Adam Mickiewicz

Jednym z najważniejszych twórców w dziejach polskiej literatury jest Adam Mickiewicz. Jeden z wieszczów narodowych ma w swoim dorobku wiele utworów o charakterze ponadczasowym, które do dziś kształtują naszą świadomość narodową. Do kanonu polskiej i europejskiej literatury weszło wiele spośród jego dzieł - m.in.: "Pan Tadeusz", "Dziady", czy "Sonety Krymskie".

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 24 grudnia 1798, Zaosie lub Nowogródek
 • Data i miejsce śmierci: 26 listopada 1855, Stambuł
 • Popularne utwory: Pan Tadeusz, Romantyczność, Dziady, Sonety Krymskie, Reduta Ordona
 • Gatunek literacki: Literatura polska piękna, Poezja, Dramat

Opis autora

Dzieciństwo i młodość

Narodziny polskiego wieszcza były wyjątkowe – Adam Bernard Mickiewicz urodził się w wigilijną noc, 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku (historycy nie są zgodni co do miejsca jego narodzin). Rodzicami Adama byli Mikołaj Mickiewicz herbu Poraj, który pracował jako adwokat sądowy i komornik, oraz Barbara z Majewskich. Adam miał dwóch braci: Aleksandra i Franciszka.

Chłopiec rozpoczął naukę w wieku 9 lat. Rodzice zapisali go do szkoły podstawowej prowadzonej w Nowogródku przez dominikanów. Ojciec Adama Mickiewicza zmarł, gdy przyszły pisarz miał zaledwie 14 lat. Jego śmierć spowodowała, że sytuacja finansowa rodziny znacznie się pogorszyła. W 1815 roku Adam Mickiewicz wyjechał do Wilna, gdzie chciał podjąć studia na Wydziale Humanistycznym Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego. Jak przystało na humanistę, Mickiewicz równolegle uczęszczał na Wydział Nauk Fizycznych i Matematycznych, brał także udział w wykładach Wydziału Nauk Moralnych i Politycznych oraz Literatury i Sztuk Wyzwolonych.

Podczas studiów Adam Mickiewicz musiał zarabiać na swoje utrzymanie, ponieważ rodzina nie mogła go wspomóc finansowo. Z tego powodu ostatecznie podjął naukę w uniwersyteckim Seminarium Nauczycielskim, dzięki temu w przyszłości miał gwarancję zatrudnienia w szkołach cesarskich. W 1819 roku ukończył studia i uzyskał tytuł magistra. Nawiązał wówczas znajomość z Tomaszem Zanem. Wraz z rówieśnikami założyli oni Towarzystwo Filomatów, które stanowiło jedynie przykrywkę dla konspiracyjnej działalności patriotycznej.

W latach 20. XIX wieku Mickiewicz po raz pierwszy się zakochał. Obiektem jego uczuć była Maryla Wereszczakówna z Tuhanowicz, która pochodziła z zamożnej i wpływowej szlachty litewskiej. Młody Mickiewicz nie był dla niej wystarczająco dobrym kandydatem – pochodził ze szlachty zaściankowej, czego nie zaakceptowali rodzice wybranki. Dziewczyna pod wpływem nacisków rodziców wyszła za mąż za lepiej sytuowanego konkurenta, ale rodzina pozostała w dobrych stosunkach z Mickiewiczami.

Dorosłe życie pisarza

Po uzyskaniu tytułu magistra Adam Mickiewicz w 1819 roku podjął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Kownie, gdzie mieszkał przez 4 lata. Uczył wówczas literatury, prawa i historii oraz rozwijał swoje zainteresowania literackie. Z czasem został zainicjowany w stopniu czeladnika do masonerii.

Działalność konspiracyjna i patriotyczna Mickiewicza nie przeszły bez echa, w końcu został on zdemaskowany. Aresztowano go w 1823 roku i umieszczono w więzieniu w klasztorze bazylianów w Wilnie, a następnie zesłano w głąb Rosji. Jako że był nauczycielem, mógł wybrać miejsce zesłania. W latach 1824–1827 mieszkał w Petersburgu, Odessie, w Moskwie i na Krymie. Miał okazję poznać literaturę rosyjską i jej wybitnych przedstawicieli, m.in. Puszkina, Chomiakowa i Żukowskiego. Na zesłaniu Adam Mickiewicz rozwinął swój talent literacki, co zaowocowało licznymi utworami.

Od 1829 roku Mickiewicz podróżował po Europie – był w Niemczech, we Włoszech i w Szwajcarii. W 1831 roku dotarł do Wielkopolski i chciał przedostać się do Królestwa Polskiego, by dołączyć do powstania, ale jego plany nie powiodły się. Wyjechał do Drezna, a stamtąd do Paryża, gdzie mieszkał przez 20 lat. Był członkiem Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich w stolicy Francji. Ożenił się w 1834 roku z Celiną Szymanowską, z którą miał dwie córki: Marię i Helenę oraz czterech synów: Władysława, Józefa, Aleksandra i Jana.

Na emigracji był aktywnym działaczem, a nawet przywódcą Wielkiej Emigracji. W latach 1839–1840 pracował jako profesor literatury łacińskiej w Lozannie w Szwajcarii. W 1840 roku przeniósł się do Katedry Języków Słowiańskich w College de France. Był twórcą Legionu we Włoszech w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku. Po śmierci żony, w 1855 roku, w czasie wojny krymskiej wyjechał do Stambułu. Celem podróży było utworzenie kolejnego legionu, nie zdążył jednak tego dokonać. Zmarł prawdopodobnie na cholerę 26 listopada 1855 roku. Spoczął na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency. W 1890 roku jego szczątki przeniesiono do Zamku Królewskiego na Wawelu.

Twórczość literacka Adama Mickiewicza

Przez niemal całe dorosłe życie Adam Mickiewicz tworzył. Był wybitnym przedstawicielem literatury romantycznej. Debiutował w 1818 r. utworem „Zima miejska”, który ukazał się w Tygodniku Wileńskim. Do najważniejszych utworów okresu wileńsko-kowieńskiego w twórczości Adama Mickiewicza zalicza się napisana w 1820 r. „Odę do młodości” czy „Pieśń filaretów”. W 1822 roku napisał Ballady i romanse”, a w 1826 roku na wygnaniu – Sonety krymskie”.

Kolejne pokolenia Polaków szczycą się znajomością innych patriotyczno-romantycznych utworów Adama Mickiewicza: „Dziadów”, „Konrada Wallenroda” czy epopei narodowej „Pan Tadeusz”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Nowości
Wybrani autorzy
 • więcej
Seria
 • więcej
Wydawnictwo
 • więcej
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Adam Mickiewicz - utwory

 • Poezje t. 1 (1822)
 • Poezje t. 2 (1823)
 • Sonety krymskie (1826)
 • Dziady część II (1823)
 • Dziady część IV (1823)
 • Dziady część III (1832)
 • Dziady część I (nieukończone)
 • Konrad Wallenrod (1828)
 • Pan Tadeusz, czyli ostatni Zajazd na Litwie (1834)
 • Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (1832)
 • Liryki lozańskie (1840)
 • Historia przyszłości
 • Konfederaci barscy (1836)
 • Jakub Jasiński albo dwie Polski (1836)
 • Oda do młodości (1820)

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.