Odzież – niezbędne wyposażenie na wyjazd na narty

Zakładając, że naostrzone i przygotowane do sezonu narty oraz kompatybilne buty czekają już tylko na spakowanie, nadszedł czas, aby lista rzeczy na wyjazd w góry zimą została uzupełniona o odpowiednią odzież. Ze względu na ilość dostępnego asortymentu temat związany z tym, jak ubrać się na narty, zdaje się nie mieć końca, dlatego proponujemy do tej kwestii podejść metodycznie.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie ubioru na tzw. cebulkę, czyli założenie kilku cieńszych warstw odzieży zamiast jednej grubej. Taki sposób pozwala dynamicznie reagować na zmieniające się podczas aktywności warunki na stoku, a co się z tym wiąże, również zachowanie optymalnego komfortu cieplnego. Aby jeszcze bardziej uprościć tę metodę, odzież, jaką warto ze sobą zabrać, możemy podzielić na trzy grupy: bieliznę, warstwę docieplenia oraz warstwę ochronną (zewnętrzną).

  • Bielizna

Bielizna, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, powinna być wykonana z materiałów termoaktywnych, skutecznie odprowadzających wilgoć oraz nadmiar ciepła na zewnątrz ubrania. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ począwszy od bielizny termicznej, na kurtce czy spodniach kończąc, każda kolejna warstwa ma zapewniać odpowiednią oddychalność oraz utrzymanie wilgoci z dala od ciała. Biorąc pod uwagę zmienne warunki atmosferyczne oraz względy praktyczne, na wyjazd na narty zdecydowanie warto zabrać ze sobą co najmniej dwa komplety bielizny termoaktywnej o różnej grubości. Pozwoli to dostosować ubiór do panującej na zewnątrz temperatury, a także przebrać się w suche ubrania na wypadek ewentualnego przemoczenia. Warto wspomnieć, że lubiana i praktyczna bawełniana bielizna, ze względu na swoje higroskopijne właściwości, nie sprawdzi się podczas tego typu aktywności.

 

Viking,Bielizna termoaktywna męska, Dante, czarny, rozmiar L

 

  • Skarpety narciarskie

Zastanawiając się nad tym, co zabrać na narty, nie wolno nam zapomnieć o skarpetach narciarskich. Celowo podkreślamy, że powinny to być modele dedykowane dla narciarzy, ponieważ materiał, z jakiego zostały wykonane, ich grubość czy długość, zaprojektowano w taki sposób, aby zapewnić optymalny komfort na stoku. Tego typu modele nie tylko chronią przed chłodem, ale też minimalizują ryzyko otarć i ucisku wewnątrz buta. Warto nadmienić, że skarpety o standardowej długości będą nieodpowiednie do jazdy w butach narciarskich.

 

Damskie skarpety narciarskie HI-TEC Lady Acaro, czarny, r. 39/42

 

  • Polar/bluza

Drugą grupę ubrań stanowi warstwa docieplająca. To rodzaj odzieży zakładany bezpośrednio na bieliznę termoaktywną, której zadaniem jest zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego. Mogą to być wszelkiego rodzaju bluzy czy polary, dzięki którym, nawet podczas jazdy w skrajnie niskich temperaturach będzie nam ciepło. Komponując listę rzeczy na wyjazd na narty, należy jednak pamiętać, że elementy ubrań wchodzących w skład warstwy docieplającej również muszą być wykonane z materiałów technicznych, skutecznie odprowadzających nadmiar wilgoci na zewnątrz ubrania. Wszelkiego rodzaju bluzy z bawełny czy podobnych materiałów sprawią, że szybko się spocimy, w następstwie czego ryzyko wychłodzenia na stoku znacznie wzrośnie.

 

Bluza sportowa Narciarska Męska Rossignol Classique Clim Szary

 

O czym nie można zapomnieć, pakując się na wyjazd na narty? O kurtce i spodniach narciarskich. Bez tych elementów komfortowe szusowanie po stoku jest praktycznie niemożliwe. Właściwości, jakimi charakteryzuje się większość dostępnych na rynku modeli, umożliwiają wielogodzinną aktywność nawet w niesprzyjających warunkach. Kurtka narciarska i spodnie to warstwy bezpośrednio chroniące nas przed wiatrem, śniegiem czy mrozem, dlatego warto zadbać, aby zabrane przez nas modele cechowały możliwie najlepsze parametry, jeśli chodzi o wodoodporność, wiatroszczelność i oddychalność. Dzięki temu nie przemokniemy w wyniku częstego kontaktu ze śniegiem, a nadmiar skondensowanej pod ubraniem pary wodnej zostanie skutecznie odprowadzony na zewnątrz ubrania.

Spodnie damskie Roxy Diversion narciarskie-XL
Spodnie damskie Roxy Diversion narciarskie-XL Inna marka
0/5
440,67 zł
Promocja
340,82 zł  najniższa cena

719,00 zł  cena regularna

Spodnie narciarskie damskie Spyder Winner GTX 193030  r.10-R
Spodnie narciarskie damskie Spyder Winner GTX 193030 r.10-R SPYDER
0/5
553,89 zł
Promocja
590,52 zł  najniższa cena

1439,00 zł  cena regularna

Spodnie damskie Roxy Summit narciarskie kombinezon-XL
Spodnie damskie Roxy Summit narciarskie kombinezon-XL Inna marka
0/5
662,67 zł
Promocja
512,52 zł  najniższa cena

1099,00 zł  cena regularna

Spodnie męskie narciarskie Protest Owens 4791900 r.L
Spodnie męskie narciarskie Protest Owens 4791900 r.L PROTEST
0/5
494,41 zł
Promocja
494,66 zł  najniższa cena

520,43 zł  cena regularna

Spodnie damskie Roxy Nadia Insulated Snow narciarskie-XS
Spodnie damskie Roxy Nadia Insulated Snow narciarskie-XS Inna marka
0/5
507,27 zł
Promocja
392,33 zł  najniższa cena

839,00 zł  cena regularna

Spodnie damskie Roxy Chloe Kim narciarskie-S
Spodnie damskie Roxy Chloe Kim narciarskie-S Inna marka
0/5
640,47 zł
Promocja
582,77 zł  najniższa cena

1049,00 zł  cena regularna

Spodnie damskie Roxy Rising High Shell Snow narciarskie -XS
Spodnie damskie Roxy Rising High Shell Snow narciarskie -XS Inna marka
0/5
573,87 zł
Promocja
443,84 zł  najniższa cena

939,00 zł  cena regularna

Spodnie damskie Roxy Chloe Kim narciarskie kombinezon-S
Spodnie damskie Roxy Chloe Kim narciarskie kombinezon-S Inna marka
0/5
795,87 zł
Promocja
615,54 zł  najniższa cena

1299,00 zł  cena regularna

Spodnie damskie Roxy Summit Bib narciarskie kombinezon-M
Spodnie damskie Roxy Summit Bib narciarskie kombinezon-M Inna marka
0/5
607,17 zł
Promocja
552,47 zł  najniższa cena

999,00 zł  cena regularna

Zdecydowanie lepiej wybierać modele z tzw. stretchem, którego elastyczność pozwala na pełną swobodę ruchów podczas jazdy. Udogodnienia w postaci podklejanych szwów, odpinanego pasa śniegowego, odpinanego kaptura, wywietrzników czy zaimplementowanego systemu zabezpieczenia lawinowego RECCO z pewnością będą miłymi dodatkami.

  • Rękawice narciarskie

Naszą listę odzieży, jaką trzeba zabrać na narty, zamykają rękawice narciarskie. Dobry model musi zapewniać pewny chwyt podczas jazdy z kijkami, a przede wszystkim utrzymywać komfort cieplny. Często się zdarza, że w trakcie zimowych aktywności outdoorowych część osób skarży się na stale marznące dłonie i stopy. W obu przypadkach warto rozważyć zakup skarpet i rękawiczek z podgrzewaniem lub założenie dodatkowej, cienkiej pary, uszytej z wełny merynosów. Dobrym rozwiązaniem może być również zastosowanie kremów rozgrzewających, które poprawiając krążenie, zapobiegają marznięciu dłoni i stóp.

 

Viking, Rękawice narciarskie, Kuruk 112161285, czarny, rozmiar 7

 

Co jeszcze zabrać na narty?

  • Kask narciarski i gogle

Uzupełniając listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą na wyjazd na narty, nie możemy pominąć dwóch bardzo ważnych elementów, jakimi są kask i gogle narciarskie. Chociaż na stokach spotkamy osoby, jeżdżące w zwykłych czapkach oraz okularach przeciwsłonecznych, polecamy dla własnego bezpieczeństwa i komfortu wybrać porządny kask narciarski, który zminimalizuje ryzyko urazu głowy podczas upadku. Kolejnymi zaletami prawidłowo dobranego kasku są: zapewnienie optymalnego komfortu cieplnego, ochrona przed wiatrem, śniegiem i nisko zwisającymi gałęziami.

Podobna sytuacja dotyczy gogli narciarskich. Jazda bez nich nie jest niemożliwa, jednak zdecydowanie lepiej będzie na szusować z nimi, bo zapewniają fizyczną ochronę oczu przed drobinkami śniegu czy lodu, a dodatkowo mają wbudowane filtry UV zabezpieczające wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. W przypadku przyciemnianych szkieł gogle pozwalają na komfortową jazdę w pełnym słońcu. Co więcej, z uwagi na ich budowę oraz wielkość, chronią wrażliwą skórę twarzy przed negatywnym działaniem mrozu i wiatru, tym samym nie ograniczając pola widzenia podczas jazdy.

 

Alpina, Gogle narciarskie, Alfa MM S3 7265832, czarny, rozmiar M40

 

  • Termos/kubek termiczny

Planując spędzenie wielu godzin na stoku nie można zapomnieć o jedzeniu i piciu. Jazda na nartach, tak jak każdy inny rodzaj aktywności, wymusza uzupełnianie płynów oraz kalorii. Zawsze trzeba mieć ze sobą termos lub kubek termiczny, a w nim kawę, herbatę czy inny ulubiony napój. Do tego dorzućmy kanapki oraz batony energetyczne.

 

Contigo, Kubek termiczny, West Loop, grafitowy, 470 ml

 

  • Dokumenty, telefon, powerbank i apteczka

Rozsądek podpowiada, żeby zawsze mieć ze sobą komplet dokumentów, telefon komórkowy z numerami alarmowymi oraz naładowany powerbank. Ta sama zasada dotyczy apteczki, w której powinny znaleźć się podstawowe leki, folia NRC, krem z filtrem czy plastry żelowe pozwalające na zabezpieczenie otartych piszczeli i kostek.

  • Dodatkowe wyposażenie

Oczywiście wszystkie te przedmioty zajmują dość sporo miejsca, dlatego nasza lista rzeczy na wyjazd w góry zimą powinna być uzupełniona o wygodny, wodoodporny plecak. Wybierając się na narty, warto również zabrać ze sobą suszarki do butów, które pozwolą zadbać o higienę obuwia, kasku czy rękawiczek, a także przyrząd do ostrzenia i smarowania nart, pozwalający na ich prawidłową konserwację.

 

Suszarka do butów z dezynfekcją UV-C BOOTS DRYER MT6506 Marka:Media-Tech

 

Powyższe propozycje to jedyne z najważniejszych, jakie trzeba zabrać na wyjazd na narty. Warto uzupełnić listę o dodatkowe rzeczy, dopasowane do swoich potrzeb, biorąc pod uwagę długość wypadu, warunki pogodowe i miejsce, do którego jedziemy. Co więcej, jeśli zaczniemy zastanawiać się, co zabrać na narty jadąc z dzieckiem, wówczas z oczywistych względów będzie ona znacznie dłuższa. Niezależnie od tego, zasady dotyczące warstwowego ubioru czy konieczności zakładania kasku z całą pewnością sprawdzą się w każdej sytuacji. Mamy nadzieję, że pomogliśmy wam rozwiać wątpliwości i ułatwiliśmy kompletowanie narciarskiego wyposażenia. Dobre przygotowanie przed wyjazdem na narty na pewno zaowocuje fajnie spędzonym czasem na stoku.

Więcej porad dotyczących narciarstwa znajdziesz w dziale Sporty zimowe.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock