Przeszywający chłód, wilgotne, klejące się do ciała ubrania przy jednoczesnym braku możliwości rozgrzania organizmu, to uczucia znajome większości osób, które w okresie jesienno-zimowym nie zaprzestają uprawiania aktywności na zewnątrz. Nie ma znaczenia czy jest to ulubiona dyscyplina sportu, czy bardziej statyczna i spokojna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu – jeżeli ubiór nie będzie dostosowany do aktualnie panującej na zewnątrz temperatury, wówczas wszechogarniający chłód dopadnie każdego. Jeśli już się tak stanie, to pojawiający się dyskomfort cieplny może być najmniejszym z problemów. Zbyt długie wystawianie się na działanie ujemnych temperatur może bowiem doprowadzić do wychłodzenia organizmu, które potrafi mieć bardzo poważne skutki.

Chcąc nieco przybliżyć i ułatwić wybór odpowiedniego modelu bielizny, postanowiliśmy przygotować zestawienie 5 kompletów, które w naszej ocenie są godne polecenia. Wszystkie opisywane poniżej produkty to asortyment dostępny w katalogu polskiej marki Viking. Wybór producenta nie był przypadkowy. Bazując na swoim ponad 25-letnim doświadczeniu w produkcji odzieży termicznej, będąc jednocześnie firmą, która swego czasu wspierała Polski Związek Narciarstwa, na przestrzeni lat udoskonalała swoje produkty, wypuszczając na rynek dopracowane i bardzo dobre jakościowo ubrania. Te zyskując na popularności, spotkały się z dużym zainteresowaniem.

 

bielizna termiczna

 

Marka Viking

Zagłębiając się w meandry powstania słowa „viking”, dotrze się do odnośników do staronordyjskiego oraz starogermańskiego języka, oraz do inskrypcji runicznych epoki wikingów. Niezależnie jednak od tego, dzisiejsze słowo „viking” większości osób kojarzy się nie tylko z wojownikami, którzy specjalizowali się w dalekich, morskich wyprawach, ale również z surowymi, mroźnymi warunkami, w jakich przyszło im żyć i funkcjonować.

Marka Viking natomiast, niejako tematycznie nawiązując do skandynawskiego klimatu, posiada szeroką gamę odzieży oraz akcesoriów niezbędnych do uprawiania zimowych aktywności outdoorowych. Są to zarówno czapki, rękawiczki czy koszulki, jak i kurtki, bluzy czy spodnie. W asortymencie producenta szczególnie warto zwrócić uwagę na szeroki wybór odzieży termicznej. Liczba dostępnych modeli oraz wariantów jest naprawdę imponująca. Marka Viking proponuje zarówno kompletne zestawy, jak i pojedyncze koszulki, spodnie czy szorty. Są to produkty skierowane zarówno do pań, jak i panów.

 

Zestaw Viking Etna czarno-różowy rozmiar M

 

Warto również wspomnieć o tym, co napędza twórców marki do dalszego działania. Udoskonalając już dostępne w sprzedaży produkty, jak też wypuszczając na rynek kolejne modele odzieży, jakością oraz dostępnością swoich ubrań chcą zapewnić klientom najwyższy z możliwych komfort użytkowania. Zakładając ubrania, które są lekkie, ciepłe i wygodne można skupić się na czerpaniu przyjemności z aktualnie uprawianej aktywności oraz możliwości obcowania z przyrodą. Zgodnie z myślą przewodnią twórców marki, Viking został powołany do życia w celu przywrócenia ludziom równowagi pomiędzy naturą a cywilizacją.

Natura jest właśnie jednym z czynników szczególnie bliskich ideologii marki. Wykorzystywane do produkcji materiały mają nie tylko zapewnić wysoką jakość produktu, jego funkcjonalność czy komfort użytkowania, ale również być przyjazne środowisku. Nawet podczas opracowywania innowacyjnych oraz nowoczesnych technologii, marka Viking zawsze przykłada uwagę do tego, aby nie miały negatywnego wpływu na środowisko. Z tego względu nieustannie poszukują proekologicznych rozwiązań, czego potwierdzeniem może być wypuszczenie na rynek linii odzieży bambusowej Bamboo Line, jak również Bamboo Line Merino Wool, która jest mieszanką włókna bambusowego z wełną merynosów.

 

bielizna termoaktywna

 

Bambus jako surowiec ma tę zaletę, że w odpowiednich warunkach potrafi przyrastać z prędkością około 5 cm na godzinę. Jego antybakteryjne właściwości, jak również możliwość wykorzystania jego przędzy, która jest delikatniejsza oraz charakteryzuje się dużo wyższą wentylacją i absorbcją wody niż bawełna, pozwala stworzyć niezwykle delikatny, funkcjonalny i biodegradowalny materiał. W połączeniu z wełną merino natomiast owe cechy zostają wzbogacone o właściwości termiczne, które są niezwykle istotne podczas wszelkiego rodzaju zimowych aktywności outdoorowych. Jeśli do tego dodamy fakt, że od 2009 roku Viking oficjalnie współpracuje z marką Gore-Tex®, wówczas funkcjonalność poszczególnych modeli dodatkowo wzrasta, co ma niebagatelne znaczenie dla nas, jako użytkowników.

 

bielizna viking do treningów

 

Odzież termiczna Viking – nasz wybór

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, aby ułatwić wybór i przybliżyć nieco charakterystykę poszczególnych modeli odzieży termicznej Viking, poniżej prezentujemy 5 wybranych przez nas modeli. Są to ubrania, które przyciągnęły naszą uwagę nie tylko ze względu na to, że sami jako zespół jesteśmy aktywni zimą, ale również, a może przede wszystkim, w oparciu o wybory naszych klientów.

 • Zestaw Viking Efer

Viking Efer to zestaw odzieży termoaktywnej skierowanej głównie do panów. Zarówno legginsy, jak i koszulka wchodzące w skład kompletu wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów zawierających bakteriostatyczne włókna Meryl Skinlife. Zastosowanie takiego rozwiązania minimalizuje ryzyko powstawania alergii, jak również chroni przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. Włókno Meryl Skinlife, niezależnie od intensywności czy poziomu aktywności, odpowiada bowiem za utrzymanie na skórze stałego poziomu bakterii, które są źródłem przykrego zapachu.

 

Zestaw Viking Efer 500/22/1744/08 czarny rozmiar L

 

Viking Efer jako termoaktywna odzież techniczna, nie tylko odpowiada za zachowanie optymalnej temperatury ciała, ale również gwarantuje doskonałe odprowadzenie wilgoci na zewnątrz ubrania, co ma niebagatelne znaczenie podczas uprawiania wszelkich aktywności na zewnątrz. Może być używana jako dodatkowa warstwa lub być stosowana jako samodzielna odzież. Jej bezszwowa konstrukcja, elastyczność czy fakt, że doskonale dopasowuje się do ciała, przekłada się nie tylko na komfort użytkowania, ale również na jej funkcjonalność. Przyczynia się do tego również konstrukcja bielizny, która została wzbogacona o umieszczone w newralgicznych miejscach elastyczne i przeciwpotowe wstawki.

Biorąc pod uwagę grubość materiału oraz stopień termoochrony, jaki jest w stanie zapewnić, w skali 5 punktowej, bieliźnie Viking Efer w obu tych kategoriach można przyznać po 3 punkty. Dzięki temu, jak również mając na uwadze elastyczność oraz komfort użytkowania, doskonale sprawdzi się ona podczas uprawiania sportów zimowych, jak również podczas innych aktywności.

 • Zestaw Viking Eiger

Viking Eiger to składający się z trzech elementów zestaw męskiej bielizny termoaktywnej. Wykonany z dzianiny, na którą składa się poliester (55%), poliamid (37%) oraz elastan (8%) z powodzeniem może być wykorzystywany jako tzw. base layer lub jako osobna odzież. Zarówno koszulka, legginsy jak i będące elementem kompletu bokserki, zostały zaprojektowane w taki sposób, aby przy jednoczesnym zachowaniu równowagi termicznej, zminimalizować ryzyko powstawania otarć oraz zwiększyć komfort użytkowania. Udało się to osiągnąć dzięki bezszwowej konstrukcji oraz właściwościom samej tkaniny, która nie tylko zapewnia optymalny komfort cieplny, ale również odpowiada za skuteczne odprowadzanie wilgoci. Nie bez znaczenia jest także elastyczność materiału, który dopasowując się do ciała, nie ogranicza swobody ruchów.

 

Zestaw Viking Eiger 500212080 czarny rozmiar M

 

Warto nadmienić, że pomimo różnej faktury materiału, zarówno umieszczone w newralgicznych miejscach elastyczne wstawki, jak i zastosowane paski przeciwpotowe odpowiadające za jeszcze skuteczniejsze odprowadzanie nadmiaru wilgoci, w żaden sposób nie odstają od klasycznego i stylowego designu bielizny. Według producenta stopień ochrony termicznej został określony na 3 z 5 punktów. Zgadzamy się z tą oceną, szczególnie biorąc pod uwagę grubość materiału. Poza tym, że w dotyku jest dość ciepły, delikatny i nieco śliski, to zdecydowanie da się wyczuć, że jest również wytrzymały.

Fakt, że bielizna termoaktywna Viking Eiger doskonale dopasowuje się do sylwetki użytkownika, jak również biorąc pod uwagę krój, którego zaletą m.in. jest wysoki stan spodni czy przylegająca do szyi stójka, sprawiają, że podczas noszenia odzież jest w stanie zapewnić optymalny komfort cieplny. Szczególnie dobrze powinna sprawdzić się przy wszelkiego rodzaju aktywnościach outdoorowych od hikingu przez sporty zimowe włącznie. Nie dość, że pozwala utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała, to dodatkowo bardzo dobrze radzi sobie z nadmiarem wilgoci jaki pojawia się na odzieży podczas ruchu.

 • Zestaw Viking Lucas Bamboo

Zestaw męskiej bielizny termoaktywnej Lucas Bamboo to produkt, który doskonale sprawdzi się jako tzw. base layer, czyli warstwa odzieży zakładana najbliżej ciała. Dzięki zastosowaniu elastycznego materiału, w którego skład wchodzą nylon oraz elastan, bielizna delikatnie dopasowuje się do ciała, co wpływa na funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Dzięki temu w trakcie uprawianych aktywności ma się poczucie lekkości oraz pełnej swobody ruchów.

 

Zestaw Viking Lucas Bamboo 500/20/7154/08 grafitowy rozmiar XXL

 

W przypadku bielizny Viking Lucas Bamboo kluczowe jest jednak wykorzystanie do jej produkcji delikatnych włókien bambusa, które dzięki swoim termicznym właściwościom, przy zapewnieniu optymalnej temperatury ciała, odpowiadają za utrzymanie korzystnego dla organizmu mikroklimatu.

Nie bez znaczenia są również cechy wpływające na szybkie i skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz ubrania oraz bardzo krótki czas schnięcia bielizny, co bezpośrednio przekłada się na ogólny komfort i wygodę użytkowania.

Ocena 3/5 w 5-cio punktowej skali, którą producent określił właściwości termiczne bielizny jest tożsama punktacją jaką moglibyśmy określić grubość samego materiału. Jest on jednocześnie delikatny i miły w dotyku, ale również ciepły i wytrzymały.

Tkanina, z której wykonano zarówno koszulkę jak i legginsy nie jest jednak tak rozciągliwa, jak w przypadku modeli Eiger czy Dante. Zarówno to, jak i brak elastycznych czy przeciwpotowych wstawek nie wpływa jednak na komfort użytkowania. Bielizna jest wygodna, a jej klasyczny design idealnie podkreśla sylwetkę.

Wadą Viking Lucas Bamboo mogą być natomiast zbyt luźne mankiety oraz ściągacze bluzki i legginsów, co w konsekwencji może przełożyć się na trudności jakie mogą się pojawić podczas ubierania na nią odzieży wierzchniej.

Dużą zaletą opisywanego modelu jest natomiast szybkoschnący materiał oraz zminimalizowanie ryzyka pojawienia się nieprzyjemnego zapachu nawet po długim czasie aktywności. Z tego względu bielizna termoaktywna Viking Lucas Bamboo doskonale sprawdzi się zarówno podczas codziennego użytkowania, jak też w trakcie uprawiania sportów zimowych czy mniej intensywnych aktywności outdoorowych.

 • Zestaw Viking Roni Bamboo

Bielizna Viking Roni Bamboo to klasyczny zestaw męskiej bielizny. Wykonane z wysokiej jakości bambusowej wiskozy, zarówno koszulka, jak i legginsy są miękkie oraz bardzo przyjemne w dotyku. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o komfort oraz wygodę użytkowania. Dodatkowo jednolita struktura dzianiny, pozbawiona wszelkich wstawek czy paneli, podkreśla uniwersalność tego modelu.

 

Zestaw Viking Roni Bamboo 500/23/0924/09 czarny rozmiar M

 

Viking Roni Bamboo równomiernie opina ciało, jednocześnie pozwalając na pełną swobodę ruchów. Dopasowany krój, dobrze dobrane ściągacze i mankiety sprawiają, że ten model bielizny termoaktywnej nie tylko sprawdzi się jako tzw. base layer, ale równie dobrze może być zakładany jako zewnętrzna odzież treningowa.

Najważniejszymi zaletami tego zestawu są jednak antyalergiczne oraz antybakteryjne właściwości materiału, z jakiego został wykonany, termoregulacja oraz wysoka oddychalność tkaniny. Dzięki temu nawet podczas intensywnej aktywności nadmiar wilgoci skutecznie odprowadzany jest na zewnątrz, co ma kluczowe znaczenie w trakcie uprawiania wszelkich sportów zimowych.

Właściwości termiczne, podobnie zresztą jak grubość materiału, można ocenić na 3 z 5 punktów. Tkanina jest nie tylko ciepła i wytrzymała, ale także delikatna i miła w dotyku. Przy tej okazji warto również wspomnieć o bezszwowej konstrukcji, która minimalizuje ryzyko powstawania otarć, jak również elastyczności pozwalającej na idealne dopasowanie się bielizny do ciała.

Bielizna termoaktywna Viking Roni Bamboo to uniwersalna odzież, jaka znajdzie zastosowanie u wszystkich tych, którzy lubią zadbać o swój komfort cieplny bez względu na rodzaj uprawianej aktywności zimowej.

 • Zestaw Viking Dante

Viking Dante to zestaw męskiej bielizny termoaktywnej dedykowanej głównie miłośnikom sportów zimowych. Zarówno koszulka, jak i znajdujące się w komplecie legginsy, w miejscach o zwiększonej potliwości (pod kolanami, w zgięciach łokci, pod pachami, jak również na plecach), posiadają paski przeciwpotowe, których zadaniem jest jeszcze lepsze i skuteczniejsze odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci. Po zewnętrznej stronie łokci i kolan natomiast zastosowano materiał, którego wzmocniona, ale elastyczna struktura zapewnia dodatkową ochronę przed ewentualnymi uderzeniami. Co ważne tkanina w tych miejscach w trakcie użytkowania nie odkształca się i nie wypycha.

 

Zestaw Viking Dante 500151717 czarny rozmiar S

 

Dużą zaletą opisywanego produktu jest fakt, że bielizna Viking Dante bardzo dobrze opina sylwetkę. Wykorzystanie materiału o różnej rozciągliwości i fakturze sprawia, że nawet podczas intensywnych aktywności, odzież nie krępuje ruchów. Efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu wstawek o zwiększonej elastyczności w miejscach, gdzie praca mięśni jest największa. Dzięki temu nawet osoby o muskularnej budowie ciała podczas uprawiania ulubionego sportu będą czuły się komfortowo.

Zgodnie z tym co podaje producent, komfort cieplny bielizny termoaktywnej Viking Dante został określony na 3, przy czym w naszej ocenie grubość samej tkaniny oceniamy na solidne 2 punkty. Dzianina jest delikatna i miła w dotyku, ale również solidna i wytrzymała. Jej faktura, pomimo tego, że miejscami różna, nie jest zbyt śliska. W żadnym stopniu nie przeszkadza to jednak w korzystaniu z bielizny jako z tzw. warstwy podstawowej. Dzięki krojowi, jakości materiału oraz zastosowanym ściągaczom, podczas zakładania drugiej warstwy odzieży, bielizna się nie ściąga i nie podwija. Mimo tego, że ten model bielizny został zaprojektowany głównie z myślą o zimowych aktywnościach sportowych tj. narciarstwo, snowboarding czy łyżwiarstwo, to z powodzeniem może być również zakładany pod zwykłą odzież codzienną.

Na swojej stronie producent podaje, że Viking Dante może być używana jako samodzielna odzież termoaktywna. O ile w przypadku koszulki jest to prawda, tak już design legginsów sugeruje, że powinny być raczej stosowane jako warstwa zakładana pod właściwe spodnie.

Niniejsza charakterystyka produktów marki Viking powstała po to, aby ułatwić naszym klientom dokonanie właściwego wyboru podczas zakupu bielizny termoaktywnej. Ta prosta z pozoru czynność, po zagłębieniu się w temat, wcale nie jest taka oczywista. Każdy model to inna specyfikacja, inne przeznaczenie, a co się z tym wiąże, również inne zastosowanie.

Warto jednak nadmienić, że wszystkie opisywane przez nas modele bielizny termicznej doskonale sprawdzą się między innymi podczas uprawiania takich aktywności jak turystyka, hiking czy jako dodatkowa warstwa termiczna stosowana w codziennym użytkowaniu. Różnice w odniesieniu do konkretnych produktów zaczynają być wyraźnie zauważalne dopiero w trakcie aktywności o wzmożonej intensywności. Tu lepiej sprawdzają się modele, w których zastosowano elastyczne i przeciwpotowe wstawki.

Mając na uwadze aspekty, o których wspominaliśmy powyżej, zachęcamy do zapoznania się z opisami poszczególnych produktów oraz przejrzenia pozostałych modeli bielizny termoaktywnej. A więcej porad dotyczących różnego rodzaju dziedzin sportu znajdziecie w dziale Trenuję.