Bestsellery Empiku 2022 zostaną wręczone 7 lutego 2023 w kilku kategoriach: od filmu, przez muzykę, po literaturę.

głosowanie na artystę roku

Gdzie będzie można obejrzeć uroczystą Galę wręczenia statuetek? Na kanale TVN oraz na Facebooku Empiku. Relację telewizyjną poprowadzi Marcin Prokop, a internetową debiutujący w tej roli Red Lipstick Monster oraz Karol Paciorek, czyli znani i lubiani youtuberzy. Start na Facebooku 7 lutego o godz. 19.45, a na TVN o godz. 20.15.

 

 

Kategoria Pop i Rock

 • Agnieszka Chylińska – „Never Ending Sorry”

Chylińska na przestrzeni lat bardzo zmieniała się muzycznie, a płytą „Never Ending Sorry” pokazała, że ten proces artystyczny nadal trwa. Album „Never Ending Sorry” jest osobisty, spójny (chociaż wielowymiarowy) i bardzo ciekawy koncepcyjnie. Wokalistka serwuje słuchaczom trochę rock’n’rolla i trochę rhythm’n’bluesa.

 

never ending story

 

 • Dawid Podsiadło – „Lata dwudzieste”

Płyta „Lata dwudzieste” jest podsumowaniem wydarzeń z życia muzyka i komentarzem do twórczości własnej oraz innych artystów. Znaleźć tu można typowe dla Dawida metafory, a także dosadności. Z takiej mieszanki wyłania się ciekawy muzycznie autoportret, przy którym można się zastanowić, zapłakać albo zatańczyć.

 

lata dwudzieste

 

 • Harry Styles – „Harry's House”

Przedpremierowych doniesień na temat krążka nie było wiele. Stanowiły raczej enigmatyczne podpowiedzi niż konkretne newsy. „Harry's House” jest listem miłosnym do lat 80. ubranym w zmysłowe kompozycje. Styles nie odsłania siebie. Dzieli się natomiast refleksjami na temat miłosnych czy życiowych rozterek, które stanowią wynikową obserwacji.

 

Harry's House

 

 • Męskie Granie Orkiestra – „Męskie Granie 2022”

Na płycie znalazł się zapis najlepszych wykonów, które zarejestrowano podczas trasy koncertowej z sierpnia 2022 roku. Eklektyczne zestawienie wielu gatunków stanowi okazję do poznania polskiej sceny muzycznej oraz jej przedstawicieli. Wśród artystów znaleźli się między innymi: Organek, WaluśKraksaKryzys, a także Kwiat Jabłoni i Daria Zawiałow.

 

męskie granie orkiestra

 

 • Mrozu – „Złote Bloki”

Koncepcją albumu „Złote Bloki” jest powrót do wspomnień z czasów pierwszej młodości oraz próba sportretowania miasta jako tła dla ważnych wydarzeń z życia muzyka. Funkowy klimat osiedla, ulicy i buntu otwiera tracklistę, a nieco romantyczny, soulowo-bluesowy nastrój ją zamyka. Słychać tutaj mocną inspirację latami 60. Oraz 70..

 

złote bloki

 

 • sanah – „Uczta”

Trzeci album wokalistki to ambitny projekt, który powstał we współpracy z wyśmienitymi głosami polskiej sceny. Płyta „Uczta” pod względem muzycznym jest wielowymiarowa. Słychać na niej charakterystyczną wrażliwość sanah oraz jej gości. Warstwa tekstowa cieszy za sprawą poetyckiego podejścia do aktualnych i prostych zagadnień.

 

sanah – „Uczta”

 

Kategoria Rap i hip-hop

 • OKI – „Produkt 47”

Album pęka w szwach od gatunkowych wojaży. Obok modnego trapu usłyszymy funk, boombap czy realtalk. Raper bawi się nie tylko brzmieniem. W zwrotkach słychać liryczny miszmasz, a także nieco wolniejsze tempo. To ciekawe rozwiązanie, które sugeruje, że Młody Jeżyk wciąż pracuje nad warsztatem i nie boi się eksperymentować.

 

Produkt4 oki

 

 • Paluch – „Kompot”

Materiał z albumu „Kompot” jest ciekawą mieszanką gatunkową, która w pewnym sensie stanowi kontynuację wcześniejszych projektów. Na liście tracków nie brakuje współczesnych bangerów czy kawałków nawiązujących do klasyki hip-hopu. Tematycznie krążek oscyluje wokoło miejskich opowieści oraz zapisu relacji międzyludzkich.

 

Paluch – „Kompot”

 

 • Pezet – „Muzyka komercyjna”

Szósta długogrająca płyta w dorobku rapera z Ursynowa. Pezet po raz kolejny portretuje Warszawę, rozlicza się z tym, co było, kłania się starej, dobrej szkole rapu. Nie zabrakło też komentarza dotyczącego kondycji współczesnej sceny hip-hopowej, który obiecywał tytuł, chociaż materiał sam w sobie trudno nazwać „komercyjnym”.

 

Pezet – „Muzyka komercyjna”

 

 • SB Mafija – „Hotel Mafija 2”

Wyjazdowy projekt artystyczny SBM Label to jedno z ciekawszych zjawisk na polskiej rap scenie. Druga edycja to trapowa mieszanka, która zawładnęła sercami młodego pokolenia słuchaczy i popchnęła wytwórnię na szczyt zainteresowania. Na krążku usłyszeliśmy Bedoesa, Matę, Lanka oraz samych założycieli: Solara i Białasa.

 

SB Mafija – „Hotel Mafija 2”

 

 • Szpaku – „Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza”

Jest to jedna z bardziej osobistych płyt rapowych, jakie ujrzały światło dzienne. Nie brakuje tu metafor, gorzkich słów, głębokich refleksji. Szpaku się odsłania i nawet gdy nawiązuje do swoich poprzednich dzieł, tym wydawnictwem pokazuje, że bardzo rozwinął artystyczne skrzydła.

 

Szpaku – „Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza”

 

 • White 2115 – „Pretty Boy”

W rytm kawałków z płyty „Pretty Boy” przetańczyliśmy minione lato. Klimat wydawnictwa to mieszanka tematyczna od wiecznej imprezy, po romantyczne wyznania. Wszystko okraszone jest wpadającymi w ucho refrenami i trapowymi beatami. Z wersów płynie pochwała młodości oraz beztroski.

 

White 2115 – „Pretty Boy”

 

Kategoria Live

 

 • Fest Festival, Follow The Step

Choć w 2022 roku zaliczyli dopiero 3 edycję, FEST na dobre rozgościł się na polskiej mapie festiwalowej. Siłą wydarzenia jest nie tylko występująca na nim czołówka zagranicznych i rodzimych artystów czy Kręgi Taneczne, wypełniane topową elektroniką gdy tylko wybrzmią ostatnie dźwięki koncertów. Wyjątkowość chorzowskiego eventu jest przemiana Parku Śląskiego w magiczne miasteczko, pełne nieskończonej ilości atrakcji.

 • Jimek & Goście: Historia polskiego hip-hopu, Going. 

70-osobowa orkiestra, topka polskich raperów i on - kompozytor, dyrygent, fenomen. JIMEK zabrał nas w wyjątkową podróż przez historię polskiego hip-hopu, przygotowując nowe aranżacje dla kawałków, będących kamieniami milowego tego gatunku. Zaskoczeni byli wszyscy - młodzi poznali źródła, z których czerpią ich idole. Starsi - spotkali na żywo ulubieńców sprzed lat i skonfrontowali się ze współczesnymi twórcami. Wszystkich bez wyjątku zachwycił koncept połączenia instrumentarium muzyki poważnej z osiedlową nawijką.

 • Mata Tour, SOULD OUT Agencja

Tysiące sprzedanych biletów w największych miastach w Polsce. Liczne niespodzianki, jak skok ze spadochronem we Wrocławiu czy podjazd monster truckiem w Toruniu… MATA udowodnił, że jest jednym z najważniejszych raperów w Polsce, który potrafi zagrać niezapomniane show, a jednocześnie złapać świetny kontakt z publicznością.

 • SBM FFestival || vol. 6, Sold Out Agencja

To prawdziwy pokaz mocy labelu SBM i agencji SOLD OUT, prezentujący kluczowych artystów wytwórni, najgorętsze kawałki i pokłosie projektów takich jak SBM Starter czy Hotel Maffija. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Tegoroczna, 6 już edycja, obfitowała w niezapomniane koncerty i dla niejednego uczestnika skończyła się zdartym gardłem.

 • Taco Hemingway 2020/2021/2022 Tour, Revolume

„Pocztówkę z Polski”, którą Taco Hemingway wysłał słuchaczom w 2020 roku, odebrali dopiero w roku 2022. Czekali wytrwale, cały czas zachowując swoje bilety, a artysta wynagrodził ich z nawiązką. Miasto po mieście dawał im długie, emocjonalne show, pełne najwyżej jakości nawijek i zaskakujących gości. Artysta udowodnił, że bez niego nie ma rap gry.