Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę oraz zgromadzić jak najwięcej informacji na temat zasad obowiązujących w wybranym przez nas kraju. Sprawdzamy między innymi najważniejsze zasady savoir-vivre danej kultury czy przepisy ruchu drogowego. A jeżeli na wakacje wybieramy się z psem, musimy dowiedzieć się, jakich formalności wcześniej dopełnić i jak wyrobic paszport dla psa. Na szczęście macie mnie, a ja sprawdziłam to dla was. Poniżej znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje.
Wyjazd z psem za granicę w Unii Europejskiej – co jest potrzebne?
Są trzy podstawowe formalności do spełnienia, o których musimy bezwzględnie pamiętać: mikroczip, szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz paszport.
1. Mikroczip
Od niego zaczynamy dopełnianie obowiązków przed podróżą. Jest maleńki, praktycznie niewyczuwalny i wszczepia się go pod skórę psa najczęściej w okolicy łopatek lub szyi. Najlepiej udać się po mikroczip do zaufanej kliniki weterynaryjnej, ponieważ wtedy mamy pewność, że będzie on zgodny z przyjętymi normami i możliwy do odczytania przez powszechnie używane urządzenia.
Mikroczip służy do identyfikacji zwierzęcia poprzez odczytanie jego kodu specjalnym skanerem i sprawdzenie informacji w bazie danych. Koniecznie pamiętajcie, żeby zarejestrować czip na swoje aktualne dane! Na pytania, gdzie i jak to zrobić, odpowie wasz lekarz weterynarii. Dopilnujcie tego, ponieważ bez zapisanych danych o właścicielu mikroczip jest bezwartościowy.
Bardzo polecam wszczepić mikroczip naszym czworonożnym podopiecznym, nawet jeżeli aktualnie nie planujemy zagranicznych wycieczek. To szalenie praktyczne w sytuacji, gdyby (odpukać) zwierzak nam się zgubił. Mikroczip można odczytać już chyba u każdego weterynarza, więc to znacznie przyspieszy powrót zguby do opiekuna.
2. Szczepienie na wściekliznę
Aktualne szczepienie na wściekliznę to kolejna rzecz, którą musimy załatwić przed wyjazdem. Wiele krajów wymaga, aby zostało ono wykonane po wszczepieniu mikroczipu, zatem niewykluczone, że będziemy musieli wykonać kolejne szczepienie, chociaż poprzednie wciąż jest jeszcze ważne. Uwaga: nie wystarczy, że poddamy naszego psa szczepieniu. Ważne jest, żebyśmy zachowali zaświadczenie o wykonaniu, ponieważ to na tej podstawie możemy wjechać do wybranego przez nas kraju.
3. Paszport dla psa
Kiedy mamy już mikroczip i szczepienie, możemy skupić się na tym, jak wyrobić paszport dla psa. Chociaż w granicach Unii Europejskiej przemieszczamy się na samym dowodzie osobistym, pies musi mieć wyrobiony paszport. Na szczęście, w przeciwieństwie do ludzkiego paszportu, z tym jest dużo mniej zachodu. Gdzie wyrobić paszport dla psa? W każdej dobrej klinice weterynaryjnej, a ich lista znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Jeżeli zastanawiacie się nad tym, ile trwa wyrobienie paszportu dla psa, to mam doskonałą wiadomość: bardzo, bardzo krótko. Jak wyrobić paszport dla psa? Lekarz weterynarii wystawia taki dokument od ręki – zupełnie jak książeczkę zdrowia. Tak samo, jak w niej, tak i w paszporcie jest miejsce na zdjęcie, ale nie jest ono obowiązkowe.
To są zasady ogólne, obowiązujące na terenie całej Unii Europejskiej. Niektóre państwa członkowskie mają dodatkowe restrykcje, więc koniecznie dowiedzmy się, czego wymaga odwiedzany przez nas kraj. Możecie to sprawdzić na stronie Komisji Europejskiej. Niektóre kraje nie pozwalają na wwożenie psów z ras oficjalnie uznawanych za niebezpieczne, wymagają dodatkowej profilaktyki zdrowotnej lub nie wpuszczają psów okaleczonych „dla estetyki lub wygody”, czyli z kopiowanymi uszami i/lub ogonami, całkowicie usuniętymi pazurami czy pozbawionych strun głosowych.
Wyjazd z psem za granicę poza Unię Europejską – co jest potrzebne?
W tym przypadku również podstawą jest mikroczip, szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz wyrobienie paszportu dla psa. Wymogi poszczególnych krajów nie są jednak tak ujednolicone, jak w przypadku Unii Europejskiej i warto sprawdzić, czego się od nas oczekuje. Możemy spotkać się na przykład z tym, że pies będzie musiał zostać poddany bezwzględnej kwarantannie, albo trzeba będzie wykonać dodatkowe szczepienia.
Aktualne wymogi państw niezrzeszonych w Unii Europejskiej możecie zweryfikować na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Brak dokumentów – konsekwencje
Dopilnujmy, aby wszystkie wymagane przez konkretne państwo formalności zostały dopełnione, ponieważ bez nich mogą spotkać nas (i przede wszystkim nasze psy) bardzo przykre konsekwencje. Niestety nikt nie przymknie oka na nasze niedopatrzenia.
Brak wyrobionego paszportu dla psa czy innych niezbędnych dokumentów skutkuje przede wszystkim tym, że pies nie zostanie wpuszczony do kraju. Może zostać objęty kwarantanną do czasu, aż uzupełnimy dokumenty, cofnięty do kraju, z którego wyjechał, nawet w skrajnych przypadkach poddany eutanazji. To wszystko będzie się odbywało na nasz koszt. Nie ryzykujmy stresem i życiem naszego zwierzaka, nie zakładajmy, że „jakoś to będzie”. Zadbajmy o to, by mieć komplet niezbędnych dokumentów.
A co z drogą powrotną?
To też bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku wakacji spędzanych poza Unią Europejską. Koniecznie sprawdźmy, jakie wymagania musimy spełnić, przywożąc psa z powrotem do Unii Europejskiej. Upewnijmy się, czy szczepienie przeciwko wściekliźnie w dniu powrotu wciąż będzie ważne. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące powrotu znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
A wy spędzaliście już wakacje zagraniczne z psem? Jakich formalności musieliście dopełnić w trakcie podróży? Dajcie znać w komentarzu!
Więcej artykułów na temat czworonożnych przyjaciół zajdziecie w sekcji Mam zwierzęta.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)