W jaki sposób są oznaczane strefy dla psów?

W przypadku większości plaż strzeżonych w Polsce, zabronione jest wprowadzanie psów w całym sezonie letnim, zwykle od czerwca do września. W niektórych miejscach zakaz obowiązuje w określonych godzinach. Można wtedy zabrać psa na plażę w godzinach wieczornych lub wczesnym rankiem, kiedy natężenie turystów nie jest duże. Jak sprawdzić czy możemy wejść z psem na plażę? Przed kąpieliskiem warto poszukać znaków, które rozjaśniają tę kwestię. Plaże dla psów w Polsce zazwyczaj są oznaczone za pomocą niebieskiego znaku z ilustracją białego zwierzaka i takim komunikatem jak np.:

 • strefa spacerów ze zwierzętami,
 • plaża przyjazna dla zwierząt,
 • plaża przyjazna dla psów,
 • plaża dla właścicieli z psami,
 • strefa dla psów,
 • plaża dla psów,
 • tu możesz wejść z psem.

Obok znaku może być również umieszczony regulamin. Najczęściej nakazuje on trzymanie psa na smyczy, zakładanie kagańca, a także sprzątanie po swoim pupilu. W celu zebrania psich odchodów przydatne są jednorazowe torebki oraz worki, które znajdują się przy niektórych plażach dla psów.

 

MATTEO Smycz Regulowana przepinana BOHO 20mm 220cm

 

Lista plaż przyjaznych psom

Na etapie planowania wakacji z psem nad morzem zapoznaj się z listą plaż, na których mogą przebywać zwierzaki. Zasady wprowadzania psów na plażę mogą się zmieniać, dlatego warto dla pewności poszukać takich informacji na stronie internetowej danej gminy. Na chwilę obecną, wybierając się na wakacje z psem nad morzem, warto udać się m.in. na następujące plaże dla psów:

 • Gdańsk

Gdańsk jest wyjątkowo przyjaznym miejscem dla opiekunów psów. Mogą oni wchodzić ze swoimi pupilami na wszystkie plaże niestrzeżone w tym mieście, a także korzystać ze specjalnej strefy dla psów na plaży w dzielnicy Brzeźno. W tym celu należy kierować się do wejścia numer 34 nieopodal ulicy Przemysłowej. Całkowita powierzchnia piaszczystego obszaru ogrodzonego płotem wynosi około 2000 m².

 • Niechorze

Na terenie tej nadmorskiej miejscowości znajduje się plaża dla psów, której długość wynosi 100 metrów. Można do niej dojść zejściem numer 18, kierując się od strony ulicy Klifowej w pobliżu latarni morskiej.

 • Gdynia

W Gdyni wyznaczone zostały dwie plaże dla psów – na Oksywiu oraz w Orłowie. Pierwsza z nich jest umiejscowiona przy zejściu numer 4 i liczy 100 metrów. Strefa dla czworonogów w Orłowie również ma długość 100 metrów i znajduje się pomiędzy zejściem 18 a 19, nieopodal pomnika 2 Morskiego Pułku Strzelców. Dla opiekunów zwierząt przygotowano dystrybutory z woreczkami na psie odchody.

 

CALMEAN Pet Tracker MAXI + obroża L/XL + karta SIM Lokalizator GPS dla psa

 

 • Łeba

Na plażę przyjazną psom w Łebie najłatwiej trafić kierując się od strony ulicy Turystycznej lub Jachtowej. Strefa obejmuje odcinek o długości 300 metrów i znajduje się na obszarze plaży zachodniej (B). Przy wejściu na turystów czeka tabliczka z regulaminem, podajnik z torebkami oraz kosze na zwierzęce nieczystości. Psy powinny mieć założoną zarówno smycz, jak i kaganiec.

 • Świnoujście

Właściciele psów mogą się udać ze swoimi pupilami na plażę w Świnoujściu, zlokalizowaną przy ulicy Uzdrowiskowej – niedaleko wiatraka Stawa Młyny. Strefa spacerów ze zwierzętami liczy przeszło 1000 m² i nawet w sezonie wakacyjnym nie jest zatłoczona przez turystów. Na miejscu znajdują się pojemniki na psie kupy.

 • Międzyzdroje

Strefa przyjazna psom znajduje się w zachodniej części Międzyzdrojów, pomiędzy sektorem wejściowym L a M, niedaleko ulicy Gryfa Pomorskiego.

 

Butelka podróżna miska dla psa

 

 • Rowy

Na wczasy nad morzem z psem możemy się też wybrać do Rowów. Strefa dla psów na plaży w Rowach jest położona nieopodal ulicy Wczasowej i Piaskowej; prowadzi do niej czerwony szlak turystyczny. Psi opiekunowie muszą obowiązkowo zaopatrzyć swoich pupili w smycz oraz kaganiec. Przy plaży znajduje się dystrybutor woreczków na nieczystości oraz foliowe rękawiczki.

 • Kołobrzeg

Dla opiekunów psów zostały wyznaczone strefy na obszarze dwóch plaż – zachodniej oraz Podczele. Znajdują się one na uboczu miasta, w związku z czym można uniknąć tłumów turystów.

 • Pobierowo

W Pobierowie plaże przyjazne psom znajdują się przy zejściu numer 32 oraz 43. Strefa przy ulicy Granicznej liczy 100 metrów długości, a nieopodal ulicy Ciechanowskiej 300 metrów.

 • Rewal

W Rewalu można korzystać z trzech stref dla psów na plaży – każda o długości 100 metrów. Są położone niedaleko takich ulic jak Szczecińska, Brzozowa oraz Klifowa.

 

Trixie adresówka na obroże kość

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa na plaży?

Udając się z psem na plażę warto zapewnić bezpieczeństwo nie tylko wypoczywającym turystom, lecz także swojemu pupilowi. Bardzo ważne jest zwłaszcza to, aby zapobiec odwodnieniu zwierzaka. W tym celu najlepiej zabrać ze sobą wodę w butelce. Do jej podawania psu najlepiej sprawdzają się miski i poidła. Ryzyko odwodnienia jest szczególnie duże u tych zwierząt, które wchodzą do morza i piją słoną wodę morską. Może ona dodatkowo doprowadzić do problemów trawiennych. Warto również opłukać oraz wyczyścić psa po morskiej kąpieli, gdyż sól wykazuje właściwości wysuszające i może powodować alergie skórne. Oprócz czystej wody, przyda się również szczotka, a także takie środki do higieny i pielęgnacji jak spray do czyszczenia zębów, płyn do przemywania oczu i powiek, nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, spray do rozczesywania oraz płyn do czyszczenia uszu.

Należy zarazem zadbać o to, aby nie stracić pupila z pola widzenia. Jeżeli planujesz spacerować z nim wieczorową porą, wtedy nie zapomnij zabrać ze sobą na plażę kamizelki odblaskowej dla psa. Najlepszą widoczność zapewniają kamizelki w żółtym lub pomarańczowym kolorze. Zakłada się je przez przednie łapy zwierzaka i zapina na rzep. Przydać może się zarazem adresówka dla czworonoga zawieszana do obroży. W jej wnętrzu warto umieścić informacje na temat zwierzaka, a także dane kontaktowe do właściciela. Dzięki niej odnalezienie psa staje się znacznie łatwiejsze. Istotne jest również to, aby pupil nie był głodny. Niezastąpiona okaże się w tym przypadku jego ulubiona karma i przysmaki. Bezpieczeństwo czworonoga wymaga również ochrony przed kleszczami, które może złapać podczas pobytu nad morzem. Tego rodzaju ryzyko zmniejszy obroża na kleszcze.

 

Zabawka kukurydza na przysmaki

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock