Wszyscy przynajmniej raz w życiu trafiliśmy na lekturę, która była dla nas drogą przez mękę. Jednak przerabianie nawet najbardziej uciążliwej książki może być znacznie łatwiejsze, gdy mamy pod ręką wszystko, co niezbędne. Dlatego w Empik Go przygotowaliśmy specjalny abonament Lektury Szkolne, który daje dostęp do ponad 350 e-booków i 650 audiobooków.

Pamiętajmy przy tym, że do rzetelnego omówienia książek na lekcji języka polskiego przyda się nie tylko sama lektura, ale też dodatkowe materiały. We współpracy z Joanną Jaźwińską powstał cykl audio „Ale o co chodzi?”, w którym autorka omawia poszczególne tytuły. To może okazać się przydatne, gdy chcemy podsumować wszystkie informacje albo przypomnieć sobie konkretne fragmenty dzieła.

W tym tekście zamieściliśmy kilkanaście propozycji najciekawszych lektur dostępnych na Empik Go – jako e-booki albo audiobooki. Zachęcamy także wszystkich dorosłych czytelników, którzy szkołę mają dawno za sobą, żeby dali kiedyś drugą szansę tym tytułom. Będziecie zaskoczeni, jak często powrót po latach do lekko zapomnianej lektury może okazuje się przyjemnym doświadczeniem.

Zobaczmy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę na Empik Go:

„Akademia Pana Kleksa” - audiobook

Dla wielu osób „Akademia Pana Kleksa” to jedno z najcieplejszych wspomnień związanych z literaturą dziecięcą. Wybitne dzieło Jana Brzechwy doczekało się wielu adaptacji: równie kultowego filmu  z 1984 roku, dwóch kontynuacji, a nawet wersji musicalowej w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jak Pan Kleks sprawdza się dzisiaj? To wciąż intrygująca, kolorowa opowiastka, gdzie znane elementy baśni przeplatają się z nieskrępowaną wyobraźnią autora.

Audiobook „Akademia Pana Kleksa” na Empik Go jest czytany przez samego Piotra Fronczewskiego – czy można wyobrazić sobie kogoś lepszego do tej roli?

Akademia pana kleksa

„Puc, Bursztyn i goście” – audiobook

Opowieść Jana Grabowskiego z lat 30. ubiegłego wieku być może nie cieszy się taką popularnością jak wyżej wymienione, ale to wciąż dobra i zaskakująco świeża książka dla dzieci, która doskonale przetrwała próbę czasu. Podczas lektury poznajemy historię dwóch wiejskich psów, których spokój zostaje przerwany wizytą gości z Warszawy – domowych piesków rasowych. Jak obie strony poradzą sobie w tym zetknięciu dwóch, skrajnie różnych światów?

„Puc, Bursztyn i „Goście świetnie sprawdzają się jako audiobook dla dzieci. To ciepła, przyjemna historyjka, w której nie brakuje humoru. Idealna na spokojny wieczór.

Puc bursztyn i goście

„Tajemniczy Ogród” – e-book

Patrząc na „Tajemnicy Ogród” z perspektywy czasu, trudno nie docenić literackiego kunsztu Frances Hodgson Burnett. Autorka jest mistrzynią tworzenia sugestywnej atmosfery: od niepokojących, zimnych pomieszczeń zaniedbanego dworu, aż po zapierające dech w piersiach, mistyczne tereny ukrytego przed światem ogrodu.

Historia dzielnej Mary i schorowanego Collina jest mądrą opowieścią o godzeniu się z przeszłością, walce o siebie i stawianiu czoła najtrudniejszym wyzwaniom. „Tajemniczy Ogród” to książka, która może sprawić dzieciom przyjemność, gdy czyta się ją powoli, chłonąc każdy obraz malowany przez autorkę.

W 2021 roku tytuł doczekał się też adaptacji filmowej z Colinem Firthem i Julie Walters.

Tajemniczy ogród ebook

„Ania z Zielonego Wzgórza” - audiobook

Pozostając w podobnej tematyce – „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery to lektura wciąż żywa i aktualna. Doczekała się całej masy adaptacji, w tym niedawnego serialu „Ania, nie Anna” na Netfliksie. Dużą rolę w tym sukcesie odgrywa doskonała główna bohaterka. Ania to złożona postać, ambitna indywidualistka, której kibicujemy aż do ostatniej strony.

„Ania z Zielonego Wzgórza” świetnie sprawdza się jako audiobook dla dzieci. Historia czytana przez Joannę Pach-Żbikowską ma przyjemny, spokojny nastrój, a przy tym pozwala nam się jeszcze lepiej zaprzyjaźnić z bohaterami książki. Warto sprawdzić!

Lucy Maud Montgomery Ania

„Mały Książę” - audiobook

Kolejny klasyk literatury dziecięcej, który pozostaje powszechnie uwielbiany przez czytelników z całego świata. „Mały Książę” to prawdziwie ponadczasowa lektura – urocza przypowiastka o miłości, dorastaniu i przyjaźni. Tutaj baśniowość miesza się z filozofią, a całość może sprawić dużą radość nawet dorosłemu czytelnikowi.

„Mały Książe” jako audiobook może być dla młodszych dzieci łatwiejszy do przyswojenia. Czytający książkę Tomasz Sobczak nadaje narracji przystępny, niespieszny rytm, dzięki czemu odkrywanie przygód tytułowego bohatera staje się jeszcze przyjemniejsze.

Mały książe audiobook

„Dzieci z Bullerbyn” – audiobook

Astrid Lindgren to jedna z najbardziej lubianych autorek książek dla dzieci w historii. Jej opowieści od zawsze zachwycają inteligentnym humorem oraz niebanalnymi, mądrymi bohaterami. Oprócz kultowych „Dzieci z Bullerbyn” Lindgren jest również twórczynią słynnego cyklu o przygodach Pippi Pończoszanki.

„Dzieci z Bullerbyn” to urocza, nostalgiczna opowieść o życiu grupy dzieci na szwedzkiej prowincji. Audiobook jest czytany przez Edytę Jungowską – aktorkę, która przez lata stała się najpopularniejszą lektorką książek Astrid Lindgren. Jej ciepły ton głosu idealnie pasuje do twórczości Szwedki.

Dzieci z Bullerbyn Edyta Jungowska


Poznaj inne możliwości, jakie daje ci Empik Go:


„Szatan z siódmej klasy” – e-book

„Szatan z siódmej klasy” Kornela Matuszyńskiego jest książką dla dzieci, którą wszyscy na pewnym etapie życia poznajemy, ale potem zazwyczaj ginie w mrokach niepamięci. Wracając do niej po dłuższym czasie okazuje się, że to bardzo sprawnie napisana powieść detektywistyczna dla najmłodszych. Bohaterowie są ciekawi, zagadka potrafi zainteresować, a z każdą kolejną stroną coraz bardziej chcemy rozwikłać tajemnicę skarbu.  

Jeżeli tylko spojrzymy na „Szatana z siódmej klasy” przychylnym okiem, odkryjemy, że to świetny przykład polskiej literatury młodzieżowej, po który wciąż warto sięgać. Niezależnie, czy jako e-book, czy wydanie drukowane – powieść Kornela Matuszyńskiego zapewni młodszym czytelnikom wciągającą rozrywkę na kilka wieczorów.

Szatan z siódmej klasy ebook

„Kamienie na szaniec” – audiobook

„Kamienie na szaniec” to bez wątpienia jedna z najczęściej przywoływanych i wspominanych lektur szkolnych. Opowieść o członkach Szarych Szeregów do dzisiaj inspiruje i przypomina o wydarzeniach z czasów II Wojny Światowej, a przy tym pozostaje kawałkiem fantastycznej literatury młodzieżowej, który po prostu świetnie się czyta. Opis Akcji pod Arsenałem w wykonaniu Kamińskiego chwyta za gardło i wywołuje u czytelników ogromne emocje. Warto się o tym przekonać, chociażby za sprawą audiobooka.

Kamienie na szaniec audiobook

„Solaris” – e-book

Trwa rok Lema, więc to świetna okazja, żeby sięgnąć po twórczość jednego z najważniejszych autorów science-fiction w historii polskiej literatury. „Solaris" to jedno z najwybitniejszych dzieł Stanisława Lema - opowieść o kontakcie z nieznaną wcześniej formą inteligencji nie zestarzała się ani odrobinę od momentu jej wydania. To  niezwykle oryginalna i intrygująca lektura, która zachęca do rozważań o ograniczeniach człowieka i sposobach jego poznawania wszechświata.

Niesamowita wyobraźnia autora sprawiła, że „Solaris" stało się światowym hitem i doczekało dwóch ekranizacji. Warto sięgnąć - nawet jeżeli szkołę mamy już dawno za sobą. 

Solaris Stanisław Lem

„Quo Vadis” – audiobook

Jedna z najważniejszych powieści Henryka Sienkiewicza, prawdziwie epicka opowieść o początkach chrześcijaństwa i starożytnym Rzymie pod władaniem Nerona. Bez wątpienia „Quo Vadis” uchodzi za szczytowe osiągnięcie autora – to przemyślana, wielowątkowa lektura, która robi wrażenie swoim rozmachem. Sienkiewicz zawarł w swojej książce wszystko, czego możemy się spodziewać po tego typu literaturze; wątki historyczne mieszają się z romansowymi, a śmierć i miłość idą ze sobą w parze.

„Quo Vadis” świetnie sprawdza się jako audiobook. W wersji na Empik Go powieść czyta Leszek Filipowicz. Tytuł warto słuchać rozdział po rozdziale, robiąc sobie przerwy między fragmentami. W końcu oryginalnie była ona publikowana w odcinkach i w tej formie sprawdza się doskonale.

Quo vadis audiobook

 „Pan Tadeusz” – audiobook

Poemat, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii romantyzmu i jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury w ogóle. Jednocześnie jest to lektura szkolna, którą pamiętamy wszyscy – i nie zawsze są to wspomnienia dobre. Prawda jest taka, że „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza potrafi być wymagający da młodszych czytelników – jednak przy odpowiednim podejściu poznawanie go może okazać się pięknym doświadczeniem.

Wbrew wszelkim pozorom „Pan Tadeusz” to fantastyczny materiał na audiobook. W wersji słuchanej jeszcze lepiej możemy docenić charakterystyczny rytm trzynastozgłoskowca oraz poetycki kunszt Mickiewicza. Warto się o tym przekonać samemu – nawet jeżeli już dawno skończyliśmy edukację i lektury szkolne nas nie dotyczą.

Pan Tadeusz audiobook

„Lalka” – audiobook

Nawet dzisiaj, ponad 130 lat od pierwszego wydania, „Lalka” Bolesława Prusa potrafi zrobić ogromne wrażenie na współczesnym czytelniku. Gdy czytamy ją na spokojnie, bez goniących nas szkolnych terminów, okazuje się, że to wyjątkowo inteligentna i świetnie napisana powieść. „Lalka” porusza całą masę zaskakująco aktualnych tematów, przeplata ze sobą zróżnicowane, wciągające wątki oraz przedstawia nam niejednoznacznych bohaterów, obok których nie można przejść obojętnie.

Ogromne zalety powieści Prusa szczególnie dobrze widać w serialu audio przygotowanym przez Empik Go i Osorno Media. „Lalka” w tej wersji została delikatnie uwspółcześniona, a przy tym w pełni zachowuje ducha oryginału. W głównych roli Wokulskiego wystąpił Adam Woronowicz, a Izabelę Łęcką zagrała Julia Wieniawa.

Więcej informacji o „Lalce” znajdziecie na oficjalnej stronie produkcji Empik Go.

Lalka empik go

„Zbrodnia i Kara” – audiobook

Dla wielu osób to właśnie „Zbrodnia i kara” pozostaje najcieplej wspominaną lekturą szkolną, którą czytało się z prawdziwą przyjemnością. Nakreślona przez Fiodora Dostojewskiego historia Raskolnikowa i popełnionego przez niego morderstwa to powieść psychologiczna, którą czyta się jak najlepszy kryminał.

 Audiobook „Zbrodnia i kara” czyta Filip Kosior – charakterystyczny głos lektora i jego umiejętności aktorskie dodatkowo podkreślają wszystkie zalety książki. W tej wersji Raskolnikow staje się jeszcze bardziej rzeczywisty, a jego rozterki i przemyślenia działają na słuchaczy jeszcze mocniej.

Zbrodnia i kara audiobook

„Ferdydurke” – e-book

Witold Gombrowicz to wyjątkowo barwna i zasłużona postać polskiej literatury XX wieku. Artysta wielu twarzy i wcieleń, człowiek o niezwykłej intuicji językowej, w swoich dziełach skłonny zarówno do poważnej, psychologicznej refleksji, jak i absurdu czy prowokacji. Nie da się Gombrowicza zamknąć w jednej szufladce, ale dla wielu z nas pisarz pozostał przede wszystkim autorem „Ferdydurke”. I z pewnością nie jest to skojarzenie złe.

Czytając „Ferdydurke”, nawet jako lekturę szkolną, trudno nie docenić gombrowiczowskiego talentu do łączenia rozmaitych środków literackich. Sceny groteskowe łączą się tu z głębokimi przemyśleniami dotyczącymi społecznych norm, natury człowieka czy też konformizmu. Nie bez powodu „Ferdydurke” stała się tak ważnym dziełem – to powieść, w której na każdym etapie życia możemy odkryć coś nowego.

Ferdydurke e-book

Pełną ofertę lektur szkolnych znajdziesz w aplikacji Empik Go. Sprawdź też nasze teksty o literaturze na Empik Pasje w dziale Czytam.

 

BTS