Fotografia natychmiastowa cieszy się ogromnym zainteresowaniem fanów dokumentowania ważnych i miłych wydarzeń. Jej fenomen polega na szybkim wywoływaniu odbitek oraz niewielkich gabarytach sprzętu, którym się ją wykonuje. O tym, jak robić dobre zdjęcia polaroidem pisałam w artykule „Instax-FUJIFILM Wide 300 – test aparatu na górskim szlaku”. Dziś przyglądam się drukarce INSTAX Link Wide tej samej marki, bowiem pozwala ona na przeniesienie zdjęć ze smartfona na kliszę! To fajna alternatywa dla aparatu.

 

drukarka instax wide

 

Instalacja wkładów do drukarki INSTAX Link Wide

Jeśli kiedykolwiek mieliście okazję obsługiwać aparat marki INSTAX, to zabawa z drukarką do fotografii natychmiastowej będzie dla was bardzo prosta. Wystarczy odpakować kliszę i włożyć ją w taki sposób, by żółta ikona na obudowie sprzętu dopasowała się do tej z opakowania. Po usłyszeniu cichego kliknięcia, należy zamknąć klapkę. Z otworu na górze wyjdzie arkusz warstwy ochronnej. Sprzęt będzie gotowy do użytku.

 

Drukarka INSTAX Link Wide Instax-FUJIFILM

 

Ważne jest to, żeby po usunięciu laku nie otwierać wieka. Światło sztuczne lub naturalne zniszczy kliszę, wypalając ją. To uniemożliwi korzystanie z niej, bo zdjęcia nie odbiją się na filmie.

Parowanie telefonu i drukarki

Zabawę z drukowaniem należy zacząć od połączenia swojego smartfona z urządzeniem INSTAX. W tym celu niezbędne jest pobranie aplikacji ze sklepu operatora. Apka nosi nazwę „instax Link WIDE” – dokładnie taką samą jak drukarka. Aktywujemy aplikację oraz Blutooth. Następnie trzeba włączyć sprzęt, przytrzymując przycisk na środku obudowy. Na ekranie pojawi się powiadomienie, że wykryto drukarkę INSTAX wraz z możliwością sparowania obu urządzeń.

 

jak sparować drukarkę instax z telefonem

 

Po zatwierdzeniu zobaczymy pulpit z czterema kafelkami:

 • Simple Print – ta opcja pozwala na drukowanie pojedynczych zdjęć oraz ich podstawową edycję,
 • Editable Template Print – tu znajdują się gotowe szablony z ozdobami, które można wykorzystać do edycji pojedynczej fotografii,
 • Collage print – wariant umożliwiający wydruk więcej niż jednego zdjęcia w ramach jednego wkładu,
 • Sketch, edit & Print – przewiduje opcję rysowania na fotkach oraz podstawową edycję.

 

wkłady Instax WIDE

 

Kiedy nasze wkłady będą już umieszczone we wnętrzu drukarki, na ekranie pojawi się numer urządzenia oraz informacja o liczbie możliwych wydruków. To bardzo wygodne, bo kontrolując tę daną, wiemy, kiedy trzeba wymienić film, a co za tym idzie, łatwiej jest zaplanować pracę! Z kolei po wgraniu zdjęć zobaczymy to ostatnio drukowane i to też bardzo pomaga w zorganizowaniu sobie zabawy, bo niweluje ryzyko duplikacji wydruku.

 

Drukarka INSTAX Link Wide Instax-FUJIFILM

 

Wybierz zdjęcie lub… film i edytuj je jak chcesz!

Opcje edycji, jakie znajdziecie w drukarce INSTAX Link Wide są bardzo szerokie. Przede wszystkim z poziomu aplikacji możemy dokonać korekty zdjęcia za pomocą trzech parametrów:

 • Brightness (jasności),
 • Contrast (kontrastu),
 • Saturation (nasycenia).

Obróbce poddajemy fotkę lub pojedynczy kadr z filmu (możemy sobie go wybrać poprzez manipulowaniem suwakiem), co jest bardzo fajną opcją. W dobie nowoczesnych rozwiązań dostępnych w ramach naszych telefonów często zdarza nam się robić tak zwane motion picture, które są odpowiednikiem pliku filmowego dla różnych urządzeń lub aplikacji do edycji materiałów audiowizualnych.

 

drukarka do polaroidów

 

Dodatkiem do powyższego rozwiązania jest skorzystanie z gotowych filtrów, które przekształcą obraz na:

 • Odcienie sepii,
 • Format czarno-biały,
 • Automatycznie poprawiony (to z reguły oznacza pobicie kolorów i jasności).

 

edycja zdjęcia drukarka instax

 

Obrazek po korekcie kolorystycznej można ozdobić za pomocą napisu. Dodajemy go w intuicyjnym edytorze tekstu, a następnie dostosowujemy jego wygląd i położenie. Wszystko bardzo ułatwiają suwaki oraz pomocnicze linie sygnalizujące środek obszaru roboczego.

Kolor liter wybieramy z palety lub, za pomocą narzędzia pipety, pobieramy próbkę koloru z obszaru na zdjęciu. Taka możliwość jest ważna w przypadku, jeśli chcemy stworzyć bardzo spójną kompozycję. Kolejny krok to umiejscowienie pola tekstowego oraz dobranie czcionki. I tu warto zaznaczyć, że opcji jest naprawdę dużo, a to niezwykle satysfakcjonujące!

 

drukarka fuji

 

Drukarka INSTAX Link Wide pozwala także na dodawanie naklejek do zdjęć. Będziemy wybierać spośród emotikonów, które oferuje nasz smartphone oraz wgranych zestawów ikon. Poza tym możemy importować elementy ze swojego telefonu, a to oznacza jeszcze więcej okazji do personalizacji wydruków. Oczywiście każdy emblemat jest ruchomy i podobnie jak napis, posiada wiele opcji dostosowywania położenia względem pola zdjęcia.

 

naklejki drukarka fuji instax

 

Szczególnie przypadł mi do gustu sezonowy set naklejek, bo w nim znalazłam bożonarodzeniowe motywy. Styl, w jakim zaprojektowano dekoracje jest rysunkowy, minimalistyczny i uroczy. Doskonale nadał się do ozdobienia wybranego przeze mnie zdjęcia, na którym widać misternie zapakowany prezent świąteczny. Jeśli dbacie o spójność swoich prac, będziecie więc zachwyceni!

 

fuji instax drukarka do zdjęć

 

Napisy czy naklejki to nie wszystko, chociaż i tak całkiem sporo. Drukarka INSTAX Link Wide ma niezwykłą moc, która umożliwia zdjęciom… wydawanie dźwięków! Za sprawą opcji generowania kodu QR dodacie odbitkom jeszcze więcej rumieńców w postaci:

 • Linka do wybranej strony internetowej,
 • Wiadomości dźwiękowej,
 • Lokalizacji,
 • Ukrytej wiadomości tekstowej.

Czyż to nie jest ekscytujące? Przecież taki mechanizm otwiera masę możliwości. Można dzięki niemu nadawać wspomnieniom wymiaru niemalże magicznego. Oglądanie zdjęć z wakacji i słuchanie w tle ulubionej piosenki albo ukrycie prezentu, który ktoś musi znaleźć za pomocą podpowiedzi z odbitki? Brzmi jak świetna zabawa!

 

drukarka do zdjęć z telefonu

 

Drukarka INSTAX Link Wide – pomysł na prezent

Sprzęt sam w sobie stanowi świetny upominek dla kogoś, kto lubi robić zdjęcia i pielęgnować wspomnienia. Docenią go także miłośnicy gadżetów oraz technologicznych nowinek. Drukarka pięknie prezentuje się na półce – jest niewielka, bo ma bardzo nowoczesny, minimalistyczny design. Wystarczy dodać do niej opakowanie wkładów, żeby mogła dumnie prężyć się pod choinką. Jednak daje ona jeszcze jedną opcję.

 

edycja zdjęć

 

Podarowanie komuś paczuszki ze zdjęciami to także doskonały pomysł na prezent. Wybranie kilku lub kilkunastu pięknych kadrów ze wspólnych wycieczek lub innych miłych chwil, dodanie do nich znaczących napisów i dekoracji, opatrzenie całości dodatkowym przesłaniem w postaci interaktywnej zawartości – brzmi jak coś, z czego ucieszy się bliska nam osoba, prawda?

Dokładnie taki prezent postanowiłam przygotować! W moim telefonie roi się od fotek z wakacji lub fajnych spacerów z moim mężem. On przepada za papierowymi odbitkami – kolekcjonujemy je wspólnie w dużej ramce, ale często zapominamy o zabraniu polaroidu. Dlatego Drukarka INSTAX Link Wide w tym roku przyjdzie mi z pomocą.

 

polaroidy instax

 

Swoją pracę zaczęłam od wyselekcjonowania naszych ulubionych wypadów. Do zdjęć dodałam nazwy miejscówek oraz rok wykonania zdjęcia. Do tego kilka pięknych naklejek – tak oto pierwszą część prezentu gwiazdkowego dla męża mam już z głowy. Teraz muszę tylko zadbać o to, żeby nie przeczytał mojego artykułu do Bożego Narodzenia.

 

pomysł na kreatywny prezent

 

Jeśli taka forma upominku jest dla was kusząca, koniecznie pomyślcie, jakie chwile wy wydrukowalibyście dla swoich bliskich! A po więcej inspiracji podarunkowych zapraszamy do działu Prezentowniki.