Spis treści:

Zanim przejdziemy do rankingu najlepszych inhalatorów, musimy odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań. Przede wszystkim, czym są inhalatory i nebulizatory? Oba pojęcia często stosujemy naprzemiennie, choć odnoszą się do różnych technik inhalacji. Wybierając najbardziej odpowiedni model, musimy także wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które ułatwią ci poszukiwania.

Czym jest inhalator?

Inhalator jest urządzeniem medycznym umożliwiającym wprowadzanie leków bezpośrednio do dróg oddechowych. Taki sposób leczenia nosi nazwę inhalacji i pozwala na podawanie substancji rozkurczających drogi oddechowe, rozrzedzających wydzieliny czy mających działanie przeciwzapalne. Inhalatory stosuje się m.in. w przypadku astmy, kataru siennego, przeziębienia, zapalenia zatok czy stanów zapalnych dróg oddechowych. W zależności od konstrukcji rozróżniamy dwa rodzaje inhalatorów:

  • Inhalatory proszkowe – zawierają suchą substancję leczniczą, np. pod postacią kapsułki, która w urządzeniu zostaje przebita lub zmiażdżona. Wdech użytkownika inicjuje podanie leku, a więc elementy mechaniczne są ograniczone do minimum;
  • Inhalatory ciśnieniowe – uwalniają lek w postaci sprężonego gazu. Proces zostaje zainicjowany po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Istotne jest, aby uwolnienie leku zgrać z wdechem, co pozwoli na rozprowadzenie środka w drogach układu oddechowego.

 

inhalatoru pelna oferta          

 

Czym jest nebulizator?

Nebulizacja jest formą inhalacji polegającą na rozprowadzaniu środka leczniczego pod postacią aerozolu. Roztwór lub zawiesina jest wtłaczany mechanicznie do dróg oddechowych. W zależności od procesu powstawania aerozolu rozróżnia się trzy główne grupy nebulizatorów.

  • Nebulizatory pneumatyczne – tworzą aerozol poprzez wtłaczanie gazu do komory z roztworem leku. Najczęściej wykorzystane zostaje sprężone powietrze. Minusem tego rozwiązania jest stosunkowo spora objętość płynu, który nie zostaje rozpylony.
  • Nebulizatory ultradźwiękowe – wytwarzają aerozol poprzez tworzenie fali akustycznej przez głowicę ultradźwiękową. Ta metoda jest bardziej wydajna w kwestii wykorzystania preparatu leczniczego. Jednak cząsteczki leku powstające w ten sposób są większe, a więc nie znajdują zastosowania w leczeniu dolnych dróg oddechowych.
  • Nebulizatory siateczkowe – nazywane też membranowymi, generują aerozol na skutek przechodzenia roztworu przez membranę drgającą w niskiej częstotliwości. Takie urządzenia cechują się dużą wydajnością i często niewielkimi rozmiarami. Niestety podobnie, jak w przypadku modeli ultradźwiękowych, cechuje je wyższa cena.

Należy jednak mieć świadomość, że każdy rodzaj nebulizatora generuje cząsteczki substancji leczniczej o innej charakterystyce. Oznacza to, że w przypadku części schorzeń nie można ich traktować naprzemiennie. Chyba że posiadają regulację dozowania.


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z innymi artykułami:


Jak wybrać inhalator?

Wybierając odpowiedni inhalator, należy się kierować kilkoma wytycznymi. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, dla kogo ma być przeznaczone urządzenie, i z jakimi schorzeniami się ta osoba zmaga. W efekcie podczas przeglądania różnych modeli porównuje się wielkość cząsteczek substancji leczącej, jakie wytwarza urządzenie, generowany hałas oraz czas i tryby pracy. Ważne są również odpowiednie akcesoria dołączone do inhalatora, np. ustnik i maseczka.

Ranking inhalatorów domowych – TOP 10

Wiemy już, na co należy zwracać uwagę, wybierając inhalator. Pozostałym funkcjom przyjrzymy się na konkretnych przykładach. Oto nasz ranking najlepszych inhalatorów.

  • Inhalator pneumatyczno-tłokowy, FLAEM 4Neb

Nowoczesne urządzenie wykorzystujące nebulizator RF9 z 4 trybami pracy. Użytkownik ma możliwość dostosowania wielkości cząsteczek aerozolu do konkretnych potrzeb. W zależności od pozycji mechanizmu można wykorzystać inhalator do leczenia jamy ustnej, tchawicy, oskrzeli oraz płuc. Dzięki temu otrzymujemy bardzo uniwersalne narzędzie, które zwiększa użyteczność dzięki dołączonym akcesoriom. W zestawie znajdziemy ustnik, dwie maski dla dzieci i dorosłych oraz dwa zapasowe filtry.

 

inhalator pneumatyczno tlokowy

 

  • Inhalator membranowy przenośny FLAEM LightNeb

FLAEM LightNeb reprezentuje kategorię nebulizatorów siateczkowych, a co za tym idzie może się pochwalić dość małymi gabarytami oraz sporą wydajnością. Mobilny charakter urządzenia jest jedną z jego zalet. Dodajmy do tego niemal bezgłośną pracę i tryb nebulizacji ciągłej lub na żądanie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlenia LED, które ma być pomocne po zmroku. W zestawie znajduje się maska dla dorosłych oraz dla dzieci, a dwie baterie AA powinny wystarczyć na około 3 godziny ciągłej pracy.

 

Inhalator membranowy

 

  • Inhalator MEDEL Sweet

MEDEL Sweet to uniwersalny inhalator mający zapewnić komfortową i intuicyjną pracę. Model ten jest polecany do stosowania dla całej rodziny i ma w zestawie maseczkę dla dorosłych oraz dzieci. Producent pomyślał również o ustniku, a także końcówce do nosa, która nie należy do standardowego wyposażenia w większości modeli. Eksploatację ułatwia także 5 zapasowych filtrów. Zasilanie bezpośrednio z sieci elektrycznej eliminuje ewentualne spadki wydajności związane z rozładowującymi się bateriami.

 

Inhalator Sweet

 

  • Inhalator LITTLE DOCTOR LD-221C

Kolejny model w rankingu inhalatorów to LITTLE DOCTOR LD-221C, który pozwala na mechaniczną regulację wielkości cząstek poprzez wymianę rozpylaczy. W zestawie znajdują się trzy rozpylacze dające zakres cząstek o wielkości od 3,5 do 5,0 µm. Zastosowanie takiej formy regulacji pozwoliło uzyskać większą uniwersalność przy obniżeniu kosztów. Urządzenie może się również pochwalić bogatą listą opcji obejmujących m.in. maskę dla dzieci i dorosłych, dwa ustniki, dodatkowy przewód, 5 filtrów zamiennych oraz smoczek do inhalacji niemowląt.

 

Inhalator little doctor

 

  • Inhalator pneumatyczno-tłokowy FLAEM Nebulair+

Bardzo wydajny nebulizator z trybem pracy ciągłej. Urządzenie to jest przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i placówek medycznych. Charakteryzuje je stosunkowo cicha praca oraz możliwość podwojenia prędkości podawania leku. Producent zastosował także specjalny zaworek podający lek jedynie w fazie wdechu użytkownika. Podstawowe nebulizatory dawkują substancję leczniczą w sposób ciągły, a więc przy wydechu jej część się marnuje. W zestawie znajduje się maska dla dorosłych oraz dzieci.

 

Inhalator pneumatyczno tlokowy

 

  • Inhalator membranowy OROMED Oro-Mesh

Urządzenia medyczne mogą być ładne, co stara się udowodnić producent nebulizatora OROMED Oro-Mesh. To bardzo mały sprzęt, który można łatwo przetransportować. Dwie baterie AA mają zapewniać około 3 godziny ciągłej pracy, a pojedyncza nebulizacja może trwać do 30 minut. Urządzenie wyposażono w system samoczyszczenia dbający o membranę. Wśród zalet warto wymienić cichą pracę, a także opcję wykrywania braku lub małej ilości leku. Producent oferuje ten inhalator w zestawie z ustnikiem oraz małą i dużą maską.

 

Inhalator membranowy

 

  • Inhalator MEDEL Professional

MEDEL Professional jest bardzo uniwersalnym urządzeniem inhalującym przeznaczonym zarówno do pracy domowej, jak i w placówkach medycznych. Jedną z zalet tego sprzętu jest cicha praca na poziomie ok. 52 dB. Producent dołączył do zestawu dwa nebulizatory Jet Plus i Jet Rhino. Pierwszy z nich aktywuje się wdechem użytkownika, co zmniejsza straty leku. Drugi służy do leczenia górnych dróg oddechowych i nawilżania błony śluzowej oraz oczyszczania nosa. Wraz z inhalatorem otrzymamy także maskę dla dorosłych i dla dzieci. W obudowie urządzenia znalazło się miejsce na kabel i uchwyt do wygodnego przenoszenia.

 

Inhalator model proffesional

 

  • Nebulizator INNOGIO GIO-605 GIOvital Mini Mesh

INNOGIO GIO-605 GIOvital Mini Mesh jest kolejnym bardzo dobrze wyglądającym i mobilnym nebulizatorem w naszym rankingu inhalatorów. Urządzenie dzięki swoim gabarytom będzie doskonałym wyborem dla osób podróżujących. Jego bardzo dużą zaletą jest hybrydowy system zasilania. Standardowo energię czerpie on z baterii dostępnych w zestawie, ale może być również zasilany przez port micro USB. W ten sposób nie trzeba się martwić brakiem zasilania w razie nagłej potrzeby. Oprócz tego dostajemy standardowy zestaw akcesoriów obejmujący ustnik oraz dwie maski dla dorosłych i dzieci.

 

Nebulizator Innogio

 

  • Inhalator kompresorowy DIAGNOSTIC Nano

DIAGNOSTIC Nano jest prostym w użyciu inhalatorem przeznaczonym do pracy w trybie przerywanym. Urządzenie prowadzi nebulizację przez 30 minut, po czym przerywa pracę na kolejne pół godziny. Średnia wielkość cząsteczek generowanego aerozolu ma wielkość 2,44 µm. W efekcie jest to model najlepiej nadający się do leczenia dolnych dróg oddechowych i schorzeń płuc. W zestawie oprócz dwóch masek dla dorosłych i dzieci oraz ustnika znajdziemy m.in. 5 zapasowych filtrów powietrza.

 

Inhalator kompresorowy

 

  • Inhalator tłokowy MICROLIFE NEB200

Ranking inhalatorów zamyka model MICROLIFE NEB200, który powstał z myślą o zastosowaniach domowych. Urządzenie zamknięto w kompaktowej obudowie i zadbano o intuicyjną obsługę. Inhalator pracuje w trybie przerywanym z 30-minutowymi cyklami. Średnia wielkość cząsteczek generowanego aerozolu wynosi ok. 5 µm. Oznacza to, że mamy do czynienia z dość uniwersalnym sprzętem. Wśród dołączonych akcesoriów możemy znaleźć m.in. ustnik, maski dla dorosłych i dzieci oraz końcówkę do nosa. Nie zabrakło też torby do przenoszenia oraz 5 filtrów powietrza.

 

Inhalator tłokowy

 

Już wiesz, jaki inhalator kupić. Możesz wybrać jeden z modeli albo posłużyć się tą listą jako pozycją wyjściową do swoich poszukiwań.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock