W ubiegłym roku nagroda powędrowała do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś”. Z wyborem jury zgodzili się również czytelnicy i czytelniczki, głosujący w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Zgodność czytelników z jurorami nie jest przy Nagrodzie Nike czymś szczególnie zaskakującym. Podwójną Nike zdobyli też Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma”, Marcin Wicha za zbiór esejów „Rzeczy, których nie wyrzuciłem, Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe” i „Biegunów”, Wojciech Kuczok za „Gnój”, Jerzy Pilch za „Pod Mocnym Aniołem” i Tadeusz Różewicz za tom „Matka odchodzi”.

Kto w tym roku ma szansę dołączyć do tego grona wybitnych tytułów polskiej literatury i zostać laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022?

Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022 – lista

  • Anna Cieplak, „Rozpływaj się”, wyd. Wydawnictwo Literackie

To pierwszy finał i druga nominacja dla Anny Cieplak, autorki kilku bardzo popularnych książek opisujących wchodzenie młodych ludzi w świat dorosłych. Na podstawie jej „Ma być czysto” Dawid Nickel nakręcił nagradzany film fabularny „Ostatni komers”. A do Nike była już nominowana za „Lata powyżej zera”.

Finalistka Nike, powieść „Rozpływaj się” to wciągająca historia pokolenia „eurosierot”, smutny portret ludzi uwikłanych w późny kapitalizm.
 

Rozpływaj się Anna Cieplak
 

  • Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”, wyd. Wielka Litera

To pierwszy finał i druga nominacja dla autora słynnej i wzbudzającej kontrowersje biografii Ryszarda Kapuścińskiego. Poprzednio, w 2017 roku nominowano go za reportaż „Wykluczeni”.

Biografia Zygmunta Baumana, słynnego filozofa, autora legendarnej „Płynnej nowoczesności” to opowieść o tragicznym losie nie tyle człowieka uwikłanego w system komunistyczny, co pamięci o nim.
 

Wygnaniec Bauman książka
 

  • Jerzy Jarniewicz „Mondo cane”, wyd. Biuro Literackie

Pierwszy finał i trzecia nominacja dla mieszkającego w Łodzi poety i tłumacza. Poprzednio, w 2008 roku do Nike nominowano jego tom poezji „Znaki firmowe”, a w 2019 zbiór esejów „Tłumacz między innymi”.

„Mondo cane” jest tomem wierszy zróżnicowanych w opowiadanych historiach, ale spójnym w nastroju brutalnej liryczności, zaskakujących pointach i bardzo intymnej atmosferze.
 

Mondo Cane
 

  • Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, wyd. Krytyki Politycznej.

Pierwszy finał i nominacja dla urodzonej w Jaśle historyczki, która od wielu lat zajmuje się historią seksualności w wojennym kontekście. W swojej poprzedniej książce, „Przemilczanych” Ostrowska pokazywała losy kobiet, które były zmuszane do pracy seksualnej w czasie wojny. W „Onych” pokazuje zaś, jak osoby nieheteronormatywne były ofiarami nie tylko nazizmu, ale i powojennej zmowy milczenia. Przełomowa praca.
 

Oni homoseksualiśći w czasie II wojny światowej
 


Zainteresował cię temat? Sprawdź recenzje książek nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2022:


 

  • Edward Pasewicz „Pulverkopf”, wyd. Wielka Litera

To druga nominacja do Nagrody Nike dla Pasewicza, który rok temu był nominowany za tom poetycki, „Sztuka bycia niepotrzebnym”. „Pulverkopf” jest nominowany do kilku ważnych nagród literackich - poza Nike 2022 dostał nominację do Nagrody Gdyni i przyznawanego we Wrocławiu Angelusa.
Powieść dziejąca się na kilku planach czasowych opowiadająca - w największym skrócie - losy dwóch mężczyzn - Patryka Werhunta zafascynowanego zmarłym w 1945 roku niemieckim kompozytorem, Norbertem von Hannenheimem. Książka skomponowana jak symfonia, doskonała językowo i zdecydowanie warta lektury.

 

Pulverkopf
 

  • Maciej Płaza „Golem”, wyd. W.A.B.

To drugi finał dla Macieja Płazy. W 2016 roku był w finale Nike za powieść „Skoruń”.

„Golem” to historia dziejąca się w drugim dziesięcioleciu XX wieku, w małej miejscowości, w której większość mieszkańców stanowią Żydzi. Nagle pojawia się wśród nich dziwny mężczyzna - niewidomy olbrzym, który z dnia na dzień ujawnia zaskakujące zdolności i swoją nieomal boską naturę. A wszystko to w czasach pogromów. Fascynująca powieść napisana pięknym językiem, który odtwarza dawno już zapomniane dzieła.
 

Golem
 

  • Kacper Pobłocki „Chamstwo”, wyd. Czarne

Debiut w Nike, choć nie w literaturze. Pobłocki jest m.in. autorem fascynującej opowieści o kapitalizmie - „Kapitalizm. Historia krótkiego trwania”.

W „Chamstwie” autor przygląda się przodkom większości Polaków i Polek - chłopom, ich kulturze, ich codziennej walce o przetrwanie. Ukazuje nas jako potomków ludzi, którzy zginali karki pod pańskim biczem, choć potrafili też z nim walczyć. Jako potomków ludzi, którzy budowali własne utopie, podobnie jak my dzisiaj. Fascynująca opowieść o świecie, który nie wydarzył się wcale tak dawno temu.
 

Chamstwo Pobłocki
 

Kto zostanie 26 zwycięzcą, bądź zwyciężczynią Nagrody Literackiej Nike 2022, dowiemy się 2 października.

A wy komu kibicujecie? A może żałujecie, że jakaś książka nie została ujęta wśród finalistów? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.