane są szczoteczki manualne. Ich zaletą z pewnością jest najniższa cena. Jednakże, dla dzieci (i nie tylko) mogą być dość trudne w użyciu. Większość osób wykonuje nimi bowiem ruchy okrężne, które nie pozwalają dokładnie oczyścić zębów. Taki sposób został stworzony z myślą o dzieciach, które dopiero uczą się, jak je myć. Należy jednak pamiętać, że polecane przez stomatologów jest szczotkowanie zębów ruchami wymiatającymi, czyli „góra-dół”. W taki sposób usunie się najwięcej bakterii i osadów. Główną wadą szczoteczek manualnych jest to, że niełatwo jest myć zęby dokładnie przez dwie minuty zgodnie z zaleceniami dentystów.

szczoteczka z ogranicznikiem

Jeżeli chodzi o szczoteczki elektryczne, wyróżnia się kilka ich rodzajów. Na rynku znaleźć można urządzenia wykonujące ruchy rotacyjne, oscylacyjno-rotacyjne czy pulsacyjne. Z im większą częstotliwością porusza się główka szczoteczki elektrycznej, tym skuteczniej doczyszczone będą zęby. Co ciekawe, dostępne są także specjalnie zaprojektowane urządzenia dla osób noszących aparaty ortodontyczne, a także tych z nadwrażliwością dziąseł. Można również spotkać się ze szczoteczkami, których główki posiadają funkcję masażu dziąseł. Jeżeli rodzic decyduje się na zakup elektrycznej szczoteczki dla dzieci, musi on wiedzieć, że w tym przypadku również ważna jest technika mycia zębów. Nie powinno się bowiem przykładać końcówki do powierzchni dziąseł, gdyż może to skutkować ich obniżeniem. Główką trzeba myć każdy ząb oddzielnie, co może stanowić nie lada wyzwanie dla uczącego się szczotkowania dziecka.

jack-n-jill

Często najdroższe na rynku urządzenia to szczoteczki soniczne. Ich najważniejszą zaletę stanowi jednak ich wysoka skuteczność w myciu zębów oraz fakt, że są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Jakie jest ich działanie? Szczoteczki soniczne wykonują w ciągu minuty kilkadziesiąt tysięcy obrotów, co pozwala w najdokładniejszy sposób umyć zęby. Główka wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne, dzięki czemu szkliwo oraz dziąsła chronione są przed uszkodzenia mechanicznymi. Co więcej, szczoteczki soniczne pracują z częstotliwością około 260 Hz, wytwarzając fale dźwiękowe, które z kolei powodują, że cząsteczki śliny zmieszane z pastą zostają wprawione w ruch. Podczas tego procesu tworzą się mikrobąbelki, które umożliwiają w niesamowicie dokładny sposób usunąć bakterię w jamie ustnej oraz płytkę nazębną, a także docierają w miejsca, gdzie nie dostają się włókna szczoteczki. Dzięki temu, jama ustna jest perfekcyjnie oczyszczona, wraz z trudno dostępnymi przestrzeniami międzyzębowymi.

szczoteczka soniczna dla dzieci kiddy

Jaką szczoteczkę dla dzieci wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki dla dziecka może wydawać się trudną kwestią. O czym muszą pamiętać rodzice dokonujący zakupu tego urządzenia? Jeżeli chce się zakupić szczoteczkę manualną, należy mieć na uwadze to, że powinna ona posiadać dość miękkie włosie, aby nie uszkodziła dziąseł malucha. Podczas jej użytkowania trzeba też uczyć dziecko, jak z niej korzystać oraz początkowo pilnować je, aby przestrzegało zalecanego czasu szczotkowania wynoszącego dwie minuty, co może stanowić dość trudną sprawę.

szczoteczka dla dzieci jordan

Szczoteczka elektryczna dla dzieci to droższa opcja, ale zapewniająca dokładniejsze mycie zębów. Kupując takie urządzenie warto jednak pamiętać, że maluch powinien mieć skończone trzy lata, aby mógł z niej korzystać. Zęby mniejszych dzieci bowiem nie są jeszcze prawidłowo ukształtowane. Co więcej, dobrze jest początkowo nauczyć malucha, jakie ruchy powinien wykonywać szczoteczką. W tym celu świetnie sprawdzi się szczoteczka manualna. Szczoteczka elektryczna dla 3 latka powinna być dopasowana do rozmiaru dziecięcych ust. Warto również wybierać kolorowe, zachęcające do użytkowania urządzenie, np. z rysunkiem przedstawiającymi postaci z ulubionej bajki pociechy. Ciekawym rozwiązaniem będą także szczoteczki z wbudowanym głośniczkiem, z którego odtwarzana jest melodia. Ma to umilić dziecku czas mycia zębów.

frozen oral-b

Obecnie na rynku dostępne są także szczoteczki elektryczne dla młodszych dzieci. Takie urządzenie powinno być jednak dobrze dobrane. Szczoteczka elektryczna dla 2 latka musi być przede wszystkim bezpieczna.

Jeśli chodzi o urządzenia soniczne, świetnie sprawdzą się one nawet u najmłodszych pociech.  Szczoteczka soniczna dla dziecka to znacznie mniejsze ryzyko podrażnienia dziąseł oraz uszkodzenia szkliwa. Urządzenia te pomogą maluchom umyć zęby bardzo dokładnie. Co więcej, bardzo często występują z wbudowanym timerem ułatwiającym szczotkowanie.

inteligentna szczoteczka soniczna dla dzieci

Jak sprawić, by dziecko nauczyło się dbania o higienę jamy ustnej?

Często rodzice zadają sobie pytanie, jak zachęcić dziecko do mycia zębów. Odpowiedź jest prosta: elektryczna szczoteczka do zębów dla dzieci powinna pięknie się prezentować oraz posiadać dodatkowe funkcje, np. grającą przy myciu melodię czy wbudowany timer, pozwalający na sprawniejsze kontrolowanie zalecanego przez dentystów czasu szczotkowania.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.