Dzieci rozwijają się w odmiennym tempie, a największe różnice między nimi widać zwłaszcza w pierwszych latach życia. Roczniaki to maluszki, które dopiero kilka miesięcy wcześniej opanowały trudną sztukę samodzielnego siedzenia bez oparcia, choć upadki w ich wykonaniu wciąż mogą często się zdarzać. W związku z tym bardzo ważne jest, aby na tym etapie rozwoju zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas zabaw. W przypadku sanek nie bez znaczenia jest ich konstrukcja, zapewniająca wygodę w czasie jazdy, wysoka jakość i rozwiązania, które zwiększają nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu nie przykładało się dużej wagi do rodzaju sanek, o tyle dzisiaj oferta jest na tyle szeroka, że warto wybrać najlepsze sanki dla małego dziecka.  

Czym kierować się przy wyborze sanek dla rocznego dziecka?

Bezpieczeństwo, wygoda i jakość – te trzy hasła powinny przyświecać ci podczas poszukiwań sanek dla małego dziecka. Od dobrych materiałów oraz solidnego wykonania zależy to, czy będą wygodne, posłużą dłużej niż przez jeden sezon i przede wszystkim, czy zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa w trakcie przejażdżek. Warto też mieć na uwadze ich wygląd. Choć nie wpływa bezpośrednio na najważniejsze kwestie, to jednak miło jest otaczać się ładnymi rzeczami.

Sanki dla rocznego dziecka – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Bezpieczne sanki, czyli jakie? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa i to przede wszystkim nią warto kierować się przy wyborze sanek dla małego dziecka. Zwróć uwagę na to, czy sanki są wyposażone w elementy, wspierające pozycję siedzącą, jak oparcie oraz pasy. Warto przy tym zaznaczyć, że aby maluch mógł bezpiecznie korzystać z sanek, musi już samodzielnie siedzieć. Pasy nie dość, że przytrzymają dziecko w jednej pozycji, zapobiegając osuwaniu się malucha, to dodatkowo uchronią je przed spadnięciem. Dużym plusem są też zaokrąglone krawędzie i brak jakichkolwiek wystających ostrych elementów. W kwestii bezpieczeństwa zwróć również uwagę na rozstaw płóz – im będzie szerszy, tym sanki będą stabilniejsze i mniej wywrotne. Nie zapominaj o certyfikatach! W dzisiejszych czasach nie powinny to być tylko puste deklaracje, ale faktyczne potwierdzenie wysokiej jakości i bezpieczeństwa.


Certyfikaty, na które warto zwrócić uwagę:

 • CE – wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej;
 • TUV – niemiecki certyfikat bezpieczeństwa;
 • Oeko-Tex – certyfikat świadczący o wysokiej jakości tekstyliów (śpiworek, miękkie siedzisko itp.).

W przypadku rzeczy przeznaczonych dla dzieci jest to szczególnie ważne, by wybierać certyfikowane produkty.

Sanki dla małego dziecka – komfort i funkcjonalność

Aby zimowe zabawy były jak najprzyjemniejsze, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność sanek, która idzie w parze z wygodą podczas jazdy. Dzisiejsze modele znacząco różnią się od dawnych drewnianych czy metalowych konstrukcji, które charakteryzował absolutny minimalizm. Świetnym rozwiązaniem są miękkie siedziska. Owszem, można pod pupę dziecka podłożyć kocyk, ale trzeba mieć na uwadze, że może się zsuwać i łatwo go zgubić. Duży komfort zapewnia też dobrze wyprofilowane oparcie. Te najwygodniejsze są mocno zabudowane, wyglądem przypominają foteliki. Podczas naprawdę mroźnych zim i dłuższych spacerów sprawdzą się specjalne śpiworki. Przydatne są też akcesoria zwiększające komfort malucha jak podnóżki, osłony przed wiatrem czy daszki przeciwsłoneczne. Natomiast z myślą o dorosłych powstały sanki z wygodnym drążkiem lub pchaczem zamiast sznurka.

Jakie sanki dla rocznego dziecka – materiały i trwałość

Dobrej jakości materiały przekładają się na większą trwałość sanek. Co masz do wyboru?

 • Sanki drewniane – najlepsze będzie lite drewno bukowe lub dębowe, które odznacza się większą twardością i odpornością na zniszczenia. Drewno sosnowe, choć bardzo popularne, jest miękkie i łatwo ulega uszkodzeniom. Zwróć uwagę, by drewniane sanki dla małych dzieci posiadały certyfikat FSC, który oznacza, że producent stosuje się do Dobrej Praktyki Leśnej.
 • Sanki metalowe – to chyba najtrwalszy materiał na sanki, ale trzeba zwrócić uwagę, by metal był pokryty preparatem antykorozyjnym. Metalowe sanki powinny być solidne, ale jednocześnie dość lekkie.
 • Sanki plastikowe – jeśli zdecydujesz się na plastikowe sanki dla małego dziecka, wybieraj tworzywo o najwyższej gęstości, czyli oznaczone symbolem HDPE oraz odporne na bardzo niskie temperatury.

Przechowywanie i konserwacja sanek

O sanki trzeba dbać tak samo, jak o każdy inny pojazd. Odpowiednie przechowywanie ich oraz konserwacja, zarówno w trakcie trwania sezonu, jak i po jego zakończeniu, sprawią, że sanki posłużą dłużej i będą świetnie wyglądać.

 • Przechowywanie sanek

Aby wydłużyć żywotność sanek, trzymaj je w suchym miejscu, przez cały rok, nie tylko zimą. Może to być piwnica, garaż, strych czy ogrodowa szopka. Zwróć tylko uwagę, by nie były to miejsca wilgotne.

 • Konserwacja sanek

Warto po każdym korzystaniu z sanek wytrzeć je suchą szmatką i usunąć większe zabrudzenia. Czasem przyda się do tego woda z mydłem. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie metalowych części przed rdzą. W tym celu spryskuj je specjalnym preparatem w sprayu o działaniu antykorozyjnym. Po zakończonym sezonie warto przeszlifować drewniane sanki i pomalować je impregnatem. Dzięki temu będą chronione przed wilgocią oraz gotowe na kolejne zimowe szaleństwa. Drewniane sanki dobrze jest też od czasu do czasu przeszlifować w trakcie sezonu, aby usunąć pojawiające się drzazgi.

 • Ostrzenie płóz

Z czasem płozy tępią się i pojawiają się na nich wgniecenia, a to może znacznie pogorszyć jakość jazdy. Aby do tego nie dochodziło, wystarczy raz na jakiś czas je przeszlifować. Można to zrobić samodzielnie, używając szlifierki albo papieru ściernego lub poprosić o pomoc specjalistę w sklepie z zimowymi akcesoriami i pojazdami.

Rodzaje sanek dla małego dziecka

Dawniej wybór był prostszy, bo na rynku dostępne były wyłącznie drewniane lub metalowe sanki. Nawet proste oparcia dopiero z czasem stały się popularne. Dziś oferta sanek dla małych dzieci jest znacznie bogatsza. Jaki model będzie najlepszy?

 • Tradycyjne drewniane sanki z oparciem

Zaleta drewnianych sanek jest stosunkowo niska cena oraz lekka i solidna konstrukcja – sanki z litego drewna bukowego lub dębowego mogą służyć przez długie lata. Warunkiem jest jednak odpowiednia konserwacja. W przypadku drewnianych sanek konieczna będzie dobra ochrona przed wilgocią, szlifowanie i impregnacja drewna po sezonie. Ilość koniecznych do wykonania zabiegów może być dla niektórych osób pewnym minusem.

 

Sanki drewniane z oparciem i śpiworkiem

 

 • Sanki rosnące z dzieckiem

Takie modele posłużą dziecku przez wiele lat. To możliwe dzięki demontowanym elementom, które nie będą potrzebne, gdy maluch podrośnie. Zazwyczaj takie sanki są metalowe z drewnianym siedziskiem, na które można nałożyć śpiworek. Minusem może być dość wysoka cena.

 • Plastikowe sanki z oparciem

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych sanek dla rocznego dziecka są plastikowe sanki. Mają oparcie i są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Siedzisko jest wyprofilowane w taki sposób, żeby dziecku było jak najwygodniej podczas jazdy. Natomiast wadą takiego modelu może być sam materiał – kiepskiej jakości plastik łatwo pęka. Z kolei dużą zaletą jest łatwość konserwowania. Nie są wymagane specjalne zabiegi. Wystarczy wycierać je do sucha i usuwać większe zabrudzenia.

 

Sanki plastikowe Tatra Czerwone Z Siedziskiem

 

 • Sanki z pchaczem

Drążek do popychania, a nie ciągnięcia sanek, to wynalazek z myślą o dorosłych i ich komforcie podczas spaceru z dzieckiem. Popychanie jest bowiem dużo wygodniejsze niż ciągnięcie ich za sznurek. Wadą może być nieco wyższa cena takiego modelu.

 

Sanki z pchaczem

 

 • Sanki z zabudowanym siedziskiem

Niektórzy producenci idą o krok dalej i oferują sanki nie tylko z prostym, minimalistycznym oparciem, ale z siedziskiem, które wygląda jak minifotelik z materacykiem. Zaletą takiego rozwiązania jest wyjątkowa wygoda podczas jazdy, a także większe bezpieczeństwo. Ryzyko, że dziecko wypadnie z tak zabudowanego oparcia, jest minimalne. Miękki zagłówek i boczne ścianki pozwalają komfortowo się oprzeć, a przy okazji tworzą dodatkową barierę chroniącą przed chłodem. Minusem takich sanek jest wysoka cena.

 

Sanki z oparciem, materacykiem i podnóżkami

 

Sanki dla rocznego dziecka – design i estetyka

Dla miłośników prostych rozwiązań oraz minimalizmu idealne będą klasyczne drewniane sanki dla małego dziecka. Z nostalgią będzie można patrzeć na swoją pociechę siedzącą na nich i wspominać własne dzieciństwo. Z kolei dla każdego, kto lubi wyróżniać się w tłumie i stawia na coś ekstra, idealne będą designerskie kolorowe sanki dla małych dzieci. Z myślą o chłopcu można wybrać metalowe sanki w niebieskim odcieniu, a dla dziewczynki różowe. Czerwone sanki wpiszą się w klimat świąt Bożego Narodzenia. Bardziej nowoczesne modele mają sportowy charakter, uniwersalne kolory (najczęściej czarny ze srebrnymi elementami), praktyczne rozwiązania w postaci pchacza, podnóżka oraz dużego śpiworka dla dziecka. W dzisiejszych czasach każdy znajdzie idealne sanki, które wpiszą się w jego gust i spodobają maluchowi.

 

Śpiworek do sanek DYNAMIC BABY

 

Podsumowanie

Wybór sanek dla małego dziecka to zadanie, do którego warto dobrze się przygotować. Podsumowując, pamiętaj o tym, że:

 1. model sanek trzeba dopasować do wieku i umiejętności dziecka,
 2. pewne rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo oraz komfort malucha,
 3. sanki powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów,
 4. dodatkowe akcesoria nie są konieczne, ale mogą znacząco wpłynąć na wygodę dziecka podczas jazdy,
 5. właściwe przechowywanie i konserwacja sanek wydłuży ich żywotność.

Odpowiednie sanki dla rocznego dziecka to gwarancja bezpiecznej, radosnej zabawy na śniegu dla całej rodziny! To który model wybierasz?

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock