W dzisiejszych czasach leczenie większości infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych jest wspomagane lekami podawanymi przy pomocy inhalatora. To urządzenie, powszechnie nazywane również nebulizatorem, wykorzystuje sprężone powietrze, które rozbija lek w postaci płynnej na malutkie cząsteczki. Podczas inhalacji wdychamy je w postaci zimnej mgiełki. W ten sposób lek wędruje do nosa, oskrzeli i/lub płuc. Aby taka terapia była skuteczna, trzeba nie tylko wybrać sprzęt o jak najlepszych parametrach, ale także zwrócić uwagę na dobór końcówki. W zestawach najczęściej znajduje się końcówka do nosa, ustnik, mniejsza maska dla dzieci i większa dla dorosłych, obejmująca nos i usta.


Warto wiedzieć

Nebulizator jest częścią inhalatora – to końcówka, do której wlewa się lek. Inhalator można nazywać nebulizatorem, ale nigdy odwrotnie.


Zdecydowanie najlepszym wyborem jest korzystanie z ustnika zamiast maseczki. W ten sposób więcej leku dotrze bezpośrednio do dróg oddechowych, a nie uleci w powietrze, jak w przypadku niedokładnie dociśniętej do twarzy maski.

 

Inhalator z nebulizatorem Rhino

 

Jaki inhalator dla dzieci, a jaki dla dorosłych?

Po względem parametrów nie istnieją oddzielne urządzenia dla dzieci i osób starszych. Dobry inhalator dla dorosłych będzie tak samo skuteczny dla najmłodszych, również dla niemowląt. Różnić może się jedynie wyglądem. Niektóre urządzenia z myślą o maluchach są kolorowe albo mają ciekawy kształt, np. uroczego zwierzątka.

Jednak najważniejsze to wybrać inhalator o jak najlepszych parametrach i z odpowiednim osprzętem. Jeśli z jednego urządzenia będzie korzystać więcej niż jedna osoba w domu, bez względu na wiek, ważne jest, aby w zestawie znajdowały się oddzielne końcówki, np. 2 maseczki albo pojemniki przeznaczone do wlewania leków. Dzięki temu nie będzie konieczne sterylizowanie akcesoriów po każdym użyciu, co i tak nie zawsze jest skuteczne w 100%, zwłaszcza w warunkach domowych.

Warto pamiętać, że dzieci poniżej 3. roku życia powinny korzystać z maseczki podczas inhalacji. To najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób podania leku takim maluchom. Jednak w przypadku starszych dzieci warto przejść na ustnik, ze względu na większą skuteczność inhalacji z jego użyciem.

 

Intec Inhalator tłokowy

 

Kiedy konieczne jest sięgnięcie po inhalator?

Po inhalator sięgamy zawsze wtedy, kiedy pojawiają się problemy z układem oddechowym, m.in.:

  • katar,
  • zatkany nos,
  • kaszel,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • astma,
  • alergia,
  • sezonowe infekcje układu oddechowego,
  • przewlekłe choroby górnych i dolnych dróg oddechowych.

Pamiętaj, że wyłącznie specjalista decyduje o zastosowaniu leków do inhalacji, np. sterydów czy leków wykrztuśnych. Na własną rękę można wspomagać się inhalacjami wykonywanymi przy użyciu neutralnych roztworów, jak sól fizjologiczna.

 

Zestaw 2 Maski, nebulizator, wężyk FLAEM

 

Co daje korzystanie z inhalatora?

Podawanie leków za pomocą inhalatora jest niezwykle skuteczne. Pod warunkiem, że robi się to w odpowiedni sposób, tzn. właściwie używa sprzętu i dołączonych do niego końcówek oraz stosuje leki zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki inhalacjom szybciej można zwalczyć choroby układu oddechowego, ponieważ cząsteczki leku za pośrednictwem zimnej mgiełki docierają głębiej do płuc czy oskrzeli. Po zabiegu, przez ok. pół godziny, można spodziewać się nasilonego kaszlu i/lub kataru, ale to dobry objaw, który ułatwia pozbycie się wydzieliny, a tym samym oczyszczenie górnych i dolnych dróg oddechowych.  

Inhalacji wykonywanych przy pomocy współczesnych sprzętów nie należy mylić z dawnymi inhalacjami parowymi. W tym drugim przypadku do leczenia wykorzystywano gorącą parę. Jednak jej skuteczność była mniejsza. Po pierwsze, cząsteczki pary wodnej są większe niż mgiełki, więc lek nie ma szansy dotrzeć głęboko do płuc. Po drugie, wysoka temperatura niszczy cząsteczki leków. Najlepszym wyborem jest więc nowoczesny inhalator, który wytwarza zimną mgiełkę.

 

Philips inhalator pneumatycznotłokowy

 

Rodzaje inhalatorów

Na rynku wyrobów medycznych jest mnóstwo inhalatorów. Który wybrać, by skutecznie pomagał pozbyć się choroby? Jaki jest dobry inhalator dla dorosłych i dzieci? Możliwości jest kilka.

  • Inhalator tłokowy

Inhalator tłokowy (nazywany też pneumatycznym, pneumatyczno-tłokowym lub kompresorowym), to klasyczny sprzęt, który obecnie uchodzi za najlepszy. Sprężarka elektryczna lub kompresor wytwarza sprężone powietrze, dzięki któremu lek podawany jest w formie zimnej mgiełki. Jego zaletą są przystępne ceny i bardzo duży wybór różnych modeli na rynku, a także dość szybka praca. Niestety inhalatory tłokowe są bardzo głośne, co często utrudnia wykonanie inhalacji np. u małych dzieci.

 

MicroLife inhalator tłokowy

 

  • Inhalator siateczkowy

Inhalatory siateczkowe (nazywane także nebulizatorami typu MESH lub membranowymi) to sprzęty nowej generacji. Mgiełka z cząsteczkami leku powstaje w momencie, gdy lek przechodzi przez wibrujące membrany (siateczki) z malutkimi oczkami. Ich zaletą jest bardzo cicha praca, niewielki rozmiar i waga (zwłaszcza w porównaniu do inhalatorów tłokowych), przerabiają w mgiełkę niemal cały wlany płyn, co nieczęsto się zdarza w przypadku innych rodzajów inhalatorów. Co ważne, rozbijają lek na cząsteczki o takim rozmiarze, że niemal całe lekarstwo ma szansę dotrzeć do płuc. Niestety te nowoczesne sprzęty mają też swoje wady: są drogie, czyszczenie siateczki jest czasochłonne, pracują wolo (nawet 2 razy dłużej niż inne inhalatory), nie można nimi inhalować wszystkiego, np. roztworów z kwasem hialuronowym, a jedynie płyny, których gęstość jest zbliżona do wody.

 

Inhalator siateczkowy AGU BABY

 

  • Inhalator ultradźwiękowy

Ten rodzaj inhalatora wykorzystuje fale ultradźwiękowe wytwarzane przez generator, które zamieniają płynną postać leku w mgiełkę. Cała inhalacja trwa dosyć krótko, co jest niewątpliwą zaletą. Plusem inhalatora ultradźwiękowego jest także cicha praca urządzenia oraz brak powstawania strat leku co oznacza, że praktycznie w całości płyn jest zamieniany na aerozol.

 

Inhalator ultradżwiękowy Beurer

 

  • Inhalator parowy

To najprostszy inhalator ze wszystkich dostępnych rodzajów. Do pojemnika wlewa się gorącą wodę z lekiem, ale para, którą wdycha pacjent, jest schładzana. Niestety, cały czas trzeba monitorować temperaturę wody w zbiorniku, ponieważ w zbyt wysokiej wiele leków traci swoje właściwości.

 

Inhalator parowy Nawil

 

Warto dobrze wybrać inhalator, ponieważ to inwestycja na długie lata, która w dodatku pomaga zadbać o zdrowie – nasze i naszych najbliższych.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock