Twardość: 2b usuń
Ołówki 2B to jedne z bardziej miękkich wersji dostępnych na rynku produktów piśmienniczych. Będą nadawały się do wykonywania delikatnych, ale precyzyjnych początkowych lub niewielkich szkiców. Planując większe prace, warto je bowiem najpierw w całości rozplanować. Ołówki 2B to skuteczne narzędzie to tego rodzaju projektów.
Warto dobrać odpowiedni ołówek 2B do swoich indywidualnych potrzeb. Kolekcje obejmują bowiem nie tylko tradycyjne wyroby z gumką lub bez niej, ale także grafitowe rysiki do ołówków różnej wielkości. Będą nadawały się do każdego szkolnego piórnika czy do niejednej pracowni artystycznej.
Ołówek 2B można zakupić pojedynczo, jednak częstoj dostępne są one w zestawach — po 6, 12, a nawet i 24 sztuki ze względu na dużą przydatność zarówno w szkole, jak i podczas pracy artystycznej. Występują w neutralnych kolorach — nie skupiając na sobie uwagi lub wręcz odwrotnie, uzupełnione o abstrakcyjne wzory.
Asortyment uwzględnia ołówki 2B z miękkim grafitem, które pozwalają na szybkie oraz łatwe cieniowanie. Wyróżnia je wszechstronność użycia czy to w szkicowaniu, rysunku technicznym czy codziennym użytkowaniu.
Ołówki 2B charakteryzuje wysoka jakość grafitu oraz jego funkcjonalny kształt, dzięki któremu można tworzyć precyzyjne rysunki. Są wygodne w użyciu, a wytrzymała obudowa z drewna dodaje im trwałości. Łatwo je jednak temperować, a wysokiej jakości materiał sprawia, że ołówek jest odporny na złamania.
Narzędzia piśmiennicze uwzględnione w naszych kolekcjach to wyroby od sprawdzonych marek m.in. Faber-Castell, Pelikan czy Staedtler. Produkty te wspomogą Cię podczas tworzenia zarówno rysunków, jak i notatek. Jeśli cenisz sobie precyzję szkiców i estetycznie zapisane notatki — zaopatrz się w wygodne w użytku miękkie ołówki.
Ołówki 2B – najczęściej zadawane pytania
Ołówek 2B należy do przyrządów, po które sięga się podczas rysowania lub szkicowania. Posiada on stosunkowo miękki grafit, który sprawia, że ołówek jest podatny na nacisk i bez używania dużej siły pozostawia wyraźne ślady na papierze. Kolor grafitu jest zauważalnie ciemniejszy, niż w przypadku twardszych ołówków. Sprzyja to uzyskiwaniu głębszych i bardziej nasyconych linii. Z tego powodu używa się go również do tworzenia wstępnych konturów, które później poprawia się jeszcze miększymi ołówkami.
W kwestii grubości linii wiele zależy od użytej siły nacisku. Delikatne prowadzenie ołówka 2B sprawia, że pozostawiona kreska będzie cienka. Zwiększony nacisk pozostawi po sobie grubsze i bardziej wyraziste linie. Dzięki takiej miękkości ołówek 2B nadaje się do tworzenia płynnych przejść tonalnych. Można nim również rysować detale, ale również nadać intensywności i głębi konturom.
Ołówek 2B przyda się podczas wielu prac, w dodatku nie tylko artystycznych. Można z niego korzystać podczas:
rysunku artystycznego – dobrze sprawdzi się podczas szkicowania i cieniowania. Jego miękkość pozwala na proste wprowadzanie zmian i poprawek;
rysunku technicznego – sprawdza się podczas cieniowania w rysunkach perspektywicznych. Używa się go również do zaznaczania szczegółów i detali;
tworzenia notatek – choć to ołówki HB uchodzą za uniwersalne, to jednak dla niektórych są zbyt twarde. Osoby, które wolą nieco miększy rysik, mogą sięgnąć po ołówek 2B, który również umożliwia komfortowe pisanie. W przypadku poprawek łatwiej się go wymazuje gumką;
tworzenia ilustracji – również ilustratorzy i twórcy komiksów sięgają po ołówki 2B, aby tworzyć wstępne szkice swoich pomysłów. Za ich pomocą można również tworzyć pierwsze kontury, które później są poprawiane innymi narzędziami;
nauka rysunku – ołówki 2B są często spotykane w szkołach artystycznych, ponieważ za ich pomocą można eksperymentować z różnymi technikami rysowania. Sprzyja to przyswajaniu podstaw rysunku i cieniowania.
Ołówki 2B można znaleźć w asortymencie wielu renomowanych producentów. Można do nich zaliczyć między innymi takie marki, jak:
Faber-Castell – ołówki tej firmy swoją opinię zawdzięczają dzięki wyjątkowo wysokiej jakości oraz trwałości. Posiadają również serię produktów, która oferuje szeroki wybór akcesoriów dostępny w przystępnej cenie;
Staedtler – ta marka produkuje ołówki znane ze swojej precyzyjności. Jej produkty znajdują zastosowanie w przypadku tworzenia rysunków technicznych, ale mogą sprawdzić się również wśród rysowników bądź szkicowników;
Koh-I-Noor – firma wyróżnia się na rynku produkcją ołówków bezdrzewnych. Te produkty sygnowane linią Progresso są zużywane w całości i dobrze sprawdzają się w przypadku szerokiego cieniowania;
Prismacolor– ołówki cenione za odpowiednią miękkość oraz możliwość precyzyjnego cieniowania. Produkty z serii Col-Erase łatwo się wymazuje, dzięki czemu sprawdzają się w przypadku tworzenia szkiców koncepcyjnych.
Dużą zaletą ołówków 2B jest ich uniwersalność. Są one na tyle miękkie, że nadają się zarówno do cieniowania, jak i rysowania wyraźnych, precyzyjnych linii. Dla niektórych osób mogą się one nadawać również do zastąpienia tradycyjnego ołówka HB.
Kolejnym plusem jest łatwość ich użycia. Ołówki 2B można łatwo wymazać, dzięki czemu nadają się do tworzenia pierwszych szkiców czy rysunków poglądowych. Dobrze sprawdzają się również w rękach początkujących osób, które dopiero nabierają wprawy w zdobywaniu umiejętności artystycznych. Z kolei w rękach profesjonalistów ołówki 2B mają wiele do zaoferowania pod kątem tworzenia rysunków technicznych bądź prac artystycznych.
Nie bez znaczenia jest również komfort użytkowania ołówków 2B. Modele od sprawdzonych producentów są zaprojektowane w taki sposób, aby wygodnie leżeć w dłoni nawet przy intensywnej pracy. Nie wymagają również silnego nacisku na papier, co także pozytywnie wpływa na mniejsze zmęczenie rąk.