Książka księcia Harry’ego – kiedy polska premiera? 

Jak podaje Księga Rekordów Guinenessa, „Ten drugi” (ang. „Spare”) to obecnie „najszybciej sprzedająca się książka non-fiction w historii”.  Wspomnienia księcia Sussex ukazały się w języku angielskim 10 stycznia i w pierwszym tygodniu sprzedały się w oszałamiającej liczbie 1,43 miliona egzemplarzy. Tym samym książka wyprzedziła tak ogromne hity jak „Ziemia obiecana” Baracka Obamy czy „Harry Potter i Insygnia Śmierci” J.K. Rowling.

Polska premiera książki „Ten drugi” odbędzie się 8 marca 2023 roku nakładem wydawnictwa Marginesy.
 

Ten drugi książę Harry
 

Wspomnienia Harry’ego, czyli tajemnice rodziny królewskiej

I patrząc na „Tego drugiego” z szerszej perspektywy, trudno się dziwić tak spektakularnemu sukcesowi. Wspomnienia księcia Harry’ego pod wieloma względami stanowią nowy rozdział w spektaklu medialnym, który obserwujemy od lat. Tragiczna śmierć księżnej Diany i poruszająca scena, w której dwaj chłopcy idą za trumną matki, ślub z Megan Markle, głośne zerwanie więzów Harry’ego z rodziną królewską – to wszystko wciąż rozpala publiczne emocje. Perspektywa samego księcia Sussex wydaje się w tym przypadku szczególnie interesująca. Jak czytamy na stronie wydawnictwa Marginesy:

„Ten drugi” to książka pełna surowej, niezachwianej szczerości, jest na wielu poziomach przełomowa dzięki przenikliwości, serii olśnień, samoanalizie i ciężko wywalczonej mądrości na temat wiecznej mocy miłości, która triumfuje nad żalem.”

Zwłaszcza, że w swojej autobiografii książę Harry nie tylko odnosi się do najważniejszych wydarzeń z życia swojego czy całej rodziny królewskiej, ale też dzieli się prywatnymi tajemnicami, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. BBC News podaje, że wśród najbardziej szokujących sekretów w „Tym drugim” znajdziemy m.in. informacje o prośbach braci, by ich ojciec nie brał ślubu z Camillą, bójce między Harrym i Williamem powiązaną z Megan oraz tym, że król Karol miał otwarcie mówić o nim jako o „zapasowym synu”, „tym drugim”.  

Książe Harry nie tylko odnosi się do swoich relacji z rodziną, ale też odsłania bardziej prywatne oblicze – mówi chociażby o atakach paniki przed wystąpieniami publicznymi, relacjach z ojcem po śmierci Diany, stracie dziewictwa czy braniu narkotyków.
 

Spare autobiografia Harry'ego
 

„Ten drugi” księcia Harry’ego – pierwsze recenzje

Wydawnictwo Bantam Books odpowiedzialne za anglojęzyczną wersję książki już zapowiada dodruk, a poruszenie wokół „Tego drugiego” nie ustaje. W recenzji dla „New Yorkera” Rebecca Mead nazywa książkę „elektryfikującą” oraz „szekspirowską w formie”. Podkreśla również, że autobiografię Harry’ego warto przeczytać ze względu na jej potencjalne znaczenie historyczne – może położyć się cieniem na panowaniu króla Karola III, a nawet jego następcy. Dziennikarz Sean Coughlan w recenzji dla BBC nazywa ją „po części spowiedzią, po części tyradą, a po części listem miłosnym” oraz „najdziwniejszą książką napisaną kiedykolwiek przez członka rodziny królewskiej”.

Dodatkowo emocje wokół książki podgrzewa także sam książę Harry. W rozmowie ze Stephenem Colbertem na pytanie, czy rodzina królewska była zaangażowana w aktywną kampanię mającą na celu podważenie tez stawianych w książce, odpowiedział tylko krótko „Oczywiście”.

Polscy czytelnicy już wkrótce będą mogli przekonać się na własnej skórze, jak duże wrażenie robi autobiografia księcia Harry’ego. Co ważne, jak podaje Wydawnictwo Marginesy:

„Książę Harry pragnie wesprzeć brytyjskie organizacje charytatywne darowizną płynącą z dochodu z publikacji książki „Ten drugi”. Książę Sussex przekazał 1,5 miliona dolarów Sentebale, organizacji, którą założył wraz z księciem Seeiso jako hołd dla ich matek, która wspiera dzieci i młodzież w Lesotho i Botswanie zarażonych HIV/AIDS. Książę Harry przekaże również darowiznę na rzecz organizacji non-profit WellChild w wysokości 300 tysięcy funtów. WellChild, której od piętnastu lat udziela królewskiego patronatu, stara się, by dzieci i młodzież z chorobami przewlekłymi otrzymywały opiekę w domu zamiast w szpitalu.”

A wy czekacie na polską premierę książki księcia Harry’ego? Dajcie znać w komentarzach. Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Źródła:

  • https://marginesy.com.pl/wydarzenie/2706?slug=ten-drugi-ksiecia-harrego-ukaze-sie-nakladem-naszego-wydawnictwa 
  • https://www.guinnessworldrecords.com/news/2023/1/prince-harrys-spare-becomes-fastest-selling-non-fiction-book-ever-732915 
  • https://www.bbc.com/news/uk-64179164
  • https://www.youtube.com/watch?v=E6l0ObY2XVM 
  • https://www.newyorker.com/magazine/2023/01/23/prince-harry-memoir-spare-review
  • https://www.bbc.com/news/uk-64223264 
  • Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com