Shakira Isabel Mebarak Ripoll, rocznik 1977, urodziła się w kolumbijskim mieście Barranquilla i zadebiutowała w 1991 roku, jednak dopiero kolejne albumy przyniosły jej międzynarodową sławę. Przez lata kariery romansowała z różnymi gatunkami muzycznymi od folku, przez rock, do popu, merengue i EDM. Na równi z popularnością jej piosenek plasowały się teledyski, a wiele z nich stało się już ikonicznymi. Przy okazji premiery najnowszego krążka przypominamy największe hity artystki.

 

Las Mujeres Ya No Lloran
Las Mujeres Ya No Lloran
4.9/5
54,99 zł
Megacena
52,24 zł

 

TOP 7 piosenek Shakiry, które trzeba znać

  1. „Ojos Así”

Piosenka z czwartego albumu wokalistki – „Dónde Están los Ladrones?” (1998). Zaadaptowana później na język angielski przez Glorię Estefan i wydana na kolejnym albumie (pierwszym anglojęzycznym) Shakiry pod tytułem „Eyes Like Yours”. Wyraźnie słyszalne są tam arabskie inspiracje.

Na inauguracyjnej gali Latin Grammy Awards w 2000 r. piosenka „Ojos Así” zdobyła nagrodę dla najlepszego kobiecego popowego wykonania wokalnego i otrzymała nagrodę Broadcast Music, Inc. (BMI) Latin Award w 2002 r. Utwór znalazł się na listach przebojów w kilku europejskich krajach oraz w pierwszej dziesiątce listy przebojów Billboard Latin Pop Airplay w Stanach Zjednoczonych.

 

  1. „Whenever, Wherever”/„Suerte”

Przełomowy singiel w karierze Shakiry pochodzący z jej pierwszego anglojęzycznego albumu „Laundry Service” (2001). Shakira czerpie tu z muzyki andyjskiej i eksperymentuje z wykorzystaniem charakterystycznych latynoskich instrumentów tj. charango (instrument 10-cio strunowy podobny do mandoliny) i queny (jeden z najstarszych fletów na świecie).

Piosenka pozwoliła jej na zaistnienie w europejskim mainstreamie. W 2018 roku magazyn Billboard umieścił „Whenever, Wherever” na liście 100 najlepszych teledysków XXI wieku, stwierdzając, że „pokazał światu obrotowe biodra Shakiry” oraz że jego „minimalistyczna produkcja, w której Shakira w niezapomniany sposób tańczyła samotnie bez rekwizytów, muzyków lub innych tancerzy, wystarczyło, aby katapultować ją do międzynarodowej sławy.

 

  1. „Hips don’t lie” feat. Wyclef Jean

Jeden z najlepiej sprzedających się utworów wszechczasów umieszczony na krążku „Oral Fixation, Vol. 2” (2005). Wzorowany na kawałku „Dance Like This” nagranym przez Jeana i Claudette Ortiz, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Dirty Dancing 2”. 

W utworze wykorzystano samplowaną linię trąbki salsy z piosenki „Amores Como el Nuestro” Jerry’ego Rivery z 1992 r. A większość kostiumów i strojów pokazanych w teledysku pochodzi z karnawału w Barranquilli – rodzinnym mieście Shakiry.

 

  1. „She Wolf”/„Loba”

W piosence „She Wolf” (album „She Wolf” 2009) kolumbijska wokalistka romansuje z Italo disco, synth-popem i elektropopem. Pytana o proces twórczy odpowiadała: „Tego dnia byłam w studiu w złym humorze, zainspirowana poszłam do kąta i napisałam tekst i melodię w 10 minut. Po prostu przyszedł mi do głowy obraz wilczycy i kiedy najmniej się tego spodziewałam, wyłam i dyszałam”.

W klipie Shakira po raz kolejny udowadnia swoje umiejętności taneczne, prezentując takie style jak balet, popping, locking i taniec plemienny. Część choreografii przywodzi na myśl film „Flashdance” z 1983 roku.

 

  1. „Waka Waka (This Time for Africa)/(Esto Es Africa)”

Piosenka z udziałem południowoafrykańskiej grupy Freshlyground. Zolani Mahola, wokalistka zespołu, śpiewa tu swoje zwrotki w języku Xhosa. Kawałek stał się oficjalnym hymnem Mistrzostw Świata FIFA 2010 w RPA.

Utwór jest samplem oryginalnej kameruńskiej piosenki makossa „Zamina mina (Zangaléwa)” zespołu Golden Sounds. Shakira wykonała go zarówno na otwarcie jak i zamknięcie ceremonii MŚ. Do tej pory teledysk osiągnął ponad 3,8 mld wyświetleń. Podczas jego nagrywania Shakira poznała Gerarda Pique.

 

shakira koncert
Shakira podczas koncertu w Orlando, FIFA World Cup Kick Off, 2010 rok (Shutterstock)

 

  1. „Dare (La La La)”

Singiel z płyty „Shakira” (2014). Jej przerobiona wersja „La La La” (Brazil 2014) zawierająca nowy tekst stała się piosenką przewodnią MŚ FIFA 2014. W tej wersji dołączył do artystki brazylijski muzyk Carlinhos Brown.

Teledysk do utworu jest inspirowany dziedzictwem afro-brazylijskim oraz wizerunkami plemiennymi, występują w nim również piłkarze. Mimo że oficjalnym hymnem mistrzostw był wtedy „We Are One (Ole Ola)” Pitbulla, J.Lo i Claudii Leitte zdecydowano się na promowanie wydarzenia obiema piosenkami.

 

  1. „Shakira: Bzrp Music Sessions, Vol. 53”/„Out of Your Language”/„Pa' Tipos Como Tú"

Piosenka argentyńskiego DJ Bizarrapa i Shakiry. Trzeci singiel z jej najnowszej płyty „Las Mujeres Ya No Lloran”. Tekst jest tzw. dissem, czyli atakiem muzycznym na byłego partnera wokalistki – Gerarda Pique.

Piosenka szybko stała się w sieci viralem. Artystka wyznała, że chciała dobitniej niż w singlu „Monotonia” wyrazić swoje uczucia, dlatego zdecydowała się na taką formę. Ponadto, ​​beat i warstwa instrumentalna utworu zostały zainspirowane twórczością zespołu Depeche Mode i ich „mrocznym tonem”.

 

 

Cały krążek „Las Mujeres Ya No Lloran” to dla Shakiry album terapeutyczny, na którym odbudowuje pewność siebie po ciężkim rozstaniu, przekształcając trudne doświadczenia w siłę. Intryguje także dobór gości: Bizarrapa, KAROL G, Rauwa Alejandro czy Manuela Turizo – to pokazuje, materiał ma bardzo latynoski klimat oraz jakość najwyższej klasy. Po więcej podobnych artykułów zaglądajcie do działu Słucham.