Z uwagi na własne bezpieczeństwo warto jednak pamiętać, że górskie trasy mogą być równie piękne co niebezpieczne. Skuta lodem czy przysypana śniegiem nawierzchnia drastycznie pogarsza przyczepność obuwia podczas poruszania się w terenie. Nie ma znaczenia czy to podczas podejścia, czy w trakcie drogi w dół, każdorazowe poślizgnięcie się może mieć katastrofalne skutki. Dlatego, przed wyruszeniem na górskie szlaki warto zaopatrzyć się w sprzęt, który nie tylko poprawi komfort oraz wygodę marszu, ale przede wszystkim realnie podniesie poziom bezpieczeństwa.

Najpopularniejszymi rozwiązaniami, które ze względu na swoją skuteczność i funkcjonalność cieszą się dużym zaufaniem wśród turystów, są nakładki, raczki i raki na buty.

 

Artykuły do wspinaczki

 

Czym są raczki?

Raczki na buty to forma nakładek, których zadaniem jest zwiększenie przyczepności podczas poruszania się po śliskich nawierzchniach. Wyposażone w metalowe płytki zakończone ostrymi metalowymi zębami, podczas marszu dosłownie wgryzają się w podłoże, zapewniając stopie solidne podparcie. Ich konstrukcja składająca się z połączenia wcześniej wspomnianych metalowych płytek połączonych łańcuszkami oraz przytwierdzonymi do nich gumowymi elementami pozwala naciągnąć je dosłownie na każdy rodzaj turystycznego obuwia. Co ważne, w odróżnieniu od znacznie większych raków, będą pasowały również do niskiego typu butów.

Raczki zostały zaprojektowane z myślą o przemieszczaniu się po niższych partiach gór, gdzie szlaki i podejścia nie są tak wymagające, jak w górach wysokich. Doskonale sprawdzą się na lodzie oraz ubitym śniegu, natomiast podczas chodzenia w śnieżnym białym puchu, w zależności od modelu, mogą zalepiać się śniegiem. Decydując się na zakup raczków, warto wiedzieć, że chodzenie po kamieniach czy innym twardym podłożu nie wpłynie negatywnie na żywotność kolców.

 

Raczki traxion

 

W odróżnieniu od raków koszykowych, raczki na buty są znacznie lżejsze, mają inną konstrukcję oraz niższy profil. Ponadto, nie posiadają zębów atakujących, szczególnie przydatnych podczas stromych podejść. W zależności od modelu mogą być wykorzystywane także do celów sportowych.

Jakie raczki na buty wybrać?

Na rynku istnieje wiele modeli raczków na buty. Różnią się one od siebie nie tylko konstrukcją, ale również wielkością, wagą czy kolorem. Jednak niezależnie od tego, możemy je podzielić na kilka kategorii. Najpopularniejszymi z nich są raczki do biegania oraz raczki turystyczne.

Raczki biegowe z racji swojego przeznaczenia, są lekkie, a ich konstrukcja pozwala na założenie i komfortowe użytkowanie praktycznie z każdym typem obuwia. Raczki turystyczne natomiast, są nieco bardziej wytrzymałe, mają bardziej agresywny profil zębów, co z kolei wiąże się z lepszą przyczepnością na szlaku. Mając to na uwadze, decydując się na zakup konkretnego modelu, warto dobrać produkt, który został zaprojektowany z myślą o konkretnej aktywności.

Poza rodzajem raczków warto wiedzieć, że zdecydowana większość modeli powinna być dobierana odpowiednio do rozmiaru butów. Dotyczy to zarówno długości, jak i szerokości samych raczków. Wyjątkiem są tutaj raczki turystyczne EMPEAK Clasp, w których producent zdecydował się na zastosowanie tzw. rozmiaru uniwersalnego, gdzie z założenia powinien on pasować do zdecydowanej większości obuwia, niezależnie od jego rodzaju, kształtu czy długości. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że nałożone na obuwie raczki nie mogą wystawać poza obrys podeszwy buta.

 

Raczki springos

 

Ponadto, wspomniany model to wersja turystyczna o wystarczającej ilości zębów, które równie skutecznie sprawdzą się zarówno na podejściach, jak i na zejściach. Dużym udogodnieniem w tym przypadku jest również dołączony do zestawu pokrowiec, pozwalający w bezpieczny i komfortowy sposób przechowywać i transportować.

Stojąc przed dylematem zakupu raczków, zawsze należy mieć na uwadze, że jest to element wyposażenia realnie wpływający na poziom naszego bezpieczeństwa. Z tego względu, niezależnie od tego, czy zamierzamy wybrać się na krótką rodzinną wycieczkę, czy na dłuższą górską wyprawę, zawsze powinniśmy zaopatrzyć się odpowiedni model raczków. Ten niewielki wydatek może bowiem uchronić nas przed upadkiem i jego przykrymi konsekwencjami, a w skrajnych sytuacjach nawet ocalić życie.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock