Spis treści:

 1. Czy dzieci powinny grać w gry wideo?
 2. Jakie korzyści płyną z grania przez dzieci?
 3. Nintendo Switch – ta konsola dla dzieci!
 4. Xbox Series X i S – Xbox Game Pass niczym gamingowa platforma VOD
 5. Playstation – kontynuuj tradycję rodziny

Czy dzieci powinny grać w gry wideo?

Ciągle wiele osób traktuje gry cyfrowe, jak zło odciągające dzieci od życia i obowiązków. Tymczasem wirtualna rozrywka ciągle ewoluuje i od dawna stanowi bardzo cenne narzędzie w rozwoju i nauce młodych ludzi. Oczywiście, jak każde narzędzie musi być wykorzystywana w umiejętny sposób. W przypadku najmłodszych graczy konieczna jest pewna kontrola bazująca na współpracy. Warto z dzieckiem ustalić konkretne zasady użytkowania konsoli lub komputera i wyjaśnić skąd one się biorą. Dzieci wbrew pozorom często potrafią zrozumieć więcej niż niejeden dorosły.

 

Sprzęt gamingowy

 

Zanim wybierzemy pierwszą konsolę dla dziecka dobrze poznać wszystkie zalety odpowiednio dobranych gier. Bo te potrafią wywrzeć istotny wpływ na ukształtowanie małego człowieka.

Jakie korzyści płyną z grania przez dzieci?

 • Rozwój koordynacji ruchowej – wiele gier wymaga precyzji sterowania. Dziecko w miarę poznawania mechanik rozgrywki danego tytułu szlifuje odruchy, refleks oraz całą koordynację na linii oko-ręka.
 • Umiejętność współpracy – sporo popularnych tytułów posiada tryby rozgrywki sieciowej lub w całości na niej bazują. W efekcie młodzi gracze uczą się współpracy i nawiązywania kontaktów. Dużą rolę w rozwoju współpracy mają gry z tzw. kooperacją kanapową, czyli rozgrywką dla wielu graczy na jednym urządzeniu.
 • Strategiczne myślenie i rozwiązywanie problemów – oczywistym jest, że gry strategiczne pozwalają rozwinąć zmysł stratega. Jednak również inne tytuły wymagają często obrania odpowiedniej taktyki, wymyślenia rozwiązania problemu, czy w końcu logicznego myślenia w celu rozwikłania zagadki.
 • Kreatywność i myślenie przestrzenne – gry o budowaniu pozwalają rozwinąć dzieciom pomysłowość i niestandardowe kombinowanie. Co więcej trójwymiar pozwala ogarnąć myślenie przestrzenne i spojrzenie na problemy w szerszej perspektywie.
 • Znajomość języków obcych – nie wszystkie gry mają polską lokalizację lub nierzadko posiadają jedynie lokalizację kinową, czyli napisy. Oznacza to, że dzieci samoistnie podczas zabawy poznają języki obce. Najczęściej mają w ten sposób styczność z językiem angielskim podanym w formie użytkowej. Tym samym z grania są w stanie wynieść więcej niż z lekcji w szkole. Tak, to odważne stwierdzenie, ale najlepszą nauką języków jest praktyka, a nie teoria. 
 • Obeznanie z technologią – obcowanie z konsolami, komputerami i innymi sprzętami sprawia, że dzieci poznają najnowsze trendy technologiczne i co ważniejsze nie boją się nowych technologii. To ma ogromne znaczenie przy postępującej cyfryzacji.
   

No to wiemy już jakie są główne zalety grania przez dzieci. Tylko jakie platformy wybrać i jaka gra będzie najlepsza na początek? Niestety wielu rodziców w pierwszej kolejności sięga po smartfony i darmowe gry mobilne. Owszem wśród nich znajdą się ciekawe pozycje, ale zdecydowana większość to słabej jakości tytuły polegające na wyciąganiu pieniędzy z mikropłatności. Rozgrywka w nich jest podyktowana pod kupowanie narzędzi do przyspieszenia postępów. Taka struktura może prowadzić do frustracji i agresji, kiedy dziecko musi czekać na jakąś akcję, ponieważ nie zapłaciło.

W końcu mamy różne gry edukacyjne, które zazwyczaj są tworzone bardzo budżetowo i nie dają przyjemności z rozgrywki. Także tutaj znajdą się świetne perełki, ale rodzic musi poświęcić sporo czasu, aby znaleźć te wartościowe pozycje. Właśnie dlatego poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym platformom gamingowym i znanym tytułom, które będą świetne na pierwszą grę dla dziecka.

 

Nintendo Switch

 

Nintendo Switch – ta konsola dla dzieci!

Nintendo ma w Polsce opinię firmy tworzącej dziecinne gry, a jej kolejne konsole były traktowane jak zabawki. Lista powodów takiego stanu rzeczy jest długa, ale nie o japońskiej firmie będziemy rozmawiać. Faktycznie ta marka kojarzy się z rozrywką dla rodzin i casuali, a co za tym idzie konsola Nintendo Switch jest doskonałą platformą na pierwszy sprzęt dla młodego gracza. Przede wszystkim mamy tu konstrukcję hybrydową, która pozwala grać zarówno na telewizorze, jak i mobilnie pod postacią większego handhelda.

Największą zaletą tej konsoli jest jednak dostęp do kultowych marek Nintendo. „Mario”, „Zelda”, „Pokemon”, czy „Animal Crossing” to serie, które zna cały świat. Praktycznie każda z nich ma do zaoferowania coś dla najmłodszych graczy. Poszczególne tytuły charakteryzują się przyjemną dla oka oprawą graficzną przypominającą kreskówki. Kolejnym atutem jest niezwykła przyjemność z rozgrywki i responsywność postaci, z czego słyną główne tytuły na Switcha. No, a jakie tytuły spiszą się w roli pierwszych gier dla dziecka?

 

Mario Odyssey

 

 • Super Mario Oddysey” – w zasadzie w tym miejscu można wymienić każdą grę z legendarnym hydraulikiem. Trójwymiarowa platformówka bawiąca się różnymi mechanikami rozgrywki nie pozwala się nudzić. Ta gra pozwala ćwiczyć zręczność oraz umysł dzięki dobrze zaimplementowanym łamigłówkom. W tytule zawarto także tryb kooperacji, co pozwoli współpracować małemu graczowi z przyjaciółmi lub rodzicami.

 

Animal Crossing New Horizons

 

 • Animal Crossing: New Horizons” – nintendowski odpowiednik serii „The Sims”. Gracze prowadzą swoje małe gospodarstwa, urządzają domki, uprawiają rośliny i dbają o sąsiadów. W przyjemnej atmosferze dziecko nauczy się zarządzać dostępnymi zasobami, czy zwyczajnie pozna obowiązki domowe i ich wagę.

 

Super Mario Maker 2

 

 • Super Mario Maker 2” – w zasadzie narzędzie do tworzenia poziomów dla gry platformowej z Mario w roli głównej. Gra posiada rozbudowany i bardzo przystępny edytor poziomów z elementami zaczerpniętymi z większości gier o włoskim hydrauliku. Mali gracze mogą rozwinąć tu swoją kreatywność i poznać podstawy programowania. Co więcej wszystkie tak stworzone poziomy można przechodzić, dzielić się nimi z innymi graczami i pobierać mapy od innych osób.

 

Pokemon Scarlet

 

 • Pokemon Scarlet & Violet” – zbierz je wszystkie! Ta zasada towarzyszy każdej odsłonie serii o małych stworzonkach i ich trenerach. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej części, która tradycyjnie została podzielona na dwa tytuły „Pokemon Scarlet” i „Pokemon Violet” różniące się detalami i stworkami, jakie można spotkać. Eksploracja, przygoda, strategia i nauka opieki nad swoimi podopiecznymi. Seria doskonale skrojona dla najmłodszych!

Nintendo Switch oferuje naprawdę mnóstwo tytułów nadających się na pierwszą grę dla dzieci i dlatego też jest doskonałą platformą na początek. Nie oznacza to, że inne systemy nie mają nic do zaoferowania w tym temacie.

 

Konsola Xbox X

 

Xbox Series X i S – Xbox Game Pass niczym gamingowa platforma VOD

Platformy VOD pokroju Netflixa czy Disney+ dały widzom dostęp do niezliczonej ilości treści. Rodzicom zaś ułatwiły odtwarzanie bajek ich pociechom. Microsoft zrobił podobną rzecz z grami wideo. Usługa Xbox Game Pass daje w stosunkowo niskim abonamencie dostęp do sporej ilości gier, co skrzętnie mogą wykorzystać rodzice. Właśnie ta usługa sprawia, że Xbox Series X i S może być doskonałą pierwszą konsolą.

W zasadzie usługa Xbox Game Pass jest dostępna na wszystkich konsolach z serii Xbox One oraz na Xbox Series X i Series S. Trzeba jednak podkreślić, że modele One są już starszą generacją, a więc ich zakup jest nie perspektywiczny. Aktualną generację reprezentuje model Series X i Series S, więc to między nimi warto rozstrzygnąć wybór. Pierwsze z urządzeń jest znacznie mocniejsze i posiada napęd. Jednak cena tej konsoli jest niemal dwukrotnie wyższa niż w przypadku słabszej edycji do odtwarzania gier cyfrowych. W przypadku zakupów cyfrowych i doładowania usługi Xbox Game Pass można skorzystać z kart przedpłaconych. Oczywiście gry, które poniżej sugeruję można również nabyć w wersji pudełkowej.

 • Disney Dreamlight Valley” – wyobraź sobie możliwość wejścia w świat bajek Disneya, gdzie możesz założyć swój domek, poznać bohaterów z ekranu telewizora i razem z nimi przeżywać najróżniejsze przygody! Właśnie taka jest ta gra. Gracze tworzą sobie swojego bohatera lub bohaterkę i przenoszą się w świat baśni, w którym muszą zdobywać przyjaciół i pomagać w najróżniejszych sprawach. Ten tytuł zdecydowanie ma wiele do zaoferowania początkującym graczom.
 • New Super Lucky's Tale” – platformówki to nie tylko domena Nintendo, czego dowodem jest omawiany tytuł dostępny zresztą na różnych platformach. Pomarańczowy lisek może nie jest tak rozpoznawalny, jak inni bohaterowie zręcznościowych gier, ale również pozwoli maluchom ćwiczyć zręczność i radzić sobie z nieskomplikowanymi łamigłówkami. Na Xboxie można sprawdzić także jego wcześniejsze przygody w ramach Xbox Game Pass. Dzięki temu maluchy mogą dostać zabawę na długi czas.

 

Forza horizon 5

 

 • Forza Horizon 5” – w roli pierwszych gier dla dzieci doskonale spisują się wszelkiego rodzaju samochodówki. Oczywiście można by wymienić kultową serię Need for Speed, albo nieco starszą markę Burnout. Jednak na ten moment to seria Forza Horizon stanowi ukoronowanie samochodowych gier zręcznościowych. Otwarte światy, multum licencjonowanych samochodów i bardzo luźne podejście do wyścigów. Najnowsza odsłona zabiera nas do Meksyku i przy okazji stanowi prawdziwą encyklopedię motoryzacji.

 

Spyro reignited trilogy

 

 • Spyro Reignited Trilogy” – wracając do tematu platformówek nie sposób nie wspomnieć o remake'u klasycznej serii poświęconej fioletowemu smokowi. W jednym pakiecie gracze otrzymują trzy gry, które naprawdę cieszą oko i stawiają młodym graczom bardzo uczciwe wyzwania zręcznościowe. Całość dopełnia ciekawa historia i niezwykły świat zamieszkały przez smoki i inne niezwykłe stworki. To jeden z najlepszych remake'ów ostatnich lat i zdecydowanie dobry tytuł na pierwszą grę dla dziecka.

 

Minecraft Master Collection

 

 • Minecraft” – ten tytuł podobnie, jak część z powyższych, jest grą multiplatformową, ale należy do Microsoftu, więc warto o nim wspomnieć przy okazji Xboxa. Pozornie prosta gra o budowaniu z klocków stała się światowym fenomenem. Mamy tu co prawda mini fabułę, ale istotą gry jest tworzenie. Można tu budować własne domy, ich otoczenie i w końcu całe światy. Kreatywni gracze są w stanie odtworzyć prawdziwe lokacje używając sześciennych bloków. O „Minecraft” można myśleć różne rzeczy, ale żadna inna gra nie rozwija tak kreatywności u dzieci, jak ta!

 

Konsola play station 5 + gry


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze podobne wpisy:


Playstation – kontynuuj tradycję rodziny

Marka Playstation jest w Polsce owiana niemałym kultem. Wynika to z faktu iż jeszcze kilka lat temu była to jedyna w pełni wspierana platforma gamingowa w Polsce. Microsoft podchodził do naszego rynku z rezerwą, a Nintendo w ogóle zdawało się nie wiedzieć o istnieniu Polski. Tymczasem każdy gracz nad Wisłą marzył o własnym Playstation i naprawdę wielu ją posiadało. Obecną generację reprezentuje PS5, które ma poważne problemy z dostępnością nie wspominając o dość nieatrakcyjnej cenie sugerowanej w porównaniu do konkurencji. Z punktu widzenia konsoli stricte dla dziecka warto rozważyć starszą generację, czyli PS4.

Poprzedni model szczególnie w wersji PS4 Pro nadal oferuje dobrą moc i co ważniejsze bardzo bogatą bibliotekę gier. Takie marki, jak „God of War”, „Spider-Man”, „Uncharted”, czy „Horizon” znają wszyscy, ale nie nadają się one na gry dla dzieci. Na szczęście  z pomocą przychodzą inne tytuły.

 

Sackboy a big adventure

 

 • Sackboy: Wielka Przygoda” – Playstation obecnie nie ma zbyt wielu swoich maskotek, a co za tym idzie ekskluzywnych gier dla najmłodszych. Jedną z pozostałych w Sony marek jest „LittleBigPlanet”. Posłużyła ona za fundament pod stworzenie platformowego spin-offu. Sackboy był maskotką wspomnianej serii i teraz otrzymał własną grę, w której przemierza kolejne światy, rozwiązuje łamigłówki i staje przed zręcznościowymi wyzwaniami. Tym samym powstała bardzo dobra propozycja na pierwszą konsolową grę dla dzieci.

 

Kangurek Kao

 

 • Kangurek Kao” – ten skaczący bohater był niegdyś ikoną polskiego gamedevu. Po wielu latach nieobecności na rynku powrócił z nowymi przygodami. Kao musi odnaleźć swojego ojca i w tym celu przeżywa wiele przygód w rozmaitych krainach. „Kangurek Kao” zalicza się do gatunku tych prostszych gier platformowych, które mogą stanowić doskonałe wprowadzenie do gatunku. Co więcej istnieje szansa, że rodzice grali w jego pierwsze przygody, więc mogą się podzielić z dzieckiem wieloma wspomnieniami.
 • Team Sonic Racing” – sonic co prawda jest bohaterem wywodzącym się z konsol Segi, ale po wycofaniu się z rynku konsol przez tę firmę wielu polskim graczom niebieski jeż kojarzył się z Playstation. „Team Sonic Racing” jest jedną z odpowiedzi na serię Mario Kart i pozwala młodym graczom wziąć udział w szalonych wyścigach ciekawie stylizowanymi gokartami. Za kierownicą maszyn zasiadają bohaterowie platformowej serii., a tryb kanapowej kooperacji pozwala bawić się równocześnie większej ilości graczy. Tego typu wyścigi są ciekawą alternatywą dla klasycznych gier samochodowych.

 

Lego Brawls

 

 • Wszystkie gry „LEGO” – szukając pierwszej gry dla dziecka bez zastanowienia mogę polecić serię „LEGO” od studia Traveller's Tales. Saga zapoczątkowana w 2005 roku przez „Lego Star Wars: The Video Game” trwa do dziś. Gry ewoluowały, ale ich trzon stanowi cały czas mechanika platformówki z eksploracją, łamigłówkami, sporadyczną walką oraz zabawą wirtualnymi klockami. Dużą zaletą serii jest mnogość odsłon bazujących na takich markach, jak Harry Potter, Marvel, DC, Star Wars, czy Park Jurajski. Na pewno znajdzie się odsłona trafiająca w gusta konkretnego dziecka. Czy może być lepsza gra na początek niż połączenie klocków z ulubioną marką? Co więcej każdy tytuł z serii posiada tryb kanapowej kooperacji dla dwóch graczy. No i gry z serii „LEGO” mają jeszcze jedną wielką zaletę. Większość z nich powstawała praktycznie na każdą istniejącą platformę, więc na każdej konsoli znajdzie się sporo odsłon. Złośliwi twierdzili, że gdyby się dało to studio TT wypuszczałoby „LEGO” nawet na lodówki! Wspominam o serii przy okazji Playstation z tego względu, że wielu rodziców może mieć w domu PS4, a nawet PS3 w związku z ich popularnością w Polsce, a na te generacje konsol wyszło naprawdę wiele tytułów z klockowymi bohaterami.

Tak się prezentują moje propozycje tytułów na pierwsze gry dla dzieci i sprzętów do roli pierwszej konsoli. Oczywiście gier można by wymienić naprawdę wiele. Szukając odpowiednich tytułów warto się kierować klasyfikacją PEGI wskazującą sugerowany minimalny wiek dla graczy. Warto podkreślić, że sporo tytułów o klasyfikacji np. 7 lat spokojnie może być rozrywką dla młodszych dzieci. Przed ostatecznym wyborem warto więc rzucić okiem na recenzję konkretnego tytułu i opinie graczy np. w naszym sklepie.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com