Laureaci Paszportów Polityki 2022 zostali uhonorowani nagrodami podczas gali, która odbyła się 17 stycznia 2023. Było to wydarzenie tym bardziej uroczyste, bo jubileuszowe – pierwszy raz nagrodę tygodnika „Polityka” przyznano w 1993 roku, dokładnie 30 lat temu. Podobnie jak w poprzednich latach, laureaci zostali uhonorowani w ośmiu kategoriach: literatura, film, muzyka poważna, muzyka popularna, teatr, sztuki wizualne, kultura cyfrowa i Kreator Kultury.

Laureaci Paszportów Polityki 2022:

  • Literatura: Grzegorz Piątek
  • Film: Jan Holoubek
  • Muzyka popularna: 1988
  • Muzyka poważna: Anna Sułkowska-Migoń
  • Teatr: Jakub Skrzywanek
  • Sztuki wizualne: Agata Słowak
  • Kultura cyfrowa: Anna i Jakub Górniccy (Outriders)
  • Kreatorzy Kultury: Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski, Wilhelm Sasnal

Laureaci Paszportów Polityki 2022 - literatura

W kategorii literatura Paszport Polityki otrzymał Grzegorz Piątek, autor książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To tytuł z jednej strony przedstawiający biografię jednego z najbardziej fascynujących polskich miast, a z drugiej dekonstruujący jego mity oraz przyglądający się codzienności i społeczeństwu II RP. Więcej informacji na jej temat znajdziecie w recenzji Wojciecha Szota dla Empik Pasje.
 

Gdynia obiecana piątek
 

Laureaci Paszportów Polityki 2022 – film

W kategorii film laureatem został Jan Holoubek operator i reżyser serialu „Wielka woda”, doskonale przyjętego serialu opowiadającego o powodzi tysiąclecia we Wrocławiu. Holubek dał się już poznać widzom jako twórca, która potrafi inteligentnie mówić o przeszłości wykorzystywać ją do mówienia spoglądania na teraźniejszość. Wcześniej był nominowany do Paszportu Polityki za film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedy”.
 


 

Laureaci Paszportów Polityki 2022 – muzyka popularna i poważna

Laureatką Paszportu Polityki 2022 w kategorii muzyka poważna została dyrygentka Anna Sułkowska-Migoń. Artystka zdobyła wiele prestiżowych nagród, a jej największym międzynarodowym sukcesem było zwycięstwo w paryskim konkursie dla dyrygentek La Maestra.

Paszport Polityki 2022 w dziedzinie muzyki popularnej powędrował do 1988, czyli Przemysława Jankowiaka, muzyka, artysty wizualnego, kompozytora i producenta muzycznego. Twórca od lat balansuje na granicy gatunków – wywodzi się z hip-hopu, a jednocześnie nie boi się eksperymentować z ambientem, elektroniką czy popem, wychodząc poza typowe ramy muzycznych nurtów.  |
 

Ruleta 1988
 

Laureaci Paszportów Polityki 2022 – kultura cyfrowa

 Anna i Jakub Górniccy, czyli twórcy kolektywu Outriders otrzymali nagrodę w kategorii kultura cyfrowa za umiejętne i nowatorskie połączenie tradycyjnego dziennikarstwa ze zdobyczami najnowszej technologii, m.in. VR i nagrywania 360. Bez wątpienia największym przedsięwzięciem Outriders był „Jeden dzień w…” – zrealizowany razem z Ukrayina.pl projekt mówiący o codziennym życiu w sześciu zagrożonych bombardowaniami miastach Ukrainy.
 


 

Laureaci Paszportów Polityki 2022 – teatr i sztuki wizualne

W kategorii teatr Laureatem Paszportu Polityki 2022 został Jakub Skrzywanek – reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Jest autorem dwóch wyjątkowo poruszających spektakli z zeszłego roku – „Śmierci Jana Pawła II” i „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”. W swojej twórczości porusza temat homofobii i wszelkich poziomów wykluczenia osób LGBTQ+

Nagrodę w dziedzinie sztuk wizualnych otrzymała malarka Agata Słowak. Artystka w swoich dziełach chętnie czerpie z dawnych wzorów, wykorzystując je do osiągnięcia własnych celów artystycznych oraz porusza tematykę kobiecą. Brała udział m.in. w wystawie „Farba znaczy krew” w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Laureaci Paszportów Polityki 2022 – Kreatorzy Kultury

Oprócz tradycyjnego już podziału na dziedziny sztuki, co roku tygodnik „Polityka” rozdaje także specjalną nagrodę dla Kreatorów Kultury. W tym roku Laureatami Paszportów 2022 w tej kategorii zostali:

  • Dorota Masłowska: jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek, autorka m.in. głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” czy „Pawia królowej”.
  • Ryszard Poznakowski: muzyk i kompozytor, były członek zespołu „Trubadurzy”, wyjątkowo ważny twórca polskiej muzyki popularnej.
  • Wilhelm Sasnal: doceniany na całym świecie malarz i autor filmów, w swojej twórczości od zawsze wychodzący poza granice kierunków malarskich czy nawet dziedzin sztuki.
     

Wojna polsko ruska
 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: materiały tygodnika „Polityka”.