Zdjęcia panoram można wykonywać przy różnych okazjach. Warto nauczyć się robić to dobrze – to świetny sposób na uwiecznienie niezapomnianych wrażeń w podróży! Panoramy możesz fotografować zarówno w naturze, jak i w mieście. Umożliwiają one uchwycenie całości widoku, zamiast ograniczanie się do zaledwie wycinka kadru.

fotografia empik

Obiektywy szerokokątne umożliwiają robienie zdjęć z niezliczoną ilością detali na dużych planach, jednak dla wielu to wciąż nie to. Panorama to wyjątkowy rodzaj zdjęcia, który odwzorowuje scenę, widzianą w całości przez nasze oko, jednak nie przez aparat.

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne we właściwy sposób?

Aby wykonać zdjęcie panoramiczne, nie wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni obiektyw. Jedno zdjęcie to za mało, by uzyskać efekt panoramy – trzeba wykonać całą sekwencję ujęć, które następnie są ze sobą łączone. Zdjęcia wykonuje się poprzez operowanie aparatem w osi pionowej i poziomej. Kąt obrotu w osi poziomej zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy ci na pełnej panoramie, należy obrócić urządzenie o 360 stopni.

Aparat fotograficzne

Aby ułatwić sobie operowanie aparatem w linii poziomej, potrzebna ci będzie specjalna głowica obrotowa do statywu. Dzięki niej aparat fotograficzny będzie poruszał się płynnie w jednej linii, co sprawi, że panorama zachowa swoją jednolitość. Bez statywu i głowicy obrotowej nie sposób wykonać zdjęcia panoramicznego, ponieważ łatwo zaburzyć piony i poziomy, czego nie sposób naprawić nawet za pośrednictwem programów graficznych.

• Zablokuj autofocus

Stosowanie autofokusa może skutkować różnicami w ostrości poszczególnych zdjęć. Tym sposobem, połączywszy je w programie komputerowym, możesz zauważyć, że niektóre obiekty są w połowie ostre, w połowie nie. Dlatego, lepiej ustawić ostrość manualnie.

• Ustaw manualnie parametry

Dzięki temu kolejne zdjęcia z tej samej sekwencji będą do siebie pasować. W przypadku ustawień automatycznych mogą różnić się na tyle, że pozyskanie jednolitej panoramy będzie niemożliwe. Wybierz więc manualnie czas naświetlania, czułość filmu i parametry przysłony, aby zachować ciągłość.

• Przystąp do wykonywania zdjęć

Zrób kilka zdjęć (ich ilość będzie zależeć od kąta widzenia, który chcesz objąć, jednak zasadniczo zazwyczaj należy wykonać przynajmniej trzy zdjęcia), pamiętając o tym, by poszczególne ujęcia pokrywały się ze sobą mniej więcej w jednej trzeciej.

Zdjęcia możesz wykonać zarówno poziomo, jak i pionowo.

• Połącz zdjęcia w programie graficznym

Aby dopełnić dzieła, trzeba będzie skorzystać z pomocy programów graficznych. O tajnikach montażu możesz przeczytać w książce „Cyfrowa fotografia panoramiczna”.

cyfrowa fotografia panoramiczna

Czym jest paralaksa i jak jej uniknąć?

Wiele błędów można poprawić w programach graficznych. Są jednak takie, które uniemożliwiają stworzenie dobrej panoramy. Mowa o paralaksie, która powstaje na skutek zmiany perspektyw między ujęciami. W ten sposób obiekty wydają się przerwane, zamiast zachować ciągłość i proporcje. W rezultacie, mimo że większość fotografowanego kadru idealnie ze sobą współgra, na zdjęciu pojawia się efekt niedopasowania. Paralaksa może skutecznie uniemożliwić wykonanie panoramy.

akcesoria fotograficzne empik

Aby nie dopuścić do jej powstania, należy skorzystać z głowicy panoramicznej, umożliwiającej obracanie się wokół punktu NPP (no paralax point) znajdującego się w osi optycznej obiektywu.

Jaki obiektyw jest potrzebny do zdjęć panoramicznych?

Aby wykonać zdjęcia panoramiczne, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w statyw i obrotową głowicę do niego. Rodzaj obiektywu nie warunkuje wykonania dobrej panoramy – trzeba po prostu dobrać go do rodzaju wykonywanej fotografii. Przy tych, wykonywanych z daleka może przydać się obiektyw o długiej ogniskowej.

obiektywy fotograficzne

Z racji tego, że przy panoramach nie polega się  na obiektywie, zaś  robi kilka zdjęć, łączonych później w programie graficznym, szerokość kąta nie jest aż tak istotna. Najczęściej wykorzystuje się standardowy obiektyw o długości ogniskowej 50 mm.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com