Nagroda Literacka Nike 2020 - Nominacje

Nagroda Nike 2020

26 maja dowiedzieliśmy się, jakie są nominacje do Nagrody Nike 2020. Wśród docenionych autorów znalazły się bardziej, jak i mniej znane nazwiska. Głównego laureata poznamy dopiero w październiku. Teraz jest jednak świetny czas na odrobienie literackich zaległości i zapoznanie się z wyróżnioną twórczością. Na tej stronie możesz kupić wszystkie nominowane książki do Nagrody Nike 2020.

Oprócz oferty, w tym tekście dowiesz się także, czym jest Nagroda Nike i dlaczego jest tak pożądanym wyróżnieniem literackim.

Czym jest Nagroda Literacka Nike? Od kiedy jest przyznawana?

Nagroda literacka Nike przyznawana jest przez Fundację Agory oraz „Gazetę Wyborczą”. Jej celem jest promowanie nowych i wartościowych książek polskich autorów, którzy opublikowali różnego rodzaju twórczość – od poezji, reportaże i literaturę faktu, po eseje, powieści i innego rodzaju dzieła. Wyróżnienie to jest powszechnie uważane za jedno z najbardziej prestiżowych dla polskich twórców literackich.

Nagroda Nike to nie tylko specjalne wyróżnienie – zwycięzca konkursu otrzymuje specjalnie zaprojektowaną statuetkę przez mistrza rzeźbiarskiego Kazimierza Gustawa Zemła oraz 100 tysięcy złotych.

Patronem tego wyróżnienia i inspiracją do wyglądu statuetki jest oczywiście grecka bogini Nike. Jest najszerzej znana jako bogini zwycięstwa. Można powiedzieć, że skrzydła, którymi się ona charakteryzuje, są symbolem „lekkiego pióra” – czyli atrybutu każdego dobrego pisarza.

To prestiżowe wyróżnienie pierwszy raz przyznane zostało w 1997 roku. Dotychczas laureatami zostali m.in. Czesław Miłosz (Piesek przydrożny, 1997), Tadeusz Różewicz (Matka odchodzi, 2000), Jerzy Pilch (Pod Mocnym Aniołem, 2001), Stanisław Barańczak (Chirurgiczna precyzja, 1999), czy Wiesław Myśliwski (Widnokrąg, 1999 oraz Traktat o łuskaniu fasol, 2007). Dwukrotnie wyróżniona została nasza noblistka Olga Tokarczuk – w 2008 za książkę Bieguni oraz w 2015 za Księgi Jakubowe.

Jak wygląda proces przyznawania Nagród Nike?

Nominowani są żyjący polscy autorzy, którzy wydali książkę w zeszłym roku – zatem Nagrodę Nike w 2020 roku otrzyma autor, który opublikował swoją twórczość w 2019. Z nominacji wyłączona jest literatura pisana we współpracy kilku osób – wyróżnienie może dostać jedynie samodzielny autor.

Jury, które decyduje o przyznaniu Nike, zwykle składa się z 9 osób zasłużonych dla polskiej kultury. W 2020 roku są to m.in. historyk literatury Paweł Próchniak (jako przewodniczący), historyczka kultury Iwona Kurz, dziennikarka Teresa Bogucka czy profesor i teatrolog Dariusz Kosiński.

Rokrocznie jury ogłasza nominacje 20 książek polskich autorów w maju. Z tej dwudziestki wybierana jest następnie finałowa 7, ogłaszana we wrześniu. Ostateczna decyzja co do zwycięzcy Nike przypada zawsze w dzień wręczenia nagrody na gali, tj. na pierwszą niedzielę października. W tym roku będzie to 4 października. Oprócz wawrzynu od jury przyznawane jest również wyróżnienie od czytelników – do tej pory czytelnicy, jak i wybierająca dziewiątka, zgodni byli tylko czterokrotnie.

Jakie są nominacje do nagrody Nike 2020?

W tym roku nominowane do nagrody zostały takie książki jak m.in.:

  • 27 śmierci Toby’ego Obeda reportaż Joanny Gierak-Onoszko,
  • Potop, powieść Salci Hałas,
  • Feluni, biografii autorstwa Ewy Kuryluk,
  • Miłość w trybie awaryjnym, tomik poezji Ewy Lipskiej,
  • Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu, książka historyczna od Piotra M. Majewskiego,
  • Stramer, powieść Mikołaja Łozińskiego,
  • Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, reportaż Pawła Piotra Reszki,
  • Dziennik. Jeszcze jedno zdanie, czyli notatki, myśli i kartki z dziennika Tadeusza Sobolewskiego,
  • Oraz 12 innych, niezwykle ciekawych i doskonale napisanych książek.

Nominowane zostały tytuły z różnych gatunków – od powieści, po reportaże, biografie, dzienniki, literaturę historyczną czy poezję. Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi książkami polskich autorów – koniecznie musisz przeczytać pozycje z tej kategorii i wyrobić sobie własne zdanie na temat nominowanych do zdobycia tego prestiżowego wyróżnienia.

Postaw na najlepszą polską literaturę i wybierz książki nominowane do Nike 2020.

więcej
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.