Spis treści:
 1. Kim jest Virion?
 2. Ile jest tomów Viriona?
 3. Jak czytać Viriona? Kolejność czytania książek Andrzeja Ziemiańskiego
 4. Achaja i Virion - kolejność i chronologia
 5. Kiedy kolejna część Viriona?

Seria o szermierzu natchnionym rozrasta się. Ziemiański przedstawił nam już młodość wojownika, jego dokonania w dorosłości, a w planach ma także opisanie perypetii Viriona w wieku podeszłym. Jak jednak zabrać się do lektury ośmiu wydanych dotąd tomów i czy wydarzenia z najnowszej serii łączą się z losami dobrze znanej fanom fantastyki Achai?
 

Jak czytać Viriona? Nowy tom
 

Kim jest Virion?

Uniwersum Achai nie odeszło w zapomnienie wraz z ostatnim tomem cesarzowej. Seria, którą cenią miłośnicy fantastyki przeszła jedynie metamorfozę, a czytelnicy mogą skupić się obecnie na Virionie – szermierzu natchnionym, który wsławił się niebywałą odwagą. Dokonania tego wojownika Ziemiański opisał w trzech powieściach, które poprzedzają cztery tomy, opisujące młodość Viriona. 

Ile jest tomów Viriona?

Jeżeli podchodzimy do serii 8 książek, której głównym bohaterem jest Virion, kolejność czytania jest jasna. Ziemiański najpierw napisał cztery tomy poświęcone młodemu Virionowi, natomiast kolejne trzy wydane między 2021 a 2023 rokiem opisują heroiczne boje tytułowego bohatera. Wydawana od 2024 roku seria „Legenda miecza: Virion” opisuje starsze dzieje protagonsity. 

Niemniej w tym przypadku jest jeszcze druga droga, na którą możemy się zdecydować, jeśli obcy są nam zarówno Achaja, jak i Virion.

 

Virion. Pustynia. Szermierz natchniony. Tom 2 Autor:Ziemiański Andrzej

 

Jak czytać Viriona? Kolejność czytania książek Andrzeja Ziemiańskiego

Kto jest lepszym źródłem wiedzy na temat serii Virion niż autor tych książek? No właśnie, dlatego w odpowiedzi na pytanie, jak czytać Viriona, w rozmowie dla wydawnictwa Fabryka Słów odpowiada sam Andrzej Ziemiański. Pisarz ma dla nas kilka rad.

Według Ziemiańskiego jedyna kolejność, jakiej warto się trzymać, sięgając po jego książki to kolejność poszczególnych serii, a tych póki co wyróżnić można trzy: „Imperium Achai. Virion”, która skupia się na młodości tytułowego bohatera, „Szermierz natchniony. Virion”, której wydarzenia przedstawiają dorosłe życie wojownika oraz nowa „Legenda miecza.Virion”, dziejąca się po wydarzeniach z dwóch poprzednich. W ramach pierwszego cyklu powstały cztery powieści, drugi to trylogia, a trzeci według autora również ma mieć trzy tomy. Kolejność, zarówno wydawnicza, jak i chronologiczna, prezentuje się zatem następująco:

Imperium Achai. Virion - kolejność

 • tom 1:  „Wyrocznia”
 • tom 2:  „Obława”
 • tom 3:  „Adept”
 • tom 4:  „Szermierz”

Szermierz natchniony. Virion - kolejność

 • tom 1:  „Zamek”
 • tom 2: „Pustynia”
 • tom 3: „Legion”

Legenda miecza. Virion - kolejność

 • tom 1: „Kew”
 • tom 2 (?): czekamy na zapowiedź
 • tom 3 (?) : czekamy na zapowiedź

Virion. Zamek. Szermierz natchniony. Tom 1 Autor:Ziemiański Andrzej

 

Achaja i Virion - kolejność i chronologia

Tym, którzy planują pierwsze albo ponowne czytanie serii o Achai warto wspomnieć, że wydarzenia opisane w serii o Virionie mają swoje miejsce na osi czasowej książek poświęconych Imperium Achai. W nowej trylogii "Legenda miecza" Virion ma nawet spotkać lubianą bohaterkę, więc ich ścieżki chronologiczne skrzyżują się. Warto jednak pamiętać, że każdą z  Powieści Ziemiańskiego można zatem czytać jako osobne serie (będziemy musieli poznać niektóre szczególy z poprzednich cykli, ale nie niszczy to w żaden sposó przyjemności z lektury) lub jako jedną szesnastotomową serię, która została osadzona w tym niezwykłym, ale też okrutnym świecie. Jeżeli zdecydujemy się czytać książki Ziemiańskiego po kolei, mamy dwie drogi: lekturę zgodną z kolejnością pisania powieści albo wedle chronologii zdarzeń w uniwersum.

Virion - kolejność wydawnicza

 1. Seria o Achai
 2. Pomnik Cesarzowej Achai
 3. Imperium Achai: Virion
 4. Szermierz natchniony: Virion
 5. Legenda miecza: Virion

Virion - kolejność chronologiczna

 1. Imperium Achai: Virion
 2. Szermierz natchniony: Virion
 3. Legenda miecza: Virion
 4. Seria o Achai
 5. Pomnik Cesarzowej Achai

 

Virion. Wyrocznia. Tom 1 Autor:Ziemiański Andrzej

Kiedy kolejna część Viriona?

Nowy tom Viriona został wydany w styczniu 2024 - „Legenda miecza: Virion. Krew”. Jak zapowiada autor stanowi ona początek zupełnie nowej trylogii. Podobno na horyzoncie jest również tajemnicza książka Ziemiańskiego, która ma być w całości poświęcona domknięciu historii samej Achai. Jedno jest pewne - fani mają na co czekać! 

Łącznie to piętnaście niemałych powieści, dlatego życzymy powodzenia każdemu, kto właśnie ma zamiar rozpocząć lekturę wszystkich książek. A po więcej czytelniczych wskazówek i inspiracji zapraszamy do sekcji Czytam.