Bruno Mars

Bruno Mars to amerykański piosenkarz, autor tekstów, producent muzyczny, model i tancerz. Sprzedaż jego płyt przekroczyła 100 milionów egzemplarzy, dzięki czemu należy do najlepiej sprzedających się wokalistów na świecie. Za swoją twórczość otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym nagrody Grammy, MTV Music Awards i BRIT Awards. Utwory artysty wyróżnia oryginalny styl, będący połączeniem różnych gatunków muzycznych.

Podstawowe dane:

  • Imię i nazwisko: Peter Gene Hernandez
  • Pseudonim artystyczny: Bruno Mars
  • Studyjne płyty: Doo-Wops & Hooligans, Unorthodox Jukebox, 24K Magic, An Evening with Silk Sonic
  • Najpopularniejsze utwory: Just the Way You Are, Locked Out of Heaven, Grenade, When I Was Your Man, The Lazy Song
  • Gatunki muzyczne: pop, R&B, reggae, funk, soul, rock, disco, alternatywny hip-hop
  • Instrumenty: gitara, fortepian, perkusja, ukulele, harmonijka

Opis artysty

Bruno Mars – dzieciństwo i początki kariery

Bruno Mars urodził się 8 października 1985 roku w Honolulu na Hawajach, gdzie spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Wychowywał się w muzykalnej rodzinie – jego ojciec był perkusistą, a matka tancerką. Już mając cztery lata należał do zespołu swojego ojca The Love Notes i często wspólnie z nim koncertował. Ukończył liceum President Theodore Roosevelt High School w Honolulu, a następnie przeprowadził się do Los Angeles. Wkrótce został członkiem zespołu produkcyjnego The Smeezingtons, który tworzył wspólnie z Philipem Lawrence’m. W 2004 roku Bruno Mars nawiązał współpracę z wytwórnią Motown Records, a w 2009 podpisał kontrakt z Atlantic Records. 11 maja 2010 roku ukazał się jego pierwszy minialbum pt. „It’s Better If You Don’t Understand”, który znalazł się na 99. pozycji rankingu sprzedaży Billboard 200.

Doo-Wops & Hooligans – pierwsza płyta Bruno Marsa

Pierwszy nagrany przez Bruno Marsa album studyjny pt. „Doo-Wops & Hooligans” miał swoją premierę 5 października 2010 roku. Znalazło się na nim 11 utworów, spośród których 6 zostało singlami – „Just the Way You Are”, „Grenade”, „The Lazy Song”, „Talking to the Moon”, „Marry You” i „Count On Me”. Debiutancka płyta Bruno Marsa jest utrzymana w klimacie popu, reggae, R&B, soulu i rocka. Pierwsze dwa single – „Just the Way You Are” i „Grenade” zyskały międzynarodową popularność. Album ten osiągnął spory sukces komercyjny – uplasował się na pierwszej pozycji rankingu sprzedaży Billboard 200 i zdobył w USA status siedmiokrotnej platynowej płyty. Teksty utworów dotyczą m.in. nieudanych związków, samotności, cierpienia i optymizmu.

Unorthodox Jukebox – drugi album Bruno Marsa

Kolejna płyta Bruno Marsa pt. „Unorthodox Jukebox” ukazała się 6 grudnia 2012 roku. Liczy ona 10 utworów, w tym 5 singli – „Locked Out of Heaven”, „When I Was Your Man”, „Treasure”, „Gorilla” i „Young Girls”. Album łączy następujące style: R&B, disco, reggae, pop, funk i soul. Teksty utworów dotyczą głównie relacji międzyludzkich. Płyta osiągnęła pierwsze miejsce na liście Billboard 200 w USA i pokryła się sześciokrotną platyną.

24K Magic – trzecia płyta Bruno Marsa

Trzeci wydany przez Bruno Marsa album studyjny miał swoją premierę 18 listopada 2016 roku. „24K Magic” liczy 9 utworów, spośród których ukazało się 5 singli – „24K Magic”, „That’s What I Like”, „Versace on the Floor”, „Chunky” i „Finesse”. Płyta zadebiutowała na szczycie listy Billboard 200 i uzyskała status potrójnej platyny w USA. Styl muzyczny łączy następujące gatunki – R&B, pop, funk, soul i new jack swing.

An Evening with Silk Sonic – Bruno Mars i Anderson .Paak

Bruno Mars nagrał również płytę wspólnie z Anderson Paakiem. Album pt. „An Evening with Silk Sonic” ukazał się 12 listopada 2021 roku i stanowi połączenie muzyki R&B, funk, soul, pop i hip-hop. Płyta znalazła się na pierwszej pozycji notowania Billboard Hot 100 oraz drugim miejscu Billboard 200. Znajduje się na niej 9 utworów, w tym 4 single – „Leave the Door Open”, „Skate”, „Smokin out the Window” i „Love's Train”.

Ciekawostki o Bruno Marsie

Bruno Mars zagrał w 1992 roku w filmie „Miesiąc miodowy w Las Vegas”, a w 2014 roku w produkcji „Rio 2”. Artysta do swoich inspiracji muzycznych zalicza m.in. Michaela Jacksona, Elvisa Presleya oraz zespoły Led Zeppelin, The Beatles, The Temptations i The Police. Swój pierwszy koncert w Polsce zagrał 27 maja 2017 roku w krakowskiej TAURON Arenie w ramach trasy koncertowej 24K Magic World Tour.

więcej
Filtruj
Kategorie
Kategoria
Empik Premium
Nowości
Wybrani wykonawcy
  • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena