Wkład do ołówka to cenny sprzymierzeniec osób, które posługują się ołówkami automatycznymi. Dzięki nim nie trzeba martwić się temperowaniem, co zajmuje nieco czasu, a przede wszystkim odrywa od pracy. Wkłady do ołówka wymienia się niezwykle prosto, dzięki czemu tę czynność można wykonać natychmiastowo.
Istnieje wiele rodzajów rysików do ołówka, dzięki czemu można wybrać optymalny wkład na daną sytuację. Do codziennego pisania dobrze sprawdzi się uniwersalny rozmiar HB. Jednak jeśli rysik do ołówka ma służyć celom takim jak szkicowanie czy wykonywanie rysunków technicznych, to lepszym wyborem mogą być miększe lub twardsze egzemplarze.
Wkłady do ołówka mają jednolitą grubość, dzięki czemu szerokość linii będzie zawsze taka sama. Jest to duży atut dla osób, które zajmują się rysowaniem i tworzą pierwsze kontury za pomocą ołówka.
Rysiki do ołówka wymagają używania ołówków automatycznych. Umieszcza się w nich rysik, który następnie można wysunąć za pomocą przycisku, który aktywuje sprężynę. Działanie jest bardzo zbliżone do tradycyjnego długopisu. Bardziej zaawansowane ołówki posiadają ruchomą osłonkę grafitu, która może wsunąć się do wnętrza obudowy wraz z rysikiem, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie.
Z jednego ołówka automatycznego można korzystać przez wiele lat. Wystarczy jedynie co jakiś czas wymienić w nim rysik na nowy. To sprawia, że niektórzy mają sentyment do tego przyrządu, ponieważ służy im przez długi czas. Warto przy tym korzystać z wkładów do ołówka wysokiej jakości. Do renomowanych producentów zaliczają się między innymi takie marki jak Pilot, Faber-Castell, Pentel czy Staedtler.
Rysiki do ołówka to praktyczne akcesorium, które jest nieodłącznym elementem ołówków automatycznych. Zobacz, jakie wkłady mogą przydać Ci się podczas pracy!
Rysiki i wkłady do ołówków– najczęściej zadawane pytania
Ołówki automatyczne pozwalają na sprawną wymianę wkładu. Robi się to w kilku prostych krokach:
Należy rozkręcić ołówek automatyczny. Zazwyczaj miejsce, które to umożliwia, znajduje się w środkowej lub górnej części ołówka. Jest to zależne od używanego produktu.
Teraz powinno się usunąć resztki zużytego wkładu. Wyjmuje się go, lekko łapiąc za jego koniec i powoli wysuwając.
Czas na włożenie nowego wkładu. W niektórych modelach ołówków automatycznych prawidłowe włożenie wkładu sygnalizowane jest charakterystycznym kliknięciem.
Można ponownie skręcić ołówek. Jeśli wszystkie elementy są dobrze dopasowane, można już korzystać z narzędzia.
Nowy wkład warto przetestować, rysując kilka linii na kartce papieru. Jeśli ołówek nie będzie funkcjonować poprawnie, ponownie go rozkręć i upewnij się, czy wkład został poprawnie zainstalowany.
Ołówek automatyczny nadaje się do użycia od razu po umieszczeniu w nim wkładu. Nie trzeba go również ostrzyć, co stanowi sporą oszczędność czasu. Dużym atutem rysików jest to, że umożliwiają bardzo precyzyjne kreślenie. Za pomocą mechanizmu śrubowego można również regulować grubość linii, co może być przydatne podczas tworzenia prac artystycznych lub rysunków technicznych.
Rysiki i wkłady nie są uniwersalne, dlatego zawsze powinno się sprawdzić, jakie wkłady do ołówków dopuszcza producent. Do kluczowych parametrów, które trzeba brać pod uwagę, zaliczamy:
średnicę rysika bądź wkładu – rysiki i wkłady mogą występować w różnych średnicach, przez co nie każdy będzie pasować do danego modelu ołówka automatycznego;
długość wkładu – w przypadku ołówków z wymiennymi wkładami, długość wkładu może się różnić. Dlatego należy upewnić się, że jego rozmiar jest właściwy dla używanego ołówka;
marka i model – niektórzy producenci produkują rysiki i wkłady jedynie do ołówków automatycznych ich własnej marki. Produkty innych firm mogą nie być kompatybilne;
typ mechanizmu – w niektórych sytuacjach ołówki mechaniczne posiadają specyficzne mechanizmy, które wymagają konkretnych rysików. Zazwyczaj oba produkty oferuje ten sam producent.
Aby uniknąć problemu z dopasowaniem, warto zapoznać się z podanymi przez producenta informacjami. Ważna jest szczególnie średnica oraz długość rysika. Chcąc pracować przy użyciu rysików o różnej grubości, dobrym pomysłem będzie korzystanie z kilku ołówków automatycznych. Wówczas każdy z nich będzie mógł odpowiadać na inne potrzeby i sprawdzać się w konkretnych sytuacjach.
Rysiki i wkłady są delikatne, dlatego powinno się je przechowywać w odpowiedni sposób. Warto stosować się do następujących wskazówek:
korzystanie z oryginalnego opakowania – opakowania do rysików i wkładów projektowane są w taki sposób, aby chronić je przed złamaniem. Dlatego przekładanie ich w inne miejsce nie jest wskazane, dopóki nie zechce się włożyć ich do ołówka;
metalowe etui – opakowanie do rysików można profilaktycznie włożyć do metalowego etui, aby zapewnić mu lepszą ochronę, na przykład przed naciskiem. Może się to przydać, jeśli nosi się wkłady w torbie lub plecaku.
pojemnik na rysiki – jeśli podczas pracy wymagane jest korzystanie z rysików o różnych wymiarach, to pomocny może być specjalny pojemnik, który stanowi dla nich dodatkową ochronę;
unikanie nacisku – nie zaleca się przechowywania opakowań z rysikami w miejscach, które mogą wywoływać na nie nacisk. Szuflada biurka czy półka będzie odpowiednią przestrzenią, o ile nic nie będzie na nich leżało;
unikanie wysokiej temperatury – nadmierna temperatura może negatywnie wpłynąć na trwałość wkładów do ołówków;
unikanie wilgoci – nadmierna wilgoć może sprawić, że rysiki stracą na swoich pierwotnych właściwościach.
Wkłady do ołówków, o ile są przechowywane w odpowiedni sposób, mogą czekać na użycie przez długi czas. Warto zadbać o ich odpowiednią ochronę, ponieważ są one wyjątkowo delikatne i mogą łatwo ulec uszkodzeniom.