Peter Gene Hernandez urodził się 8 października 1985 roku w Honolulu. Występował od najmłodszych lat, a po przeprowadzce do Los Angeles zaczął tworzyć pierwsze utwory. Wydał trzy solowe płyty „Doo-Wops & Hooligans” (2010), „Unorthodox Jukebox” (2012), „24K Magic” (2016).

Był pierwszym artystą, który otrzymał sześć Diamentowych Singli, czyli certyfikatów sprzedaży utworu w liczbie 10 mln kopii. Jako największe inspiracje wymienia Elvisa Presleya, Michaela Jacksona, The Neptuns, Timbalanda, The Roots czy Jimmiego Hendrixa. Gra na pianinie, gitarze, perkusji, ukulele, basie, klawiszach i kongach. Trzymajcie się mocno, bo dopiero się rozkręcamy.

 

 

Peter Gene Hernandez, czyli Bruno Mars

Już jako dwuletni chłopiec Peter był nazywany przez ojca Brunem z powodu podobieństwa do zawodnika wrestlingu Bruno Sammartino. Gdy po ukończeniu liceum przeprowadził się do Los Angeles, przyjął pseudonim Bruno Mars tłumacząc:

„Czułem, że nie mam w sobie nic wyjątkowego i atrakcyjnego. W dodatku wiele dziewczyn mówiło mi, że jestem nie z tego świata, więc pomyślałem, że chyba jestem z Marsa”.

Zabieg ten miał również na celu uniknięcie zaszufladkowania Petera jako kolejnego latynoskiego artystę.

Mały Elvis

Mars pochodzi z muzycznej rodziny. Ojciec był perkusistą tworzącym muzykę Little Richarda, a matka piosenkarką i tancerką hula. Bruno wraz z pięciorgiem rodzeństwa dorastał słuchając rock’n’rolla, reggae, hip-hopu i R&B. Jako 4-latek zaczął występować z rodzinnym zespołem The Love Notes i stał się znany na Hawajach dzięki wcielaniu się w Elvisa Presleya. W 1990 roku wystąpił w przerwie meczu Aloha Bowl jako „Mały Elvis”.

 

 

Płodny kompozytor i współtwórca

Bruno Mars pisał piosenki dla innych artystów. Wśród nich są prawdziwe bangery, które z pewnością wszyscy znacie:

 • Flo Rida – „Right Round” (2009),
 • CeeLo Green – „Forget You” (2010),
 • Jay-Z i Kanye West feat. Beyoncé – „Lift Off”  (2011),
 • Adam Lambert – „Never Close Our Eyes” (2012),
 • Alicia Keys – „Tears Always Win” (2013),
 • Adele – „All I Ask” (2015).

 

 

Poza byciem dobrym tekściarzem Mars dał się także poznać jako doskonały gość na albumach oraz współtwórca wielu hitów. Współtworzył i zaśpiewał między innymi w utworach:

 • „Nothin' on You” – B.o.B (2010),
 • „Billionaire” – Travie McCoy (2010).

Oba single osiągnęły ogromny sukces otwierając Marsowi drzwi do solowej kariery. W późniejszym czasie dopisał do swojego muzycznego CV współprace przy kolejnych utworach, ale tym razem były to kooperacje w bardzo dużymi nazwiskami:

 • „Young, Wild & Free” (2011) – Snoop Dogg and Wiz Khalifa,
 • „Uptown Funk” – Mark Ronson (2015),
 • „Please Me” (2019) – Cardi B,
 • „Blow” (2019) – Ed Sheeran, Chris Stapleton.

 

 

Bruno Mars – nagrody i nominacje

Twórczość Bruno Marsa została doceniona zarówno przez krytyków jak i publiczność. W swojej dotychczasowej karierze był nominowany 489 razy do różnych nagród muzycznych, z czego zdobył 180 statuetek wliczając w to m.in.: Grammy, American Music Awards, Teen Choice Awards, MTV Video Music Awards, Billboard Latin Music Awards.

Bruno Mars na Superbowl

Mars wystąpił jako główny wykonawca w przerwie meczu Super Bowl XLVIII 2 lutego 2014 r.. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli członkowie zespołu Red Hot Chili Peppers, którzy zagrali razem z nim. Była to pierwsza od dekady przerwa w meczu, w której główną gwiazdą był artysta poniżej 30 roku życia. Oglądalność występu była wyższa niż oglądalność samego meczu (115,3 mln widzów).

Artysta ponownie wystąpił na Super Bowl w 2016 na zaproszenie zespołu Coldplay. Towarzyszyła mu Beyoncé i Mark Ronson.

 

 

Superduet

W 2021 Bruno połączył siły z Andersonem .Paak tworząc duet Silk Sonic. Album zatytułowany „An Evening with Silk Sonic” był hołdem dla R&B i soulu z lat 70.. Singiel promujący wydawnictwo – „Leave The Door Open” osiągnął komercyjny sukces (755 mln odtworzeń klipu) i zdobył cztery nagrody Grammy za Nagranie Roku, Piosenkę Roku, Najlepszy występ R&B, Najlepszą Piosenkę R&B.

 

 

Styl skrojony na miarę

Artysta przywiązuje dużą uwagę do mody. Przy debiutanckim albumie „Doo-Wops & Hooligans” prezentował garnitury w stylu lat 60.. „24K Magic” muzycznie i stylowo nawiązywało do lat 80. i 90. (nawet podczas nagrywania albumu w studio obowiązywał dresscode). Era Silk Sonic to szerokie kołnierzyki, garnitury i szalone wzory rodem z lat 70.. Niezależnie od dekady, którą się inspiruje, charakterystycznymi dla niego pozostają nakrycia głowy, bandamy i okulary.

Po więcej podobnych artykułów zapraszamy do działu Słucham.