W gąszczu powieści autorki bardzo łatwo się zgubić dlatego wybraliśmy dla Was kilka kamieni milowych w jej pisarskiej karierze. Dla tego typu rankingu można przyjąć wiele kluczy, ale my zdecydowaliśmy się na pozycje z różnych powodów unikatowe.

Książki Agaty Christie – lista tytułów do przeczytania

Pierwsza: “Tajemnicza historia w Styles

“Tajemnicza historia w Styles” to w pewnym sensie najważniejsza książka Agaty Christie - jest bowiem debiutem pisarskim autorki a zarazem pierwszą powieścią, w której pojawia się legendarny detektyw Herkules Poirot. Od razu zostajemy wrzuceni w tradycyjny sztafaż, którym zasłynęła autorka - stara angielska posiadłość, gąszcz mylnych tropów, wzajemne animozje, które raz po razie stają na drodze próbującym rozwikłać kryminalną zagadkę. Nim dowiemy się, kto tak naprawdę otruł właścicielkę rezydencji Styles Court, wiele razy zabłądzimy na manowcach.
 

Agata Christie tajemnicza historia
 

Ulubieniec pisarki: “Dom zbrodni”

Podobno była to ulubiona książka samej Agaty Christie. “Dom Zbrodni” jest opowieścią o młodej wdowie, oskarżonej o otrucie swojego męża - greckiego milionera Arystydesa Leonidesa. Wnuczka ofiary prowadzi w tej sprawie własne dochodzenie. Nikt nie spodziewa się, że wścibska nastolatka może wyprzedzić pracujących nad sprawą policjantów. Książka bywa określana mianem “anatomii morderstwa” - autorka korzysta w niej ze specjalistycznej wiedzy, którą stale zdobywała. Czy przewrotne zakończenie nadal szokuje? Przekonacie się sami.
 

Agata Christie Dom zbrodni
 

Ulubieniec czytelników: “I nie było już nikogo”

“I nie było już nikogo” jest powieścią, która cieszy się olbrzymią i niesłabnącą popularnością. Na stronie Empiku to ona zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce wśród użytkowników serwisu. Gdy grupa 10 gości na zamkniętym przyjęciu zaczyna się stopniowo kurczyć, szybko okazuje się, że w posiadłości grasuje morderca. Jeśli nikt nie ma alibi - jak ustalić tożsamość agresora? I dlaczego wszystkie kolejne osoby giną zgodnie z rytmem dziecięcej wyliczanki? Książka została początkowo wydana pod innym tytułem, który na prośbę rodziny pisarki został zmieniony przez jego rasistowską konotację.
 

I nie było już nikogo
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


 

Najbardziej kontrowersyjna: “Zabójstwo Rogera Ackroyda”

Publikacja “Zabójstwa Rogera Ackroyda” wywołała tak duże kontrowersje, że kosztowała autorkę udział w klubie zrzeszającym autorów powieści detektywistycznych. Ze względu na oryginalne zakończenie i osobę mordercy (oczywiście nie powiemy, kto to, żeby nie psuć przyjemności z lektury), odrzucono ją jako “zbyt nowatorską” i łamiącą zasady, według których rzekomo powinny być budowane fabuły książek kryminalnych. Cóż. Dziś możemy cieszyć się jej wyjątkową linią narracyjną, która zaskakuje kolejne pokolenia czytelników.
 

Agata Christia zabójstwo
 

Najbardziej znana: “Morderstwo w Orient Expressie”

Luksusowy pociąg mknie między Azją a Europą. Na pokładzie znajduje się nikt inny jak Herkules Poirot. Czytelnicy już wiedzą, że zaraz zaczną się kłopoty. I rzeczywiście, transport grzęźnie w zaspie śnieżnej, a w nocy ginie wpływowy biznesmen. Każde z pasażerów jest na liście podejrzanych - jak więc znaleźć winowajcę? Ekstremalne warunki pogodowe tylko dodają emocji tej wyjątkowej kryminalnej zagadce. Jeden z absolutnych klasyków wśród książek Agaty Christie - jest stale wymieniana na liście faworytów czytelników i rankingach krytyków literackich. Została także czterokrotnie zekranizowana – ostatnio w 2017 roku, gdy w ikonicznego detektywa wcielił się Kenneth Branagh.
 

Morderstwo w Orient Expressie
 

Osobista: “Autobiografia”

Unikatowa pozycja dla wszystkich wielbicieli książek Agaty Christie i samego gatunku powieści kryminalnych. Autorka przedstawia swoją drogę do pisarskiej sławy. Wspomina dzieciństwo, młodość, dwóch mężów i dwie wojny światowe. Z fascynującą mieszanką dowcipu, wrażliwości i dystansu do siebie, zaprasza czytelników w wyjątkową podróż przez dekady. Niektórzy twierdzą, że to jej najlepszy utwór prozatorski, wskazując na inteligencję i przenikliwość pisarki. Jeśli ciekawi Was, jak pracował umysł, który stworzył ukochanych bohaterów - poczujecie się tu jak w domu.
 

Agata Christie autobiografia
 

A jakie książki Agaty Christie na was zrobiły największe wrażenie? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.