Granie w planszówki to niezwykle uniwersalne zajęcie – dobrze się gra z przyjaciółmi, w rodzinnym gronie, a także z nowopoznanymi osobami. Taka aktywność pozwala odprężyć się, rozerwać i poćwiczyć różne umiejętności, jak np. podzielność uwagi, wymyślanie strategii, elastyczność, zdolność szybkiej reakcji. Jeśli szukasz miłego i często równie emocjonującego sposobu na spędzenie czasu ze znajomymi, który nie zawiedzie nawet w deszczowe wieczory lub gdy temperatura na zewnątrz nie sprzyja wyjściom, gry towarzyskie będą idealnym wyborem. Na które się zdecydować? Zebraliśmy ciekawe pozycje planszowe i karciane z różnych kategorii.

Popularne gry towarzyskie – co wybrać?

Są gry, które nie nudzą się i nie tracą na popularności mimo upływu lat, a zdarza się, że i młodsze pokolenia również chętnie po nie sięgają. Do takich należą poniższe pozycje. Sprawdzą się one zarówno na spotkaniach bliskich przyjaciół, jak i w charakterze „ice breakera”.

Taboo

 

Gra towarzyska, Taboo

 

Dla wielu osób Taboo jest pierwszą pozycją, która przychodzi na myśl, gdy mowa o grach towarzyskich. Idea gry jest prosta – zawodnik musi opisać wylosowane na karcie pojęcie w taki sposób, by inni uczestnicy zgadli, co ma na myśli. Jest jeden haczyk – nie może przy tym używać wyszczególnionych na niej słów. Zazwyczaj są to wyrazy budzące jednoznaczne skojarzenia z danym pojęciem, a zakaz ich wypowiadania w trakcie rozgrywki znacznie utrudnia zadanie. Taboo to odświeżona wersja kalamburów, która świetnie sprawdzi się w najróżniejszych okolicznościach.

Dixit

 

Rebel, gra rodzinna Dixit

 

Skoro już mowa o popularnych grach, nie można nie wspomnieć o Dixit. Ta wspaniale zaprojektowana gra słynie z dopracowanej strony wizualnej. Karty z kolorowymi, pięknymi ilustracjami stymulują wyobraźnię – na ich bazie użytkownicy mogą tworzyć narracje, bądź też szukać ciekawych skojarzeń. Na czym polega gra? Każdy uczestnik w swojej turze wybiera jeden obrazek i przyporządkowuje mu słowo, zdanie czy cytat. Inni gracze wybierają spośród swoich kart jedną, która najlepiej pasuje do tego hasła. Karty są mieszane, a następnie gracze mają zagłosować na kartę wybraną przez uczestnika, który wymyślił to hasło.

Dixit to zabawa towarzyska, w którą świetnie gra się w gronie bliskich przyjaciół. Wśród skojarzeń przypasowywanych kartom można szukać znajomych historii i sprawdzać, czy bliskie osoby wyłapią podtekst. Nie znaczy to jednak, że Dixit nie sprawdzi się jako łamacz lodów. Wręcz przeciwnie – może sprawić, że szybko poznacie się lepiej, uruchamiając jednocześnie swoją wyobraźnię.

Ego

 

Trefl, gra towarzyska Ego

 

Ego to gra, w którą najlepiej gra się z bliskimi przyjaciółmi. W dużym skrócie polega ona na zgadywaniu odpowiedzi na wylosowane pytania. Uczestnik, który losuje, typuje odpowiedź w tajemnicy, a pozostali muszą zgadnąć jego wybór. Zwycięzcą zostaje ten, który odgadnie największą liczbę odpowiedzi.

Gra w Ego to świetna okazja do sprawdzenia jak dobrze znasz swoich przyjaciół. Podobnie jak Dixit, który bazuje na podobnych zasadach, lecz sprawdzi się również w gronie słabiej znających się osób. W takim przypadku pytania mogą służyć do lepszego poznania się. Może uda wam się dowiedzieć o sobie nawzajem rzeczy, o których w innym wypadku nie mielibyście pojęcia.

Gry towarzyskie słowne – co wybrać?

Zabawy językowe uruchamiają kreatywność, a przy tym sprawiają sporą frajdę. Wcale nie musicie ograniczać się do tradycyjnych Scrabble – jest wiele innych opcji, które mogą skraść wieczór.

Gra słów

 

Nasza Księgarnia, gra towarzyska Gra słów

 

W tej grze liczy się współpraca! Jest to świetna propozycja na wieczory spędzane w rodzinnym gronie. W grze mogą uczestniczyć bowiem również najmłodsi. To ciekawa alternatywa dla gier opartych na rywalizacji. Uczestnicy współpracują tutaj ze sobą, aby stworzyć frazeologizmy czy całe narracje na podstawie wylosowanych kart.

7 słów

 

FoxGames, gra towarzyska 7 słów

 

Kolejna świetna gra słowna, która sprawia, że umysł pracuje na wysokich obrotach, a jednocześnie gwarantuje świetną rozrywkę. Zasady gry przypominają Scrabble – gracze mają za zadanie ułożyć jak najdłuższe słowa z liter rozrzuconych na stole. Im rzadsza litera, tym daje ona więcej punktów! W grze może uczestniczyć każdy – również najmłodsi. Nie liczy się, kto wymyśli jak „najmądrzejsze” słowo – ważniejsze jest wykorzystanie niestandardowych liter i szukanie wielosylabowych wyrazów, które je zawierają. Jeśli lubicie rozgrywki wymagające sporego umysłowego wysiłku, taka gra na pewno sprawi wam wiele przyjemności.

Gry towarzyskie na rozruszanie imprezy

Niektóre gry szczególnie nadają się na początek imprezy. Wspólna rozgrywka pomaga rozruszać nieco znajomych i wprowadzić ich w wesoły nastrój. Poniżej nasze propozycje gier, które rozkręca każdą prywatkę.

Czółko

 

Portal Games, gra towarzyska Czółko

 

Gra Czółko to wariacja na temat znanej i lubianej gry – kalambury. Proste zasady to ogromna zaleta, ponieważ łatwo jest wytłumaczyć, na czym polega rozgrywka. Gracze losują między sobą karteczki z hasłami, które mają następnie umieścić na swoich czołach tak, aby nie mogli ich przeczytać. Przeciwnicy muszą przedstawić hasła bez wymieniania ich na głos. Robią to za pomocą gestów, opowiadania lub piosenek. Zabawę urozmaicają 4 kategorie i aż 15 dodatkowych trybów gry, a także specjalny bombowy wariant. 

Dobble

 

Rebel, gra rodzinna Dobble Kultura

 

W Dobblach liczy się spostrzegawczość. Na każdej okrągłej karcie znajduje się sporo kolorowych symboli. Zadaniem graczy jest znalezienie identycznego symbolu na dwóch odsłoniętych kartach, zanim zrobią to przeciwnicy. Gra ma 5 ciekawych wariantów, które umożliwiają wykonanie kilku rozgrywek bez poczucia znudzenia. Wygodne metalowe opakowanie na karty sprawia, że Dobble można łatwo wziąć ze sobą na spotkanie ze znajomymi.

Przekrój gier towarzyskich dostępnych na rynku jest bardzo szeroki – znajdź idealne rozwiązanie dla siebie wśród naszych propozycji!

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock