Książki dla kobiet – lista proponowanych tytułów

  • „Akuszerki” Sabina Jakubowska

Pełna rozmachu powieść historyczna dla miłośników twórczości Ałbeny Grabowskiej czy Elżbiety Cherezińskiej. Hołd złożony akuszerkom i położnym pióra archeolożki i certyfikowanej douli. Pełna ciekawostek medycznych, pełna historii opowieść o dziewiętnastowiecznej akuszerce i jej życiowych doświadczeniach. Czytelnik odwiedza chłopskie chaty, pańskie domy, miejskie kamienice… Podgląda tamto życie, staje się na moment jego nieodłączną częścią. „Akuszerki” to piękna literatura piękna, kobieca saga o kobiecości i o kobietach. Zachwycająca, a nawet onieśmielająca przez cały ogrom wiedzy i szacunku, który przekazuje. Ekranizację szykuje sama Agnieszka Holland.
 

Książki dla kobiet akuszerki
 

  • „Trzynasta opowieść” Diane Setterfield

Gotycka opowieść o książkach, o pewnej rodzinie i jej dramatycznych losach, a także o siostrach i więzach silniejszych niż śmierć. Tajemnicza pisarka Vida Winter i sekretne dzieje jej rodu… Znajdziemy tutaj zakurzone korytarze, miłosne dramaty, a nawet pożar, który strawił całą posiadłość. Jednak najważniejsza jest… sama opowieść. Opowieść starej pisarki, której prawdziwa tożsamość, a tym samym przeszłość i dzieje życia, pozostają nieodkrytą zagadką, wielką niewiadomą, ukrytą skrzętnie między słowami. Książka dla kobiet pełna pasji, pełna zakazanej miłości, szaleństwa i mroku. Niezapomniana!
 

Książki dla kobiet trzynasta opowieść
 

  • „Córki Klanu Jeleni” Danielle Daniel

Poruszająca, wstrząsająca opowieść o wielkim konflikcie, największym poświęceniu, o kobietach, które musiały przetrwać. Siedemnastowieczne ziemie Kanady, Wojny Irokeskie i dzielne kobiety rdzennego plemienia Algonkinów, które gotowe są poświęcić swoją tożsamość, by ich dzieci mogły mieć przyszłość. Autorka, potomkini tamtych kobiet, oddaje im głos i zabiera nas w podróż w prawdziwe mroki historii. Tu nic nie jest czarne lub białe, Danielle Daniel bowiem ukazuje bardzo realistyczny i bardzo szczery obraz epoki, co sprawia, że „Córki Klanu Jeleni” są tym bardziej wstrząsającą i wartą uwagi lekturą.
 

książki dla kobiet córki klanu jeleni
 

  • „Życie Violette” Valérie Perrin

Warto zrobić sobie tę przyjemność i zanurzyć się w powieści Perrin, by samemu przekonać się, że zachwyty są w jej przypadku w pełni uzasadnione. To opowieść pełna życia, pełna ciepła, totalnie bezpretensjonalna o pewnej francuskiej konsjerżce cmentarza i jej osobistych sekretach. To także literacki (i jakże francuski w formie) hołd złożony życiu, codzienności, trwaniu. Wbrew wszystkiemu. Książka dla kobiet, która jest jak słońce w chwilach największej ciemności. Czuła i niezwykła, dotyka czytelnika swoją prostotą do samej głębi.
 

Książki dla kobiet Życie Violette
 

„W otchłani” Katarzyna Wolwowicz

Doskonały, diabelnie wciągający domestic thriller, jedna z tych lektur, które czytają się same. Historia szalonej wielkiej miłości i sekretów, które czyhają za rogiem. Autorka żongluje motywami przemocy psychicznej, uzależnienia, motywem gas lightingu i pozornie nieistotnych kłamstewek, które rozrastają się nie do opanowania. A ich konsekwencje ciągną się za bohaterami jak zjawy. Wisienką na torcie jest tu motyw śledztwa i zbrodni sprzed lat. Całość napisana leciuchno, przyjemnie, językiem żywym i codziennym. Nie da się odłożyć!
 

Książki dla kobiet w otchłani
 

  • „Mexican Gothic” Silvia Moreno-Garcia

Prawdziwie gotycka powieść grozy okrzyknięta najlepszym horrorem 2020 roku wg użytkowników Goodreads, pokochana również przez polskich czytelników. Meksykańskie odludzie, posiadłość zwana Wysokim Dworem, dziwaczny azyl pewnego angielskiego rodu. Wilgotny, ciemny i cichy. To w jego murach jego mieszkańcy kryją się przed światem i to w jego murach ukrywają swoją tajemnicę. I w te mury trafia młodziutka Noemi, która będzie musiała zawalczyć nie tylko o własne życie, nie tylko o swoją duszę, ale będzie musiała też uwolnić się z tego przeklętego miejsca.
 

Książki dla kobiet Mexican gothic
 

  • „Magiczna chwila” Kristin Hannah

Niezawodna mistrzyni powieści obyczajowych w mocnej i brutalnej opowieści o dzikim dziecku, małej społeczności i sekretach, jakie skrywa niezbadany las. Jej bohaterką jest niejaka psychiatra Julia Cates, która wraca do rodzinnego miasteczka, by tam stawić czoła niezwykłemu medycznemu przypadkowi i własnym demonom. Lektura emocjonalna, miejscami bolesna i przejmująca, o napięciu godnym najlepszych thrillerów. Czyta się z zapartym tchem, czasami wstrzymując oddech, czasami powstrzymując łzy. Świetna książka dla kobiet.
 

Magiczne chwila Kristin Hannah
 

  • „Powiedziała, że nie żałuje” Tommi Kinnunen

Wstrząsająca powieść historyczna o kobietach i wojnie. O kobietach wyklętych i przeklętych. Tych, które musiały powrócić, chociaż nikt już na nie nie czekał. To z jednej strony powieść historyczna, błysk przeszłości, ale wciąż o jakże aktualnym przesłaniu. O wojnie, która zawsze gdzieś jest, zawsze gdzieś się toczy, kiedyś daleko, teraz znów tak blisko. O kobietach, które są jej częścią. Perspektywa kobieca, bolesna, zaskakująca. Burzy komfort czytelnika. I dobrze.
 

Książki dla kobiet powiedziała, że nie żałuje
 

  • „Sroka” Elizabeth Day

Domestic thriller z twistem i z przesłaniem, jedna z tych lektur pozornie lekkich, które mogą jednak zmusić czytelnika do dłuższych rozmyślań. Historia znana jak świat: ona, on i TA TRZECIA, która musi wszystko zepsuć. Nic nie jest w tej powieści oczywiste, a autorka po mistrzowsku buduje pozory. Co więcej, korzysta z osobistych doświadczeń, wspomnień bólu i upokorzeń. To niby literatura gatunkowa, ale przede wszystkim opowieść o wielkiej tęsknocie, wielkiej potrzebie i równie wielkiej rozpaczy, która prowadzi do tych ostatecznych wyborów. I największych poświęceń.
 

Książki dla kobiet sroka
 

  • „Buntowniczki” Charlotte Gordon

Pierwsza taka podwójna biografia, kawał prawdziwej kobiecej historii (z ang. HERstory) i niezwykle inspirująca opowieść o życiu matki i córki, dwóch skandalistek swojej epoki: Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley, autorki „Frankensteina”. Kobiet, które nigdy się nie poznały. Obie pragnęły miłości i niezależności. Obie łamały zasady, by tworzyć swoje własne. Obie zaskakiwały i bulwersowały, bo potrafiły decydować o samych sobie w czasach, gdy było to nie do pomyślenia. Dwie buntowniczki o wolność, która płynęła w ich krwi i motywowała do tego, by przekraczać kolejne granice.
 

Książki dla kobiet buntowniczki
 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com