// Nominacje

Obok najpopularniejszych twórców, co roku nagradzamy również świetnie zapowiadających się artystów będących na początku kariery, którzy już zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu. Nagroda Odkrycie Empiku ma wskazywać szerokiej publiczności i promować młodych zdolnych, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając tym samym możliwe kierunki rozwoju rodzimej kulturze.

Literatura

Literatura

Nominacje

W Jury Literackim zasiadają:
Joanna Bator
Natalia Szostak
Wojciech Chmielarz


oraz eksperci z Empiku:
Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz

Na ich liście znalazło się pięciu autorów reprezentujących różne style i gatunki literackie.

Literatura

Nominacje

W Jury Literackim zasiadają:Joanna Bator Natalia Szostak Wojciech Chmielarz oraz eksperci z Empiku:Ewa Sołek i Marcin Maćkiewicz
Na ich liście znalazło się pięciu autorów reprezentujących różne style i gatunki literackie.

San Francisco. Dziki brzeg wolności

// San Francisco. Dziki brzeg wolności

Magda Działoszyńska-Kossow

Wydawnictwo: Czarne

Kraina szczęśliwości, pełna hippisów z kwiatami we włosach. Niegdyś punkt, do którego dążyli poszukiwacze złota, dziś - mekka geniuszy informatycznych. Działoszyńska-Kossow zabiera czytelników do miejsca, które obrosło w wiele legend i mitów. Ale nie daje się im nabrać, sprawdza, jak jest naprawdę. Warto ją czytać, bo kalifornijskie miasto pokazuje, z jakimi problemami mierzą się całe Stany, a wraz z nimi - świat. Przebudzenie z amerykańskiego snu może być nieraz bardzo bolesne. Świetny, przenikliwy reporterski debiut.

autorka uzasadnienia - Natalia Szostak

Halny

// Halny

Igor Jarek

Wydawnictwo: Nisza

Pełna ironii i żonglerki literackimi kliszami opowieść o ludziach małych i zniszczonych, pozbawionych nadziei i wielkich przymiotów ducha, nieco melodramatycznych wyrzutków, którzy w dzisiejszej Nowej Hucie nie znaleźli i nie znajdą szczęścia. Ta książka to dowód na to, że na zgniłych brzegach języka, z których autor czerpie z wprawą i żarłocznością, może wyrosnąć literacki kwiat. Nie bez zastrzeżeń, sądzę, że tak książka zwiastuje nowy etap rozwoju autora, który w „Halnym” wstąpił na wyżyny, z których rysuje się ciekawa literacka perspektywa - większej i dojrzalszej formy.

autorka uzasadnienia - Joanna Bator

Koniec świata, umyj okna

// Koniec świata, umyj okna

Agnieszka Jelonek

Wydawnictwo Cyranka

Autorka zabiera nas do wnętrza lęku i nie jest to dla czytelnika łatwe doświadczenie. Książka w formie pamiętnika rwie się, wznosi i opada w rytm stanu w jakim aktualnie znajduje się Alicja. Opowieść prowadzi nas przez to, co czuje bohaterka, jak odbiera siebie i swój lęk, odzwierciedla rzeczywistość 1:1. W całej historii porażająca jest jej świadomość niemocy i braku kontroli nad chorobą. Ta niemoc dla czytelnika jest równie paraliżująca, ale uruchamia też pokłady empatii i zrozumienia. Książka z ogromnym ładunkiem emocji, zdecydowanie polecam.

autorka uzasadnienia - Ewa Sołek

Lajla znaczy noc

// Lajla znaczy noc

Aleksandra Lipczak

Wydawnictwo Karakter

Choć jest to opowieść o skomplikowanej kulturowo historii i tożsamości hiszpańskiej Andaluzji, prowokuje do refleksji nad obecnie narastającymi w Europie konfliktami. Dawna koegzystencja kultur każe nam zastanowić się nad ostrością obecnie projektowanych podziałów. Autorka korzystając z precyzyjnej formy na pograniczu eseju i reportażu wskazuje na arabski rodowód wielu symboli współczesnej Hiszpanii. Pokazując kulturę europejską jako nabudowywany w kolejnych wiekach palimpsest odbiera amunicję wszelkim fundamentalizmom.

autor uzasadnienia - Marcin Maćkiewicz

Bezmatek

// Bezmatek

Mira Marcinów

Wydawnictwo Czarne

Krótka, przepełniona żalem opowieść kobiety, próbującej poradzić sobie z odejściem matki. Wielka odwaga w pisaniu o swoich uczuciach, wstydzie, błędach i trudnej relacji z osobą, która sprowadziła nas na ten świat. Książka poetycka, w której każde słowo ma swoją wagę.

autor uzasadnienia - Wojciech Chmielarz

Muzyka

Nominacje

Muzyczne jury w składzie: Agnieszka Szydłowska, Beata Kozidrak, Tomasz Organek oraz eksperci z Empiku Dominik Sadowski i Anna Maria Żurek pod uwagę brało przede wszystkim charyzmę, indywidualność i oryginalność twórczą.

Muzyka

Muzyka

Nominacje

Muzyczne jury w składzie:
Agnieszka Szydłowska
Beata Kozidrak
Tomasz Organek


oraz eksperci z Empiku:
Dominik Sadowski i Anna Maria Żurek

pod uwagę brało przede wszystkim charyzmę, indywidualność i oryginalność twórczą.

 Noc

// Noc

Baasch „Noc”

Studio: PIAS Records

Wyrazisty, intrygujący debiut po polsku artysty, który w całości panuje nad swoim przekazem - od kompozycji, poprzez teksty po warstwę wizualną. Świetna muzyka, świetne teksty i dużo samoświadomości. Głęboko ukryta publicystyka mocno na plus.

autor uzasadnienia - Tomasz Organek

Błoto

//Erozje //Kwiatostan //Discipline of Sun Ra

Błoto / EABS

Studio: Astigmatic Records

Dwa zespoły, ale ci sami muzycy. Upraszczając Błoto, to mniej liczny EABS. Trochę skomplikowane? No właśnie, oni po prostu muszą cały czas grać. EABS realizuje swoją erudycją ścieżkę, w tym roku wydali płytę "Discipline of Sun Ra". Spontanicznie założone Błoto wydało dwie płyty - "Erozja" i "Kwiatostan". Nie wiem jak oni to robią ale czuję, że się dopiero rozkręcają.

autorka uzasadnienia - Agnieszka Szydłowska

Docusoap

// Docusoap

Coals

Studio: PIAS Records

Uwielbiam muzykę, która wymyka się szufladkom. Muzykę, która wciąga swoim nastrojem i hipnotyzuje. Katarzyna Kowalczyk i Łukasz Rozmysłowski czyli duet Coals taką właśnie muzykę tworzą. Ich tegoroczny album „Docusoap” to dla mnie popowa płyta roku. Ale to inny pop – subtelnie dozujący przebojowość, zdystansowany, przy tym wokalnie zachwycający i świetnie zrealizowany.

autor uzasadnienia - Dominik Sadowski

Oki

//47playground //77747mixtape

Oki

Studio: 2020

Oki był bardzo skromny w wyborze swojej ksywy, bo reprezentuje dużo wyższy poziom niż tylko oki. Na czerwony dywan wchodzę w klapkach - nawija młody MC z Lubina na swoim najnowszym mixtapie 77747. I właśnie ten luz w poruszaniu się po świecie blichtru i blasku to świeżość, której nie możemy zignorować. Oki to kameleon, który imponuje energią i charyzmą w takich bangerach jak „Dla Ziomali”, „Siri” czy „Za każdą z moich próśb” oraz zaskakuje wrażliwością w bardziej introspektywnych kawałkach, takich jak „77747” czy „Jeden dzień”. Jednym z największych minusów braku festiwalowego lata w tym roku był fakt, że nie mogliśmy zobaczyć go na żywo.

autorka uzasadnienia - Anna Maria Żurek

IDeal

// IDeal

Rosalie.

Studio: Def Jam/Universal Music Polska

Dziwię się, że tak mało o niej słyszałam. Tegoroczna płyta Rosalie „ IDeal” to fajne, soulowo-funkowe, ale bardzo współczesne granie. Duży plus za własne kompozycje. Głos hipnotyzuje, a teksty i kreacja wizualna - pierwsza klasa!

autorka uzasadnienia - Beata Kozidrak

Film

Nominacje

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2020 wskazali:Grażyna Torbicka, Maciej Stuhr, Małgorzata Szumowska oraz ekspertki z Empiku Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska. Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów.

Film

Film

Nominacje

Reżyserów nominowanych do filmowego Odkrycia Empiku 2020 wskazali:
Grażyna Torbicka
Maciej Stuhr
Małgorzata Szumowska


oraz ekspertki z Empiku:
Agnieszka Stępień i Izabela Szymańska

Jury doceniało nowatorskie podejście, podejmowanie niebanalnych tematów, umiejętne konstruowanie akcji i budowanie emocji bohaterów.

Alicja  i żabka

// Alicja i żabka

Olga Bołądź

Produkcja: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Shootme Production, TVN Film, Chimney Poland, Gerlsy

Piękna i magiczna opowieść, która porusza niesamowicie istotną społecznie kwestię aborcji u młodziutkiej dziewczynki. Reżyserka z niesamowitą wrażliwością tworzy baśniowy świat, w którym bohaterowie (a konkretnie bohaterki) podejmują chyba najważniejsze decyzje w życiu oraz pokazuje szaleństwo osiągania dojrzałości płciowej, której nikt w żaden sposób nikomu nie tłumaczy. Film absolutnie obowiązkowy dla wszystkich, nie tylko nastolatków.

autorka uzasadnienia - Agnieszka Stępień

// Jak najdalej stąd

Piotr Domalewski

Produkcja: Akson Studio

Po „Cichej nocy” można byłoby spodziewać się, że Piotr Domalewski przygotuje film ostry, który wyrazistymi środkami ma wbić widza w fotel. Tymczasem reżyser zaproponował niesamowicie subtelną opowieść. W „Jak najdalej stąd” zabiera nas w zaskakującą podróż, która jest tak samo podróżą fizyczną jak podróżą do wnętrza bohaterki. Nominacja należy się z pewnością za szeroki wachlarz reżyserski i przejmującą opowieść.

autorka uzasadnienia - Izabela Szymańska

Lekcja miłości

// Lekcja miłości

Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja

Produkcja: HBO Europe, Widok, MX35, Aura Films

To chyba najlepszy polski film jaki ostatnio widziałem. Jest to film dokumentalny, ale gdyby opowiedzieć tę samą historię z aktorami, zgromadziłby sporą widownię, choć straciłby walor autentyczności. Jest tu wszystko: śmiech, wzruszenie, mądrość, lekkość, ale też ważne tematy. No i przede wszystkim rewelacyjni bohaterowie, z Panią Jolą na czele. Ten film trzeba zobaczyć!

autor uzasadnienia - Maciej Stuhr

// 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Jan Holoubek

Produkcja: TVN, KINO Świat

Sprawa Tomka Komendy to jak sprawa Hamleta - wszyscy wiedzą jak się skończy, dlatego przed debiutantem było bardzo trudne zadanie nadania formy, rytmu, niebanalnej kompozycji poszczególnych wątków i postaci tak byśmy zapomnieli o finale. Udało się . Znakomity debiut . Świetna praca z aktorami, wszystko w tym filmie współgra: montaż, zdjęcia, dźwięk, efekty, role pierwszoplanowe i drugoplanowe.

autorka uzasadnienia - Grażyna Torbicka

Sweat

// Sweat

Magnus von Horn

Produkcja: Lava Films

Za podjęcie ważnego i w polskim kinie nieobecnego tematu uwikłania w media społecznościowe. Film zrealizowany czujnym, uważnym okiem, pokazujący talent Magnusa w oryginalnym sposobie patrzenia na świat, w doborze punktu widzenia.

autorka uzasadnienia - Małgorzata Szumowska

Partner:
Patron medialny:
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.