Na półce „książki o architekturze” ustawiamy najciekawsze pozycje, które mogą stać się dobrym startem do budowania większej tematycznej biblioteczki. Znajdziecie tu zarówno tegoroczne premiery, polskie reportaże poruszające ważne tematy, jak i opowieści o kultowych twórcach. Oto nasza lista najciekawszych książek o architekturze, po które powinniście sięgnąć w pierwszej kolejności.

Najlepsze książki o architekturze - TOP tytułów

  • „Architektki”, Agata Twardoch

Agata Twardoch w podtytule książki „Architektki” pyta: „Czy kobiety zaprojektują lepszą przyszłość?”. W książce zapoznamy się z 19 rozmowami z 24 osobami, działającymi w dziedzinach takich jak architektura czy urbanistyka. Stale przewija się wątek nierówności, z którymi muszą stale konfrontować się przy realizacji projektów. Czują się pomijane, rzadziej doceniane, mają też gorszy dostęp do nagród branżowych. Intencją autorki jest wzmocnienie pozycji architektek i ekspertek z dziedzin pokrewnych i sfeminizowanie branżowego dyskursu. W ten sposób kobietom aktywnym w zawodzie może być nieco łatwiej wykonywać swoje codzienne obowiązki. A tym, które rozważają taką ścieżkę kariery, Twardoch ma szansę dostarczyć pozytywne wzorce i inspirujące historie.
 

.Architektki książka o architekturze
 

  • „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, Grzegorz Piątek

Czy Warszawa rzeczywiście jest najlepszym miastem świata? Albo czy była nim w okresie odbudowy w latach 40.? W książce, która doprowadziła go do finału Narody Literackiej Nike, Grzegorz Piątek śledzi historię podnoszenia się stolicy z powojennych gruzów. Skupia się nie tylko na planach architektonicznych. Z reporterską uważnością odnosi się też do ludzi, którzy w tamtych czasach snuli marzenia o nowym mieście. Autor opowiada czytelnikom zarówno o osobach, odpowiedzialnych za konkretne decyzje, jak i po prostu mieszkańcach, którzy stopniowo napływali do miasta. Co było dla nich ważne? Jak ich doświadczenia wpłynęły na podejmowane decyzje? To pasjonująca lektura, z której wiele wniosków przekłada się na współczesne myślenie o architekturze i urbanistyce.
 

książka o architekturze Najlepsze miasto świata
 

  • Betonia”, Beata Chomątowska

Beata Chomątowska przygląda się blokowiskom. Nurkuje w historii polskich, niemieckich i brytyjskich osiedli mieszkaniowych, by znaleźć w nich jednocześnie uniwersalne punkty wspólne, jak i archipelagi indywidualnych historii. Mimo, że wielokrotnie obrastały mitami czy niechęcią, autorka porzuca uprzedzenia na rzecz ciekawości. Tropi betonowe opowieści, wsłuchuje się w rytm życia mieszkańców i pokazuje bloki jako ważny etap w historii architektury i socjologii. Jak powiedział Marcin Wicha: „Betonia to nie miejsce. Betonia to epoka”. Ta książka o architekturze ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
 

książka o architekturze Betonia
 


Zainteresował cię temat książek o architekturze? Sprawdź nasze inne artykuły:


  • „Betonoza”, Jan Mencwel

W „Betonozie” wydanej nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej Jan Mencwel łączy reporterskie zacięcie z zaangażowaniem aktywisty. Autor zastanawia się, skąd zamiłowanie Polaków do betonowania swoich miast. Docieka też, czy rzeczywiście najchętniej wycięliby wszystkie drzewa. Ta książka o architekturze stanowi ważny głos w dyskusji na temat ekologicznej odpowiedzialności osób, kształtujących miejską architekturę i urbanistykę. Władze samorządowe, deweloperzy i zwykli obywatele - wszyscy mamy wpływ na to, jak wygląda przestrzeń, którą zamieszkujemy. Mencwel upewnia się, czy rzeczywiście chcemy, żeby cała była zalana betonem.
 

książka o architekturze Betonoza

 

  • „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach,” Filip Sringer

Wydawnictwo Karakter wznowiło reportaż Filipa Springera poświęcony kultowej parze polskich architektów-wizjonerów, czyli Zofii i Oskarze Hansenach. To dobra okazja, by nadrobić lekturę tej błyskotliwej książki o architekturze i poznać losy legendarnego małżeństwa. Aktywni w epoce PRLu, musieli mierzyć się z licznymi ograniczeniami. Autor zamieszkuje na osiedlu, zbudowanym według ich projektu, czyli na Przyczółku Grochowskim. Bada, co w realizacji zostało z oryginalnego planu i czemu miejsce owiane jest złą sławą. Opowiadając o architekturze, wiele mówi nam o mentalności i przyzwyczajeniach mieszkańców.
 

książka o architekturze Zaczyn FIlip Springer
 

  • „Walter Gropius. Człowiek, który zbudował Bauhaus”, Fiona MacCarthy

Walter Gropius to jedna z najciekawszych postaci współczesnej architektury. Nazywany ojcem Bauhausu - czyli stylu nastawionego na połączenie estetyki z funkcjonalnością, obejmującego zarówno budownictwo, jak i wnętrzarstwo. Fiona MacCarthy  (tłumaczenie Jan Dzierzgowski) śledzi kolejne paradoksy, które wpłynęły na życie twórcy - był awangardzistą w czasach nazizmu, socjalistą w czasach zimnej wojny, w Ameryce traktowano go jak Niemca, a dla Japończyków był Amerykaninem. Autorka zastanawia się też, co z jego śmiałych wizji odcisnęło swój trwały ślad na historii architektury. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filtry.
 

książka o architekturze Walter Gropius książka
 

A wy po jakie książki o architekturze najczęściej sięgacie? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com