Ołówek do szkicowania to niezbędny przyrząd dla wszystkich artystów oraz pracowników tworzących rysunki techniczne. W naszym asortymencie można znaleźć zestawy ołówków wielu producentów, m.in. Parker, Happy Color, Oxford, Astra, St. Majewski, Winsor&Newton, Moleskine, Liquitex, Koh-i-Noor czy Creadu.
Ołówki do szkicowania można podzielić ze względu na stopień twardości, który zależy od proporcji między grafitem a kaolinem w użytym wkładzie ołówkowym. Miękkie ołówki producenci oznaczają za pomocą litery B. Są przeznaczone zwłaszcza do rysowania artystycznego. Można za ich pomocą rysować linie o sporej grubości, a także uzyskiwać efekt cieniowania. Miękki ołówek pozwala także uzyskać mocną, odpowiednio nasyconą barwę.
Do oznaczania twardych ołówków do szkicowania służy litera H. Są najczęściej używane przez osoby wykonujące rysunki techniczne oraz inne projekty, które wymagają uzyskania cienkich linii oraz subtelnych konturów. Korzystają z nich zwłaszcza rysownicy, kreślarze oraz architekci.
Najbardziej uniwersalne są ołówki o średniej twardości, oznaczane za pomocą liter HB lub litery F. Sprawdzają się one świetnie dla uczniów oraz osób tworzących amatorskie rysunki. Dobrze nadają się do pisania, kreślenia oraz rysowania.
Ołówki do szkicowania najczęściej mają drewnianą obudowę, wykonaną np. z drewna lipowego czy cedrowego. Wymagają one temperowania i po pewnym czasie mogą się łamać. Ołówki automatyczne znacznie trudniej jest złamać i nie ma konieczności ich ostrzenia. Tworzy je konstrukcja, która umożliwia wysunięcie grafitowego rysika po naciśnięciu przycisku.
Niektóre ołówki do szkicowania występują w zestawie z gumką do ścierania czy temperówką. Dostępne są modele zaprojektowane w przekroju sześciokątnym, trójkątnym czy heksagonalnym.
Porównaj zestawy ołówków do szkicowania z asortymentu i wybierz produkt najlepiej dostosowany do twoich potrzeb.
Ołówki do szkicowania – najczęściej zadawane pytania
Można wskazać cztery elementy, którymi ołówki do szkicowania wyróżniają się na tle zwykłych ołówków:
Ołówki do szkicowania zawierają grafit o różnych proporcjach gliny i węgla. To z kolei wpływa na twardość ołówków i miękkość rysików. Od tego zależy również to, jak ciemny będzie odcień pozostawionej na kartce linii. Rysownik może dobrać konkretny ołówek, aby uzyskać dany efekt. W przypadku zwykłych ołówków są one projektowane w taki sposób, aby były średniej twardości.
Ołówki do szkicowania są dostępne w szerokiej skali twardości. Od wyjątkowo miękkich (8B) aż po bardzo twarde (10H). Tradycyjne ołówki przeważnie mają twardość oznaczoną znakiem HB, która uznawana jest za uniwersalną, nadającą się do codziennego użytku.
W kwestii ergonomii ołówki do szkicowania trzyma się dość miękko, a ich kształt jest ergonomiczny, dzięki czemu możliwe jest rysowanie przez dłuższy czas. Klasyczne ołówki nie mają zazwyczaj żadnych dodatkowych funkcji.
Ołówki do szkicowania przeznaczone są dla artystów, architektów i osób, które podczas pracy oczekują od ołówka wyjątkowej precyzji i uzyskania linii o konkretnej grubości i kolorze. Zwykły ołówek sprawdza się podczas robienia notatek i prostych rysunków technicznych.
Do najbardziej cenionych marek wśród producentów ołówków do szkicowania, zaliczamy:
Faber-Castell – firma znana ze swej niezawodności i wysokiej jakości oferowanych produktów. Oferuje ołówki w szerokim zakresie twardości i wprowadziła na rynek szereg egzemplarzy dla profesjonalistów;
Koh-I-Nor – firma wyróżnia się na rynku produkcją ołówków bezdrzewnych Progresso. W odróżnieniu od innych ołówków te są całkowicie zużywalne i nie posiadają drewnianego trzonka;
Starpark – marka produkuje cenione na rynku ołówki. Są one solidne i zapewniają ich użytkownikom oczekiwaną jakość.
Warto dać szansę również takim producentom ołówków do szkicowania, jak: Staedtler, Pentel czy St.Majewski.
Twardość ołówków do szkicowania oznacza się literami i cyframi w następujący sposób:
HB – uniwersalna twardość, dobrze sprawdza się w przypadku robienia notatek i wykonywania prostych szkiców;
B – miękkie ołówki. Im wyższa wartość, tym miększy będzie ołówek. Najmiększe modele oznaczamy znakiem 8B;
H – twarde ołówki. Im wyższa wartość, tym twardszy będzie ołówek. Najtwardsze modele oznaczamy znakiem 10H.
Przeznaczenie ołówków do szkicowania prezentuje się w następujący sposób:
Miękkie ołówki:
8B-6B – cieniowanie, tworzenie głębokich cieni i wyraźnych konturów;
5B-3B – dodawanie kontrastów, tworzenie niektórych cieni;
2B-B – rysowanie szkiców i wstępnych konturów.
Średnie ołówki:
HB – tworzenie notatek.
Twarde ołówki:
H-3H – rysunki techniczne, które wymagają cienkich linii i dużej precyzji;
4H-6H – rysowanie jasnych linii i delikatnych szczegółów;
7H-10H – stawianie cienkich linii, które są stosowane głównie w rysunkach technicznych.
Prawidłowe przechowywanie ołówków do szkicowania może wydłużyć ich żywotność. Dobrą praktyką jest trzymanie ich w specjalnym etui. Można użyć również piórnika z elastycznymi wsuwkami, które utrzymują ołówki w jednym miejscu, zapewniając im dodatkowe bezpieczeństwo.
Drewniane ołówki źle znoszą wysokie temperatury oraz wilgoć. Z tego powodu nie wystawia się ich na silne światło słoneczne przez dłuższy czas i przechowuje je w suchych miejscach. Można również stosować nakładki na ołówki, aby chronić rysiki przed złamaniem się.
W kwestii organizacji swojego piórnika lub etui można sugerować się zasadą układania ołówków wedle stopnia ich twardości. Choć nie wpływa to na ich jakość, to ułatwia szybkie znalezienie odpowiedniego narzędzia podczas intensywnej pracy. Warto również pamiętać o ostrzeniu wszystkich egzemplarzy, które tego potrzebują przed rozpoczęciem rysowania czy szkicowania. Dzięki temu każdy ołówek będzie gotowy do użytku, gdy zajdzie taka potrzeba.