rap & hip-hop

Mata pozamiatał, sam zresztą wie to najlepiej. A konkurencję „Młody Matczak” miał w 2021 roku poważną, bo „Nic” Sokoła to solidne COŚ, w „Pułapkę na motyle”, którą fantastycznie zadebiutował Sobel, też można było łatwo wpaść, a po drodze uwikłać się w nawijki z „Akademii Sztuk Pięknych”. Ale to Mata narobił najwięcej szumu, a swoim drugim albumem zdobył Empikowy laur w kategorii „rap & hip-hop”.

strzałka do przesuwania produktów
okładka produktu

Młody Matczak

Mata

Kup

Mata pozamiatał. To jego słowa, ale chyba nie sposób się nie zgodzić. „Młody Matczak” jest wydawnictwem, które narobiło dużo szumu na polskiej rap scenie, co wcale nie było takie oczywiste. Wcześniejsze dzieła Michała ustawiły poprzeczkę wysoko. Michał pokazał wiele swoich wcieleń, chcemy więcej.

okładka produktu

Pułapka na motyle

Sobel

Kup

Oficjalny debiut zawsze powinien być z przytupem. Sobel zaskoczył słuchaczy szerokim spektrum - w warstwie muzycznej oraz lirycznej. Brzmienia akustyczne spotykają z beatami trapowymi, refleksja idzie na randkę z potrzebą imprezowania do białego rana. Aż by się chciało napisać „dla każdego coś miłego”.

okładka produktu

Nic

Sokół

Kup

Tytuł płyty „Nic” jest pułapką na słuchacza. Drugi solowy album Sokoła to dzieło naładowane muzycznie, semantycznie i ideowo. To wydawnictwo barwne, wymykające się schematom - za sprawą gościnnych występów oraz wkładu producenckiego. Materiał brzmi doskonale, a przekaz ma raczej gorzki.

okładka produktu

Sezon 3

Ekipa

Kup

Osobowości internetowych, które chwytają za mikrofon i próbują swoich sił w rapie jest sporo. Ekipa Friza dorzuciła do tego zjawiska trzy grosze. Na płycie omawiają swoje osiągnięcia, snują plany i, co tu dużo mówić, chwalą się popularnością. Materiał balansuje na granicy rapu, popu i trapu.

okładka produktu

Akademia Sztuk Pięknych

Avi x Louis Villain

Kup

Wyjątkowo udany debiut musiała zwieńczyć świetna płyta. „Akademia Sztuk Pięknych” duetu Avi i Louis Villain jest ostatnim elementem większej układanki, czyli rapowego tryptyku. Jest tu elegancko, efektownie, ale też trochę swojsko i niepoprawnie - oczywiście zawsze w punkt oraz szczerze.

strzałka do przesuwania produktów

pop & rock

Obecność Adele wśród nominowanych oznaczała kiedyś, że nikt inny nie ma szans w Empikowym rozdaniu. Ale to już przeszłość, od kiedy mamy na scenie sanah. Przebojem, a właściwie całą ich serią, zdobyła statuetkę Bestsellera Empiku 2020 płytą „Królowa dram” - za 2021 rok powtórzyła ten sukces koncepcyjnym albumem „Irenka”.

strzałka do przesuwania produktów
okładka produktu

Irenka

sanah

Kup

Koncepcyjne albumy to gratka dla fanów. Stanowią coś więcej niż tylko zgrabnie dobrane ścieżki dźwiękowe - zwykle idą z nimi w parze nietuzinkowe wrażenia wizualne. Tak właśnie jest z płytą „Irenka”. Jest ona dziełem wielowymiarowym, które odsłania talent muzyczny i wrażliwość estetyczną sanah.

okładka produktu

30

Adele

Kup

Długie oczekiwanie na premierę opłaciło się nam, słuchaczom. Materiał, który Adele prezentuje po sześciu latach od poprzedniego wydawnictwa jest poruszający, szczery i słodko-gorzki. Piosenki na „30” to osobista wycieczka do najtrudniejszych chwil z życia wokalistki.

okładka produktu

Męskie Granie 2021

Męskie Granie Orkiestra 2021

Kup

Eklektyczny i barwny album z hymnami 12. edycji Męskiego Grania to spotkanie głosów znanych z poprzednich wydarzeń oraz nowicjuszy. Obok Natalii Przybysz i Artura Rojka usłyszeliśmy między innymi Ralpha Kaminskiego oraz Kaśkę Sochacką. Taka pigułka polskiej sceny cieszy słuchaczy różnorodnością.

okładka produktu

Mogło być nic

Kwiat Jabłoni

Kup

Instrumentalna podróż, w którą zabiera nas Kwiat Jabłoni za sprawą albumu „Mogło być nic” stanowi kontrast dla poprzednich wydawnictw. Muzycznie dzieje się tu dużo, usłyszymy folk, alternatywę, jazz i trochę country. Trochę tańca i trochę refleksji.

okładka produktu

Teatro D'ira. Volume 1

Måneskin

Kup

Zespół Måneskin kawałkiem „Zitti E Buoni” rozbił eurowizyjny bank, a wszystkimi pozostałymi zaskarbił sobie sympatię słuchaczy. „Teatro D'ira. Volume 1” to niepokorne brzmienia i jeszcze mniej pokorne teksty. W języku włoskim brzmią jak glam rockowa poezja.

strzałka do przesuwania produktów

streaming

Jedna z najmłodszych kategorii - streaming - jest odbiciem tego, jakie piosenki podobały się Polakom najbardziej w minionym roku, ale widać też, jakie formacje i style były najpopularniejsze. Dwie nominacje dla sanah, po jednej dla Maty i Orkiestry Męskie Granie 2021 potwierdzają dominację popu, rocka i hip-hopu w aplikacji Empik Music. Ostatecznie wygrał rock i zespół indywidualności - Podsiadło, Zawiałow, Bambino.

strzałka do przesuwania produktów
okładka produktu

I Ciebie też, bardzo

Męskie Granie Orkiestra 2021

Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow i Vito Bambino zaserwowali słuchaczom pozytywny przekaz opakowany w piękne, inteligentne wersy oraz piekielnie jakościową warstwę muzyczną. Track ma w sobie urok lat 90. oraz dużo radosnego klimatu, który zwyczajnie wpada w ucho i bardzo dobrze nastraja.

okładka produktu

I WANNA BE YOUR SLAVE

Måneskin

Damiano David śpiewa „I Wanna Be Your Slave”, a tysiące fanów odpowiada mu „yes, please!”. To kawałek energetyczny, taneczny i bardzo nastrojowy. Śmiały tekst idzie w parze z dynamicznym i bezwzględnie seksownym brzmieniem perkusji, która zdaje się synchronizować z biciem serca w trakcie słuchania.

okładka produktu

Kiss cam
(podryw roku)

Mata

Z refrenu dowiadujemy się, że Mata chce, aby kawałek nadawały wszystkie rozgłośnie - jego wybranka, do której rapuje, musi się bowiem dowiedzieć o jego uczuciach. „Kiss cam (podryw roku)” to nie tylko ładny list miłosny, to przede wszystkim bardzo sprawny track z dobrym beatem i świetnymi rymami.

okładka produktu

Ale jazz!

sanah, Vito Bambino

O tym numerze można powiedzieć wiele. Jest pełen słodyczy, bezpretensjonalnej lekkości oraz muzycznych smaczków. Znajdziemy tu pop, funk, a także odrobinę tytułowego jazzu. Wokal sanah i Vito Bambino z zespołu Bitamina pasują do siebie idealnie - porywają do tańca, wywołują uśmiech.

okładka produktu

etc. (na disco)

sanah

Piosenka „etc. (na disco)” to lekkie, elektroniczne zaskoczenie dla zdyscyplinowanych słuchaczy sanah. Wokalistka w warstwie lirycznej stawia na sprawdzone motywy, konsekwentnie korzysta ze środków, które są jej znakiem firmowym. Muzycznie dzieje się tu jednak coś ciekawego, nietuzinkowego.

strzałka do przesuwania produktów

live

Festiwale, wydarzenia masowe, trasy koncertowe - wszystkie zjawiska muzyczne, których można było doświadczyć w 2021 r. po zaopatrzeniu się w wejściówki za pośrednictwem Empik Bilety i Going - są obecne w nowej kategorii „live”. Bestsellera Empiku 2021 wygrał FEST Festival 2021, który zgromadził śmietankę wykonawców. Przez cztery dni można było zobaczyć i usłyszeć w Parku Śląskim w Chorzowie także najnowsze i najciekawsze zjawiska muzyki w Polsce.

strzałka do przesuwania produktów
okładka produktu

FEST Festival 2021

Festiwal muzyczny
w Chorzowie

Fest wziął sobie do serca swoją nazwę. Line-up wręcz pękał od mocarnych nazwisk - a co najlepsze - praktycznie każde z nich reprezentowało inny gatunek muzyczny. Jak widać, formuła przypadła do gustu odbiorcom, którzy odwdzięczyli się imponującą frekwencją.

okładka produktu

Mata

Koncert na Lotnisku Bemowo

Zaczynał od Schodków nad Wisłą, wylądował na Lotnisku Bemowo. Mata to ewenement, jakiego polski rap nie doświadczył od debiutu Molesty. Wyprzedza trendy, stale się rozwija i nieustannie przyciąga uwagę. Największy solowy koncert w historii polskiego rapu to osiągniecie, na jakie z pewnością zasłużył.

okładka produktu

PRO8L3M

Trasa: „Art Brut 2”
(13 miast)

PRO8L3M od lat podnosi poprzeczkę w kwestii rapowych koncertów. Dopięte na ostatni guzik show duetu wyprzedza to, co oferują ich koledzy po fachu. Trasa „Art Brut 2” to zwieńczenie legendarnego już projektu wykorzystującego kultowe polskie utwory z lat 70.-90. Nikogo nie powinno dziwić, że wzbudziła aż tak wielkie emocje.

okładka produktu

Bass Astral x Igo

Pożegnalna trasa: „Last Dance” (9 miast)

Pożegnanie duetu, który przez lata oswajał dziesiątki tysięcy Polaków z elektroniką, musiało być hitem. I było. Bass Astral i Igo potrafili porywać swoich słuchaczy do tańca, by chwilę później chwytać ich za serca melancholijnymi szlagierami. Last Dance było godnym zwieńczeniem ich wspólnej kariery.

okładka produktu

Young Leosia

Hulanki Tour (8 miast)

Trasa Young Leosi „Hulanki Tour” z finałowym koncertem na Torwarze to symboliczny kamień milowy w polskim rapie. Oto młoda raperka, która zawładnęła całą Polską, udowodniła, że kobiety potrafią trząść hip-hopową sceną. Nie wierzycie? Spytajcie Maty i Żabsona, którzy nie szczędzili jej szczodrych komplementów i wyrazów uznania.

strzałka do przesuwania produktów
Partner:
Partner główny:
Partner Odkryć Empiku:
Patroni medialni: