Muzyka - nominacje

W słuchawkach i na głośnikach. W domu, w drodze do pracy i na koncercie. Nieważne jak, gdzie i kiedy - ważne, że poruszają i nadają rytm naszej codzienności. Za to ich kochamy i wybieramy muzykę, którą tworzą. Przedstawiamy artystów, których płyty i koncerty były najpopularniejsze w 2022 roku.

Partnerem kategorii Muzyka jest KAMBUKKA

grafika z kolorowym przecinkiem

Pop i rock

okładka

Harry's House, Harry Styles

Sony Music Entertainment

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Przedpremierowych doniesień na temat krążka nie było wiele. Stanowiły raczej enigmatyczne podpowiedzi niż konkretne newsy. „Harry's House” jest listem miłosnym do lat 80. ubranym w zmysłowe kompozycje. Styles nie odsłania siebie. Dzieli się refleksjami na temat miłosnych czy życiowych rozterek.

Kup
okładka

Lata dwudzieste, Dawid Podsiadło

Pur Pur

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Ta płyta jest podsumowaniem wydarzeń z życia muzyka i komentarzem do twórczości własnej oraz innych artystów. Znaleźć tu można typowe dla Dawida metafory, a także dosadności. Z takiej mieszanki wyłania się ciekawy muzycznie autoportret, przy którym można się zastanowić, zapłakać albo zatańczyć.

Kup
okładka

Męskie Granie 2022

Mystic Production

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Na płycie znalazł się zapis najlepszych wykonów, które zarejestrowano podczas trasy koncertowej z sierpnia 2022 roku. Eklektyczne zestawienie wielu gatunków stanowi okazję do poznania polskiej sceny muzycznej oraz jej przedstawicieli. Wśród artystów są m.in.: Organek, WaluśKraksaKryzys, a także Kwiat Jabłoni i Daria Zawiałow.

Kup
okładka

Never Ending Sorry, Agnieszka Chylińska

Top Management

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Chylińska na przestrzeni lat bardzo zmieniała się muzycznie, a płytą „Never Ending Story” pokazała, że ten proces nadal trwa. Album jest osobisty, spójny (chociaż wielowymiarowy) i bardzo ciekawy koncepcyjnie. Wokalistka serwuje trochę rock’n’rolla i trochę rhythm’n’bluesa.

Kup
Bestseller Empiku 2022

Uczta, sanah

Magic Records

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Trzeci album wokalistki to ambitny projekt, który powstał we współpracy z wyśmienitymi głosami polskiej sceny. Płyta pod względem muzycznym jest wielowymiarowa. Słychać na niej charakterystyczną wrażliwość sanah oraz gości. Warstwa tekstowa cieszy za sprawą poetyckiego podejścia do aktualnych i prostych zagadnień.

Kup

Rap i hip-hop

okładka

Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza, Szpaku

Gugu Label

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Jest to jedna z bardziej osobistych płyt rapowych, jakie ujrzały światło dzienne. Nie brakuje tu metafor, gorzkich słów, głębokich refleksji. Szpaku się odsłania i nawet gdy nawiązuje do swoich poprzednich dzieł, tym wydawnictwem pokazuje, że bardzo rozwinął artystyczne skrzydła.

Kup
Bestseller Empiku 2022

Hotel Maffija 2, SB Maffija

SBM Label

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Wyjazdowy projekt artystyczny SBM Label to jedno z ciekawszych zjawisk na polskiej rap scenie. Druga edycja to trapowa mieszanka, która zawładnęła sercami młodego pokolenia słuchaczy i popchnęła wytwórnię na szczyt zainteresowania. Na krążku usłyszeliśmy Bedoesa, Matę, Lanka oraz samych założycieli: Solara i Białasa.

Kup
okładka

Muzyka Komercyjna, Pezet

Pezet

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Szósta długogrająca płyta w dorobku rapera z Ursynowa. Pezet po raz kolejny portretuje Warszawę, rozlicza się z tym, co było, kłania się starej, dobrej szkole rapu. Nie zabrakło też komentarza dotyczącego kondycji współczesnej sceny hip-hopowej, który obiecywał tytuł, chociaż materiał sam w sobie trudno nazwać „komercyjnym”.

Kup
okładka

Pretty Boy, White 2115

SBM Label

strzałka krzyżyk do zamknięcia

W rytm kawałków z płyty „Pretty Boy” przetańczyliśmy minione lato. Klimat wydawnictwa to mieszanka tematyczna od wiecznej imprezy, po romantyczne wyznania. Wszystko okraszone jest wpadającymi w ucho refrenami i trapowymi beatami. Z wersów płynie pochwała młodości oraz beztroski.

Kup
okładka

Produkt47, OKI

2020

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Album pęka w szwach od gatunkowych wojaży. Obok modnego trapu usłyszymy funk, boombap czy realtalk. Raper bawi się nie tylko brzmieniem. W zwrotkach słychać liryczny miszmasz, w nieco wolniejszym tempie. To ciekawe rozwiązanie, które sugeruje, że Młody Jeżyk wciąż pracuje nad warsztatem i nie boi się eksperymentować.

Kup

Live

okładka

Fest Festival

Follow The Step

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Choć w 2022 roku zaliczyli dopiero 3 edycję, FEST na dobre rozgościł się na polskiej mapie festiwalowej. Siłą wydarzenia jest nie tylko występująca na nim czołówka zagranicznych i rodzimych artystów czy Kręgi Taneczne, wypełniane topową elektroniką gdy tylko wybrzmią ostatnie dźwięki koncertów. Wyjątkowość chorzowskiego eventu jest przemiana Parku Śląskiego w magiczne miasteczko, pełne nieskończonej ilości atrakcji.

okładka

JIMEK&Goście: Historia Polskiego Hip-Hopu

Going.

strzałka krzyżyk do zamknięcia

70-osobowa orkiestra, topka polskich raperów i on - kompozytor, fenomen. JIMEK zabrał nas w wyjątkową podróż przez historię polskiego hip-hopu, przygotowując nowe aranżacje dla kawałków, będących kamieniami milowego tego gatunku. Zaskoczeni byli wszyscy - młodzi poznali źródła, z których czerpią ich idole. Starsi - spotkali na żywo ulubieńców sprzed lat i skonfrontowali się ze współczesnymi twórcami. Wszystkich bez wyjątku zachwycił koncept połączenia instrumentarium muzyki poważnej z osiedlową nawijką.

Bestseller Empiku 2022

Mata Tour

Sold Out Agencja

strzałka krzyżyk do zamknięcia

Tysiące sprzedanych biletów w największych miastach w Polsce. Liczne niespodzianki, jak skok ze spadochronem we Wrocławiu czy podjazd monster truckiem w Toruniu… MATA udowodnił, że jest jednym z najważniejszych raperów w Polsce, który potrafi zagrać niezapomniane show, a jednocześnie złapać świetny kontakt z publicznością.

okładka

SBM FFestival, vol. 6

Sold Out Agencja

strzałka krzyżyk do zamknięcia

To prawdziwy pokaz mocy labelu SBM i agencji SOLD OUT, prezentujący kluczowych artystów wytwórni, najgorętsze kawałki i pokłosie projektów takich jak SBM Starter czy Hotel Maffija. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tegoroczna, 6 już edycja, obfitowała w niezapomniane koncerty i dla niejednego uczestnika skończyła się zdartym gardłem.

okładka

Taco Hemingway 2020/2021/2022 Tour

Revolume

strzałka krzyżyk do zamknięcia

„Pocztówkę z Polski”, którą Taco Hemingway wysłał słuchaczom w 2020 roku, odebrali dopiero w roku 2022. Czekali wytrwale, cały czas zachowując swoje bilety, a artysta wynagrodził ich z nawiązką. Miasto po mieście dawał im długie, emocjonalne show, pełne najwyżej jakości nawijek i zaskakujących gości. Artysta udowodnił, że bez niego nie ma rap gry.

PARTNER
PARTNER GŁÓWNY
PARTNERZY KATEGORII
PATRONI MEDIALNI