Co daje nawilżacz powietrza?

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie służy do nawilżania powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Wilgotność powietrza może być zbyt niska przez cały rok, nie tylko w okresie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Dzięki odpowiedniej wilgotności w domu – nie za niskiej, ale też niezbyt wysokiej – skóra jest mniej sucha, można odczuć wyraźną ulgę podczas oddychania, pozbyć się kaszlu spowodowanego suchością w gardle, oczy nie są podrażnione, a bóle głowy i zatok znikają. W pomieszczeniu, w którym powietrze jest odpowiednio wilgotne, lepiej się śpi.

Słowem – dzięki nawilżaczowi w domu jest zdrowsze powietrze i panują w nim zdecydowanie lepsze warunki do życia.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy CONCEPT ZV1010

 

Czy warto kupić nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które przydaje się w każdym domu, zwłaszcza gdy mieszkają w nim alergicy i astmatycy oraz małe dzieci. Sprawdza się u niektórych osób, które chrapią przez sen, często zmagają się z przeziębieniem i chorobami górnych dróg oddechowych. Nawilżone powietrze przynosi wyraźną ulgę w oddychaniu podczas infekcji. Nawilżacz powietrza jest także bardzo przydatny w domach, w których jest dużo roślin. Dzięki niemu zdecydowanie lepiej i szybciej rosną.

Kiedy używać nawilżacza powietrza?

Najważniejsza zasada mówi o tym, aby nawilżacza powietrza używać faktycznie wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada poniżej 40%. Momentem krytycznym jest 30% – poniżej tej wartości można odczuć wyraźne pogorszenie samopoczucia, problemy ze snem, pojawia się częsty kaszel czy problemy z oddychaniem.


Idealna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić 40%-60%. Optymalny poziom to 50%


Czasem można wyczuć, kiedy powietrze jest zbyt suche. Jednak warto zaopatrzyć się w higrometr albo elektroniczną stację pogody, która mierzy różne parametry, m.in. wilgotność w pomieszczeniu. Można też kupić nawilżacz powietrza z higrometrem albo higrostatem, który nie tylko mierzy poziom wilgotności powietrza, ale też go reguluje. Takie urządzenia włączają się automatycznie, gdy wilgotność spadnie i wyłączają się, gdy osiągnie odpowiedni poziom. Jeśli nie masz takiego sprzętu, musisz samodzielnie kontrolować jego pracę. Ile powinien chodzić nawilżacz powietrza? Zazwyczaj wystarczą 3-4 godziny.

Warto też regulować intensywność nawilżania. Kiedy wiesz, że nie obudzisz się w środku nocy, by wyłączyć urządzenie, ustaw intensywność wyrzutu pary wodnej na minimalnym poziomie. Mgiełka będzie malutka i nawilżacz będzie potrzebował więcej czasu, aby nawilżyć powietrze do maksymalnych 60%.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy BERDSEN BD-501

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępne są 3 rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny, ultradźwiękowy i parowy. Który z nich jest najbardziej wydajny i bezpieczny, a przy tym nie zrujnuje domowego budżetu?

  • Nawilżacze ewaporacyjne

Uchodzą za najbezpieczniejsze i są rekomendowane przez specjalistów. Jak działa nawilżacz powietrza? Specjalny wiatrak w urządzeniu sprawia, że powietrze przepływa przez filtr nawilżający, który jest zanurzony w wodzie. W ten sposób absorbuje wodę i następnie jest wydmuchiwane do otoczenia. Ewaporacja – bo tak nazywa się ten proces – jest uznawana za najzdrowszą metodę nawilżania powietrza. Dlaczego? Generuje niskie ryzyko zbyt dużego nawilżenia powyżej 60%, ponieważ gdy wilgotność w pomieszczeniu osiągnie ten poziom, powietrze, które trafia do urządzenia, słabiej absorbuje wodę – tak działa natura. Nawilżacze ewaporacyjne są przy okazji energooszczędne i częściowo oczyszczają powietrze z kurzu oraz pyłów. Minusem może cena – wyższa niż w przypadku innych rodzajów nawilżaczy.

 

Nawilżacz ewaporacyjny SMARTMI Evaporative Humidifier

 

  • Nawilżacze ultradźwiękowe

Są bardzo popularne na rynku, głównie ze względu na atrakcyjne ceny, niski pobór prądu oraz szereg udogodnień, takich jak wbudowany higrostat czy wskaźnik braku wody. Niestety, nawilżacze ultradźwiękowe nie są odpowiednie dla wszystkich. Dźwięki, które generują, są nieprzyjemne dla zwierząt domowych. Co więcej, dla własnego bezpieczeństwa należy używać wody destylowanej. Dlaczego? Ultradźwiękowe nawilżacze działają w ten sposób, że mechanicznie rozbijają wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Niestety przy okazji robią to samo ze wszystkim tym, co znajduje się w wodzie kranowej. W efekcie powstaje szkodliwy tzw. biały pył, którym oddychamy. Jednak nie da się ukryć, że ten typ nawilżaczy jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o cichą pracę.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy CLEAN AIR OPTIMA CA-606

 

  • Nawilżacze parowe

To najtańsze urządzenia na rynku. Są wyposażone w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia. W efekcie powstaje gorąca para wodna. Z powodu ryzyka poparzenia takim nawilżaczem i samą parą, trzeba zachować szczególne względy bezpieczeństwa podczas pracy urządzenia, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu znajdują się dzieci. Plusem jest higiena, ponieważ we wrzącej wodzie ginie część bakterii i drobnoustrojów. W niektórych nawilżaczach tego typu możliwe jest stosowanie olejków zapachowych. Niestety parowe nawilżacze powietrza pobierają dużo prądu, a to znacząco przekłada się na wysokość rachunków.

 

Nawilżacz powietrza ISO TRADE biały

 


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z naszymi artykułami:


Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych, kupując do domu nawilżacz powietrza.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock