Enrique Miguel Iglesias Preysler urodził się 8 maja 1975 roku w Madrycie jako syn piosenkarza Julio Iglesiasa i filipińskiej dziennikarki Isabel Preysler. Debiutancką płytę wydał w 1995 roku i od razu zdobył za nią nagrodę Grammy w kategorii najlepszy wykonawca latynoski.

Jako aktor pojawił się u boku Antonio Banderasa oraz Salmy Hayek w filmie „Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2”. W 2000 roku Enrique był współproducentem off-broadwayowskiego musicalu „Four Guys Named Jose & Una Mujer Named Maria” zawierającego wiele odniesień do klasycznych i współczesnych piosenek latynoskich. Jego dyskografia zawiera 12 albumów, spośród których wybraliśmy nasze ulubione hity.

 

 

Najlepsze piosenki Enrique Iglesiasa

  • „Bailamos”

W 1999 roku piosenka zasiliła soundtrach do filmu Barrego Sonnenfelda „Wild Wild West” z Willem Smithem i Kevinem Klinem w rolach głównych. Pojawiła się także na pierwszym anglojęzycznym krążku Iglesiasa – „Enrique”. Szybko osiągnęła sukces zapewniając artyście rozgłos na arenie międzynarodowej.

  • „Be with You”

Utwór został napisany przez Iglesiasa, a wyprodukowany przez Marka Taylora i Briana Rawlinga odpowiedzialnych za hit Cher „Believe”. W hiszpańskiej wersji nosi nazwę „Sólo me importas tú”. „Be with You” stał się drugim singlem Iglesiasa, który zajął pierwsze miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100 i otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepsze nagranie taneczne w 2001 roku.

 

 

  • „Hero”

Pochodzący z płyty „Escape” singiel sprzedał się w ponad 8 milionach egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się singli wszechczasów. O powstawaniu piosenki Enrique mówił: „Wróciłem do czasów, gdy miałem 17 lat w liceum i może to być tandetne, ale pomyślałem o piosence, do której chciałbym powoli tańczyć z moją randką na balu maturalnym. Kiedy to pisałem, czułem się dobrze i pomyślałem, że jest coś wyjątkowego w tej piosence”.

 

 

  • „Do You Know? (The Ping Pong Song)” 

Nazwa piosenki pochodzi od dźwięku odbijającej się piłeczki ping-pongowej, która pełni funkcje ścieżki perkusyjnej. Wydana jako pierwszy singiel z albumu „Insomniac” stała się 17. numerem jeden Enrique na Billboard Hot Latin Songs. Tytuł płyty ma odzwierciedlenie w rzeczywistości, bowiem z  powodu bezsenności Iglesias nagrywał ten krążek późno w nocy i wczesnymi rankami. Z 50 nagranych piosenek finalnie wybrano 12.

 

 

  • „I Like It” feat. Pitbull

Utwór, w którym Enrique romansuje z electropopowym brzmieniem wyprodukowany przed RedOne. Gościnnie wystąpił w nim Pitbull nawiązując w swojej zwrotce do afery Tigera Woodsa i Jessego Jamesa. W ścieżce dźwiękowej użyto sampli z kawałka Lionela Richiego „All Night Long (All Night)”.

Dzięki tej piosence Iglesias przeszedł do historii, dołączając do Michaela Jacksona i Prince'a jako artysta z największą liczbą hitów numer jeden na liście przebojów Hot Dance Club Songs.

  • „Bailando” feat. Descemer Bueno, Gente De Zona

Piosenka potwierdzająca wielki powrót Enrique na międzynarodowe parkiety i listy przebojów. W zestawieniu Billboard Hot Latin Song utwór okupował pierwsze miejsce przez 41 tygodni. Teledysk do „Bailando” nakręcono na Dominikanie i wystąpili w nim tancerze z hawańskiego baletu Lizt Alfonso.

 

 

Klip stał się pierwszym hiszpańskojęzycznym teledyskiem, którego liczba wyświetleń przekroczyła miliard (obecnie 3,5 mld) odtworzeń.

  • „Súbeme la Radio” feat. Descemer Bueno,  Zion & Lennox

Nic dziwnego, że po światowym sukcesie singla „Bailando” Enrique ponownie połączył siły z Bueno, wspierany tym razem również przez portorykański duet Zion & Lennox. Utwór znalazł się na płycie „Final (Vol. 1)” z 2017 roku. Iglesias spełnił swoje marzenie o nagraniu teledysku na Kubie, a klip został odtworzony 1,5 mld razy. W angielskiej wersji przeboju z artystą zaśpiewał Sean Paul.

 

Final Vol.1 Enrique Iglesias

 

  • „ASI ES LA VIDA” feat. Maria Becerra

Singiel promujący ostatni album w karierze Enrique „Final (Vol. 2)”. Ballada w rytmie bachaty nagrana z młodą gwiazdą argentyńskiej sceny muzycznej pozwoliła Iglesiasowi na dotarcie do młodszej publiczności.

Najnowszy krążek zawierający 10 utworów to znana publiczności fuzja latino z electropopem ale też bachata, country („Space in my Heart” feat. Miranda Lambert), cumbią („Llórame Un Río” feat. Belinda) czy dembow („La Botella” feat. El Alfa).

Po więcej muzycznych wieści zapraszamy do działu Słucham.