Fantastyka dla dzieci dostaje ostatnio po nosie. W wielu metodach wychowawczych zalecane jest by dzieci w pierwszych latach życia miały kontakt wyłącznie z treściami realistycznymi, zarówno w warstwie tekstowej jak i wizualnej (ilustracje zastąpione zdjęciami). Czyli żadnych wróżek, krasnali, gadających zwierzątek itd. Z kolei książki fantastyczne dla młodzieży bywają skreślane przez rodziców z powodów ryzykownych – ich zdaniem –  treści: wierzeń, czarów, mitycznych postaci itd. Przez to mali i więksi czytelnicy są pozbawiani ogromnej części dziedzictwa kulturowego ludzkości odnoszącego się choćby do baśni, legend, przekazów ludowych, mitów, ale też fantazji o przyszłości i najnowszych technologiach.

Tymczasem żaden z gatunków literackich nie niesie tylu korzyści czytelnikowi, co fantastyka! To właśnie fantastyka opiera się na spektakularnej walce dobra ze złem. W żadnym innym gatunku, motyw ten nie jest tak nadrzędny dla pozostałych treści. To na kartach książek fantasy i science fiction mamy najbardziej zaangażowanych bohaterów. To tu przemierzamy najwymyślniejsze uniwersa. Co ciekawe każda książka fantastyczna (także ta dla dzieci) jest o prawdzie, odwadze, przemianie, pracy nad sobą, pokonywaniu słabości, wadze miłości czy przyjaźni. Przypomnijmy sobie klasykę, serię o Narni czy „Niekończącą się opowieść”.

Dziecko czytające fantastykę nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też ćwiczy empatię, uczy się przekraczać granice kreacji, poznaje alternatywne modele światów i istot, rozbudzając w sobie ciekawość i tolerancję. No i przede wszystkim wspaniale się bawi i tym samym rozpala w sobie miłość do czytania.

Najlepsze książki fantastyczne dla dzieci

  • „Smoki na zamku Ukruszon”

Wczesne opowiadania mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta – dla dorosłych i dla dzieci! Jest tu wszystko, co być powinno: smoki, spiczaste czapki, podróże przez dywan i autobus z wyjątkowymi właściwościami. A wszystko to w formie krótkich opowiadań – formie idealnej dla mniej cierpliwych czytelników.

 

Książka  Smoki na zamku Ukruszon

 

  • „Baśniobór”

Czołowa seria współczesnej klasyki fantastyki dla dzieci i nastolatków Gdyby została zekranizowana, pewnie dorównałaby popularnością Harry’emu Potterowi. Oto niesforny brat i obowiązkowa siostra wyruszają w dłuższe odwiedziny do dziadków opiekujących się rezerwatem. Tyle że rezerwat okazuje się być domem magicznych istot, w którym to niedługo odbędzie się wyjątkowo niebezpieczna noc.

 

Książka Baśniobór

 

  • „Malamander”

Nic tak nie rozbudza wyobraźni jak fantastyczne stworzenia zamieszkujące morskie, nie do końca zbadane, głębiny. Legenda mówi, że malamander to potwór, którego jaja spełniają marzenia. Kiedy osierocony Herbert zajmujący się rzeczami znalezionymi spotyka Violet, która swoich rodziców straciła kilkanaście lat temu, zaczyna się niezwykła przygoda. Szybka akcja, tajemnica i dobre ilustracje spodobają się szczególnie młodszym nastolatkom.

 

Książka Malmander

 

  • Seria „Złodziej Pioruna. Percy Jackson”

Rick Riordan zrobił rzecz genialną: odpowiedział na pytanie, co stało się z mitologicznymi bogami? Zniknęli, czy może nadal wpływają na nasze losy, kłócą się, konkurują i miewają dzieci ze śmiertelnikami? Bohater serii, Percy Jackson, dość niespodziewanie dowiaduje się, że jest dzieckiem boga i śmiertelniczki. I że bycie nastoletnim herosem w dzisiejszym świecie wcale nie jest takie łatwe. Za to czytelnik świetnie się bawi i jeszcze poznaje mitologię. Wspaniała książka fantastyczna dla dzieci.

 

Książka Percy Jackson

 

  • „Silver. Trylogia snów”

Czy jesteśmy w stanie połączyć świat sennych marzeń i realnych doświadczeń? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć bohaterka tej trzytomowej serii. Oliwia z powodu rozpadu rodziny przeprowadza się z siostrą do Londynu. Tu doświadcza coraz intensywniejszych snów, w których – co ciekawe – spotyka chłopców ze swojej nowej szkoły. Tyle że to, co wydarza się w snach, przenika do prawdziwego życia. Nastolatki uwielbiają „Silver” za mieszankę magii i romansu.

 

Książka Silver Trylogia Snów

 

  • „Trylogia czasu”

Książka fantastyczna dla wielbicieli podróży w czasie. Co by było, gdyby za wycieczki do innych lat nie odpowiadały wehikuły, tylko…  geny? Szesnastoletnia Gwen w dość nietypowych okolicznościach przenosi się o 100 lat do przeszłości. To nie jest jedyna niespodzianka, bo okazuje się, że takich podróżników jak ona jest więcej. Umiejętność skakania z przeszłości w przyszłość dość mocno komplikuje życie uczuciowe nastolatki. 

  • „Zwiadowcy”

Głównym bohaterem tej książki fantastycznej dla dzieci jest piętnastoletni Will, który wraz z kilkoma wychowankami sierocińca, dorasta w cieniu zamku Redmont. Will jest więc biedny, niski i niezbyt obiecujący. Wszystko zaczyna się zmieniać w Dniu Wyboru, który decyduje o przyszłej profesji i miejscu życia każdego nastolatka. Gdzie trafi Will, który nawet w swoich oczach nie nadaje się do niczego?

 

Książka Zwiadowcy

 

  • „Strażnicy Cytadeli. Księga Axlin”

Cudownie wiedźmińska fantastyka dla starszych nastolatków. Świat składa się z niewielkich ludzkich osad i ogromnych przestrzeni zamieszkałych przez niezliczone gatunki drapieżnych potworów. Utykająca na jedną nogę Axlin wydaje się ostatnią osobą, która może wyruszyć ze swojej osady i stworzyć niezwykłą księgę – atlas opisujący groźne istoty wraz ze sposobami, jak sobie z nimi radzić. Jedna z najlepszych serii młodzieżowych ostatniej dekady.

 

Książka Strażnicy cytadeli

 

  • „Igrzyska śmierci”

Pozycja dla starszych nastolatków, zahaczająca już o young adult. Na tym etapie stała się już klasykiem młodzieżowej fantastyki, który warto poznać. W nieokreślonej przyszłości ludzkość jest z jednej strony niezwykle zaawansowana technicznie, z drugiej żyje w biedzie i zacofaniu. Raz do roku każdy z dystryktów musi wystawić dwoje młodych ludzi do pojedynku, w którym z 24 osób przeżyje tylko jedna. Gdy młodsza siostra 16-letniej Katnis Everdeen zostaje wylosowana do wzięcia udziału w rozhrywkach, Katnis zgłasza się na ochotniczkę zamiast niej.

 

Książka Igrzyska śmierci

 

  • „Lustrzanna”

Ambitne fantasy przygodowe w oryginalnym, cyberpunkowym klimacie pokazuje, jak różnorodna może być fantastyka. Ofelia potrafi przechodzić przez lustra i czytać historię przedmiotów przez dotykanie ich. Wiedzie spokojne życie zanim nie zostanie zaręczona z Thornem, zimnym, emocjonalnie niedostępnym mieszkańcem odległej arki. Thorn potrzebuje talentów dziewczyny, więc rodzina odsyła ją do narzeczonego. Niesamowita fabuła, oszałamiająco skonstruowany świat. Kupujcie starszym nastolatkom i koniecznie czytajcie sami.

 

Książka lustrzana

 

A wy jakie książki fantastyczne dla dzieci i młodzieży cenicie najbardziej? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com