Chamstwo (okładka  twarda)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Oferta empik.com : 32,54 zł

32,54 zł 49,90 zł (-34%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

„Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy”. Myśląc o historii niewolnictwa, niejednokrotnie nie pamiętamy o historii polskich chłopów i chłopek. Ale jak inaczej nazwać ich darmową pracę pod ciągłą groźbą kary cielesnej? Jedynie dzięki dokładnemu przyjrzeniu się tej przemilczanej historii możemy zrozumieć istotę strategii przetrwania w systemie pańszczyzny. Dopiero wtedy możemy również dostrzec nić łączącą niewolniczą pracę na polskim dworze z służebną formą naszych współczesnych form zatrudnienia. Bo to nie rewolucja przemysłowa, tylko folwarczny przemysł okrucieństwa stanowił prolog do współczesności.

Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna pańszczyzna”.

„Chamstwo” jest gruntownym, rewelatorskim studium pańszczyźnianego świata. Proponuje inną opowieść o naszych narodowych mitologiach, o polskich „przeklętych problemach”, gdyż oddaje głos tym, których nazywano Wielkimi Niemowami, bo mieli uszy wyłącznie „ku słuchaniu” – pańszczyźnianym chłopom. Kacper Pobłocki wywołuje klisze, często drastyczne, które przez stulecia pozostawały w ciemni oficjalnej historii. „Chamstwo” jest dziełem otwierającym nowy dyskurs o „pańskości” i „chłopskości”, o społecznych rodowodach i tożsamości kulturowej Polaków oraz o tym, komu wciąż „słoma wyłazi z butów”.” prof. Roch Sulima

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Chamstwo
Seria: Poza serią
Autor: Pobłocki Kacper
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2021-05-12
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 239 x 30 x 160
Indeks: 38591112
średnia 4,8
5
83
4
16
3
3
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
8 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
26-04-2022 o godz 06:52 przez: kochanyi | Zweryfikowany zakup
Książka tlumaczy wiele dzisiejszych zachowań społecznych w Polsce. W tym zwlaszcza niskipoziom zaufania społecznego oraz powszechność folwarcznych stosunków międzyludzkich w zakładach pracy i innych instytucjach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-11-2021 o godz 20:11 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Szokująca i bolesna, ale absolutnie konieczna do przeczytania. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
17-05-2022 o godz 09:43 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Rety, jak wciąga! Ta książka dosłownie otwiera oczy na wiele spraw.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-04-2022 o godz 09:02 przez: Jakub | Zweryfikowany zakup
To książka z którą trzeba się zmierzyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-11-2021 o godz 20:25 przez: Sylwia Bartosiewicz | Zweryfikowany zakup
Niby dawno A takie aktualne!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-09-2021 o godz 16:21 przez: ewe205 | Zweryfikowany zakup
Rewelacja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-06-2021 o godz 09:59 przez: asia gębicz
,,Hasłem naszym mizeria, okryciem nędza, napojem łzy." Kto z nas nie uczył się w szkole na lekcjach historii o chłopach pańszczyźnianych? Chyba każdy. Ale temat zawsze był tak przedstawiony, jakby to nigdy nie było nic strasznego. Ot..był sobie pan i byli chłopi.Pracowali dla pana i kiedy mieli dosyć, to się buntowali. Ale to i tak niczego nie zmieniało. Pańszczyzna była i to było normalne. W liceum trafiłam na profil humanistyczny, gdzie historia była rozszerzona, a nauczycielka-pasjonatka bez ogródek potrafiła mówić jak było. A było źle. Z tym, że nigdy nie nazwała tego niewolnictwem, bo przecież niewolnik- to czarnoskóry przybysz z Afryki. A jednak..nie możemy się dalej oszukiwać. Chłop pańszczyźniany był niewolnikiem. Niewolnikiem swojego pana, który biciem i karami wymuszał pracę na dworze i przylegających do niego ziemiach. Praca była ponad siły, a cza, obok bicia, był drugim narzędziem dyscypliny roboczych ciał. Kto uciekł i został złapany już na zawsze był trwale okaleczony przez obcięcie uszu czy nosa. To na lekcjach rozszerzonej historii dowiedziałam się, że poddana panna młoda swoją noc poślubną spędzała w łożu swojego pana, a nie u boku męża, zaś gwałty, w tym na dzieciach, były na porządku dziennym. W swojej książce autor dobitnie i obiektywnie stara się pokazać nam obraz owego chłopa i pana nie oceniając nikogo. Bo tak jak nie każdy pan był zły, tak nie każdy chłop dobry. Podczas czytania, prócz głębokiej analizy zjawiska pańszczyzny, znajdziemy informacje o buntach i mnóstwo odnośników do oryginalnych źródeł historycznych. Ja jestem książką zachwycona i moim zdaniem autor odwalił tutaj kawał dobrej roboty, więc jeśli lubicie historię i chcecie poszerzyć swoją wiedzę, to zapraszam do czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 6 0
4/5
31-07-2021 o godz 16:12 przez: Anonim
Historia, jaką znamy ze szkół, prezentuje zazwyczaj losy tych, którzy w danej społeczności byli najważniejsi, jednak stanowili niewielki jej ułamek. Natomiast książka Chamstwo Kacpra Pobłockiego opisuje losy tych, którzy stanowili jej większość. Pokazuje, jak wyglądało trzysta lat życia chłopów pańszczyźnianych na ziemiach polskich. Przeciętny obywatel zna to hasło tylko ze wzmianek o feudalizmie i jeszcze bardziej lakonicznym fakcie uwłaszczenia. Autor szczegółowo opisuje, jak wyglądały ustroje dawnej Europy i Polski. Bezkompromisowo rozprawia się z mitem o pełnej chwały Rzeczypospolitej szlacheckiej, w której chłopi stanowią jedynie tajemnicze, monolityczne tło. W rzeczywistości struktura społeczna okazała się być znacznie bardziej skomplikowana, a jej konkretne grupy i ich tożsamość różnorodna. W uproszczonej wersji historii chłopi pracowali dla panów, buntowali się, a w końcu doczekali się uwłaszczenia. W Chamstwie ich rola zostaje wreszcie nazwana po imieniu. Byli niewolnikami. Stosowano wobec nich przemoc (gdyż „byli z natury leniwi”) oraz dotkliwe kary za najdrobniejsze przewinienia. Bat i szubienica stały się elementem codzienności. Chłopi stanowili dla panów część majątku, coś, czym mogą się poszczycić. Panowało także przekonanie, że dobre traktowanie sprawi, iż zaczną oni marzyć o uwolnieniu i wzniecać bunty. Oprócz przemocy fizycznej i wszystkich jej skutków Kacper Pobłocki bierze też na warsztat problem patriarchalizmu i tego, jak na stałe zakorzenił się w kulturze. Każdy z omawianych problemów i wydarzeń przedstawiony jest jako proces, który postępował przez lata, a nawet wieki. I jest to ogromny plus, bo oprócz solidnej dawki faktów otrzymujemy pełny kontekst wydarzeń.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tej serii Dziedzictwo Grynberg Henryk
5/5
15,94 zł
29,90 zł
Inne z tej serii Narodziny pigułki Eig Jonathan
4.8/5
29,39 zł
49,90 zł
Inne z tej serii Porządek światowy Kissinger Henry
4.8/5
29,61 zł
44,90 zł
Inne z tej serii O Chinach Kissinger Henry
4.5/5
29,07 zł
49,90 zł
Inne z tej serii Jadąc do Babadag Stasiuk Andrzej
4.8/5
27,74 zł
44,90 zł
Inne z tej serii Fado Stasiuk Andrzej
4.5/5
21,38 zł
35,90 zł
Inne z tej serii Dukla Stasiuk Andrzej
4.4/5
20,79 zł
34,89 zł
Inne z tej serii Po Galicji Pollack Martin
4.2/5
26,90 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego