Cykl „Wiedźmy z Salem”, P.C. Cast, Kristin Cast

Zacznijmy od świeżynki na rodzimym rynku wydawniczym – „Wiedźmy z Salem” to idealna propozycja dla wszystkich czytelników i czytelniczek, których pociągają horrory i zjawiska paranormalne. Historia opowiada o prawdziwych czarownicach z Salem, które od wieków bronią magicznego miejsca mocy, znajdującego się w pobliżu sennego miasteczka Goodeville w stanie Illinois. Jednak gdy Mag i Hunter, nastoletnie wiedźmy, są przygotowane do przejęcia tego obowiązku, zaklęcie pieczętujące Pięć Bram Podziemia zaczyna słabnąć. A to oznacza zagrożenie ze strony demonów wdzierających się powoli do naszego świata. Siostry będą musiały nie tylko pokonać upiorne zagrożenie, ale też zmierzyć się ze wszystkimi trudami bycia nastolatką.

„Wiedźmi czar” – pierwszy tom serii – okazał się prawdziwym międzynarodowym hitem, znalazł się nawet wśród bestsellerów New York Timesa. P.C. Cast i Kristin Cast umiejętnie łączą nadnaturalne tematy z prozą nastoletniego życia w sennym miasteczku. Jedno jest pewne – jeżeli podobał wam się serial „Sabrina”, na pewno „Wiedźmy z Salem” również spełnią wasze oczekiwania.  

 

Wiedźmy z salem

„Cień i kość”, Leigh Bardugo

Cykl „Cień i kość” to bez wątpienia największy fenomen literatury młodzieżowej ostatnich lat. Seria Leigh Bardugo doczekała się już uwielbianej adaptacji serialowej i powoli zaczyna zajmować miejsce w popkulturze od lat okupowane przez „Igrzyska śmierci”. Historia Aliny Starkov, młodej żołnierki ruszającej na wyprawę do Fałdy Cienia rozpala wyobraźnie czytelników i czytelniczek z całego świata. Skąd ta popularność?

Przede wszystkim Leigh Bardugo łączy tropy typowe dla literatury young adult z niecodziennym settingiem, który stanowi powiew świeżego powietrza dla gatunku. Świat w „Cieniu i kości” jest intrygujący i pełen tajemnic – widzimy w nim wpływy kultury Europy środkowowschodniej i powieści wojennych z początków XX wieku. To bardzo klasyczna w swojej formie opowieść o młodej bohaterce stworzonej do wielkich czynów, która musi dźwignąć ciężar odpowiedzialności i pokładanych w niej  oczekiwań. Do tego zapadający w pamięć bohaterowie oraz wartka, wciągająca akcja – i mamy przepis na sukces.

Fani prozy Leigh Bardugo nie muszą ograniczać się wyłącznie do cyklu "Cień i kość". Na rynku znajdziemy także inne serie od popularnej autorki young adult, np. dylogia Nikolai czy "Szóstka wron". 

 

Cień i kość książka

„Igrzyska śmierci”, Suzanne Collins

Mówiąc o fantastyce przeznaczonej dla młodszych czytelników, nie możemy pominąć jednej z najważniejszych dla gatunku serii, która powoli pretenduje do miana klasyka literatury dla młodzieży. Patrząc z perspektywy czasu trudno nie docenić wpływu, jaki „Igrzyska śmierci” miały na współczesną popkulturę. To w dużej mierze za sprawą dzieła Suzanne Collins literatura young adult zaczęła odchodzić od paranormalnych romansów spod znaku „Zmierzchu” i eksplorować zupełnie inne rejony gatukowe: od fantastyki, przez science-fiction, aż po horror.

I pomimo niemal 15 lat (!) od premiery pierwszego tomu, seria Suzanne Collins wcale się nie zestarzała. „Igrzyska śmierci” to wciąż świetnie napisana dystopia oraz komentarz społeczny dostosowany do potrzeb nastoletnich czytelników. No i całość po prostu świetnie się czyta, a przeżycia Katniss i jej ciągła walka o lepszy świat wywołają emocje nawet u największych gatunkowych sceptyków. Warto nadrobić, nawet jeżeli z książkami dla młodzieży mamy niewiele wspólnego i warto wracać po latach – to wciąż świetna lektura.

 

Igrzyska śmierci

„Saga Księżycowa”, Marissa Meyer

Marissa Meyer swoją „Sagą Księżycową” udowodniła, że można sięgnąć po utarte schematy fabularne znane od wieków i przetworzyć je w taki sposób, by uzyskać tytuł świeży, wciągający i intelektualnie ciekawy. „Saga Księżycowa” opiera się na stosunkowo prostym pomyśle: każdy kolejny tom z serii bazuje na innej popularnej baśni. „Cinder” stanowi retelling „Kopciuszka”,  „Scarlet” „Czerwonego Kapturka” itd.

Autorka bierze więc na warsztat koncept stary jak świat i umieszcza go futurystycznym, działającym na wyobraźnię świecie. Pożenienie bajkowych pomysłów ze światem science-fiction sprawdza się fantastycznie, a znane nam historie nabierają zupełnie innego wydźwięku. Intrygująca i niebanalna seria – prawdziwa perełka wśród współczesnego young adult.

Czytelnikom zainteresowanym nowymi wersjami starych baśni polecamy także książkę Ashley Poston „Geekerella”. W niej postać Kopciuszka zostaje umieszczona w świecie kultury nerdów, fandomów i konwentów.

 

Marissa Meyer saga

„Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, Rick Riordan

Kolejna seria, o której prawdopodobnie słyszeli także czytelnicy unikający na co dzień young adult – zapewne za sprawą popularnych adaptacji filmowych. Rick Riordan przeniósł cały panteon greckich bogów do Stanów Zjednoczonych XXI wieku. Jak to na Olimpie – nie brakuje tu romansów, mrocznych intryg, epickich bitew oraz walki o losy świata. A w środku tego wszystkiego mamy Percy’ego Jacksona – zwykłego nastolatka, który w dniu 12 urodzin dowiaduje się, że jest herosem, synem Posejdona.

Co wyróżnia serię o Percy’m Jacksonie wśród innych, podobnych dzieł? Niesamowity klimat przygody, który zostaje z nami aż do ostatniej strony. Nasz główny bohater musi stanąć przed niezwykłymi wyzwaniami, zetrzeć się z najpotężniejszymi bogami znanymi z mitologii, a my trzymamy za niego kciuki przez cały czas. To jedna z tych lektur, które czyta się w zawrotnym tempie i od razu chce sięgnąć po kolejny tom.

 

Percy Jackson książka


Zajrzyj też do naszych innych artykułów: 


„Zakon krańca świata”, Maja Lidia Kossakowska

Tym razem seria z polskiego poletka literackiego – i do tego taka, której nie utożsamiamy powszechnie z gatunkiem young adult. Jednak „Zakon krańca świata” to dla młodych czytelników świetny wstęp do odkrywania rodzimej literatury fantastycznej i dobry sposób przejścia z książek pisanych typowo dla nastolatek do nieco „poważniejszych” (ale wciąż rozrywkowych) tytułów.

Maja Lidia Kossakowska jest jedną z najważniejszych autorek polskiej fantastyki, a dużą popularność przyniósł jej cykl o Zastępach Anielskich. W „Zakonie krańca świata” pisarka wraca do tematów rodem z zaświatów. Owiedzamy Raj, do którego trafiają wyznawcy dwunastu religii i śledzimy losy Larsa Bergersona, Grabieżcy wędrującego między światami. Szybko okazuje się, że nasz bohater zdążył zrobić sobie mnóstwo potężnych wrogów, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć.

„Zakon krańca świata” nie zawodzi – to inteligentna, mocna i świetnie przemyślana fantastyka, która spodoba się nie tylko fanom gatunku.

 

„Zakon Krańca Świata” tom 1 produkt cyfrowy Maja Lidia Kossakowska

 

„Zwiadowcy”, John Flanagan

Olbrzymia seria młodzieżowej fantastyki, która z każdym kolejnym tomem przyciąga do siebie zastępy miłośników klasycznego fantasy. John Flanagan jest prawdziwym tytanem pracy – „Zwiadowcy” obecnie liczą sobie już 15 tomów (nie licząc prequeli), a autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Swój sukces „Zwiadowcy” zawdzięczają umiejętnemu łączeniu przez Flanagana elementów typowych dla literatury przygodowej z young adult. Przez kolejne tomy poznajemy historię młodego Willa, który dołącza do Korpusu Zwiadowców i musi znaleźć swoje miejsce w targanym wojnami i tajemnicami świecie. Jako czytelnicy obserwujemy dojrzewanie bohatera, jego relacje z przyjaciółmi oraz próby, przed którymi musi stanąć. To podobna sytuacja, jak w „Harrym Potterze” J.K. Rowling – lubiane przez nas postacie rozwijają się z każdym kolejnym tomem cyklu, a my wciąż chcemy wiedzieć, co będzie dalej. A wszystko to w realiach fantastycznego średniowiecza, w którym znajomo poczują się zarówno fani Tolkiena, jak i papierowych gier RPG.

 

Zwiadowcy cykl

„Apollo i boskie próby”, Rick Riordan

Jeżeli opowieść o Percy’m Jacksonie przypadła wam do gustu, koniecznie sięgnijcie po inną serię Ricka Riordana. W cyklu „Apollo i boskie próby” wracamy do znajomego settingu z olimpijskimi bogami działającymi we współczesnej Ameryce. Tym razem naszym protagonistą jest sam Apollo, który naraził się pozostałym bóstwom tak mocno, że został skazany na śmiertelność i wygnany na ziemie. Dla nieśmiertelnej istoty, która zdążyła popaść w konflikt z wieloma potężnymi wrogami, taka sytuacja to przepis na katastrofę. Apollo szuka więc pomocy u ziemskich herosów.

Wydawać by się mogło, że Rick Riordan zafunduje nam powtórkę ze znanej nam wcześniej historii – nic bardziej mylnego. Uczynienie głównym bohaterem nie odkrywającego świat Olimpu nastolatka, ale doświadczonego i zaprawionego w intrygach boga daje nam intrygujące odwrócenie perspektywy. Apollo jest wyrazisty, momentami nieznośny, a jednocześnie naprawdę jesteśmy ciekawi, jak potoczą się jego ziemskie losy. A jedno wiemy na pewno – nie będzie łatwo.

 

Apollo i boskie próby

„Kroniki drugiego kręgu”, Ewa Białołęcka

Fanom polskiej fantastyki pewnością nie trzeba przedstawiać Ewy Białołęckiej – dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza Zajdla przez lata udowodniła, że potrafi tworzyć jedne z najciekawszych i najbardziej nietuzinkowych powieści wśród rodzimych autorów fantasy. Jej cykl „Kroniki drugiego kręgu” to doskonała propozycja zarówno dla nastolatków, jak i weteranów fantastycznego fandomu.

W pierwszym tomie pt. „Naznaczeni błękitem” poznajemy młodego maga Kamyka – który zajmuje się Tkaniem Iluzji – oraz jego przyjaciela, smoka Pożeracza Chmur. To, co wyróżnia prozę Białołęckiej to niewykle bogata wyobraźnia autorki. Tutaj nie ma miejsca na gatunkowe sztampy, a sposób opowiadania np. o smokach wspaniale podkreśla magiczność i tajemniczość zarówno tych istot, jak i całego świata. Wyjątkowe doświadczenie dla wszystkich czytelników, którzy po fantastyce dla młodzieży oczekują czegoś więcej, niż tylko rozrywki na kilka wieczorów.

 

Ewa Białołęcka Kroniki drugiego kręgu

„Żniwiarz”, Paulina Hendel

Saga młodzieżowa z elementami horroru silnie inspirowana wiarą i demonologią słowiańską – „Żniwiarz” Pauliny Hendel to nietuzinkowy eksperyment, który zakończył się pełnym sukcesem. Poznajemy tu historię dwudziestoletniej Magdy, która na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia w tłumie rówieśników. Jednak w wolnym czasie młoda kobieta zajmuje się polowaniem na upiory, które straszyły naszych przodków. Poznaje też Mateusza, który dopiero wprowadził się do miasta i otwiera przed nim świat słowiańskich demonów.

„Żniwiarz” zachwyca swojską atmosferą powiązaną z nadnaturalnymi siłami, którym muszą stawić czoła bohaterowie. Kolejne rozdziały wywołują dreszczyk emocji, a odejście od typowych dla fantasy elementów, by eksplorować bardziej rodzime pomysły sprawia, że całość staje się po prostu wyjątkowo wciągająca. Warto dać szansę!

 

Żniwiarz

 

„Wojna makowa” – Rebecca F. Kuang

Motyw wchodzenia w dorosłość to w literaturze i nie tylko wątek eksploatowany z lubością. Liczni twórcy w swoich działach poruszają aspekt dojrzewania – relacjonując ten proces z niezwykłą dokładnością. Dokładnie tym szlakiem podążyła Rebecca F. Kuang. Jej debiutancka książka opowiada o losach Rin, która jest sierotą oraz osobą wykluczoną ze społeczeństwa ze względu na ubóstwo. Wir wydarzeń pcha ją ku lepszemu. Dziewczyna powoli pnie się w górę, wbrew przeciwnościom. Towarzyszy temu niestety element autodestrukcyjny – bohaterka podejmuje odważne, acz brzemienne w skutkach decyzje. Jak na powieść inicjacyjną sporo jest tu brutalności: Kuang portretuje wojnę w brzydki i przy okazji udany sposób.

 

„Wojna makowa” tom 1 Rebecca F. Kuang

 

„Niewidzialne życie Addie LaRue” – Victoria Schwab

Oto kolejny przykład dosyć klasycznie zbudowanej narracji, która prowadzi do już nieco mniej klasycznego rozwiązania. Bohaterka Shwab to młodziutka Francuzka, mierząca się z planami na przyszłość, których bynajmniej nie usnuła ona sama. Zrobili to za nią jej rodzice. Zdesperowana dziewczyna decyduje się na podpisanie paktu z diabłem. W zamian za dar nieśmiertelności sprytny Lucyfer odebrał jej możliwość zostania zapamiętaną oraz posiadania czegokolwiek i kogokolwiek na własność. Adeline postanawia zmierzyć się z takim losem.

 

 

„Niewidzialne życie Addie LaRue” Victoria Schwab

 

„Cud, Miód, Malina” – Aneta Jadowska

Antologia Jadowskiej jest niezwykle udaną formą opowieści. Na „Kronikę rodziny Koźlaków” składa się osiem opowiadań, każde z nich koncentruje się na innej postaci. Głównymi bohaterkami tekstów są czarownice z tytułowego klanu – to bardzo silne i barwne osobowości. „Cud, Miód, Malina” jest zatem o relacjach rodzinnych, sile kobiecości i nie tylko, odkrywaniu swoich magicznych zdolności. Co ciekawe opowiadania rozgrywają się w przeróżnych liniach czasowych – mamy dzięki temu okazję poznać poszczególne postaci na rozmaitych etapach życia.

 

 

„Cud, Miód, Malina” Aneta Jadowska

 

A jaka jest wasza ulubiona seria fantastyczna dla młodzieży? Dajcie znać w komentarzach. Więcej literackich polecajek znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.