1. Czemu warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?
  2. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  3. Który oczyszczacz powietrza wybrać?
  4. Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę
    1. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem
    2. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem
    3. Głośność oczyszczacza
    4. Udogodnienia użytkowania oczyszczacza
  5. Jak i gdzie zamontować oczyszczacz powietrza?
  6. Co ile wymieniać filtr do oczyszczacza?

 

miejsce
produkt
najważniejsze cechy
1.  
Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

zalecana maksymalna powierzchnia: 48 m²

maksymalna głośność: 64 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 649 zł
kup teraz

2.  
Smartmi Air Purifier P1

Smartmi Air Purifier P1

zalecana maksymalna powierzchnia: 31 m²

maksymalna głośność: 49 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 512 zł
kup teraz

3.  
Toshiba CAF-X33XPL

Toshiba CAF-X33XPL

zalecana maksymalna powierzchnia: 25 m²

maksymalna głośność: 52 dB

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 360 zł
kup teraz

4.  
Philips AC0819/10

Philips AC0819/10

zalecana maksymalna powierzchnia: 24 m²

maksymalna głośność: 52 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 585 zł
kup teraz

5.  
Esperanza Breeze EHP001

Esperanza Breeze EHP001

zalecana maksymalna powierzchnia: 45 m²

maksymalna głośność: 20 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 129 zł
kup teraz

6.  
Philips AC2889/10

Philips AC2889/10

zalecana maksymalna powierzchnia: 39 m²

maksymalna głośność: 64 dB

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1559 zł
kup teraz

7.  
Sharp KC-D60EUW

Sharp Plasmacluster KC-D60EUW

zalecana maksymalna powierzchnia: 50 m²

maksymalna głośność: 55 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 2299 zł
kup teraz

8.  
Sharp KC-D40EUB

Sharp Plasmacluster KC-D40EUB

zalecana maksymalna powierzchnia: 26 m²

maksymalna głośność: 47 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1499 zł
kup teraz

9.  
Samsung AX60R5080WD

Samsung AX60R5080WD

zalecana maksymalna powierzchnia: 60 m²

maksymalna głośność: 50 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1539 zł
kup teraz

10.  
Mateko Lavender 3

Mateko Lavender 3

zalecana maksymalna powierzchnia: 35 m²

maksymalna głośność: 42 dB

jonizacja

czujnik PM2.5: tak

Kliknij i dowiedz się więcej!
 

Cena od: 1968 zł
kup teraz

 

Świadomość potrzeby wyposażenia swojego domu bądź mieszkania w oczyszczacz powietrza to jedno, natomiast wybór odpowiedniego urządzenia to zupełnie inne wyzwanie. Poznaj zalety wykorzystania oczyszczacza w swoim otoczeniu, a także przekonaj się, które modele wyróżniają się na tle konkurencji. Zapoznaj się z naszą listą TOP 10 oczyszczaczy powietrza.

  • Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Popularna marka sprzętu elektronicznego skutecznie poszerza swój zakres produktów. Co ważniejsze, robi to niezwykle skutecznie. Najlepszym tego przykładem mogła być seria oczyszczaczy 2S, która cieszyła się zaufaniem użytkowników. Xiaomi Mi Air Purifier 3H to następca wspomnianego modelu, który może się pochwalić większą wydajnością (380 m³/h) oraz efektywniejszym filtrem, którego żywotność to aż 12 miesięcy. Mi Air Purifier 3H oferuje również więcej trybów pracy, dzięki czemu łatwiej dopasować jego pracę do własnych potrzeb.

  • Oczyszczacz powietrza Smartmi Air Purifier P1 ZMKQJHQP12

Nieco tańszą i bardziej kompaktową propozycją może być oczyszczacz powietrza Smartmi Air Purifier P1 ZMKQJHQP12. Smartmi to firma zajmująca się produkcją sprzętu AGD, która stanowi część koncernu Xiaomi. Dlatego pod wieloma względami oba urządzenia posiadają zbieżne rozwiązania. Air Purifier P1 został zaprojektowany z myślą o mniejszych pomieszczeniach. Pracuje cicho, dlatego idealnie sprawdzi się m.in. w sypialni. Niewielki rozmiar i uchwyt sprawiają, że ten model to dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują, a jednocześnie potrzebują oczyszczacza dla lepszego samopoczucia.

  • Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33XPL

Nieco lepszą wydajność w podobnej do Smartmi cenie oferuje oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33XPL. Parametry na poziomie 200 m³/h oznaczają, że średniej wielkości pomieszczenie urządzenie przefiltruje w ciągu godziny nawet trzykrotnie. Ciekawą funkcją, która zdecydowała, że umieściliśmy ten model w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza, jest możliwość zablokowania panelu sterowania. To rozwiązanie, które z pewnością docenią rodzice, chcący zadbać o jakość powietrza w domu, ale obawiający się, że dziecko przypadkowo zmieni ustawienia urządzenia.

  • Oczyszczacz powietrza Philips AC0819/10

Pozostajemy w segmencie małych oczyszczaczy powietrza. Smog oraz inne zanieczyszczenia z pokoju potrafi usunąć Philips AC0819/10. Kompaktowy sprzęt można bez obaw postawić na nocnej szafce, ponieważ po pierwsze bez trudu się na niej zmieści, a po drugie w trybie nocnym pracuje bardzo cicho. Warstwa NanoProtect HEPA filtruje cząsteczki PM2.5 (smog), a także alergeny. Plusem tego modelu jest też intuicyjny system obsługi. Dodatkowo oczyszczacz na bieżąco informuje nas o jakości powietrza za pomocą trzech kolorów diody LED.

  • Oczyszczacz powietrza Esperanza Breeze EHP001

Ranking, który przygotowaliśmy, obejmuje także mniejsze urządzenia, które pomagają wyłapać z powietrza niekorzystne cząsteczki. Takim jest bez wątpienia oczyszczacz powietrza Esperanza Breeze EHP001. Jest to jeden z najtańszych modeli w naszym zestawieniu, jednak porównując jakość do ceny, wypada bardzo dobrze. Ciekawym rozwiązaniem poza aż trzema filtrami (węglowy, HEPA, wstępny) jest obecność lampki UV, która eliminuje bakterie. Po stronie minusów trzeba jednak zapisać dość głośną pracę jak na tak nieduży rozmiar.

  • Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10

Drugi Philips w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza to gracz ze zdecydowanie wyższej półki. Model AC2889/10 sprawdza się do średnich i dużych pomieszczeń, o maksymalnej  powierzchni 79 m2. Dużą zaletą tego oczyszczacza jest niezwykle sprawny tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dostosowuje intensywność pracy do jakości powietrza. Tutaj również mamy do dyspozycji pełną gamę filtrów. HEPA odpowiedzialna jest za zabrudzenia i alergeny, a filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy oraz ogranicza ilość gazów w powietrzu.

  • Oczyszczacz powietrza Sharp Plasmacluster KC-D60EUW

Od lat w ścisłej czołówce producentów oczyszczaczy powietrza plasują się urządzenia marki Sharp. Jednym z wiodących modeli, które obecnie są w sprzedaży, jest Sharp Plasmacluster KC-D60EUW. Przede wszystkim jest to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Duża wydajność oraz automatyczny dobór trybu pracy do jakości powietrza sprawiają, że Sharp idealnie sprawdza się także w przestrzeniach biurowych, gdzie zapewnia optymalne warunki do pracy. Jest to znakomity sprzęt dla zapominalskich, ponieważ dzięki funkcji Ion Shower, która intensywnie oczyszcza powietrze, można zapewnić sobie komfortowe warunki np. tuż przed snem.

  • Oczyszczacz powietrza Sharp Plasmacluster KC-D40EUB

Jeżeli szukasz urządzenia do mniejszych pomieszczeń, możesz zdecydować się na inny sprzęt od Sharp, czyli Plasmacluster KC-D40EUB. Jest to tańszy model, który jednak bez trudu oczyści domowy salon czy sypialnię, a do tego posiada funkcję nawilżacza. Ponownie wyróżnia się system automatycznego dostosowania trybu pracy – zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz mogą same regulować intensywność działania. Sharp może dopasować wilgotność powietrza do temperatury w pomieszczeniu.

  • Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD

Wśród polecanych oczyszczaczy powietrza nie mogło zabraknąć modelu Samsung AX60R5080WD. Na pierwszy rzut oka urządzenie wyróżnia duża moc. 60-watowy silnik zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, nawet w większych pomieszczeniach. Efektem ubocznym pokaźnej mocy jest dość głośna praca, jednak można regulować jej intensywność w zależności od potrzeb. Samsung posiada wbudowany moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować urządzeniem z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej.

  • Oczyszczacz powietrza Mateko Lavender 3

Nasz TOP oczyszczaczy powietrza uzupełnia bez wątpienia bardzo efektowny Mateko Lavender 3. Jest to wydajny oczyszczacz powietrza z jonizatorem oraz nawilżaczem, dlatego bez wątpienia przypadnie do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom. Urządzenie posiada pełną paletę filtrów oraz lampę UV-C, jednak tym, co najbardziej przykuwa uwagę, jest tzw. donica hydroponiczna. Dzięki niej oczyszczacz zamienia się w element wystroju pomieszczenia, w którym może rosnąć żywa roślina. Levander 3 to innowacyjny sprzęt z oryginalnymi rozwiązaniami producenta.

Czemu warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Niemal codziennie w mediach można spotkać się z raportami dotyczącymi jakości powietrza. Dane te nie pojawiają się w serwisach informacyjnych bezpodstawnie. W Polsce w wielu miejscach zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najgorszych w Europie, a jako kraj regularnie jesteśmy w niechlubnym ogonie rankingów państw zanieczyszczonych smogiem.

 

Oczyszczacze powietrza

 

W bezwietrzne dni wyniki zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają przyjęte normy. Problem ten w największym stopniu dotyczy południowej Polski: Śląska, Małopolski i Podkarpacia, jednak w Warszawie i innych metropoliach wcale nie jest dużo lepiej. Jako kraj wdrażamy co prawda programy mające na celu zredukowanie emisji szkodliwych gazów, jednak efekty odczujemy dopiero za kilka albo nawet kilkadziesiąt lat. Tymczasem czystym powietrzem chcemy oddychać już dziś.

Z tego względu coraz częściej do standardowych sprzętów AGD dołączają oczyszczacze powietrza, dzięki którym przynajmniej we własnym domu bądź mieszkaniu, możemy odetchnąć świeżym powietrzem.

Dlaczego kupujemy oczyszczacz powietrza? Smog to nie jedyny powód, o czym najlepiej wiedzą wszyscy alergicy. Jeśli jesteśmy uczuleni, możemy żyć w najczystszym regionie Polski, jednak nie uwolni nas to od częstego kichania i zapalenia spojówek. To najczęstsze objawy alergii, którą wywołują bardzo często alergeny obecne w powietrzu. Dobry oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA, skutecznie wychwyci najpopularniejsze alergeny jak pyłki roślin, roztocza, a także zarodniki pleśni i grzybów. Dla każdego alergika narażonego na sezonowe ataki kataru siennego czy zapalenia spojówek, powrót do domu wolnego od alergenów będzie nieocenioną ulgą.

Ponadto oczyszczacz powietrza może pełnić funkcję higieniczną w naszych czterech ścianach. Sprzyja temu obecność filtra węglowego, który wykorzystuje się m.in. w kuchennych pochłaniaczach powietrza. Filtr efektywnie zatrzymuje cząsteczki zapachowe, uwalniając tym samym pomieszczenie od przykrych aromatów. Z tego względu oczyszczacz powietrza to nierzadko bardzo dobre uzupełnienie kuchennego okapu w otwartych kuchniach i aneksach połączonych z salonem, gdzie zapachy przedostają się łatwo na większą przestrzeń.

 

oczyszczacz powietrza Samsung

 

Najlepsze oczyszczacze powietrza zadbają też o zdrowie użytkowników. Warto bowiem pamiętać, że filtry HEPA skutecznie zatrzymują nie tylko kurz, ale również bakterie i wirusy. Chorobowe cząsteczki, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, często pojawiają się w naszych domach. Niekiedy wystarczy wizyta przeziębionego gościa, żeby w powietrzu pozostała po nim pamiątka w postaci szkodliwych wirusów. Dobry oczyszczacz powietrza wychwyci z otoczenia niemal 100% zanieczyszczeń, dzięki czemu uwolni wnętrze od szkodliwych cząsteczek.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Podstawowymi elementami budowy oczyszczacza są silnik oraz filtry. Moc urządzenia wpływa przede wszystkim na jego wydajność, która liczona jest w m3/h. Wybierając urządzenie do domu, można przyjąć proste założenie, że im większa wydajność oczyszczacza powietrza, tym lepiej, jednak optymalne rozwiązanie polega na odpowiednim doborze sprzętu do wielkości pomieszczenia. Jeśli potrzebujemy oczyszczacza wyłącznie do sypialni, żeby zapewnić sobie lepszą jakość snu, wystarczy nieduże urządzenie, jak np. modele z naszego rankingu oczyszczaczy powietrza, czyli Smartmi Air Purifier P1, Toshiba CAF-X33XPL, Philips AC0819/10 czy nawet najmniejszy Esperanza Breeze EHP001. Zwłaszcza jeśli sprzęt będzie spokojnie pracował w trybie automatycznym, nie trzeba martwić się o jakość powietrza w pokoju.

Który oczyszczacz powietrza wybrać?

O wyborze oczyszczacza powietrza powinny decydować parametry urządzenia oraz jego najważniejsze funkcje. W przypadku pierwszego kryterium informacje na temat wydajności oczyszczacza znajdziemy wśród podstawowych danych urządzenia. Dla przykładu sprzęt, który pozwala przefiltrować 200 m³/h, dokładnie oczyści powietrze w niedużym pokoju nawet trzykrotnie w ciągu godziny. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wydajność to nie wszystko. Liczy się także to, czy oczyszczacz powietrza do sypialni uruchamiamy tuż przed snem, czy może pozostawiamy włączony w trybie automatycznym przez całą dobę. Jeśli oczyszczacz działa tylko w określonych godzinach, wydajność będzie miała duże znaczenie, podobnie jak programy intensywnej pracy urządzenia. Jeśli jednak preferujemy stałą pracę oczyszczacza, ważniejszym kryterium będzie skuteczny system automatycznej regulacji pracy urządzenia oraz energooszczędność.

Czas na porównanie oczyszczaczy powietrza pod względem podstawowych funkcji, jakie oferują poszczególne modele. Na początek wspomniane wcześniej filtry. Obecne standardy dzielą oczyszczacze na dwie grupy: te posiadające wyłącznie filtry HEPA oraz egzemplarze z co najmniej trzema rodzajami filtrów. Do tej drugiej grupy zaliczymy urządzenia takie jak wyróżniony w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza Mateko Lavender 3 posiadające kolejno:

  • filtr wstępny (nazewnictwo może się różnić, jednak zazwyczaj jest to prosty filtr, który znajdziemy m.in. w odkurzaczach),
  • filtr HEPA (najczęściej będzie to filtr HEPA 11 lub HEPA 13, który eliminuje aż 99,99% PM2,5),
  • filtr węglowy (zatrzymuje lotne związki organiczne, jak np. dym papierosowy, a także cząsteczki zapachowe).

Każdy z tych filtrów stanowi uzupełnienie pozostałych, dlatego zużycia każdego z nich nie można lekceważyć. Filtry cechują się zróżnicowaną żywotnością, dlatego należy pamiętać, w jakich odstępach czasowych trzeba wymienić poszczególny filtr. Jeśli zastanawiamy się, jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać, warto skupić się właśnie na filtrach.

Jak już zostało wspomniane, w oczyszczaczach montowane są różnego rodzaju filtry HEPA. Są one kluczowe dla alergików, ponieważ wychwytują z powietrza alergeny. Jeśli okresy pylenia są dla nas szczególnie uciążliwe, warto zadbać o to, żeby w urządzeniu zainstalowany był filtr HEPA 13 – najskuteczniejszy z powszechnie dostępnych. W klasyfikacji znajdziemy również HEPA 14, jednak są to już wyjątkowo specjalistyczne środki filtracji, które wykorzystuje się m.in. w szpitalach o podwyższonych standardach.

Z kolei filtry węglowe mają szczególne znaczenie w przypadku zanieczyszczeń gazowych. Standardowo masa aktywnego węgla w tego typu filtrach waha się od 150 do 400 g. Na rynku można jednak znaleźć oczyszczacze powietrza zaprojektowane z myślą o zanieczyszczeniach gazowych, gdzie w filtrze może znajdować się nawet 3,5 kg impregnowanego węgla aktywnego z domieszką zeolitu.

 

filtry

 

Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę

Moc, liczba i jakość filtrów to nie jedyne kryteria, jakie bierzemy pod uwagę, szukając optymalnego oczyszczacza powietrza do domu. Urządzenia te mają szereg dodatkowych funkcji, z których niektóre mogą wydawać się nieprzydatne, a inne kluczowe. Co zatem może być użytecznym dodatkiem do oczyszczacza?

  • Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Osobną grupę stanowią oczyszczacze powietrza z jonizatorem. Ranking, który stworzyliśmy, objął kilka urządzeń z tą funkcją. Po co właściwie jest ona obecna w oczyszczaczach? Jonizator stanowi wsparcie dla filtrów znajdujących się w urządzeniu. Żeby jednak zrozumieć wpływ jonizatora na nasze zdrowie i samopoczucie, trzeba przypomnieć sobie lekcje chemii. W szkole uczyliśmy się, że w powietrzu obecne są dwa rodzaje jonów: dodatnie (kationy) oraz ujemne (aniony). Aniony mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a w naturalnych warunkach należy szukać ich w pobliżu wodospadów, łąk oraz lasów – słowem – w okolicznościach dzikiej przyrody. Takich warunków próżno szukać w centrum miasta, gdzie dominują niekorzystne kationy. Dlatego dobrym pomysłem może być wybór oczyszczacza powietrza z jonizatorem. Dlaczego jony ujemne są dla nas dobre? Ich zaletą jest m.in. niwelowanie znajdujących się w powietrzu bakterii, wirusów, alergenów i zarodników pleśni. Aniony mają również bardzo dobry wpływ na układ oddechowy i sprzyjają m.in. leczeniu związanych z nim chorób.

Jony ujemne w oczyszczaczach powietrza powstają na dwa sposoby: poprzez jonizację ostrzową lub plazmową. W pierwszym przypadku aniony wytwarzane są w wyniku przepływu prądu o bardzo wysokim napięciu przez cząsteczki wody. Następuje ich rozbicie, czego efektem są aniony. Jonizację plazmową wykorzystują m.in. oczyszczacze powietrza z serii Sharp Plasmacluster. W tym przypadku woda rażona jest przez dwie elektrody: dodatnią oraz ujemną. Cząsteczki wody, które docierają do elektrody dodatniej, rozbijane są na jony dodatnie, natomiast cząsteczki tlenu trafiające na elektrodę ujemną – na jony ujemne. Efekty wiążą się z szeregiem korzyści, do których zaliczyć możemy m.in.: usuwanie przykrych zapachów, zwalczanie alergenów, wirusów, grzybów i roztoczy, pozytywne proporcje jonów w powietrzu, poprawę kondycji skóry, zdrowsze włosy.

  • Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Niekiedy pozbycie się z powietrza wszystkich alergenów i bakterii nie sprawi, że ustąpią ataki kaszlu lub podrażnienie oczu. Powodem takiego stanu może być niekorzystny poziom wilgotności w mieszkaniu. Ten powinien utrzymywać się na poziomie 40-60%, z czego optymalny poziom to 50% wilgotności w pomieszczeniu. Aby powietrze w domu bądź mieszkaniu nie było suche i nieprzyjemne, stosuje się nawilżacze powietrza. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem to urządzenie 2w1. W konstrukcji działania takiego sprzętu zachodzi tylko niewielka różnica, gdyż oprócz standardowych filtrów, powietrze przepływa także przez filtr wodny, gdzie następuje nawilżenie. Zbiornik na wodę bywa ukryty pod obudową lub stanowi osoby element dekoracyjny, jako chociażby w opisywanym wcześniej modelu Mateko Lavender 3. Woda w oczyszczaczu nie tylko nawilża powietrze, ale również zatrzymuje niektóre cząsteczki, jak np. kurz. Dlatego oczyszczacze powietrza z nawilżaczem poleca się głównie alergikom. Funkcję nawilżacza można osobno wyłączyć lub po prostu opróżnić pojemnik na wodę. Dzięki temu z tej opcji w urządzeniu można skorzystać tylko w razie potrzeby, np. zimą, kiedy najczęściej występują problemy z wilgotnością powietrza.

  • Głośność oczyszczacza

Jedną z pożądanych cech każdego oczyszczacza powietrza jest dyskrecja. Najlepiej gdyby praca silnika była jak najcichsza. Warto zatem dokładnie sprawdzić poziom głośności urządzenia. Dobrze być w tej kwestii dokładnym, ponieważ producenci często w tabeli poziomu hałasu wpisują liczbę decybeli słyszalną w najcichszym trybie pracy. Najlepiej więc dokładnie przejrzeć kartę produktu, żeby przekonać się, czy oczyszczacz jest głośny, kiedy pracuje na najwyższych obrotach.

Zatem jaki oczyszczacz powietrza wybrać, jeśli zależy nam na cichej pracy? Koło łóżka w sypialni bez obaw można postawić urządzenie, które w trybie cichym pracuje ciszej niż 30 dB. W ciągu dnia bez trudu skupimy się na pracy, jeśli w pobliżu będzie oczyszczacz emitujący hałas poniżej 40 dB. Jeżeli jednak w najcichszym trybie pracy urządzenie będzie głośniejsze, niektórym użytkownikom taki poziom hałasu może przeszkadzać.

  • Udogodnienia użytkowania oczyszczacza

Na koniec przejdźmy do kwestii związanych z komfortem użytkowania oczyszczacza. Wiodący producenci jak Philips czy Sharp kładą szczególny nacisk na rozwój rozbudowanych systemów czujników, dzięki którym praca urządzenia w trybie automatycznym będzie optymalna i energooszczędna. To bez wątpienia ułatwienie, które wielu z nas przypadnie do gustu. Podobnie jak możliwość zdalnego sterowania. Oczyszczacze wyposażone w moduł Wi-Fi można podłączyć do domowej sieci, a dzięki temu sterować z poziomu dedykowanej aplikacji mobilnej.

Z kolei rodzice z pewnością spojrzą przychylnym okiem na modele z blokadą ustawień. Warto też zwrócić uwagę na mobilność. Mniejsze oczyszczacze posiadają często specjalne uchwyty do swobodnego przenoszenia, natomiast analogicznym ułatwieniem w przypadku dużych modeli będą kółka.

Jak i gdzie zamontować oczyszczacz powietrza?

Jak już zostało wspomniane, oczyszczacze powietrza dobieramy zazwyczaj pod kątem pomieszczeń, w których będą pracować. W przypadku mieszkań bądź domów z otwartym układem pomieszczeń, warto wybrać urządzenie o nieco większej mocy. Dużą popularnością cieszą się również kompaktowe oczyszczacze, które stawiamy w sypialniach oraz pokojach dziecięcych. Niemniej warto zadecydować, w którym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu i gdzie chcemy uzyskać najlepszy efekt. Zazwyczaj wymienia się trzy główne lokalizacje: salon, sypialnię lub pokój dziecięcy. Nie warto stawiać oczyszczaczy w przedpokoju lub korytarzu, ponieważ urządzenie prawdopodobnie nie poradzi sobie z tak dużą przestrzenią i albo szybko się zużyje, albo będzie zwyczajnie nieefektywne.

Oczyszczacz stawiamy zazwyczaj na ziemi, gdyż w tym miejscu może filtrować zanieczyszczenia z podłogi i powietrza. Optymalne ustawienie to podłoga w pobliżu okna, gdzie w przypadku wietrzenia pomieszczenia oczyszczacz od razu filtruje powietrze z zewnątrz.

Co ile wymieniać filtr do oczyszczacza?

Z racji różnorodności filtrów montowanych w oczyszczaczach powietrza, trudno wskazać uniwersalne wskazówki dla wszystkich typów urządzeń. Filtry HEPA przeważnie wymienia się co 12 lub 24 miesiące. Większa rozpiętość czasowa występuje w przypadku filtrów węglowych. Tutaj w zależności od ilości aktywnego węgla, zalecenia producentów wahają się między rokiem, a nawet 10 latami. Oprócz wymiany filtrów warto również pamiętać o regularnym przeglądaniu i czyszczeniu oczyszczaczy. W przeciwnym wypadku efektywność ich działania może szybko drastycznie spaść.

 

Filtry i akcesoria

 

W przypadku filtrów HEPA, przeważnie zaleca się mycie pod bieżącą wodą. Nie jest to jednak reguła odnosząca się do wszystkich modeli. Dlatego zanim zdecydujemy się na zamoczenie filtra, poszukajmy symbolu kranika, który informuje o możliwości zamoczenia elementu. Jeśli filtr HEPA można myć, wkładajmy go z powrotem do oczyszczacza, dopiero kiedy będzie zupełnie suchy.

Więcej rankingów znajdziesz w pasji AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock