Spis treści:

 1. „Dziedzictwo Hogwartu” – gamingowy jednorożec?
 2. Czym jest „Dziedzictwo Hogwartu”?
 3. Fabuła i mechanika rozgrywki w „Hogwarts Legacy”
 4. Hogwart drugim bohaterem gry!
 5. Miotła, hipogryf i Sieć Fiuu, czyli podróże w „Dziedzictwie Hogwartu”
 6. Nie tylko magia, czyli technikalia „Dziedzictwa Hogwartu
 7. Kiedy premiera „Dziedzictwa Hogwartu”?
 8. Podsumowanie „Dziedzictwa Hogwartu”

„Dziedzictwo Hogwartu” – gamingowy jednorożec

Hogwarts Legacy” na długo przed premierą stał się prawdziwym hitem sprzedaży. Gracze dosłownie rzucili się na ten tytuł zapewniając mu wielki sukces komercyjny. Wszystko nabrało tak dużych rozmiarów, że debiut gry może się okazać jedną z największych premier w historii gamingu, bądź jedną z największych porażek. Jeżeli studio Avalanche Software zawiedzie oczekiwania graczy to możemy mieć do czynienia z sytuacją, przy której fatalna premiera „Cyberpunk 2077” była nic nie znaczącym epizodem! Pozostaje tylko pytanie skąd taki hype na grę o młodych czarodziejach?

 

 

Nie da się ukryć, że marka „Harry Potter”, a co za tym idzie całe uniwersum Wizarding World jest kurą znoszącą złote jaja. W przeszłości wydano multum gier osadzonych w tym uniwersum, a większość z nich była tzw. egranizacjami kolejnych filmów. Chociaż część z nich to nasze gry dzieciństwa to trzeba być szczerym. Większość tych tytułów była zrobiona na kolanie i miała wszystkie cechy klasycznych budżetowych tytułów na licencji. Chociaż wydane przez EA gry „Harry Potter i Kamień filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata tajemnic” oraz ich kontynuacje zabierały nas do Hogwartu to nigdy nie dawały graczom pełnej wolności. Nie mogliśmy stać się uczniami szkoły magii i zwiedzić wszystkich jej korytarzy czy kultowych miejscówek. „Harry Potter i Zakon feniksa” był już bardzo blisko, ale nadal wielu elementów brakowało. „Dziedzictwo Hogwartu” po raz pierwszy obiecało graczom to o czym marzyli odkąd pierwszy raz zetknęli się z przygodami młodego czarodzieja.

 

Harry Potter i Komnata Tajemnic edycja Gryffindor J.K. Rowling

 

W „Hogwarts Legacy” będziemy mieli pełną swobodę eksploracji zamku i jego okolic. Wszystkie kolejne zapowiedzi oraz materiały publikowane przez twórców pokazują, że nareszcie gra istniejąca tylko w głowach fanów Harry'ego Pottera staje się faktem. W efekcie na tytuł rzucili się nie tylko gracze, ale także fani książek i filmów, którzy na co dzień są na bakier z komputerami i konsolami. Po tym długim wstępie przyjrzyjmy się temu, co „Dziedzictwo Hogwartu” ma do zaoferowania i jaką grą będzie?

Czym jest „Dziedzictwo Hogwartu”?

Dziedzictwo Hogwartu” jest przedstawicielem gatunku trzecioosobowych gier RPG akcji z otwartym światem. Oznacza to, że gracze poprowadzą stworzonego przez siebie ucznia lub uczennicę szkoły magii i czarodziejstwa. W trakcie rozgrywki nie tylko przeżyją różne przygody, ale też będą musieli rozwijać postać, aby była zdolna sprostać kolejnym wyzwaniom. Akcja gry przenosi nas do XIX-wiecznej Anglii, czyli zobaczymy Hogwart na sto lat przed przygodami Harry'ego i jego przyjaciół.

 

Dziedzictwo Hogwartu Avalanche Software PS4

 

Gra bazuje na twórczości J.K. Rowling, ale osadzenie fabuły na sto lat przed wydarzeniami z książek dało twórcom pewną swobodę twórczą w kreowaniu wirtualnego świata. No właśnie twórcy. Za produkcję odpowiada studio Avalanche Software, które ma na swoim koncie takie produkcje, jak „Disney Infinity 3.0”, czy „Auta 3: Wysokie Obroty”. Deweloper nie ma w swoim portfolio imponujących hitów i to od początku budziło duże obawy graczy. Najnowsze publikacje ukazujące grę zdają się jednak uspokajać niedowiarków i pokazują, że w Avalanche Software pracują ludzie mający spore umiejętności i wielkie serce do uniwersum Wizarding World.

 

hogwart legacy zdjęcia

 

Fabuła i mechanika rozgrywki w „Hogwarts Legacy”

Jak wspomniałem „Dziedzictwo Hogwartu” pozwala wcielić się graczom w młodego adepta sztuk magicznych. Zabawę zaczniemy od stworzenia swojej postaci i nadania jej tożsamości. Twórcy odcinają się od afery związanej z poglądami J.K. Rowling i dają graczom możliwość wykreowania bohaterów zgodnie z własnymi potrzebami, a to oznacza możliwość stworzenia postaci kobiecej, męskiej oraz transpłciowej. Przed rozpoczęciem przygody gracze przejdą proces przydziału do jednego z domów. Ceremonia przydziału może być przeprowadzona podczas samej rozgrywki, ale członkowie Harry Potter Fan Club mają możliwość wykonać ją wcześniej na platformie klubu i po połączeniu z kontem WB Games ich decyzje zostaną przeniesione do gry.

 

dziedzictwo hogwartu grafika

 

Jako młodzi czarodzieje gracze oddadzą się zwykłym czynnościom pokroju uczestniczenia w lekcjach i życiu szkoły. Okazjonalnie będą zwiedzać rozległe tereny i wioski wokół zamku, gdzie rozwiążą problemy lokalnej społeczności. Ostatecznie ze względu na swoje umiejętności i ciekawość wplączą się w sam środek kryzysu wywołanego niezwykłym sojuszem goblinów i czarnoksiężników, który ma na celu zniszczenie porządku panującego w świecie czarów. Akcja rozgrywa się na długo przed narodzinami Pottera, ale w grze ma się pojawić kilka dobrze znanych postaci.

Rozgrywka będzie przypominała inne współczesne gry action RPG. Postaci będą się uczyć nowych zaklęć, poznawać zastosowanie ziół czy warzyć eliksiry. Obok głównego wątku fabularnego pojawi się szereg aktywności pobocznych, polegających na odkrywaniu sekretów Hogwartu i jego okolic. W czasie różnych misji gracze będą walczyć za pomocą magii, ale także podejmować decyzje wpływające na przebieg rozgrywki oraz rozwiązywać łamigłówki środowiskowe wymagające użycia poznanych już umiejętności magicznych. Walka z adwersarzami w głównej mierze opiera się o użycie zaklęć, które poprzez łączenie w odpowiednie kombinacje będą przynosić lepsze efekty. W walce pomocne będą eliksiry podbijające statystyki postaci i zwiększające siłę efektów zaklęć. Po odpowiednim zmiękczeniu przeciwników będzie można ich dobić specjalnymi finisherami. W ramach postępów fabuły do bohaterów mają dołączyć towarzysze, którzy wspomogą ich w wyzwaniach. Część zadań pobocznych będzie dedykowana właśnie im, a odblokują się po nawiązaniu przyjaźni.

 

Dziedzictwo Hogwartu Avalanche Software PlayStation 5

 

Dziedzictwo Hogwartu” pod wieloma względami wygląda na solidną grę RPG nie odbiegającą od dzisiejszych standardów gatunku. Natomiast świat i ogólnie klimat gry sprawiają, że możemy mieć do czynienia z czymś wyjątkowym na każdym polu. Warto wspomnieć, że „Hogwarts Legacy” będzie doświadczeniem całkowicie solowym! W grze zabraknie trybu multiplayer, a co ważniejsze twórcy zrezygnowali z wprowadzania jakichkolwiek mikropłatności.

Hogwart drugim bohaterem gry!

Każdy fan Harry'ego Pottera wie, że jednym z głównych bohaterów książek jest sam Hogwart! Szkoła magii i czarodziejstwa rozbudzała fantazję czytelników. Wszystkie jej tajemnice i charakterystyczne miejsca sprawiały, że każdy chciał zostać uczniem w tym magicznym miejscu. Pierwsze gry na licencji filmów i książek próbowały oddać ten klimat, ale to nie zawsze się udawało. „Dziedzictwo Hogwartu” nie bez przyczyny nosi taki tytuł. Deweloperzy zdecydowali, że stworzą grę, o której marzyli gracze, a więc nie mogło być inaczej i Hogwart stał drugim bohaterem. Dla wielu graczy może i tym ważniejszym!

 

dziedzictwo hogwartu zdjęcia

 

Zamek został wiernie odtworzony na podstawie scen, jakie widzieliśmy w filmach oraz opisów z książek. Twórcy starali się oddać całość w taki sposób, aby każde miejsce w grze było dla fanów Pottera znajome. Podczas wirtualnych przygód odwiedzimy cztery dormitoria oraz wszystkie sale lekcji magicznych. Nie zabraknie wielkiej sali, szklarni, czy pokoju życzeń. Hogwart wygląda po prostu obłędnie, a twórcy obiecują, że ilość sekretów w nim zawartych zapewni długie godziny przygód. Zamek będzie stanowił ważną część rozgrywki, ale także jego okolice robią ogromne wrażenie. Gracze wybiorą się na spacery po Zakazanym Lesie, odwiedzą wioskę Hogsmeade i spotkają wiele postaci oraz magicznych stworzeń na rozległych terenach pomiędzy tymi miejscami. Zgodnie z wyciekami i zapowiedziami twórców mapa w „Dziedzictwo Hogwartu” ma być naprawdę duża!

 

Strefa dla fanów Harry’ego Pottera

 

Miotła, hipogryf i Sieć Fiuu, czyli podróże w „Dziedzictwie Hogwartu”

Mapa w „Dziedzictwie Hogwartu” ma robić wrażenie swoimi rozmiarami, a co za tym idzie ciężko byłoby się szybko dostać z jej jednego na drugi koniec idąc pieszo. Na szczęście w świecie czarodziejów nie trzeba chodzić. Bohaterowie gry będą mieli do dyspozycji miotły, na których mogą szybować nad całą krainą i zwiedzać miejsca niedostępne pieszo. Nagrania z gry pokazują, jak miotła efektownie przecina powietrze, a wszystkiemu towarzyszą imponujące efekty dźwiękowe. Podziwianie Hogwartu z lotu ptaka zapowiada się na iście magiczne doświadczenie.

W miarę postępów w grze dostępny stanie się także hipogryf, na którym będzie można swobodnie szybować. Mniej cierpliwi gracze otrzymają możliwość podróżowania Siecią Fiuu. Magiczny proszek pozwoli na teleportowanie się w wybrane miejsca w świecie gry. Niestety w grze zabraknie Quidditcha, choć na błoniach zamku znajduje się pięknie odwzorowany stadion.

 

dziedzictwo hogwartu

 

Nie tylko magia, czyli technikalia „Dziedzictwa Hogwartu

Dziedzictwo Hogwartu” będzie grą multiplatformową, ale w pierwszej kolejności trafi na komputery PC oraz konsole Xbox series X|S i PlayStation 5. W przypadku konsol 9. generacji w zależności od wybranego trybu graficznego gra ma pracować w rozdzielczości 4K i 30 FPS lub 60 FPS. W przypadku pecetów sytuacja nie jest taka prosta i gracze powinni się zapoznać przed premierą z oficjalnymi wymaganiami sprzętowymi.

 

Dziedzictwo Hogwartu Avalanche Software Xbox Series X

 

Minimalne wymagania (30 FPS / 720p):

 • Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz 
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon RX 470 
 • 85 GB HDD
 • Windows 10 64-bit

Zalecane wymagania (60 fps / 1080p):

 • Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
 • 16 GB RAM   
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1080 Ti / Radeon RX 5700 XT
 • 85 GB SSD
 • Windows 10 64-bit

Ustawienia Ultra (60 fps / 4K):

 • Intel Core i7-10700 3.8 GHz / AMD Ryzen 7 5800X 3.8 GHz
 • 32 GB RAM
 • karta grafiki 24 GB GeForce RTX 3090 Ti / 20 GB Radeon RX 7900 XT
 • 85 GB SSD
 • Windows 10 64-bit

Kiedy premiera „Dziedzictwa Hogwartu”?

Na „Dziedzictwo Hogwartu” czekaliśmy długo, ale w końcu rok 2023 okazał się spełnieniem marzeń wszystkich potteromaniaków! Gra przenosząca nas do szkoły magii i czarodziejstwa otrzymała trzy daty premiery dotyczące różnych generacji platform. I tak kolejne wersje pojawią się:

 • 10 lutego 2023 – PC, PS5 i XSX    
 • 4 kwietnia 2023 – PS4 i XONE
 • 25 lipca 2023 – Nintendo Switch

Należy wspomnieć o Edycji Deluxe, która jest dostępna na PC, PS5 i XSX. Ta oferuje dostęp do gry na 72 godziny przed premierą, czyli już 7 lutego!

 

Dziedzictwo Hogwartu edycja kolekcjonerska Avalanche Software PlayStation 4

 

Podsumowanie „Dziedzictwa Hogwartu”

Takie jest „Hogwarts Legacy”! Gra ciągle skrywa wiele tajemnic, ponieważ twórcy nie chcą odkrywać wszystkich kart przed graczami. Jednocześnie ujawnili dość wiele rysując przed nami wizję gry, o której marzyliśmy od czasów przeczytania pierwszej książki. W końcu sami będziemy mogli zwiedzać korytarze Hogwartu i odkrywać jego magiczne tajemnice. Weźmiemy udział w lekcjach zaklęć i eliksirów, a do tego przeżyjemy przygody osadzone w ulubionym uniwersum.

Studio Avalanche Software podjęło się karkołomnego zadania, które może się okazać imponującym sukcesem, albo spektakularną porażką. Póki co wszystko wskazuje na to, że „Dziedzictwo Hogwartu” będzie hitem!

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe i zdjęcia w artykule: źródło - materiały promocyjne wydawcy